Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως φανούμε κάπως ;;


Recommended Posts

Είχα πάει μια φορά σε μια γιορτή (Σάββατο ή Κυριακή) και μου λέει η οικοδέσποινα για τα φαγητά που ετοίμασε και συμπληρώνει "έχω ξεκινήσει να μαγειρεύω από την Τετάρτη":shock: Οπότε βάλτε και τον παράγοντα φρέσκο ή μπαγιάτικο κέρασμα.:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά, απλή απορία: γιατί ειπαμε ότι υπαρχει προτίμηση στα συσκευασμένα; (και εγώ τέτοια πάω, επειδή δεν σκαμπαζω από ζαχαροπλαστική). Αλλά τα σπιτικά θα μου φαίνονταν πιο αγνα. Και το σχολείο μας αυτό ενθαρρύνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, απλή απορία: γιατί ειπαμε ότι υπαρχει προτίμηση στα συσκευασμένα; (και εγώ τέτοια πάω, επειδή δεν σκαμπαζω από ζαχαροπλαστική). Αλλά τα σπιτικά θα μου φαίνονταν πιο αγνα. Και το σχολείο μας αυτό ενθαρρύνει.

 

Γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στο τι έφτιαξε μια άγνωστη, με τι υλικά και πότε το έφτιαξε...

 

Ένα σπιτικό προσεγμένο είναι πιο αγνό. Ένα μη προσεγμένο, μπορεί να είναι και επικίνδυνο.

 

Δεν με πειράζει να φάει και κάτι μη αγνό σε τυχόν γιορτές-γενέθλια φίλων...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου παει προνηπιο...πρωτη φορα που παει σχολειο φετος κι εγω δεν εχω εμπειρια απο παιδικα παρτυ γιατι οι γιορτουλες που κανουμε σπιτι μας ειναι μεχρι στιγμης οικογενειακες.Τα Χριστουγεννα εχει τα γεννεθλια του.Ειχα σκοπο να παω μια τουρτα στο σχολειο να κοψει μαζι με τα παιδακι και να φτιαξωκαι ενα δωρακι για τα παιδακια.Αυτο ομως που βλεπω ειναι οτι πολλες μαμαδες κανουν στην ουσια παρτυ στο σχολειο.Δλδ περα απο το γλυκο φευρνουν φαγητο για τα παιδακια και ανιματερ.Και μας στελνουν και προσκληση απο πριν πραγμα το οποιο φυσικα μας αναγκαζει να αγοραζουμε δωρο καθε φορα για το καθε παιδακι.Η ολη αυτη ιστορια δεν ξερω ποσο διαρκει αλλα δεν πιστευω να κραταει πανω απο μια ωρα.Εκτος του οτι οι εποχες ειναι δυσκολες οικονομικα για να δωσω τοσα λεφτα για κατι που θα κρατησει τοσο λιγο...εκτος του οτι δεν θελω να αναγκαστουν τα αλλα παιδακια να παρουν δωρο...ειμαι και ασχετη στο πως να το οργανωσω ολο αυτο.Εσας στα σχολεια που πανε τα παιδακια σας γινεται το ιδιο? Οσες το εχετε κανει αν μπορειτε να με βοηθησετε δλδ το φαγητο το φτιαχνετε εσεις η το αγοραζετε...ο ανιματερ ποσο στοιχιζει περιπου...ποση ωρα τελικα διαρκουν αυτα τα παρτυ? Οποια εμπειρια δεκτη γιατι δεν ξερω τελικα τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις όλο αυτό. Γιατί να πάει ανιματέρ στο σχολείο; Γιατί να στείλεις φαγητό; Τι φαγητό και για πόσα παιδιά και οι γονείς τους τι λένε γιαυτό; Επίσης οι παιδικοί σταθμοί κανονικά ελέγχονται από υγειονομική υπηρεσία για το φαγητό που σερβίσρουν. Δηλ πέρσι υπέγραψα χαρτί ότι φέρω εγώ την ευθύνη για το φαγητό που πήγαινα στο παιδί και δεν το παρασκεύαζε ο παιδικός σταθμός.

 

Δε συμφωνώ καθόλου με όλα αυτά. Άλλο να κεράσεις ένα γλυκό ένα κάτι για να χαρεί το παιδί και να μοιραστεί τη σημαντική του στιγμή και άλλο το να γίνει το σχολείο το σαλόνι του σπιτιού μας.

 

Για εμένα προσωπικά΄οσο πιο απλά τα πράγματα τόσο το καλύτερο. Κεράκια, καπελάκια άντε και κανένα φρουρού- καραμουζάκι ή μπαλόνι, χορός όλα μαζί με τη δασκάλα τους, φωτογραφίες και χαίρετε. Ούτε το πρόγραμμα της ημέρας να καταληφθεί ολόκληρο από το πάρτυ ούτε τίποτα.

