Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΤΥ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


Recommended Posts

μεχρι να διαβασω αυτο το θεμα ειχα αυτονοητο οτι σε παιδακια δημοτικου η προσκληση αναφερεται στον συμμαθητη/τρια και ενα γονιο!Ειδικα σε παιδοτοπο που για καθε επιπλεον ατομο ειναι επιπλεον λεφτα.Δηλδη αν απ τα 25 παιδακια τα μισα εχουν απο 1 τουλαχιστον αδερφακι θα πρεπει να πληρωσω αλλα 12 παιδακια?στο σπιτι ειναι λιγο διαφορετικα...ολοι οι καλοι χωρανε.Ετσι κι αλλιως δεν εχω δει παρτυ που να μην περισευει φαγητο!

Κι εγω θυμαμαι οτι στα παρτυ συμμαθητων μου τα παιδακια που ειχαν αδερφια μονα τους ερχοντουσαν εκτος αν οι οικογενειες ειχα πιο στενη σχεση.

Τεσπα,εγω δεν θα το εκανα ποτε να παρω και τα δυο μαζι εκτος αν μας καλουσαν ολους.

Δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω ομορφο τροπο να το πεις,γιατι αν ο αλλος σκεφτεται διαφορετικα σιγουρα θα το παρεξηγησει.το κακο ειναι οτι δεν τους ξερεις και τους γονεις ωστε να τους εξηγησεις πως εχει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, συμφωνώ, για μένα είναι αυτονόητο αυτό, αλλά επειδή δεν είναι για όλους γι' αυτό ψάχνω να βρω τον τρόπο! Να σκεφτείς πως στο πρόσφατο πάρτυ ενός συμμαθητή του γιου μου, η μαμά που είχε φέρει και τα 4 παιδιά της (!!!) μου είπε "α, εμείς, δεν κάνουμε πάρτυ, είναι 4 και δεν βγαίνουμε οικονομικά, ετσι πάμε όλοι μαζί σε κάθε πάρτυ!!!" Συγγνώμη κορίτσια, αλλά το θεώρησα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΧΩΡΙΑΤΙΑ (με την κακή του όρου έννοια), δηλ. και δεν κάνεις ποτέ σου πάρτυ να ανταποδώσεις την πρόσκληση και παίρνεις μαζί σου όλο το τσούρμο για να διασκεδάσει τώρα που δόθηκε η ευκαιρία!!!

 

:lol::lol::lol::lol:

Αυτο, δεν το λες απλως χωριατια! Καπως αλλιως το λες!

Απιστευτη!

Αυτη, θελει την επομενη φορα να της βαλεις "παγο". Να της ξεκαθαρισεις, οτι το πολυ αλλο ενα αδελφακι οτι μπορει να φερει. Οχι και τα 4! Ε!Ειπαμε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάλεσαν το γιο μου Γ' δημοτικού σε fast food με παιδότοπο και μας είπαν ότι οι γονείς θα τα αφήσουμε και θα τα πάρουμε μετά. Μου φάνηκε τρομερή γυφτιά...Το fast food είναι αρκετά μακριά, το πάρτι είναι για 2 ώρες και δεν μπορούμε να πάμε σπίτια μας και να ξαναγυρίσουμε, έτσι θα πάμε για καφέ εκεί κοντά. Έλεος...Θα πληρώσω το δώρο, θα πληρώσω ταξιά πήγαινε-έλα, θα πληρώσω τον καφέ μου, δεν μπορούσαν να κεράσουν έναν καφέ τους μεγάλους; Μην το κάνεις στην τελική, αν έχεις οικονομικό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάλεσαν το γιο μου Γ' δημοτικού σε fast food με παιδότοπο και μας είπαν ότι οι γονείς θα τα αφήσουμε και θα τα πάρουμε μετά. Μου φάνηκε τρομερή γυφτιά...Το fast food είναι αρκετά μακριά, το πάρτι είναι για 2 ώρες και δεν μπορούμε να πάμε σπίτια μας και να ξαναγυρίσουμε, έτσι θα πάμε για καφέ εκεί κοντά. Έλεος...Θα πληρώσω το δώρο, θα πληρώσω ταξιά πήγαινε-έλα, θα πληρώσω τον καφέ μου, δεν μπορούσαν να κεράσουν έναν καφέ τους μεγάλους; Μην το κάνεις στην τελική, αν έχεις οικονομικό πρόβλημα...

 

Χμ τρίτη δημοτικού, δεν ξέρω...

Εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο η ασφάλεια. Πχ. στα πάρτι σε ff που ξέρω, μπαινοβγαίνει όποιος θέλει.

Κατά τα άλλα νομίζω ότι είναι μία οριακή ηλικία, όπου μπορεί κανείς να καλέσει μόνο παιδιά. Τώρα το τι θα κάνουν οι γονείς... ΟΚ είναι πρόβλημα, το καταλαβαίνω αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται μόνο για οικονομία. Είναι ζήτημα οργάνωσης και επιλογής. Εκτός αν δεν είναι καλεσμένοι ΚΑΠΟΙΟΙ γονείς, οπότε δεν το συζητώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

θα εξαιρέσει δλδ το παιδάκι που κάνει το πάρτυ κάποιους συμμαθητές του ή φίλους του για να έρθουν τα αδερφάκια κάποιου άλλου παιδιού?? ....

 

Καταρχάς εγώ θεωρώ ότι δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα αλλά είναι και θέμα χώρου. Αν έχει 50παιδιά τελικά κανένα δε θα περάσει τόσο καλά. Θα γίνεται χαμός.

 

συμφωνω απολυτως!

σιγα μην θελει το παιδι μου ολο το σοι του ενος συμμαθητη του στο παρτυ του και γιαυτο πρεπει να μην καλεσει αλλους 4 κολλητους του!

 

και εγω θα πω οτι στον παιδοτοπο ειναι το θεμα οικονομικο (απολυτως σεβαστο ειδικα σε αυτους τους δυσκολους καιρους), αν ομως το παρτυ ειναι στο σπιτι?

