Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρα και θηλασμός.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεννησα στις 32 βδομαδες . Μου δωσαν οδηγιες για το πως αντλώ και αποθηκευω . Δεν αρνηθηκαν να δινουν το γαλα μου , ως εδω καλά .

Δεν με αφηναν να τη βαλω στο στηθος και φυσικά ουτε λόγος για εναλλακτικους τρόπους σίτισης . Μπουκαλι και πιπιλα για 20 μερες στη Μοναδα και να παρακαλαω τις μαιες να με αφησουν να τη βαλω στο στηθος εστω και για 2 λεπτά !

Υπαρχει άραγε εστω και μια μοναδα νεογνων να ακολουθει αυτες τις κατευθυντηριες οδηγιες ?

Θα πρέπει δυστυχως να μαθουμε να απαιτουμε τα αυτονοητα....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς και βέβαια να καταγγέλουμε τις ηλίθιες πρακτικές που μας απομακρύνουν από τα μωράκια μας όταν μας έχουν πιο πολύ ανάγκη από ποτέ.

 

Για καταγγελίες κοιτάξτε το IBFAN Ελλάδος. Δεν εμπλέκεσαι νομικά ούτε έχεις να τρέξεις για κάτι, απλά συμπληρώνεις τα κατάλληλα χαρτιά και τρέχουν εκείνοι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα στις 36. Το μωρό στην παρακολούθηση φυσιολογικότατο. Δεν με άφηναν από την 3η ημέρα και μετά, μου το απαγόρεψαν. Και δεν μου έδωσαν θήλαστρο - ούτε οδηγίες. Τα έχω γράψει κι αλλού.

Μπουκάλι & πιπίλα.. Κοίτα, νομίζω πως δεν μας θέλουν στα πόδια τους. Αν σ'αφήσουν να θηλάσεις εκεί χρειάζεσαι τουλάχιστον μισή ώρα. Ασε, ας μην τα θυμάμαι - τρελαίνομαι.

Που κάνουμε καταγγελίες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εδώ http://ibfan.gr/

 

Ξέρεις εμείς τραβήξαμε ό,τι τραβήξαμε με τα δικά μας παιδιά (εμένα δεν ήταν κάν πρόωρο). Το θέμα είναι ότι έχουμε και κάποια ευθύνη απένενατι στις άλλες μαμάδες και στα άλλα μωρά που ίσως βρεθούν εκεί. Εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ για κανένα παιδάκι και καμία μανούλα να το ζήσει, αλλά έστω και ένα μωρό να ωφεληθεί είναι σημαντικό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ibfan θα μαζέψει τις καταγγελίες για να συντονίσει τη δράση του. Δε θα κάνει μηνύσεις ή κάτι τέτοιο. Πρέπει να υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα του τι συμβαίνει για να μπορέσει να διασφαλίσει στην πορεία τα δικαιώματά μας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oταν πριν απο 13 χρονια γεννησα την κορη μου ζητησα μονη μου θηλαστρο απο το μαιευτηριο και καθε φορα που εφερναν τα μωρα στις αλλες κοπελες εγω ζητουσα θηλαστρο και ειχαμε φτιαξει μια μικρη τραπεζα η οποια μεταφερθηκε στο ΠΑΙΔΩΝ. Δεν με προετρεψε κανεις να θηλασω την κορη μου, παρα το μονο που μου ζητησαν ειναι πιπιλα για να μαθει να κανει θηλαστικες κινησεις. Οταν ηταν 26 ημερων και μια μερα πριν την παρω στο σπιτι, την εβαλα στο στηθος και μια νοσοκομα απο εκει μεσα μου ειπε να μην την θηλασω γιατι εχω μεγαλο στηθος και το προωρο θα κουραζεται....

|Απο τον φοβο μου την ακουσα. Αλλωστε ειχαμε χασει και την διδυμουλα της μεσα στην μοναδα και ημουν αρκετα ευαλωτη και πανω απ ολα ανενημερωτη...

10 μερες μετα ή ισως και αργοτερα (δεν θυμαμαι ακριβως) πηγαμε για εξετασεις και οταν της εφτιαξα γαλα αλλη νοσοκομα με ρωτησε γιατι δεν την θηλαζω αφου το γαλα μου ηταν πολυ θρεπτικο.....

Μετα τι να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Oταν πριν απο 13 χρονια γεννησα την κορη μου ζητησα μονη μου θηλαστρο απο το μαιευτηριο και καθε φορα που εφερναν τα μωρα στις αλλες κοπελες εγω ζητουσα θηλαστρο και ειχαμε φτιαξει μια μικρη τραπεζα η οποια μεταφερθηκε στο ΠΑΙΔΩΝ. Δεν με προετρεψε κανεις να θηλασω την κορη μου, παρα το μονο που μου ζητησαν ειναι πιπιλα για να μαθει να κανει θηλαστικες κινησεις. Οταν ηταν 26 ημερων και μια μερα πριν την παρω στο σπιτι, την εβαλα στο στηθος και μια νοσοκομα απο εκει μεσα μου ειπε να μην την θηλασω γιατι εχω μεγαλο στηθος και το προωρο θα κουραζεται....

|Απο τον φοβο μου την ακουσα. Αλλωστε ειχαμε χασει και την διδυμουλα της μεσα στην μοναδα και ημουν αρκετα ευαλωτη και πανω απ ολα ανενημερωτη...

10 μερες μετα ή ισως και αργοτερα (δεν θυμαμαι ακριβως) πηγαμε για εξετασεις και οταν της εφτιαξα γαλα αλλη νοσοκομα με ρωτησε γιατι δεν την θηλαζω αφου το γαλα μου ηταν πολυ θρεπτικο.....

Μετα τι να πεις?

 

TI NA ΠΕΙΣ???????

Βλέπω ότι κι εσύ ποτέ δεν θα ξεχάσεις και οτι λυπάσαι κάθε στιγμή που δεν ήξερες. Αυτό που βλέπω από όλες μας δηλαδή. Δεν "πάει - πέρασε", το σκεφτόμαστε και το θυμόμαστε. Για αυτούς μπορεί να είναι μια κακή μέρα ή μια αστοχία ή βαρεμάρα. Για εμάς είναι τόσο πολύ σημαντικό... Δεν μπορεί όλες μας να είμαστε τόσο παράξενες ή ευαίσθητες.

Παιδιά, μετά απ' τα δικά μου διαβάζω παρόμοιες ιστορίες και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Θυμώνω πάρα πολύ παρόλο που είμαι πολύ ήρεμος χαρακτήρας. Θυμαμαι όταν φώναξα στο μαιευτήριο σκεφτηκα ότι είχα να συμπεριφερθώ έτσι από την εφηβεία μου.... κι είμαι 40. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...