 

Τι να πω κάποιοι (σχολάρχες κλπ) στα σχολεία τους θα έπρεπε να γράφουν "διατίθεται για εκδηλώσεις" μάλλον.

 

Όσο για το δώρο, εμείς συνήθως φτιάχνουμε μια αφίσα ή μια κάρτα ή ένα άλμπουμ με ζωγραφιές για τον εορτάζοντα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς στον παιδικό κάθε χρόνο στέλναμε μια τούρτα με τα κεράκια της.

Οι δασκάλες αναλάμβαναν τα υπόλοιπα και όλα καλά. Άλλα παιδιά φέρναν γλυκάκια, αλλά επειδή οι δασκάλες ήταν πρόθυμες να στήσουν το σκηνικο της τούρτας, το προτιμούσα για να χαρεί.

Μην μπαίνεις σε πιο περίπλοκες διαδικασίες, δεν έχει νόημα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως που βλεπω ειναι οτι πολλες μαμαδες κανουν στην ουσια παρτυ στο σχολειο.Δλδ περα απο το γλυκο φευρνουν φαγητο για τα παιδακια και ανιματερ.Και μας στελνουν και προσκληση απο πριν πραγμα το οποιο φυσικα μας αναγκαζει να αγοραζουμε δωρο καθε φορα για το καθε παιδακι..

 

Έλεος ρε παιδιά...:lol: Καλά υπάρχει σχολείο που δέχεται ανιματέρ για να γίνει πάρτυ γενεθλίων;

 

Και η πρόσκληση τι γράφει; "Σε προσκαλώ στο πάρτυ που θα γίνει στην τάξη μας":lol:

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε παιδιά...:lol: Καλά υπάρχει σχολείο που δέχεται ανιματέρ για να γίνει πάρτυ γενεθλίων;

 

Και η πρόσκληση τι γράφει; "Σε προσκαλώ στο πάρτυ που θα γίνει στην τάξη μας":lol:

 

Μα κι εγω προσπαθω να καταλαβω αν αυτο ειναι κατι που συνηθιζεται η οχι.Και ναι η προσκληση γραφει κατι τετοιο.

 

Καλα σαφως και φταιει το σχολειο που επιτρεπει κατι τετοιο...αλλα φταινε και οι μαμαδες για μενα.Δλδ αν ειναι να κανω τοση φασαρια , να ετοιμασω φαγητο για τοσα παιδακια, να πληρωσω ατομο να τα απασχολησει, να ετοιμαχω προσκλησεις...δεν το κανω σπιτι μου να ερθουν τα παιδακια να τα γνωρισω κιολας να κατσουν και οσο θελουν? Γιατι αυτο τωρα δημιουργει διαφορα πχ πρεπει να εξηγησω στο παιδι πως παροτι εμεις καθε φορα αγοραζουμε δωρο στο παιδακι που γιορταζει αυτος στα γεννεθλια του δε θα πρεπει να περιμενει δωρο απο τα παιδακια...και να κατσω να εξηγησω γιατι εμεις δεν κανουμε τετοια γιορτη και ολα αυτα.

 

Το φαγητο μου λεει ειναι τοστ και τυροπιτακια και μπιφτεκια...τυπου μπουφε δλδ.Αλλα αν τα φτιαχνει η καθε μαμα η αν τα αγοραζει δεν το γνωριζω.

 

Κανονικα φαγητο του βαζω εγω...δεν εχει το σχολειο οποτε καθε φορα που εχει παρτυ μας ενημερωνουν για να μη βαλουμε μαζι φαγητο.Οποτε και προσκληση κανονικη να μην παρουμε μου στελνουν χαρτι απο το σχολειο που με ενημερωνουν οτι αυριο εχει το ταδε παιδακι παρτυ.Απο τη στιγμη που εχω την ενημερωση εστω απο το σχολειο δεν πρεπει να παρω και κατι στο παιδακι?

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγω προσπαθω να καταλαβω αν αυτο ειναι κατι που συνηθιζεται η οχι.Και ναι η προσκληση γραφει κατι τετοιο.

 

Καλα σαφως και φταιει το σχολειο που επιτρεπει κατι τετοιο...αλλα φταινε και οι μαμαδες για μενα.Δλδ αν ειναι να κανω τοση φασαρια , να ετοιμασω φαγητο για τοσα παιδακια, να πληρωσω ατομο να τα απασχολησει, να ετοιμαχω προσκλησεις...δεν το κανω σπιτι μου να ερθουν τα παιδακια να τα γνωρισω κιολας να κατσουν και οσο θελουν? Γιατι αυτο τωρα δημιουργει διαφορα πχ πρεπει να εξηγησω στο παιδι πως παροτι εμεις καθε φορα αγοραζουμε δωρο στο παιδακι που γιορταζει αυτος στα γεννεθλια του δε θα πρεπει να περιμενει δωρο απο τα παιδακια...και να κατσω να εξηγησω γιατι εμεις δεν κανουμε τετοια γιορτη και ολα αυτα.