εστω καλω 15 παιδια, αν για καθε παιδι εμφανιστει ολη η οικογενεια (υποθετω 4μελης) εχουμε αμεσως 30 παιδια και 30 ενηλικες! πραγματικα ειναι τοσο μεγαλα τα σπιτια σας που να τους χωρανε με ανεση? και τα παιδια να μπορουν να παιξουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κάλεσαν το γιο μου Γ' δημοτικού σε fast food με παιδότοπο και μας είπαν ότι οι γονείς θα τα αφήσουμε και θα τα πάρουμε μετά. Μου φάνηκε τρομερή γυφτιά...Το fast food είναι αρκετά μακριά, το πάρτι είναι για 2 ώρες και δεν μπορούμε να πάμε σπίτια μας και να ξαναγυρίσουμε, έτσι θα πάμε για καφέ εκεί κοντά. Έλεος...Θα πληρώσω το δώρο, θα πληρώσω ταξιά πήγαινε-έλα, θα πληρώσω τον καφέ μου, δεν μπορούσαν να κεράσουν έναν καφέ τους μεγάλους; Μην το κάνεις στην τελική, αν έχεις οικονομικό πρόβλημα...

 

Συμφωνώ.

 

συμφωνω απολυτως!

σιγα μην θελει το παιδι μου ολο το σοι του ενος συμμαθητη του στο παρτυ του και γιαυτο πρεπει να μην καλεσει αλλους 4 κολλητους του!

 

και εγω θα πω οτι στον παιδοτοπο ειναι το θεμα οικονομικο (απολυτως σεβαστο ειδικα σε αυτους τους δυσκολους καιρους), αν ομως το παρτυ ειναι στο σπιτι?

εστω καλω 15 παιδια, αν για καθε παιδι εμφανιστει ολη η οικογενεια (υποθετω 4μελης) εχουμε αμεσως 30 παιδια και 30 ενηλικες! πραγματικα ειναι τοσο μεγαλα τα σπιτια σας που να τους χωρανε με ανεση? και τα παιδια να μπορουν να παιξουν?

 

 

Στατιστικά δεν πρόκειται να εμφανιστούν και τα 15 παιδιά μαζί και με τους 2 γονείς + 1 αδελφάκι όπως τα υπολόγισες. Αλλά αν πιστεύεις ότι θα εμφανιστούν όλοι Χ 4 και δεν έχεις χώρο στο σπίτι ή δεν βγαίνεις οικονομικά, καλείς λιγότερους (με κριτήρια δικά σου).

Αν δεν θέλεις να καλέσεις λιγότερους, τότε θα προβείς σε περιορισμούς του τύπου 1 παιδί + 1 γονιός, ή 1 παιδί και οι γονείς θα τα πάρουν μετά κτλ. Αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και το πιο σωστό, ειδικά αν τα παιδιά είναι μικρής ηλικίας. Αν είναι 10-12 χρονών, αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το εάν θα έρθει το αδελφάκι ή όχι στο πάρτι νομίζω ότι έχει να κάνει με την ηλικία των παιδιών.

Όταν το παΐδι είναι 10 πηγαίνει μονό του και ανάλογα μ ε ή χωρίς συνοδεία.

Όταν όμως είναι 6 χρονών και μικρότερο συγγνώμη αλλά δεν το θεωρώ αυτόνομο. Δεν θα τα αφήσω να πάει κάπου μόνο του ούτε θα υποχρεωθώ να κανονίσω να μου κρατήσουν το άλλο μου παιδί λες και δεν μπορεί να έρθει. (εδώ δεν υποχρεώνομαι για να βγω εγώ ένα βραδύ…)

Εάν ειδικά το πάρτι είναι σε παιδότοπος που υπάρχει κόστος θα πληρώσω απλά την συνδρομή του μικρού αδελφού.

Εδώ έχει τύχη να πάω σε παιδότοπο όπου κάποιο άγνωστο παιδάκι είχε κλείσει το μισό μαγαζί. Έκτος από παιχνίδι στα φουσκωτά είχε και μουσικοχορευτικό show. Οι ίδιοι οι οργανωτές ενθάρρυναν όλα τα παιδία στα χορευτικά και παιχνίδια να συμμετέχουν ανεξάρτητα εάν ήταν στο πάρτι η όχι. (όχι στο μπουφέ εννοείτε).

Εάν ο γιος μου ήταν καλεσμένος, η κόρη μου δεν θα μπορούσε να συμμετέχει σαν εξωτερικό παιδάκι? Όσο για 1 κομμάτι τούρτα εάν δεν έδιναν στο παιδί θα έδινα το δικό μου ή θα μοίραζα το 1που έχουν.

Εάν το αδελφάκι του είναι 1-2 χρόνια μεγαλύτερο ή μικρότερο που φαίνεται λογικό να επακολουθήσουν.

Καταρχήν τα αδελφάκια μπορεί να γνωρίζονται και να παίζουν και στο σχολείο μαζί.

Όταν μεγαλώσουν μην ανησυχείτε θα βαριούνται να πηγαίνουν μαζί, να έρχονται σε γάμους και βαφτίσια.

Μην νομίζεις ότι όλοι έχουν αδέλφια σε κοντή ηλικία και θα είναι 20*4. Ποιο πιθανών από τα 20 να έρθουν 15 και να υπολογίσεις 2,5 άτομα ανά παιδί.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πιστεύω ότι εφ'οσον κάποιο παιδάκι καλεί έναν συμμαθητή του, η πρόσκληση αφορά αυτόν και μόνο το συμμαθητή κι όχι όλη την οικογένεια. σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει κι ένας συνοδός για το παιδάκι και τέλος. το αδερφάκι ας πάει μια βόλτα με τον άλλο γονιό, μπορεί να περάσουν εξίσου καλά. αν δε μπορεί ο άλλος γονιός να το κρατήσει, τότε ειδοποιείς ότι υπάρχει πρόβλημα και προθυμοποιείσαι να πληρώσεις για το άλλο παιδάκι.

επομένως δε θα μου φαινόταν καθόλου άκομψο να λάβω πρόσκληση για ένα παιδάκι κι έναν συνοδό. αντιθέτως, θα μου κακοφαινόταν να καλέσω εγώ σε πάρτυ και να δω να καταφτάνει όλη η οικογένεια χωρίς, μάλιστα, να ειδοποιήσει πρώτα.

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Αύριο μάλιστα θα πάω τον μικρό σε πάρτυ συμμαθητή του στο σπίτι του, μόνη μου. Δεν είναι το καλυτερό μου μιας και δεν γνωρίζω κανέναν αλλά θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστό.

Τα δύο παιδιά γνωρίζουν κι έχουν κατανοήσει πια ότι στα πάρτυ των συμμαθητών δεν πηγαίνουμε οικογενειακώς και δεν έχουμε δράματα.

