Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΙΣΧΙΟ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Πείτε μου κάτι..Απο προχθές με εχει πιάσει ένας απίστευτος πόνος στο αριστερό μου ισχίο αλλά όχι συνεχόμενος..Το εχει νίωσει καμία σ'αυτή την εβδομάδα εγκυμοσύνης ή γενικά? Είναι κάτι να ανησυχήσω? Πως ανακουφιζόμαστε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου Angelikig

εγω αυτον τον πονο τον ενιωσα στον 4 μηνα οχι συνεχομενα ομως μπορει ν ειναι ουρολοιμοξη εμενα ετσι μ ειχε πει παρε τον γιατρο σου καλου κακου ομως

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΤΟ ΙΣΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΣΗ!ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΕΤΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Κ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ..ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!!!!!(ΚΑΘΩΣ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΠΙΑΝΟΜΑΙ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

εδω παθουσα....

ειμαι στον εβδομο μηνα και ποναω απο το τεταρτο.... με πιανει ολη η δεξια πλευρα... ισχιο, προσαγωγος, γαμπα σαν να εχω παθει μονιμα κραμπα και μεση....

πηγα σε 3 ορθοπεδικους, στο γιατρο μου και σε δευτερο γυναικολογο κι ολοι ειπαν κουραση... εννοειται!!! εχω κι ενα μωρο 14 μηνων στο σπιτι..... πως να μη κουραζομαι...

πριν μια εβδομαδα, που το μωρο γυρισε και πηρε θεση υπεφερα.... αλλα ο γιατρος μου ειπε αφου υπαρχει θεμα με τη μεση, ειναι λογικο αναλογα τη σταση που παιρνει το μωρο να ποναω....

Link to comment
Share on other sites

α!!!! το μονο που με βοηθα ειναι οταν κοιμαμαι στο πλαι, δε πλακωνω τη πλευρα που εχω προβλημα και μαζευω το ποδι που ειναι το προβλημα... το φερνω κοντα στο στηθος... ετσι την αλλη μερα ξυπναω καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα συνεχως πονο στο ισχυο κατα τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης ποτε δεξια και ποτε αριστερα.σε σημειο που μονη μου δε μπορουσα να σηκωθω απο τον καναπε και καμια φορα κουτσενα κιολας!!!ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο,λογω βαρους πιεζεται το σημειο.αυτο που με ανακουφιζε ηταν υπνος στο πλαι και μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια.

Link to comment
Share on other sites

ειχα συνεχως πονο στο ισχυο κατα τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης ποτε δεξια και ποτε αριστερα.σε σημειο που μονη μου δε μπορουσα να σηκωθω απο τον καναπε και καμια φορα κουτσενα κιολας!!!ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο,λογω βαρους πιεζεται το σημειο.αυτο που με ανακουφιζε ηταν υπνος στο πλαι και μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΜΕΝΑ...:D

ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΒΡΙΣΚΩ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΘΕΣΕΙΣ Κ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..άρα νορμάλ είναι και συμβαίνει γενικώς.. Ευτυχώς απο χθές με έχει αφήσει εντελώς ο πόνος! Αρχίζω να πιστέυω οτι το παθαίνω στο γραφείο που κάθομαι σε μια καρέκλα (οχι κ η καλυτερη) 9 ώρες την ημέρα.. θα το τσεκάρω και θα σας πώ..

Όσο για το μαξιλάρι εγκυμοσύνης.. δεν το συζητώ καθόλου! Αν δεν το έιχα δεν θα έκλεινα μάτι γενικά δεν το αποχωρίζομαι με τίποτα!

Με το καλό όλες μας! :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΕΙ!!!ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΙΣΧΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΕΝΩ...ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ Κ ΦΙΛΗ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΜΠΑΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΙΟ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΒΟΗΘΑΕΙ?????ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ???Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑΝΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ..

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΕΙ!!!ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΙΣΧΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΟΥΤΣΕΝΩ...ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ Κ ΦΙΛΗ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΜΠΑΣ Κ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΙΟ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΒΟΗΘΑΕΙ?????ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ???Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑΝΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ..

 

 

ΑΑΑΑχχχχ. Δεξιά υπέφερα κι εγώ. Γύρω στον 7ο μήνα βέβαια, αλλά ΦΟΒΕΡΟΙ ΠΟΝΟΙ!!! Τους θυμάμαι κι ανατριχιάζω. Φαντάσου οτι επειδή μένω σε μαιζονέτα, τη σκάλα την κατέβαινα 1 φορά την ημέρα. Δεν μπορούσα αλλιώς. ΚΟΥΤΣΕΝΑ!!!