 

Το φαγητο μου λεει ειναι τοστ και τυροπιτακια και μπιφτεκια...τυπου μπουφε δλδ.Αλλα αν τα φτιαχνει η καθε μαμα η αν τα αγοραζει δεν το γνωριζω.

 

Κανονικα φαγητο του βαζω εγω...δεν εχει το σχολειο οποτε καθε φορα που εχει παρτυ μας ενημερωνουν για να μη βαλουμε μαζι φαγητο.Οποτε και προσκληση κανονικη να μην παρουμε μου στελνουν χαρτι απο το σχολειο που με ενημερωνουν οτι αυριο εχει το ταδε παιδακι παρτυ.Απο τη στιγμη που εχω την ενημερωση εστω απο το σχολειο δεν πρεπει να παρω και κατι στο παιδακι?

 

Μου φαίνεται απαράδεκτο να γίνεται τέτοιας έκτασης πάρτυ στο σχολείο... Με ανιματέρ, με μπουφέ, με προσκλήσεις. Λες και νοικιάζεις αίθουσα εκδηλώσεων... Μετά λογικό είναι να περιμένει το παιδάκι σου να του κάνεις ανάλογο πάρτυ στα γενέθλιά του.

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο... ανιματερ προσκλησεις και δωρα στο σχολειο.... Καταρχην επιτρεπεται να μπαινει ξενος ανθρωπος στο σχολειο? Πως μπαινει ο ανιματερ?

Οσο για τα υπολοιπα, αν ειναι σπιτικα ή οχι... Οταν γινεται γιορτουλα στο σχολειο πχ χριστουγεννα, αποκριες, δεν υπαρχουν σπιτικα φαγητα? τυροπιτακια κτλ? Και το φαγητο που θα φερουν απ εξω πχ, τυροπιτακια, σαντουιτσακια κτλ, ξερετε κατα ποσο ειναι καθαρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δε συμφωνώ καθόλου με όλα αυτά. Άλλο να κεράσεις ένα γλυκό ένα κάτι για να χαρεί το παιδί και να μοιραστεί τη σημαντική του στιγμή και άλλο το να γίνει το σχολείο το σαλόνι του σπιτιού μας.

 

Για εμένα προσωπικά΄οσο πιο απλά τα πράγματα τόσο το καλύτερο. Κεράκια, καπελάκια άντε και κανένα φρουρού- καραμουζάκι ή μπαλόνι, χορός όλα μαζί με τη δασκάλα τους, φωτογραφίες και χαίρετε. Ούτε το πρόγραμμα της ημέρας να καταληφθεί ολόκληρο από το πάρτυ ούτε τίποτα.

 

Τι να πω κάποιοι (σχολάρχες κλπ) στα σχολεία τους θα έπρεπε να γράφουν "διατίθεται για εκδηλώσεις" μάλλον.

 

Συμφωνω!!

Πρωτη φορα το ακουω και εγω να στηνουν ολοκληρο παρτυ με ανιματερ κλπ...οι δασκαλες δηλαδη τι ρολο βαρανε εκεινη την ωρα??

Εγω Νικη θα σου προτεινα να καλεσεις τους κολλητους του απο το σταθμο (ή ολη την ταξη αν εχεις την δυνατοτητα) σε ενα κανονικο παρτυ στο σπιτι, οπως ειπες και θα γνωριστειτε και θα το ευχαριστηθειτε περισσοτερο και θα εισαι και εσυ παρουσα στο παρτυ του παιδιου σου (πολυ βασικο για μενα, απορω πως απολαμβανουν να ''ξεφορτωθουν'' μια τοσο ομορφη μερα!)

Οσο για τα σπιτικα κερασματα με τη δικη μου λογικη για να μπει μια μαμα στη διαδικασια να φτιαξει κατι θα πει οτι το ''εχει'' ως ενα βαθμο, ποσο βλαβερο μπορει να ειναι? Απο μια τυποποιημενη σοκολατα εγω προτιμω κατι σπιτικο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με goody!

 

Εκάβη, κόλλησα με αυτό! :shock:

 

Είχα πάει μια φορά σε μια γιορτή (Σάββατο ή Κυριακή) και μου λέει η οικοδέσποινα για τα φαγητά που ετοίμασε και συμπληρώνει "έχω ξεκινήσει να μαγειρεύω από την Τετάρτη":shock: Οπότε βάλτε και τον παράγοντα φρέσκο ή μπαγιάτικο κέρασμα.:lol:

 

Εμείς λατρεύουμε τα τραπεζώματα και διοργανώνουμε 10 ετησίως min. (Είμαστε και 5)!

Όταν ο μπουφές σου έχει 10+ είδη (για να καλύψεις γεύσεις αλλά και ιδιαιτερότητες, π.χ. Αλλεργίες), δουλεύεις και μαγειρεύεις τελείως μόνη σου, προφανώς ξεκινάς από την Τετάρτη!