 

Τελικά cateyes πώς το χειρίστηκες?

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Και λίγο μεγαλύτερο!:P

Τα παιδιά μου, με διαφορά τριών χρόνων έχουν γενέθλια τον ίδιο μήνα. Έτσι, κάνουμε ένα πάρτυ γενεθλίων κοινό και για τα δύο σε παιδότοπο. Επειδή πάντα μαζευόμαστε τουλάχιστον 50 άτομα, κλείνω ξεχωριστή αίθουσα η οποία διαθέτει κανονικό παιδότοπο και τρεις κοπέλες, μία για κάθε γκρουπάκι (με βάση την ηλικία) και μία πασπαρτού... Κοινό πάρτυ είναι ως προς την ίδια μέρα/ώρα/μέρος, ο καθένας καλεί προσωπικά τους φίλους του και απασχολούνται ξεχωριστά σε γκρουπάκια όπως ανέφερα. Οι συμμαθητές του ενός δεν γνωρίζουν ότι έχει γενέθλια και το άλλο παιδί, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να νοιώσουν οι γονείς ότι πρέπει να φέρουν δώρο για δύο παιδιά!

Φέτος λοιπόν, σκοπεύουμε κι εμείς να καλέσουμε όλη την τάξη της κόρης μου που αποτελείται από 18 παιδιά για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερε η cateyes. Ο γιος μου είναι με άλλα 15 παιδάκια στο τμήμα, δε νομίζω όμως ότι θα καλέσουμε όλα τα παιδάκια, εκείνος μιλάει για 8.

Επίσης, θα "κόψω" από τους οικογενειακούς φίλους και θα καλέσω μόνο όσους έχουν παιδιά στην ηλικία των παιδιών μας, δλδ 7χρονα και 4χρονα (τουτέστιν 8 παιδιά).

Δυστυχώς σε αυτό τον παιδότοπο, δεν υπάρχει προσφορά βάσει πακέτου ατόμων, κάτι τέτοιο θα βόλευε απίστευτα. Το να περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο είναι μάλλον ανώφελο και δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, όλα αυτά τα χρόνια νομίζω ότι μόνο δύο άτομα έχουν καλέσει για επιβεβαίωση και πρέπει να έτρεμα από συγκίνηση όταν τους μιλούσα...

Θεωρούσα αυτονόητο ότι η πρόσκληση του συμμαθητή δεν απευθύνεται σε όλη την οικογένεια, έπαθα σοκ όμως πέρυσι όταν σε πάρτυ 6χρονων διδύμων (που είναι όμως σε διαφορετική τάξη, δλδ 25*2 οι συμμαθητές!!!) έσκασε μύτη 5μελής οικογένεια που εκτός του 6χρονου συμμαθητή έφερε ένα παιδί γύρω στα 11 και ένα γύρω στα 2μιση. Και φυσικά σε αυτό το τόπικ είδα ότι όχι, δεν είναι καθόλου αυτονόητο...

Τι να κάνω λοιπόν? Πώς να το κάνω?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά cateyes πώς το χειρίστηκες?

 

 

 

Φέτος λοιπόν, σκοπεύουμε κι εμείς να καλέσουμε όλη την τάξη της κόρης μου που αποτελείται από 18 παιδιά για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερε η cateyes. Ο γιος μου είναι με άλλα 15 παιδάκια στο τμήμα, δε νομίζω όμως ότι θα καλέσουμε όλα τα παιδάκια, εκείνος μιλάει για 8.

Επίσης, θα "κόψω" από τους οικογενειακούς φίλους και θα καλέσω μόνο όσους έχουν παιδιά στην ηλικία των παιδιών μας, δλδ 7χρονα και 4χρονα (τουτέστιν 8 παιδιά).

Δυστυχώς σε αυτό τον παιδότοπο, δεν υπάρχει προσφορά βάσει πακέτου ατόμων, κάτι τέτοιο θα βόλευε απίστευτα. Το να περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο είναι μάλλον ανώφελο και δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτό, όλα αυτά τα χρόνια νομίζω ότι μόνο δύο άτομα έχουν καλέσει για επιβεβαίωση και πρέπει να έτρεμα από συγκίνηση όταν τους μιλούσα...

Θεωρούσα αυτονόητο ότι η πρόσκληση του συμμαθητή δεν απευθύνεται σε όλη την οικογένεια, έπαθα σοκ όμως πέρυσι όταν σε πάρτυ 6χρονων διδύμων (που είναι όμως σε διαφορετική τάξη, δλδ 25*2 οι συμμαθητές!!!) έσκασε μύτη 5μελής οικογένεια που εκτός του 6χρονου συμμαθητή έφερε ένα παιδί γύρω στα 11 και ένα γύρω στα 2μιση. Και φυσικά σε αυτό το τόπικ είδα ότι όχι, δεν είναι καθόλου αυτονόητο...

Τι να κάνω λοιπόν? Πώς να το κάνω?

 

