Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum! Έχω μια (ίσως χαζή) ερώτηση... Φέτος έστειλα για πρώτη φορά το γιο μου στον παιδικό σταθμό. Εϊναι 3 ετών και 3 μηνών και τον έχουν βάλει σε ένα τμήμα όπου βρίσκονται παιδιά ηλικίας 18 μηνών, εώς και την ηλικία του. Είναι σύνολο 20 παιδιά, τα περισότερα λίγο κάτω από τα 2. Συμβαίνει παντού αυτό? Δε θα έπρεπε να είναι πιο κοντά ηλικιακά τα παιδιά στο τμήμα του? Για πέιτε μου όσες έχετε συνομήλικο παιδάκι σε σταθμό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρίνα εμένα η κόρη μου πέρσι τον Σεπτέμβριο 2012 ήταν 3 ετών και 6 μηνών και σε δημοτικό σταθμό της περιοχής μας στον οποίο πήγε , τα παιδάκια του τμήματος ήταν γεννημένα το 2009(όπως και η κόρη μου) και λίγο μεγαλύτερα παιδάκια , δηλαδή γεννημένα τέλη του 2008 (κανά εξάμηνο το πολύ μεγαλύτερα από την κόρη μου).Σε ιδιωτικό σταθμό που πήγαινε το έτος 2011-2012 , όταν δηλαδή η κόρη μου ήταν τον Σεπτέμβριο του 2011 2,5 ετών , τα παιδάκια στο τμήμα της ήταν από 2 ετών εώς 3 ετών, σχεδόν συνομίληκα.

Λίγο μικρά μου φαίνονται τα παιδάκια στο τμήμα του γιου σου , καθώς το παιδάκι σου είναι σχεδόν 3,5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα ένα παιδί μέχρι 2.5 ετών είναι βρέφος από το νόμο.

Είναι άλλο πως μοιράζουν τα τμήματα από 2.5 και πάνω (εξαρτάται από τον κάθε παιδικό, εμάς είναι ανά εξάμηνο χωρισμένα αλλά προφανώς εάν είχαν λιγότερα παιδιά δε θα ήταν έτσι) αλλά σίγουρα δεν πρέπει να είναι με βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός σου είναι το μοναδικό παιδί 3.5 ετών στον παιδικό? Γιατί τον έβαλαν σε αυτό το τμήμα, δεν υπάρχει άλλο?

 

Στον δικό μας παιδικό (η μικρή μου πήγε 2 ετών) υπάρχουν διαφορετικά τμήματα στα οποία χωρίζονται ηλικιακά τα παιδάκια ανά 6μηνο και κάθε τμήμα έχει 7-8 παιδάκια, στα βρεφάκια έχουν ακόμα λιγότερα παιδάκια. Στην ηλικία των 3 ετών επειδή συνήθως γράφονται για πρώτη φορά κι άλλα παιδάκια, τα τμήματα έχουν περίπου 12 παιδάκια. Στο προνήπιο φέτος, στα 4 δηλαδή, είναι 21 παιδιά με παιδαγωγό και βοηθό.

 

Νομίζω πως στις ηλικίες μέχρι τα 3 είναι καλό να χωρίζονται τα παιδιά ανά εξάμηνο γιατί βλέπεις αναπτυξιακές διαφορές στα παιδάκια που είναι γεννημένα στις αρχές του έτους από αυτά που είναι στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ο γιος μου ήταν το μεγαλύτερο παιδί στο τμήμα του, και αυτό γιατί το τμήμα που έχει παιδιά ηλικίας 3-4 είχε γεμίσει... Μίλησα χθες με την υπεύθυνη και μας άλλαξαν τελικά, πήγαμε στο τμήμα της ηλικίας μας! Έχει 23 παιδάκια και 2 δασκάλες, αλλά τι να κάνουμε, ο σταθμός είναι δημοτικός και μας πήραν δωρεάν μέσω έσπα, οπότε δεν έχουμε και πολλές απιτήσεις..:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ο γιος μου ήταν το μεγαλύτερο παιδί στο τμήμα του, και αυτό γιατί το τμήμα που έχει παιδιά ηλικίας 3-4 είχε γεμίσει... Μίλησα χθες με την υπεύθυνη και μας άλλαξαν τελικά, πήγαμε στο τμήμα της ηλικίας μας! Έχει 23 παιδάκια και 2 δασκάλες, αλλά τι να κάνουμε, ο σταθμός είναι δημοτικός και μας πήραν δωρεάν μέσω έσπα, οπότε δεν έχουμε και πολλές απιτήσεις..:|

 

23 παιδάκια με 2 δασκάλες σημαίνει 11-12 παιδιά/δασκάλα. Εξαιρετική είναι η αναλογία σ'αυτήν την ηλικία! Καλή σχολική χρονιά!!

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι δωρεάν δεν σημαίνει οτι δεν θα πρέπει να έχετε απαιτήσεις, διότι υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες ασφαλείας/υγιεινής κλπ που θα πρέπει να τηρούνται...

 

μην συμβιβάζεστε , να διεκδικείτε τα δικαιώματα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...