Μην φοβάσαι, όμως! Υπάρχουν κανόνες, που περιλαμβάνονται σε όλους τους τσελεμεντέδες και περιοδικά μαγειρικής όταν γίνεται αναφορά στο θέμα του "τραπεζώματος". Υπάρχει και η παράδοση, όπως μας μεταδόθηκε από τις γιαγιάδες μας.

Είναι απολύτως κλασικό ότι την Τετάρτη: α) ετοιμάζονται τα παντεσπάνια για το γλυκό και μπαίνουν στην κατάψυξη, β) ετοιμάζονται οι σάλτσες (για κοκκινιστά και πίτσα) και μπαίνουν στο ψυγείο, γ) πλάθονται και καταψύχονται μπιφτέκια, σουτζουκάκια, κεφτεδάκια, κιμάς ρολό, δ) ετοιμάζονται και καταψύχονται τυρόπιτα και τυροπιτάκια.

Την Πέμπτη πάλι, α) βράζονται τα λαχανικά (Ρώσικη σαλάτα, πατατοσαλάτα), β) τηγανίζονται λαχανικά (π.χ. για μουσακά) ή τυλίγονται (π.χ. Ντολμαδάκια) και γ) ετοιμάζονται οι άλλες πίτες. Όλα αυτά μπαίνουν στο ψυγείο.

Και τα λοιπά και τα λοιπά.

Προσωπικά, αλλά και στην οικογενειακή μας ιστορία, ΑΥΤΆ τα κάνουμε έτσι από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Με τον ίδιο τρόπο πράττουν και οι εταιρείες catering. Προετοιμάζονται, με τον σωστό τρόπο, νωρίτερα και δεν προσλαμβάνουν μεγάλο αριθμό υπαλλήλων για να εργαστούν Παρασκευή και Σάββατο μόνο.

 

Τα πράγματα που αγοράζουμε "από έξω" συνήθως είναι φρεσκοψημένα προϊόντα βαθειάς κατάψυξης. Μάλιστα, θεωρείται bonus το προϊόν να είναι φρεσκοκαταψυγμένο (δηλαδή "ψυγείου"). Το τελευταίο είναι λόγος και για να πωλείται ακριβότερα. Δείτε π.χ. τη διαφορά τιμής στις σφολιάτες ψυγείου και κατάψυξης....

Και τα ζαχαροπλαστεία, ακόμα και όταν τα προϊόντα τους τα έχουν φτιάξει εξ ολοκλήρου με δικά τους υλικά και όχι με έτοιμα μείγματα, ακόμα και όταν είναι ειλικρινείς όταν μας διαβεβαιώνουν ότι "σήμερα φτιάχτηκαν οι τούρτες και οι πάστες", στην πραγματικότητα αυτό που εννοούν είναι ότι σήμερα ΜΟΝΤΑΡΙΣΤΗΚΑΝ. Εννοείται, ότι τα παντεσπάνια, μπισκότα, ζύμες τάρτας κλπ. είχαν γίνει νωρίτερα...

 

Τα γράφω όλα αυτά τόσο αναλυτικά γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια σύγχυση και δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Μια μαμά που μπαίνει στη διαδικασία να ξοδέψει πολύ χρόνο και χρήμα, το κάνει γιατί είναι ευαισθητοποιημένη στο ζήτημα της ποιότητας της διατροφής. Δεν είναι μια ευκαιριακή μαγείρισσα που προσδοκά να κερδίσει το έπαθλο (όπως είδα ότι συμβαίνει με την εκπομπή που ανέφερε η ελίν).

 

 

* Τα χρόνια τα παλιά που έβλεπα τηλεόραση, έκανε κάποιες εκπομπές ο Ευαγγελάτος. Από τότε μου έχει μείνει κόλλημα να παρακολουθώ τα γκαρσόνια στο πώς παίρνουν τα ποτήρια από την κουζίνα... Αυτό το φοβάμαι, ακόμα. Αντιθέτως, δεν φοβάμαι να αγοράζουμε λιχουδιές και ρούχα από φιλανθρωπικά παζάρια. Ειδικά για τα ρούχα, από άποψη, αγοράζω συχνά μεταχειρισμένα ρούχα για τον εαυτό μου ενώ στα παιδιά μου φοράω ρούχα που μου χαρίζουν φίλοι. (Στην Ελλάδα, την τελευταία εικοσαετία, για ανεξήγητους λόγους, οι περισσότεροι περιφρονούν ή φοβούνται τα second hand ρούχα... Γιατί;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσεις ειστε σιγουρες οτι τα παιδακια σας στο σχολειο τρωνε μονο οτι τους δινεται?

Για εμενα οι δικοι μου δεν εχουν προβλημα να φανε οτι τους δωσουν οι φιλοι τους (αρκει να τους αρεσει)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος δεν είσαι ποτέ για τίποτα, ειδικά με τα μικρά παιδιά.