Το πάρτυ δεν το κάναμε ακόμη και δεν σου κρύβω ότι είμαι προβληματισμένη! Έχω καταλήξει στο ότι θα καλέσω όλα τα παιδάκια της τάξης για τους λόγους που προανέφερα. Φέτος είναι η πρώτη χρονιά στο σχολείο αυτό, οπότε ακόμη γνωριζόμαστε και τα παιδιά και οι γονείς! Φέτος λοιπόν θα καλέσω όλη την τάξη. Το θέμα είναι ότι εμείς έχουμε και αρκετά συνομήλικα ξαδελφάκια (αδελφών μας και πρώτων εξαδέλφων μας παιδιά), που έχουμε πάει στα πάρτυ τους και τα παιδιά κάνουν παρέα και δεν μπορούμε φυσικά να μη τα καλέσουμε, οπότε 20 οι συμμαθητές και 10 περίπου τα ξαδελφάκια μας, είμαστε ήδη στα 30 παιδιά. Εάν υπολογίσουμε ότι θα έρθει μόνο ένας γονιός από τους συμμαθητές (που δεν το νομίζω) 20 οι γονείς των συμμαθητών, ε, να μην είμαστε κι εμείς 15 άτομα ακόμη από αδέλφια και νονούς, φτάσαμε ήδη στα 65 άτομα σύνολο!!! Χωρίς να έχω καν υπολογίσει ούτε ένα αδελφάκι από τους συμμαθητές ούτε ένα ζευγάρι από τους γονείς των συμμαθητών! Γι αυτό θέλω να μείνω αυστηρά στον ένα συμμαθητή και στον ένα συνοδό, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι πολλοί δεν θα πάρουν τηλέφωνο και θα εμφανιστούν οικογενειακώς τελευταία στιγμή! Ξέρεις, οι καλοί τρόποι (σε ειδοποιώ πριν έρθω, εφόσον αυτό μου γράφεις στην πρόσκληση) είναι τελικά ακριβοθώρητοι στην Ελάδα, είναι επίσης κάτι σαν την τήρηση του Συντάγματος, που ως γνωστόν, επαφίεται στη συνείδηση των Ελλήνων! Πώς να κάνεις τον άλλο να σεβαστεί αυτό που γράφεις, εάν ο ίδιος δεν έχει τη συνείδηση ότι πρέπει να σεβαστεί τα όρια που τίθενται από τους οικοδεσπότες; Εδώ ήδη στο θέμα βλέπεις πόσες απαντήσεις γονέων, οι οποίοι θεωρούν αυτονόητο ότι η πρόσκληση απευθύνεται σε όλη την οικογένεια και μάλιστα πόσοι γονείς απαντούν και θιγμένα, λες και το πάρτυ πρέπει να διευκολύνει εκείνους και όχι την οικογένεια που το κάνει! Τί να πεις; Αν δεν έμαθαν τρόπους κοινωνικής συναναστροφής από τους γονείς τους όταν ήταν μικροί, πώς να τους μάθουν τώρα ως γονείς και κυρίως πώς να τους μεταλαμπαδεύσουν στα παιδιά τους;

Τέλος πάντων, το πάρτυ είναι το Μάϊο και περνούν διάφορες σκέψεις από το μυαλό μου! Μια από αυτές είναι το πάρτυ στο Allou Fun Park, όπου τα παιδιά είναι ένα συγκεκριμένο γκρουπ με βραχιολάκια και μετακινούνται σε κάθε παιχνίδι με συνοδούς. Σκέφτηκα λοιπόν να γράψω, κάπως ευγενικά, ότι το γκρουπ, για λόγους του πρακτικούς, δεν μπορεί να υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο αριθμό παιδιών. Βεβαι το Allou είναι πιο ακριβό, οπότε στην πραγματικότητα δεν κερδίζω κάτι. Για τον παιδότοπο με την προσφορά μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα! Εσύ έχεις καταλήξει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ήδη στο θέμα βλέπεις πόσες απαντήσεις γονέων, οι οποίοι θεωρούν αυτονόητο ότι η πρόσκληση απευθύνεται σε όλη την οικογένεια και μάλιστα πόσοι γονείς απαντούν και θιγμένα, λες και το πάρτυ πρέπει να διευκολύνει εκείνους και όχι την οικογένεια που το κάνει! Τί να πεις; Αν δεν έμαθαν τρόπους κοινωνικής συναναστροφής από τους γονείς τους όταν ήταν μικροί, πώς να τους μάθουν τώρα ως γονείς και κυρίως πώς να τους μεταλαμπαδεύσουν στα παιδιά τους;]

 

 

Αγαπητή φίλη,

 

Αγένεια είναι, όταν λαμβάνεις μια πρόσκληση, να μην τηλεφωνείς για να ευχαριστήσεις και να ενημερώσεις για την παρουσία ή απουσία σου.

Αγένεια αποτελεί και το να "εκμεταλλεύεσαι" τη γιορτή κάποιου για να διασκεδάσουν τα παιδιά σου που δεν συσχετίζονται με τον εορτάζοντα.

Αγένεια όμως είναι να χρησιμοποιείς τις παραπάνω εκφράσεις για ανθρώπους (τριών μάλιστα γενεών --> παππούδες, γονείς, παιδιά) που έχουν διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων από εσένα. Μάλιστα, το πλήθος των απαντήσεων δείχνει ότι αυτοί που δεν έμαθαν τρόπους κοινωνικής συναναστροφής δεν αποτελούν μια ισχνή περιθωριακή μειοψηφία.

 

Είμαι, ευτυχώς, τυχερή που το παιδί μου πηγαίνει σε σχολείο όπου η συμμετοχή όλης της οικογένειας (εννοείται και τα παιδιά, εφόσον έχουν μικρή σχετικά διαφορά, όπως άλλωστε είναι και ο κανόνας) θεωρείται αυτονόητη. Αυτό έγινε αντιληπτό από πέρισυ από το δεύτερο κιόλας πάρτυ, όταν οι γονείς τόσο στο σχολείο όσο και τηλεφωνικά μας καλούσαν και επέμεναν να πάμε όλοι μαζί για να γνωριστούμε. Έτσι, τώρα γνωρίζουμε όλο το οικογενειακό πλαίσιο των φίλων του παιδιού μας και έχουμε κουμπώσει πολύ καλά (μαμάδες-μπαμπάδες-συμμαθητές-αδέρφια συμμαθητών) που περνάμε όλοι καλά ο καθένας με την παρέα του.

 

Βέβαια αυτή η συμμετοχή όλης της οικογένειας στα δρώμενα της ζωής του παιδιού είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του σχολείου. Γι' αυτό και το επιλέξαμε! Μάλιστα, στο γάμο μου το 2006 ήταν καλεσμένοι όχι μόνο οι σχολικοί μου φίλοι αλλά και οι γονείς αυτών με τους οποίους είχαν δεθεί πολύ οι δικοί μου γονείς μετά από 12 χρόνια σχολικής ζωής.

 

Από τα γραφόμενά σου, νομίζω ότι επιθυμείς -μέσω του πάρτυ- να προωθήσεις την ενσωμάτωση του παιδιού σου στον μικρόκοσμο παιδιών που ήδη γνωρίζονται 2 χρόνια. Ίσως και γι'αυτό δεν επιλέγεις. Σίγουρα το παιδί παίζει με όλους αλλά δεν είναι το ίδιο δεμένο με όλους. Όμως δεν γίνεται να τα έχουμε με όλους καλά. C'est la vie!