Ο γιατρός μου είχε πει: 1) χαλαρωτικά ντους με μασαζ στην περιοχή που πόναγα. 2) Είχα βάλει κάποια βιβλία στα πόδια του καναπέ ώστε να έχει μικρή διαφορά ύψους και να βοηθήσει τη μέση. 3) ΥΠΟΜΟΝΗ.

Δεν περπάταγα για 1 ολόκληρο μήνα και ξαφνικά, εντελώς ξαφνικά, πέρασε. Πιθανων στην δική μου περίπτωση επαιζε ρόλο κι η θέση του μικρού. ίσως και στην δική σου.

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

Με το καλό τα ζουζούνια σας

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΑΑΑχχχχ. Δεξιά υπέφερα κι εγώ. Γύρω στον 7ο μήνα βέβαια, αλλά ΦΟΒΕΡΟΙ ΠΟΝΟΙ!!! Τους θυμάμαι κι ανατριχιάζω. Φαντάσου οτι επειδή μένω σε μαιζονέτα, τη σκάλα την κατέβαινα 1 φορά την ημέρα. Δεν μπορούσα αλλιώς. ΚΟΥΤΣΕΝΑ!!!

Ο γιατρός μου είχε πει: 1) χαλαρωτικά ντους με μασαζ στην περιοχή που πόναγα. 2) Είχα βάλει κάποια βιβλία στα πόδια του καναπέ ώστε να έχει μικρή διαφορά ύψους και να βοηθήσει τη μέση. 3) ΥΠΟΜΟΝΗ.

Δεν περπάταγα για 1 ολόκληρο μήνα και ξαφνικά, εντελώς ξαφνικά, πέρασε. Πιθανων στην δική μου περίπτωση επαιζε ρόλο κι η θέση του μικρού. ίσως και στην δική σου.

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

Με το καλό τα ζουζούνια σας

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!

ΠΕΡΝΑΩ ΔΥΣΚΟΛΑ,Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΚΑΛΟ!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΛΕΥΡΟ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 4ο ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ....:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!

ΠΕΡΝΑΩ ΔΥΣΚΟΛΑ,Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΚΟΚΑΛΟ!ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΛΕΥΡΟ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 4ο ΕΧΩ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ....:-(:-(

 

Κουράγιο Pinaki μου..αν σε παρηγορεί εμένα με εχει αφήσει τελείως ο πόνος..αλλά όντως κοιμάμαι με μαξιλάρι τεράστιο αυτό το ειδικό για την εγκυμοσύνη μήπως να το πάρεις κ να δοκιμάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο Pinaki μου..αν σε παρηγορεί εμένα με εχει αφήσει τελείως ο πόνος..αλλά όντως κοιμάμαι με μαξιλάρι τεράστιο αυτό το ειδικό για την εγκυμοσύνη μήπως να το πάρεις κ να δοκιμάσεις?

ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ!ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ????

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ!ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ????

 

Pinaki εγώ το πήρα απο το Λητώ και σου στέλνω το link για να το δεις κ εσύ! Πάντως για να πω κ την αλήθεια χωρις αυτό δεν μπορώ να κοιμηθώ πλέον! Ελπίζω να βοήθησα κάπως :)

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmid=20794&colID=539&pid=40&ct=1090202

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ ήμουν "τυχερή"και με έπιασε 20 μέρες πριν γεννήσω. Κούτσαινα και ο πόνος πέρασε με τη γέννα.

Το μαξιλάρι το είχα και εγώ και με βόλεψε πολύ

 

Kοριτσια καλημερα.Επαναφερω το θεμα.Κι εγω εχω πεθανει στον πονο.Μου ποναει το δεξι ισχιακο νευρο,ο γλουτος,το πόδι και η μεση απ τη δεξια πλευρα.Μαλιστα ο πονος με χτυπαει στη δεξια πλευρα του ηβικου οστου και λιγο παραπανω.Ειχα προβλημα και πριν την εγκυμοσυνη απ τις αγκαλιες και τα κουνηματα στην κορη μου αλλα αυτο τωρα δεν υποφερεται.Ξυπνησα 4 η ωρα το πρωι με τρομερο πονο επειδη το ειχα πατησει στον υπνο μου και μεχρι να συνελθω...ειχε πιαστει το ποδι μου...δραμα!!!!Ειχα παει πριν απο ενα μηνα περιπου σε φυσικοθεραπευτη και θα ξαναπαω σημερα.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 month later...
Kοριτσια καλημερα.Επαναφερω το θεμα.Κι εγω εχω πεθανει στον πονο.Μου ποναει το δεξι ισχιακο νευρο,ο γλουτος,το πόδι και η μεση απ τη δεξια πλευρα.Μαλιστα ο πονος με χτυπαει στη δεξια πλευρα του ηβικου οστου και λιγο παραπανω.Ειχα προβλημα και πριν την εγκυμοσυνη απ τις αγκαλιες και τα κουνηματα στην κορη μου αλλα αυτο τωρα δεν υποφερεται.Ξυπνησα 4 η ωρα το πρωι με τρομερο πονο επειδη το ειχα πατησει στον υπνο μου και μεχρι να συνελθω...ειχε πιαστει το ποδι μου...δραμα!!!!Ειχα παει πριν απο ενα μηνα περιπου σε φυσικοθεραπευτη και θα ξαναπαω σημερα.