 

Άσχετο, για το πάρτυ που λέγαμε. Στα μικρά παιδιά ο χρυσός κανόνας είναι να καλείς όσο χρονών είναι το παιδάκι +1. Τώρα το λινκ δεν το βρίσκω, αλλά όποτε το έχω εφαρμόσει περάσανε τέλεια. Ενώ με όλο το τμήμα πάντα γίνεται πανζουρλισμός και τελικά κανείς δεν περνάει καλά...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει μια φορά σε μια γιορτή (Σάββατο ή Κυριακή) και μου λέει η οικοδέσποινα για τα φαγητά που ετοίμασε και συμπληρώνει "έχω ξεκινήσει να μαγειρεύω από την Τετάρτη":shock: Οπότε βάλτε και τον παράγοντα φρέσκο ή μπαγιάτικο κέρασμα.:lol:

 

 

Εννοείται βρε παιδιά ότι η κοπέλα ετοίμαζε 2-3 μστοέρες πριν, το ίδιο κάνω κι εγώ στα πάρτυ των παιδιών μου, απο την Πέμπτη προετοιμάζομαι, αυτό σημαίνει ότι ειναι μπαγιάτικα; Μπορεί να κάνω τρούφακια πχ και να τα φύλαξω στο ψυγείο ή cup cakes στην κατάψυξη ή ζύμη για πίτσα ή καμμιά πίτα. Ή λουκανοπιτακια / τυροπιτακια κλπ που τα ψήνω και τα βάζω κατάψυξη, έτοιμα για ψήσιμο λίγη ώρα πριν το πάρτυ. Την προηγούμενη κάνω τούρτα και την ίδια μέρα μόνο σαντουιτσακια, καναπεδεκια και κανένα σουβλάκι.

Αν διαβάσεις τα βιβλία της Βεφας, έχει κόλπα για ετοιμασίες ακόμα και μια εβδομάδα πριν! Κι εσύ συμπερανες ότι φάγατε μπαγιάτικα; Κρίμα....

Πάντως κι εγώ προτιμώ τα σπιτικά κεράσματα έναντι των έτοιμων ασυζητητί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρος δεν είσαι ποτέ για τίποτα, ειδικά με τα μικρά παιδιά.

 

Άσχετο, για το πάρτυ που λέγαμε. Στα μικρά παιδιά ο χρυσός κανόνας είναι να καλείς όσο χρονών είναι το παιδάκι +1. Τώρα το λινκ δεν το βρίσκω, αλλά όποτε το έχω εφαρμόσει περάσανε τέλεια. Ενώ με όλο το τμήμα πάντα γίνεται πανζουρλισμός και τελικά κανείς δεν περνάει καλά...

 

Μάλλον υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα miriki μου, έτσι δεν ειναι; Οι μεγάλες μου θέλουν εδώ και καιρό να καλούν όλη την τάξη τους και γίνεται κυριολεκτικά χαμός. Περνάνε όλοι πολυ ωραία- απ΄οτι λένε τουλαχιςτον. Αλλά ούτε κι εμένα θα μου άρεσε να αποκλειστούν κάποια παιδιά, όπως ακριβώς δε μου αρέσει να κάνει κάποιος άλλος πάρτυ και να μη καλέσει τις δικές μου. Και στην ηλικία που ειναι, δυστυχώς δύσκολα μένει κρυφό ενα πάρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα κερασματα κιεγω παντως προτιμω τα σπιτικα...και η χειροτερη μαγειρισσα να ειναι η αλλη μονο και μονο που ειναι μαμα και ετοιμαζει κατι για τη γιορτη του παιδιου της δε μπορω να πιστεψω πως θα δωσει στα παιδακια κατι τοσο κακο.Σε αντιθεση οι επαγγελματιες οσο καλοι κι αν ειναι δε νομιζω οτι εχουν τοσο καλη ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Aimee, ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. :D Η αλήθεια είναι ότι μου ακούστηκε κάπως, αλλά για την συγκεκριμένη δεν νομίζω ότι κάθισε και έκανε όλα αυτά που είπες (να διευκρινήσω ότι δεν ήταν παιδικό πάρτυ). Δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι έκανε προετοιμασία και έβαλε στην κατάψυξη, αλλλά ότι ξεκίνησε να μαγειρεύει από την Τετάρτη.

 

Τέλοσπάντων, μπορεί να κάνω και λάθος. Το παράδειγμα το ανέφερα πιο πολύ για να τονίσω ότι φαγητά ή γλυκά ως κέρασμα στο σχολείο από κάποιον που δεν ξέρεις, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι φρέσκα ή το πως διατηρήθηκαν-μεταφέρθηκαν ή τι έχει βάλει μέσα...

 

Ε

Αν διαβάσεις τα βιβλία της Βεφας, έχει κόλπα για ετοιμασίες ακόμα και μια εβδομάδα πριν! Κι εσύ συμπερανες ότι φάγατε μπαγιάτικα; Κρίμα....

 

Καλά και εσύ μην συμπεραίνεις αυτομάτως ότι την αδίκησα...