 

Τέλος πάντων, φαίνεται ότι έχεις άπλετο χρόνο μπροστά σου. Ως προς το τι να κάνεις για να επιτευχθεί ο σκοπός σου, δηλαδή να μη χαλαστεί κανένα παιδάκι με το δικό σου, θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που αποτελεί συνήθεια στη συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα. Μετά από δύο χρόνια συνύπαρξης αυτή η ομάδα θα έχει διαμορφώσει τους κανόνες της. Μήπως, από όσο είδες στο πάρτυ που πήγεις, οι κανόνες προβλέπουν τη συμμετοχή της οικογένειας;

 

Τελικά, απαραίτητη προϋπόθεση για την ενσωμάτωση είναι η προσαρμογή: Μπορεί να υιοθετούμε τα γερμανικά έθιμα (η πρόσκληση αφορά μόνο τον αποδέκτη της και ακόμα και σε γάμους ο σύντροφος του αποδέκτη δεν είναι καλεσμένος αν δεν αναφέρεται ρητά), τα ανατολίτικα έθιμα (όλο το...ασκέρι μαζί) ή κάτι ενδιάμεσο. Πλεονεκτήματα υπάρχουν πάντα, οπότε δες το θετικά:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ ήδη στο θέμα βλέπεις πόσες απαντήσεις γονέων, οι οποίοι θεωρούν αυτονόητο ότι η πρόσκληση απευθύνεται σε όλη την οικογένεια και μάλιστα πόσοι γονείς απαντούν και θιγμένα, λες και το πάρτυ πρέπει να διευκολύνει εκείνους και όχι την οικογένεια που το κάνει! Τί να πεις; Αν δεν έμαθαν τρόπους κοινωνικής συναναστροφής από τους γονείς τους όταν ήταν μικροί, πώς να τους μάθουν τώρα ως γονείς και κυρίως πώς να τους μεταλαμπαδεύσουν στα παιδιά τους;]

 

 

Αγαπητή φίλη,

 

Αγένεια είναι, όταν λαμβάνεις μια πρόσκληση, να μην τηλεφωνείς για να ευχαριστήσεις και να ενημερώσεις για την παρουσία ή απουσία σου.

Αγένεια αποτελεί και το να "εκμεταλλεύεσαι" τη γιορτή κάποιου για να διασκεδάσουν τα παιδιά σου που δεν συσχετίζονται με τον εορτάζοντα.

Αγένεια όμως είναι να χρησιμοποιείς τις παραπάνω εκφράσεις για ανθρώπους (τριών μάλιστα γενεών --> παππούδες, γονείς, παιδιά) που έχουν διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων από εσένα. Μάλιστα, το πλήθος των απαντήσεων δείχνει ότι αυτοί που δεν έμαθαν τρόπους κοινωνικής συναναστροφής δεν αποτελούν μια ισχνή περιθωριακή μειοψηφία.

 

Είμαι, ευτυχώς, τυχερή που το παιδί μου πηγαίνει σε σχολείο όπου η συμμετοχή όλης της οικογένειας (εννοείται και τα παιδιά, εφόσον έχουν μικρή σχετικά διαφορά, όπως άλλωστε είναι και ο κανόνας) θεωρείται αυτονόητη. Αυτό έγινε αντιληπτό από πέρισυ από το δεύτερο κιόλας πάρτυ, όταν οι γονείς τόσο στο σχολείο όσο και τηλεφωνικά μας καλούσαν και επέμεναν να πάμε όλοι μαζί για να γνωριστούμε. Έτσι, τώρα γνωρίζουμε όλο το οικογενειακό πλαίσιο των φίλων του παιδιού μας και έχουμε κουμπώσει πολύ καλά (μαμάδες-μπαμπάδες-συμμαθητές-αδέρφια συμμαθητών) που περνάμε όλοι καλά ο καθένας με την παρέα του.

 

Βέβαια αυτή η συμμετοχή όλης της οικογένειας στα δρώμενα της ζωής του παιδιού είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του σχολείου. Γι' αυτό και το επιλέξαμε! Μάλιστα, στο γάμο μου το 2006 ήταν καλεσμένοι όχι μόνο οι σχολικοί μου φίλοι αλλά και οι γονείς αυτών με τους οποίους είχαν δεθεί πολύ οι δικοί μου γονείς μετά από 12 χρόνια σχολικής ζωής.

 

Από τα γραφόμενά σου, νομίζω ότι επιθυμείς -μέσω του πάρτυ- να προωθήσεις την ενσωμάτωση του παιδιού σου στον μικρόκοσμο παιδιών που ήδη γνωρίζονται 2 χρόνια. Ίσως και γι'αυτό δεν επιλέγεις. Σίγουρα το παιδί παίζει με όλους αλλά δεν είναι το ίδιο δεμένο με όλους. Όμως δεν γίνεται να τα έχουμε με όλους καλά. C'est la vie!

 

Τέλος πάντων, φαίνεται ότι έχεις άπλετο χρόνο μπροστά σου. Ως προς το τι να κάνεις για να επιτευχθεί ο σκοπός σου, δηλαδή να μη χαλαστεί κανένα παιδάκι με το δικό σου, θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που αποτελεί συνήθεια στη συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα. Μετά από δύο χρόνια συνύπαρξης αυτή η ομάδα θα έχει διαμορφώσει τους κανόνες της. Μήπως, από όσο είδες στο πάρτυ που πήγεις, οι κανόνες προβλέπουν τη συμμετοχή της οικογένειας;

 

Τελικά, απαραίτητη προϋπόθεση για την ενσωμάτωση είναι η προσαρμογή: Μπορεί να υιοθετούμε τα γερμανικά έθιμα (η πρόσκληση αφορά μόνο τον αποδέκτη της και ακόμα και σε γάμους ο σύντροφος του αποδέκτη δεν είναι καλεσμένος αν δεν αναφέρεται ρητά), τα ανατολίτικα έθιμα (όλο το...ασκέρι μαζί) ή κάτι ενδιάμεσο. Πλεονεκτήματα υπάρχουν πάντα, οπότε δες το θετικά:P

 

Αγαπητή φίλη, καλώς όρισες στην παρέα του parents forum!

Αισθάνομαι πραγματική χαρά που το θέμα μου αποτέλεσε την αφορμή να γραφτεί ένα καινούργιο μέλος σ' αυτό το forum και να σχολιάσει ή μάλλον να απομονώσει μία μόνο παράγραφο από το μακροσκελές τελευταίο μήνυμά μου και καμία απολύτως από τα υπόλοιπα 30-40 μηνύματά μου!

Θα ήθελα να σου πω να ξαναδιαβάσεις με πολύ προσοχή αυτό που απομόνωσες και τόνισες με bold για να διαπιστώσεις πως δεν απευθύνεται σε κάποιον για να το χαρακτηρίζεις αγένεια.