 

2 εβδομαδες τωρα υποφερω, δεν μπορω να κατσω, να ξαπλωσω, να σηκωθω, να αλλαξω σταση. Νοιωθω τραβηγμα στη δεξια πλευρα του ηβικου οστου και λιγο παραπανω. Δεν παλευεται. Ο φυσιοθεραπευτης βοηθαει?

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

στον 5ο μήνα της πρώτης μου εγκυμοσύνης άρχισε να πονάει το δεξί ισχίο. Οκ έλεγα είναι απο το βάρος κτλ....με πονούσε οταν περπατούσα μονο. Ο πόνος δεν με άφησε ποτέ αλλά επειδή θήλαζα για καιρό δεν μπορούσα να πάρω και αντιφλεγμονώδη που μου έδιναν οι ορθοπεδικοί. Με τα πολλά αφού κόβω τον θηλασμό 2 1/2 χρονών πάω σε εναν ορθοπεδικό μου κάνει μέχρι και μαγνητική και δεν έβρισκε τίποτα. Τελικά με βοήθησε μόνο η οστεοπαθητική, έκανα 3 συνεδρίες και ήρθα στα ίσα μου. Έκτοτε δεν με ξαναενόχλησε. Ξέρω όμως και άλλες κοπέλες που έχουν θέμα με ισχίο από την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα εδώ και μια βδομάδα με έπιασε πόνος στο αριστερό ισχίο και μάλιστα προχθές κούτσαινα για κάποιες ώρες.Πρός το παρόν τον αντέχω τον πόνο,ελπίζω να μη χειροτερέψει.Θα κοιτάξω να πάρω το μαξιλάρι που είπε μια κοπέλα πιο πάνω.

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλέ μην τρέχετε να αγοράσετε ειδικά μαξιλάρια ένα οποιοδήποτε που έχετε στο σπίτι και σας βολεύει κάνει. Εγω έχω ένα πολύ σκληρό πχ που το χρησιμοποιούν στην γιογκα.

Μόνο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρει λαλα και ήθελα να αγοράσω ότι "ειδικό" υπήρχε ;)

Κρίση!

Link to comment
Share on other sites

και εγω στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα τρελους πονους στο ισχιο,,,,λογω δισκοπαθειας στη μεση,,,,

 

 

οσο για τις αγορες συμφωνω με τη γιογκινι,,,,τα μαξιλαρια του σπιτιου με ειχαν βοηθησει περισσοτερο παρα ενα μαξιλαρι θηλασμου που μου ειχαν δωσει,,,,(του ειχα βρει αλλη χρηση οταν μαθαινε οτ μωρο να καθεται και καπως να προστατευεται απο τα πισω μπρος χιχιχιχι)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ιδια. Είμαι 18 εβδ.+ 5 ημ και εδώ και δύο εβδομάδες πονάω τρελά στη δεξιά πλευρά, ισχίο και πιάνει και προς τη μέση όταν περπατάω..χάλια κατάσταση, τρελός πόνος. Αν περπατήσω 1 χιλιόμετρο, κουτσαίνω και δεν μπορώ να πατήσω καν με το δεξί πόδι, αν περπατάω στο δρόμο και πρέπει να ανέβω σε πεζοδρόμιο..μου φαίνεται βουνό. Κιλά δεν έχω βάλει καθόλου, απ' ότι κατάλαβα όμως πρόκειται για ένα από τα ανυπόφορα συμπτώματα της εγκυμοσύνης. Περνάει? Πόσο κρατάει? Πάντως δεν αντέχεται με τίποτα.Όταν ξαπλώνω δεν το πολυνιώθω, μόλις όμως πατάω το πόδι κάτω και περπατάω, ε, τί να λέμε? Εύχομαι να περάσει γρήγορα. Όσο για ξεκούραση, το δοκίμασα κι αυτό. Για 1 βδομάδα δεν βγήκα από το σπίτι. Ε, με το που βγήκα όμως, μόλις περπάτησα, ξεκίνησε.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το παιδί μου είναι 5 μηνών κι ακόμα πονάω πάρα πολύ από δεξιά, λύση δεν έχω βρει ούτε εγώ μόνο κανένα απλό παυσίπονο αραιά και που μαλακώνει για λίγο αλλά μετά τα ίδια:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...