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα κερασματα κιεγω παντως προτιμω τα σπιτικα...και η χειροτερη μαγειρισσα να ειναι η αλλη μονο και μονο που ειναι μαμα και ετοιμαζει κατι για τη γιορτη του παιδιου της δε μπορω να πιστεψω πως θα δωσει στα παιδακια κατι τοσο κακο.Σε αντιθεση οι επαγγελματιες οσο καλοι κι αν ειναι δε νομιζω οτι εχουν τοσο καλη ποιοτητα.

 

Στην πραγματικότητα έτσι είναι, τουλάχιστον εγώ εάν ετοίμαζα κάτι εννοείτε ότι θα έβαζα κάτι που θα το έδινα και στο παιδί μου, δυστυχώς όμως έχουν δει πολλά τα μάτια μου, πχ επίσκεψη σε σπίτι και η γιαγιά (όχι η δική μας) να βγάζει καμμένο κουλουράκι του Π.Χ αιώνος για κέρασμα;; εσύ μπορείς να το πιστέψεις αυτό;;; εγώ εν θα σε πίστευα εάν δεν το είχα δει, η μικρή δεν το πήρε, αλλά η γιαγιά το προσέφερε και στην εγγόνα της (που επίσης αρνήθηκε). Δυστυχώς με τα χρόνια κατάλαβα ότι δεν είναι όλοι σαν εμάς υπάρχουν και άτομα που δίνουν ότι έχουν για πέταμα και το αστείο είναι ότι νομίζουν ότι κάνουν και καλό. (δεν θέλω να πω πολλά αλλά μου έχει τύχει να προσφέρουν στο παιδί από κρέμα που έχει μείνει όλη την νύχτα εκτός ψυγείου, μέχρι όπως είπα κουλουράκια του Π.Χ αιώνος). Για φαντάσου τώρα αυτό το άτομο να κάνει κάτι σπιτικό για όλη την τάξη...Lol δεν φθάνουν να τρέχουν όλη στην τουαλέτα. Όσο για τα αγοραστά είναι βέβαια γνωστό ότι χρησιμοποιούν ειδικά σκευάσματα που είναι για ζαχαροπλαστική χρήση (χαμηλού κόστους), και σημαντικό είναι να υπάρχει κίνηση στο μαγαζί γιατί ακόμα και τα μπαγιάτικα τα πουλάνε χωρίς φόβος και πάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Beba09, αυτό που λες μου έχει τύχει πολλές φορές, ειδικά από ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας... Να σου δίνουν κεράσματα του πχ αιώνα όπως λες, ή έχει τύχει να προσφέρουν στο παιδί μου κουλουράκι με μυρμήγκια... Ή να έχουν γλυκό εκτός ψυγείου όπως λες και να το θεωρούν φυσικό ότι πρέπει να φαγωθεί μέχρι να τελειώσει... Ή να είναι της νοοτροπίας "δεν πετάμε τίποτα" και ας έχει μπαγιατέψει...

Οπότε συγγνώμη αν είμαι επιφυλακτική με άτομα που δεν γνωρίζω καν. Εδώ με αυτούς που γνωρίζεις και μπορεί να την πατήσεις.

 

ΥΓ. Επίσης έχω δει σε παιδικό πάρτυ περίπου 1 μήνα μετά το Πάσχα, να σερβίρουν βρασμένα αυγά στολισμένα σαν ανθρωπάκια, τα οποία τους είχαν περισσέψει από το Πάσχα!!! (και το λέγανε κιόλας!! Αλλά και να μην το έλεγαν φαινόταν από τις μπογιές... ). Η Βέφα μήπως έχει και για αυτό κάποια αναφορά στα βιβλία της;

Link to comment
Share on other sites

Beba09, αυτό που λες μου έχει τύχει πολλές φορές, ειδικά από ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας... Να σου δίνουν κεράσματα του πχ αιώνα όπως λες, ή έχει τύχει να προσφέρουν στο παιδί μου κουλουράκι με μυρμήγκια... Ή να έχουν γλυκό εκτός ψυγείου όπως λες και να το θεωρούν φυσικό ότι πρέπει να φαγωθεί μέχρι να τελειώσει... Ή να είναι της νοοτροπίας "δεν πετάμε τίποτα" και ας έχει μπαγιατέψει...

Οπότε συγγνώμη αν είμαι επιφυλακτική με άτομα που δεν γνωρίζω καν. Εδώ με αυτούς που γνωρίζεις και μπορεί να την πατήσεις.

 

ΥΓ. Επίσης έχω δει σε παιδικό πάρτυ περίπου 1 μήνα μετά το Πάσχα, να σερβίρουν βρασμένα αυγά στολισμένα σαν ανθρωπάκια, τα οποία τους είχαν περισσέψει από το Πάσχα!!! (και το λέγανε κιόλας!! Αλλά και να μην το έλεγαν φαινόταν από τις μπογιές... ). Η Βέφα μήπως έχει και για αυτό κάποια αναφορά στα βιβλία της;

 

 

Καλημέρα κορίτσια!