Το παραθέτω εκ νέου και χωρίς bold, όπως εγώ το έγραψα: "πόσοι γονείς απαντούν και θιγμένα, λες και το πάρτυ πρέπει να διευκολύνει εκείνους και όχι την οικογένεια που το κάνει! Τί να πεις; Αν δεν έμαθαν τρόπους κοινωνικής συναναστροφής από τους γονείς τους όταν ήταν μικροί, πώς να τους μάθουν τώρα ως γονείς και κυρίως πώς να τους μεταλαμπαδεύσουν στα παιδιά τους;"

Αγενής, είναι αυτός που τον χαρακτηρίζει έλλειψη τρόπων. Για ποια ακριβώς έλλειψη τρόπων μιλάς; Ποια είναι η υποτιθμένεη αγένειά μου σ' αυτό το σημείο που παραθέτεις; Αν θέλεις μου το εξηγείς.

Αν κάτι από αυτά που γράφω σου θυμίζει ή όχι οικείες σ' εσένα συμπεριφορές και νοιώθεις ότι σε θίγω, άρα είμαι αγενής, είναι ολοφάνερο ότι δεν απευθύνεται ΣΙΓΟΥΡΑ σ' εσένα!

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι να συνεχίσουμε να διαβάζουμε μηνύματά σου και σε άλλα θέματα και να παραμείνεις στην παρέα μας, διότι δυστυχώς ' αυτό το φόρουμ έχουμε δει και μέλη κομήτες ή και κομάντος, μπαίνουν,"χτυπούν' μ' ένα και μοναδικό μήνυμά τους για να εκτονωθούν και μετά εξαφανίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

 

Αν και σκόπευα να κάνω ποδαρικό στο topic της bebe Aggelina (Βάπτιση). Βλέπεις είχα έτοιμη λίστα για το ίδιο θέμα. Όμως από λάθος της πρωτάρας στάθηκες εσύ ... τυχερή.

 

Θεωρώ ότι δεν έχω παρανοήσει τα λεγόμενά σου. Επίσης δεν χαρακτήρισα εσένα αγενή. Πώς άλλωστε αφού δεν σε ξέρω; Επίσης δεν θίχτηκα γιατί είμαι εξοικειωμένη με διαφορετικές αντιλήψεις και το βρίσκω δίκιο σε όλες τις τοποθετήσεις. Με ενόχλησε όμως αυτό περί διδασκαλίας τρόπων συμπεριφοράς... Ας είναι.

 

Αυτό που ήθελα να καταθέσω είναι να πράξεις ό,τι συνηθίζεται στο συγκεκριμένο σχολείο-τάξη. Νομίζω ότι είναι η ασφαλέστερη οδός ώστε να μη "συζητηθεί" το όνομα του παιδιού μας αρνητικά.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που ήθελα να καταθέσω είναι να πράξεις ό,τι συνηθίζεται στο συγκεκριμένο σχολείο-τάξη. Νομίζω ότι είναι η ασφαλέστερη οδός ώστε να μη "συζητηθεί" το όνομα του παιδιού μας αρνητικά.

 

 

Το να κάνουμε αυτό που 'συνηθίζεται' μόνο και μόνο για να μην μας συζητήσουν δεν είναι καλό παράδειγμα στα παιδιά και ... πρόσεξέ το στο μέλλον :wink:;-)(καλώς ήρθες AIMEE, έχεις μικρά παιδάκια?). Στο δικό μας σχολείο δεν συνηθίζεται τίποτα συγκεκριμένο. Έχουμε πάει σε πάρτι υπερπαραγωγή, σε πάρτι σε παιδότοπο και σε γενέθλια στο σπίτι με λίγους συμμαθητές. Εμείς κάνουμε αυτό που θέλουμε, μπορούμε και μας αρέσει και οι καλεσμένοι μας πρέπει να το σεβαστούν. Το σίγουρο είναι ότι αποφασίζει αυτός που καλεί.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια κατανοητες ολες οι αποψεις αλλα τη σημερινη εποχη με τοσα σοβαρα οικονομικα προβληματα δεν θα επρεπε καν να τα συζηταμε αυτα. Ειναι δυνατον με την τσεπη του αλλου να παρεξηγιομαστε; Πρεπει καποια στιγμη να εκλειψει το φαινομενο αυτο δηλ. να επιβαρυνομαστε οικονομικα για να μη μας κακολογησουν οι αλλοι. Στο κατω κατω ο,τι μπορει ο καθενας κανει .Δεν εχω εμπειρια για τα παρτυ γιατι η μεγαλη μου δεν παει ουτε παιδικο ακομα αλλα εγω αν δεν τους ηξερα καλα θα πηγαινα το ενα παιδι μονο ακριβως για να μην επιβαρυνω. Απο την αλλη και ο παδοτοπος ειναι μεγαλι κοστος βρε κοριτσια.Προσωπικα δε νομιζω να εχω να διαθεσω 500 ευρωπουλα για ενα παρτυ. Οποτε Cateyes κανε αυτοο που αντεχει η τσεπη σου με 1+1 συνοδο και οποιος θυμωσει προβλημα του

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε αυτό που θέλουμε, μπορούμε και μας αρέσει και οι καλεσμένοι μας πρέπει να το σεβαστούν.

 

Έτσι ακριβώς και για μας...

 

ΑΙΜΕΕ χαίρομαι που στο σχολείο σας έχετε κανόνες ακόμα και για το πώς θα πρέπει να συμπεριφερθείτε εκτός σχολείου, ελπίζω να μπορούν όλοι οι γονείς να τους ακολουθήσουν βάσει των παραπάνω κριτηρίων (δηλαδή να κάνουν πράγματα επειδή τα επιλέγουν, μπορούν να στηρίξουν οικονομικά και φυσικά να είναι του γούστου τους). Εμείς προφανώς δεν έχουμε, μάλλον πιστεύουμε ότι δεν χρειαζόμαστε καλούπια για τις κοινωνικές συναναστροφές μας εκτός σχολείου!:P:p:p