 

Εκάβη και μπέμπα, σε αυτά που περιγράφετε κολλάω και εγώ και είμαι επιφυλακτική για κεράσματα που δεν γνωρίζουμε ποιος και πώς και πού...

 

 

Αιμέ, τα μαγειρέματα έτσι θα έπρεπε να γίνονται, με σωστό προγραμματισμό, όμως τα σύμπαντα είναι παραπάνω από ένα και δη παράλληλα...

 

Όσο για τη...δοκιμή με την κουτάλα και μετά μπλουμ! στην κατσαρόλα, το έχω δει και σε σπίτι, όπως επίσης και να γλείφουμε τα δάχτυλά μας και μετά να ξαναπιάνουμε...Ενδεικτικά ανέφερα την εκπομπή, επειδή τυγχάνει προβολής, για να πω ότι το...χούι δεν κόβεται. Η μητρότητα δεν σε στέφει σεφ από ευκαιριακό μάγειρα, στην έννοια του οποίου συμπεριλαμβάνεις την παραπάνω συνήθεια.

 

Όταν λοιπόν οι συνθήκες παρασκευής ενός εδέσματος είναι οι βέλτιστες-για να μην πω ιδανικές-συμφωνώ ότι το σπιτικό είναι το καλύτερο. Επειδή όμως όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος, όταν εγώ δεν γνωρίζω ούτε το νοικοκύρη, προτιμώ να είμαι επιφυλακτική.

 

Βρε κορίτσια, να ρωτήσω κάτι άλλο; Πώς να καλέσω όοολη την τάξη στο σπίτι;Ειδικά αν με μερικά παιδιά δεν παίζει;Έχω και θεματάκι χώρου, πού να βάλω 20+ παιδιά και άλλους τόσους ενήλικες (μπορεί και διπλούς)- ο παιδότοπος μου φαίνεται μονόδρομος, αλλά δεν με ξετρελαίνει .Επίσης, όταν γιορτάζετε τα γενέθλια του ενός παιδιού καλείτε και φίλους του άλλου;(εγώ που τα έκανα μαζί, κάλεσα και δεν ενημέρωσα φυσικά ότι γιορτάζει και το αδερφάκι, ώστε να μην το θεωρήσουν υποχρέωση να φέρουν οτιδήποτε). Αν όμως γίνουν σε άλλες ημερομηνίες;(Ηλικία προνήπιο και παιδικός)

 

Συγνώμη αν είμαι οφ τόπικ, αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα παρακαλώ ενημερώστε με.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στο πνεύμα αυτώ που λέει η μπέμπα για τα ληγμένα κεράσματα, να [παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία:Πριν από λίγους μήνες κάναμε κάποιες εργασίες στο εξοχικό μας...Νάσου λοιπόν η γειτόνισσα, μια καθ'όλα ευγενική κυρία, να μας προσφέρει αυγόφετες και χυμούς συσκευασμένους. Εκτιμήσαμε δεόντως τη χειρονομία της και ακούγοντας τα γουργουρίσματα της κοιλιάς μας φάγαμε και ήπιαμε...

 

Να πω εδώ ότι έχω ένα βίτσιο με τις ημερομηνίες λήξης. Μόνο που το θυμήθηκα κατόπιν εορτής. Κυέλ σουρπρίζ, ο χυμός είχε λήξει προ διμήνου...Συμπέρασμα:

1.Η κυρία άλλαξε βαθμούς πρεσβυωπίας (?)

2.Νοοτροπία δίνω το ληγμένο να μην το πετάξω, να φανώ και καλή (?)

3.Οι 100% φυσικού χυμοί έχουν τόσα συντηρητικά που μένουν αναλλοίωτοι στο πέρασμα του χρόνου...

 

(Καλά, το τι σκεφτόμουν μετά για τις αυγόφετες...)

 

Τι θέλω να πω:Είτε συμβαίνει το 2., είτε όχι τελικά αν δεν ξέρεις τον άλλο, την πατάς ακόμη και από συσκευασμένο!!!

 

Αυτά και σταματώ γιατί ληγμένα ή όχι, πείνασα!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

* Τα χρόνια τα παλιά που έβλεπα τηλεόραση, έκανε κάποιες εκπομπές ο Ευαγγελάτος. Από τότε μου έχει μείνει κόλλημα να παρακολουθώ τα γκαρσόνια στο πώς παίρνουν τα ποτήρια από την κουζίνα... Αυτό το φοβάμαι, ακόμα. Αντιθέτως, δεν φοβάμαι να αγοράζουμε λιχουδιές και ρούχα από φιλανθρωπικά παζάρια. Ειδικά για τα ρούχα, από άποψη, αγοράζω συχνά μεταχειρισμένα ρούχα για τον εαυτό μου ενώ στα παιδιά μου φοράω ρούχα που μου χαρίζουν φίλοι. (Στην Ελλάδα, την τελευταία εικοσαετία, για ανεξήγητους λόγους, οι περισσότεροι περιφρονούν ή φοβούνται τα second hand ρούχα... Γιατί;)

 

Συμφωνώ στη συνήθεια με το ποτήρι.

 

Τιμώ δεόντως τα μεταχειρισμένα ρούχα για τον εαυτό μου, όχι τόσο από άποψη , όσο λόγω οικονομικής στενότητας. Για τα παιδιά μου θα πάρω καινούρια όσο με παίρνει οικονομικά ακόμη, καθώς και από συγγενείς και φίλους που γνωρίζω

 

Πάντως στο πνεύμα των όσων γράφεις, θα συμφωνήσω ότι αυτή η περιφρόνηση υπάρχει. και μιλάω για ρούχα χέρι με χέρι, από γνωστό σε γνωστό.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, να ρωτήσω κάτι άλλο; Πώς να καλέσω όοολη την τάξη στο σπίτι;Ειδικά αν με μερικά παιδιά δεν παίζει;Έχω και θεματάκι χώρου, πού να βάλω 20+ παιδιά και άλλους τόσους ενήλικες (μπορεί και διπλούς)- ο παιδότοπος μου φαίνεται μονόδρομος, αλλά δεν με ξετρελαίνει .Επίσης, όταν γιορτάζετε τα γενέθλια του ενός παιδιού καλείτε και φίλους του άλλου;(εγώ που τα έκανα μαζί, κάλεσα και δεν ενημέρωσα φυσικά ότι γιορτάζει και το αδερφάκι, ώστε να μην το θεωρήσουν υποχρέωση να φέρουν οτιδήποτε). Αν όμως γίνουν σε άλλες ημερομηνίες;(Ηλικία προνήπιο και παιδικός)

 

Συγνώμη αν είμαι οφ τόπικ, αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Όλα σχετικά είναι. Αν υπάρχει πάντως έλλειψη χώρου, οικονομικό στένεμα κτλ, δεν είναι κακό να καλέσεις επιλεκτικά κάποια παιδάκια με τα οποία κάνει πιο πολλή παρέα, ή με τα οποία θέλει το παιδί να κρατήσει επαφή, είτε είναι από την τάξη, είτε από τη γειτονιά, είτε από οπουδήποτε. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα, καλείς όλη την τάξη.

Εγώ θα έδινα βάρος στους φίλους του εορτάζοντα και θα έλεγα στο αδελφάκι να καλέσει εάν θέλει 1-2 δικούς του φίλους ή θα φρόντιζα να υπάρχουν και κάποια παιδάκια στην ηλικία του αδελφού.

 

 

Τι θέλω να πω:Είτε συμβαίνει το 2., είτε όχι τελικά αν δεν ξέρεις τον άλλο, την πατάς ακόμη και από συσκευασμένο!!!

 

Σίγουρα! Απλώς στα έτοιμα σώζεσαι λίγο από τα συντηρητικά που περιέχουν όπως είπες.:lol::lol:

 

Τιμώ δεόντως τα μεταχειρισμένα ρούχα για τον εαυτό μου, όχι τόσο από άποψη , όσο λόγω οικονομικής στενότητας. Για τα παιδιά μου θα πάρω καινούρια όσο με παίρνει οικονομικά ακόμη, καθώς και από συγγενείς και φίλους που γνωρίζω

 

Πάντως στο πνεύμα των όσων γράφεις, θα συμφωνήσω ότι αυτή η περιφρόνηση υπάρχει. και μιλάω για ρούχα χέρι με χέρι, από γνωστό σε γνωστό.

 

Όχι εγώ με τα μεταχειρισμένα έχω ένα πρόβλημα... Δεν θα το έλεγα "περιφρόνηση". Απλώς δεν νιώθω άνετα να φοράω ρούχα που έχει φορέσει κάποιος άλλος πριν από εμένα. Καθαρά ψυχολογικό θέμα.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τα ρούχα, από άποψη, αγοράζω συχνά μεταχειρισμένα ρούχα για τον εαυτό μου ενώ στα παιδιά μου φοράω ρούχα που μου χαρίζουν φίλοι. (Στην Ελλάδα, την τελευταία εικοσαετία, για ανεξήγητους λόγους, οι περισσότεροι περιφρονούν ή φοβούνται τα second hand ρούχα... Γιατί; )

Έλα ντε? Τι μπορείς να πάθεις αν φορέσεις μεταχειρισμένο ρούχο; Εμείς έχουμε πολλά μεταχειρισμένα. Θα έλεγα ότι αυτή τη στιγμή το 90% των ρούχων που φοράει ο γιος μου είναι μεταχειρισμένα.

 

Στην Αγγλία είναι πολύ συνηθισμένο. Μάλιστα έχουμε στην περιοχή μας 3-4 μαγαζιά που πουλάνε μεταχειρισμένα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...