Και στον δικό μου γάμο ήταν καλεσμένοι γονείς αρχικά συμμαθητών και μετέπειτα κολλητών φίλων, τι σχέση έχει όμως αυτό με την συζήτησή μας? Εδώ μιλάμε για το πρώτο πάρτυ στην αρχή της σχολικής ζωής των παιδιών μας και για άγνωστους σε μας ανθρώπους που είναι πολύ πιθανό να μην χρειαστεί να ξανασυναντήσουμε όταν το παιδί μας κάνει τις επιλογές του στους φίλους του... Πρέπει λοιπόν να τους γνωρίσουμε οικογενειακώς και μάλιστα όντας οικοδεσπότες σε ένα πάρτυ που ζήτημα θα είναι αν μπορέσουμε να ανταλλάξουμε δύο κουβέντες? Ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μην καλέσουμε συμμαθητές του παιδιού μας μιας και δεν υπάρχει η οικονομική πρωτίστως δυνατότητα για απεριόριστο αριθμό καλεσμένων? Θα προτιμούσε κάποιος γονιός να μην καλέσουν το παιδί του σε πάρτυ που θα συμμετέχει μεγάλο ποσοστό της τάξης όχι γιατί η οικογένεια του εορτάζοντα αδυνατεί να καλέσει όλα τα παιδιά αλλά επειδή υπάρχουν άνθρωποι που λαμβάνουν την πρόσκληση σε πάρτυ συμμαθητή του ενός παιδιού τους ως οικογενειακή υπόθεση?

 

Cateyes, και το δικό μας πάρτυ τον Μάιο θα γίνει κι έχω ήδη αρχίσει να χαλιέμαι που ασχολούμαι από τώρα με αυτό τον τρόπο. Επειδή έχω σοβαρότερα θέματα δυστυχώς να ασχοληθώ, μας βλέπω να κάνουμε επιλογή συμμαθητών και να τελειώνει το θέμα... Αλλά μόλις σκέφτομαι ότι κάποιο παιδάκι μπορεί να στενοχωρηθεί που δεν θα συμμετέχει, ξανά από την αρχή ψάχνω να βρω τρόπο που θα μπορούσαμε να κάνουμε αυτό που θέλουμε στην τελική...

Σου στέλνω πμ για τα του πάρτυ...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Έχουμε 3 παιδάκια:5,5 χρονών, 1,5 έτους και 1,5 μηνός. Δεν έχουμε πάρει ποτέ μαζί μας το δεύτερο αγοράκι μας στα πάρτι του πρώτου λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας. Πάμε όμως πάντα μαζί με τον άνδρα μου.

 

Maya συμφωνώ με όλα τα posts σου επί του θέματος. Ως προς τις επιλογές, και μόνο όσο έχουν επίπτωση στα παιδιά μας, προσπαθούμε να ισορροπούμε τις προσωπικές μας απόψεις με τις συνήθειες της κοινωνικής ομάδας στην οποία εντασσόμαστε. Αυτή όμως είναι μία μεγάλη και off topic συζήτηση.

 

Προσπερνώ την υποτιμητική αναφορά στα "καλούπια". Το παιδί μας πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο οικογενειακής νοοτροπίας που το επιλέξαμε γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.:-P:razz::-P Σταθήκαμε τυχεροί που οι συμμαθητές του παιδιού μας έχουν παρόμοιες ιδέες με μας.:cool:

 

Έχουμε πάει σε πάρτι σε σπίτι, σε παιδότοπο, πιλοτή πολυκατοικίας, εξοχικό παππούδων. Τα πάρτι των παιδιών μας έγιναν στο σπίτι και στο ... Τατόι (ένα υπέροχο πικ-νικ πάρτυ). Φέτος θα τα κάνουμε στο Πάρκο Τρίτση. Όποιος ενδιαφέρεται για ιδέες εύκολης διοργάνωσης ας ρωτήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμεις αν και μικροτεροι στο παρτυ που μας καλεσαν τον πηγα και τον αφησα μονο του. Με ειχε προβληματισει το θεμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=124809 αλλα τελικα δεν καθισα, ουτε και καμια αλλη μαμα.

Τελικα δεν ηταν ολα τα παιδακια καλεσμενα αν και εχει παιδια και απο τα 2 τμηματα. Το σπιτι του παιδιου που εκανε το παρτυ ηταν στα 10 λεπτα απο το σπιτι μας.

Περισυ που μας ειχαν καλεσει σε φαστ φουντ φυσικα δεν εφυγα (γιατι εκανα και 1 ωρα για να παω). Η οικογενεια προσφερε φαγητο μονο στα παιδακια και οι υπολοιποι γονεις (σε ζευγαρια - μονο εγω ειχα παει μονη μου) αγορασαν μονοι τους το φαγητο τους.

Γενικα με προβληματιζει το αν θα παρω και τον αδελφο του μαζι γιατι στο σχολειο εχουν κοινες παρεες. Μεχρι στιγμης ο μικρος μενει πισω αλλα εχει συνηθισει να τον παραταω. Αν αυριο καλεσουν τον μικρο και πρεπει να μεινει ο μεγαλος θα εχουμε δραματα.

Φανταζομαι αν εκανα παρτυ θα εκανα και για τους 2 μαζι με φιλους και αδελφακια. Ισως το βλεπω ετσι επειδη εχω δυο παιδια και βλεπω πως αντιδουν. Απο την αλλη χαιρομαι που εχουν γενεθλια τον Ιουλιο και δεν εχουμε τετοια δειληματα!!!! Προς το παρον κερνανε στην γιορτη τους στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαβάζω το θέμα σου μιας και με απασχολεί λίγο αυτό το καιρό το πάρτυ της κόρης μου...τελικά τι έγινε με το παρτυ σας; Ήρθαν όλα τα παιδάκια μαζί με τα αδερφάκια τους;

 

 

Εχω ψιλοαπελπιστεί λίγο με αυτά που διαβάζω και ειδικά με τις απόψεις που θεωρούν αυτονόητο ότι θα πάει όλη η οικογένεια στο πάρτυ και με όλα τα παιδιά της.

 

Η κόρη μου ήθελε να καλέσει τις 9 συμμαθήτριές της στο πάρτυ και μαζί με κάτι άλλους φίλους έβγαιναν 15 παιδάκια. Εξαιρετικό νούμερο ΑΛΛΑ μετά συνειδητοποίησα ότι τα περισσότερα κορίτσια της τάξης της έχουν αδέρφια και ενδέχεται να τα φέρουν (δε σκέφτονται ολοι όπως εμείς είναι λογικό) και ξαφνικά τα άτομα ανέβηκαν στα 30!!! Επαθα σοκ!

Αναγκαστικά την έβαλα να διαλέξει ποια άτομα πραγματικά θέλει αλλά και αυτό με στεναχωρεί λίγο γιατί το θεωρώ άδικο να μη καλέσει τα κορίτσια που πραγματικά θέλει και να έρθουν όλα τα αδερφια των άλλων.

Και εκεί που είχαμε συμφωνήσει στα 15 παιδάκια μου είπε ότι θέλει 2 ακόμα κοριτσάκια....μόνο που δεν είναι δύο γιατί το ένα έχει 3 αδέρφια και το άλλο 2 αδέρφια οπότε τα 2 κοριτσάκια γίνονται αμέσως 7!!!

 

Πείτε μου ειλικρινά βρε κορίτσια και δώστε μου λίγο θάρρος....το θεωρείτε αυτονόητο όντως ότι όταν καλούν το ένα παιδί σας εννούν όλη την οικογένεια όσα μέλη και να είναι; Γιατί πραγματικά μου έχει έρθει κάτι με αυτά που διαβάζω...

 

Θυμάμαι πέρισυ η κουνιάδα το έκανε σε μία πιτσαρία, είχε υπολογίσει τα παιδιά ( 9χρονών τα παιδιά) και είχε φτιάξει λίγα τραπεζάκια για εμάς τους μεγάλους. Και πέφτει ένα γιουρούσι που δεν ήξερε από που της ήρθε: ήρθαν όλοι οικογενειακώς, παιδιά, γονείς και οι δύο,μήπως είχαν έρθει και γιαγιάδες δε ξέρω...δε χωράγαμε και από φαγητό ; δε στάματησαν να ψήνουν πίτσες οι άνθρωποι. Η κουνιάδα μου είχε το βλέμμα του τρελού, και να οι μπύρες, και να το φαί και τους περισσότερους δε τους ήξερε καν...καθήσαν στα τραπέζια και αρχίσαν το φαί. Δηλαδή αυτό είναι σωστό;

 

Για πες μου βρε κορίτσι μου σε παρακαλώ, τι έγινε τελικά στο δικό σας πάρτυ; Δώσε μου λίγο θάρρος!

Link to comment
Share on other sites

Marita εγω εξακολουθω οπως προανεφερα. Πηγαινω μονο τον γιο που ειναι συμμαθητης του παιδιου που κανει το παρτυ, Αυτη την εποχη εχει ρεντα ο μικρος που κανονιζει του χρονου να καλεσουν και τον αδελφο του....

Την προηγουμενη χρονια πηγαμε ολοι μαζι στο (αποχαιρετιστηριο) παρτυ γεννεθλιων δυο αδελφων που ηταν συμμαθητες με καθενα απο τα παιδια και θα παμε και στο παρτυ μιας οικογενιακης φιλης.

Εγω εχω αποδεχτει οτι στο Βελγιο ετσι γινεται. Νομιζω ομως οτι θα πρεπει να υπολογισεις περισσοτερα ατομα απο οσα κανονιζεις. Καλο θα ειναι να τους ζητησεις να σου επιβεβαιωσουν και ποσοι θα ερθουν για να εχεις μια καλυτερη εικονα...

 

Μια αλλη (βελγικη) ιδεα ειναι να το κανεις στις 3 το μεσημερι...θα ερθουν φαγωμενοι οποτε θα βγαλεις μονο γλυκο.

Παρεπιπτοντος φαγητο εχουμε τυχει μονο στο φαστ φουντ.συνηθως εχει καραμελες πατατακια και τετοια. Και στο παρτυ που πηγαμε ολοι μαζι - αλλα οι οικοδεσποτες ηταν απο τις Φιλιππινες

Link to comment
Share on other sites

Στα παιδάκια που είχαμε συμφωνήσει έχω ήδη υπολογίσει και τα αδέρφια τους καλού κακού και βγαίνουν γύρω στα 17 άτομα....αλλά αν θέλει να προσθέσει αυτά τα 2 κοριτσάκια θα πάμε αμέσως αμέσως στα 24!!

Δε ξέρω...είναι άσχημο να μη μπορείς να προγραμματισεις, να πάρεις τα πράγματα που πραγματικά χρειάζεσαι βρε παιδί μου....

Καλά πάρτυ 3 η ώρα το μεσημέρι μου φαίνεται out of the question, ωραίες συνήθειες έχετε εκεί στο Βέλγιο!χαχα

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως, αυριο και μεθαυριο ειμαστε καλεσμενοι σε παρτυ που θα γινουν στις 2 το μεσημερι...

 

Αλήθεια; Περίεργο μου ακούγεται....και το ζητούμενο είναι: θα πάτε οικογενειακώς; Είναι πάρτυ του μεγάλου από το σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Περίεργο μου ακούγεται....και το ζητούμενο είναι: θα πάτε οικογενειακώς; Είναι πάρτυ του μεγάλου από το σχολείο;

θα παω εγω με τα 2 παιδια. Και θα πληρωσω για τη μικρη, αν δεν υπαρχει προβλεψη απο τους γονεις. Αν και σε αλλο παρτυ που ειχαμε παει, ειχαν φερει κι αυτοι τα αδερφακια των παιδιων τους.

Link to comment
Share on other sites

θα παω εγω με τα 2 παιδια. Και θα πληρωσω για τη μικρη, αν δεν υπαρχει προβλεψη απο τους γονεις. Αν και σε αλλο παρτυ που ειχαμε παει, ειχαν φερει κι αυτοι τα αδερφακια των παιδιων τους.

 

Να σε ρωτήσω κάτι με όλο το θάρρος;; Την μικρή θα τη πάρεις γιατί δεν έχεις που να την αφήσεις (το οποιο το κατανοώ απόλυτα) ή απλά θέλεις να πάτε όλοι μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι με όλο το θάρρος;; Την μικρή θα τη πάρεις γιατί δεν έχεις που να την αφήσεις (το οποιο το κατανοώ απόλυτα) ή απλά θέλεις να πάτε όλοι μαζί;

Εκτος του οτι δεν εχω καπου να την αφησω, ειναι πολυ δυσκολο να εξηγησεις σε ενα τετραχρονο γιατι δεν μπορει να παει σε ενα παρτυ που θα παει ο αδερφος της.

παντως, χτες οι περισσοτεροι εφεραν και τα αδερφακια. Το ιδιο θα γινει και στο σημερινο παρτυ. Εμεις θα παμε οικογενειακως. Ειναι ευκαιρια να γνωριστουμε και με τους γονεις των συμμαθητων του γιου μας.

επισης στο χτεσινο παρτυ, που εγινε 2 το μεσημερι, ειχε και φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...