Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΧΘΥΕΛΑΙΟ – ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ


moon child

Recommended Posts

Προσπαθώ να δυναμώσω διατροφικά τον μικρό μου, που είναι ΠΑΛΙ άρρωστος…

Είναι 21 μηνών, και έχει αρρωστήσει 21 φορές… (και ναι, το καλοκαίρι που νοσηλεύτηκε με 10ημερο πυρετό, του έκαναν ανοσολογικό έλεγχο, και δεν βρέθηκε να έχει έλλειμμα, ότι εξετάσεις έχει κάνει – και έχει κάνει πολλές – είναι καλές)

Τον ταίζω ότι καλύτερο μπορώ, βιολογικά προϊόντα, φρέσκα λαχανικά, σπιτικό πετιμέζι αυγά και κρέας, κτλ κτλ κτλ… δεν είναι φαγανός αλλά γενικά εδώ και μερικούς μήνες τρώει -κάποτε δεν άνοιγε καν το στόμα, έβαζε και τα χέρια μπροστά)

Τώρα σκέφτομαι να το ρίξω στο ιχθυέλαιο, το μουρουνέλαιο κτλ…

Τι γνωρίζετε γι’ αυτά? Στο νετ βρήκα κάποιες πληροφορίες, αλλά θα ήθελα μερικές από πρώτο χέρι:wink:!

Πχ, τι σκευάσματα υπάρχουν, τι έχετε χρησιμοποιήσει, αν έχουν παρενέργειες, αν έχουν αποτέλεσμα κτλ…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω σε μια αντιστοιχη φαση εδωσα ενα μηνα μουρουνελαιο και ειδα διαφορα.....αλλαξε το χρωμα του! παρενεργειες δεν ειχε. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν καταφερνει κατι sημαντικο το μουρουνελαιο για αυτο τελειωνωντας ο μηνας εδωσα και δεκαπεντε ημερες πολυβιταμινη! :P . Βεβαια ο δικος μου ηταν τεσσερων...

οι βιταμινες ηταν μασωμενες παιδικες, centum, αν θυμαμαι καλα.... Το μουρουνελαιο δεν θυμαμαι , απο φαρμακειο το πηρα και ηταν για παιδια.

εγω ειδα καλυτερευση αλλα δεν ξερω αν ηταν συμπτωση η οχι. το χρωμα, το πιο ροδινο, σιγουρα δεν ηταν συμπτωση!

Η διατροφη του ειναι καλη? νομιζεις οτι στερειται κατι?? ψαρι, αυγο, τρωεει??

Link to comment
Share on other sites

Eιναι εξαιρετικο ειδικα αυτο της green pastures. (blue ice fermented cod liver oil)

 

http://www.qnaturals.nl/index.php?page=shop.browse&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=65〈=en&vmcchk=1&Itemid=65

 

 

Συνδυασμενο με butter oil ειναι οτι καλυτερο για τα δοντια

 

http://www.qnaturals.nl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=99&category_id=19&keyword=butter+oil&option=com_virtuemart&Itemid=65〈=en&vmcchk=1&Itemid=65

 

Υπαρχει χυμα το συγκεκριμενο η σε καψουλες (πιο οικονομικο το χυμα) αλλα και σε blend μαζι με μουρουνολαδο (αυτο δινω στα παιδια, εγω πινω τα χυμα)

 

http://www.qnaturals.nl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=98&category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=65〈=en

 

Παιρνεις αρκετα μεγαλη δοση βεβαια για να κανει δουλεια, μια καψουλα δεν κανει τιποτα. Για παραδειγμα 6 καψουλες δινω στο γιο μου για θεραπευτικη δοση (ειχε χαλια δοντια και σταματησαν να χαλανε και ασπρισαν) ενω η συντηρηση ειναι η μιση. Για ενηλικα ειναι 10 καψουλες η θεραπευτικη δοση (τοσο παιρνω λογω δοντιων κανει εξαιρετικη δουλεια)

 

Το συγκεκριμενο σαιτ εχει ακριβα μεταφορικα (19 ευρω) αλλα βγαινει φθηνοτερα γιατι εχει πιο χαμηλες τιμες, συμφερει να παρεις 3 τεμαχια τουλαχιστον ομως. Αν θες ενα σου δινω αλλα λινκ με φθηνοτερα μεταφορικα. Αυτα! Εγω το συστηνω ανεπιφυλακτα, το παιρνουμε συνεχεια και κανει εξαιρετικη δουλεια. Οσοι το ξερουν και το χρησιμοποιουν το εχουν για top. Κοστιζει βεβαια αλλα προκειμενου να αρρωσταινουμε και να μας χαλανε τα δοντια καλυτερα εκει να τα δινω παρα σε γιατρους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σου βαζω μερικα λινκ που εχω προχειρα να διαβασεις

 

http://www.cheeseslave.com/are-you-taking-enough-cod-liver-oil/

 

http://www.westonaprice.org/cod-liver-oil/cod-liver-oil-basics

 

 

εχει χαλια γευση το χυμα, πρεπει να βρεις τον τροπο να το πινεις (εγω με κεφιρ το παιρνω), επισης αυτα με γευση πορτοκαλι και κανελα ειναι πολυ καλυτερα για να τα προτιμησει καποιος, δε με ενοχλουν καθολου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ακουσατε τον Στουρναρα που ελεγε οτι με μουρουνολαδο ζει? :P

 

δεν υπαρχει καλυτερο γιατρικο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν φοβομαστε μην αρρωστησουμε η αν αρρωστησουμε πλακωνουμε την βιταμινη c, αν σε ενδιαφερει θα σου πω τι, υπαρχει φυσικη σκονη camu camu αλλα και καψουλες. Προσεχετε τι αγοραζετε απο φαρμακεια, πολλες βιταμινες ειναι συνθετικες επισης οι πολυβιταμινες δεν ειναι παντα καλες, δεν συνδυαζονται καλα μεταξυ τους.

 

Καλα ειναι να ενταξεις καποιες τροφες στη διατροφη του που θα ενδυναμωσουν το ανοσοποιητικο, κεφιρ σπιτικα και ζωμους κρεατος. Να αποφευγει ζαχαρη και διαφορα αρτοσκευασματα απο εξω, κρεατα με αντιβιωσεις και φαρμακα, τροφες που ριχνουν το ανοσοποιητικο. Κι αν θες χυμους βαζε λαχανικα μαζι με φρουτα, αυτα κανουν καλο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω, οτι ειναι καλο για το εντερο ειναι καλο και για το ανοσοποιητικο. Αν καταφερεις να υιοθετησεις καποια θα του κανει πολυ καλο.

 

http://heal-thyself.ning.com/notes/14_Steps_for_Healthy_Guts

 

Επισης προσπαθησε να παιρνει μαγνησιο και ψευδαργυρο ( απο τροφες η συμπληρωματα - αν θες θα σου στειλω λινκ απο προιοντα)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera mille merci,

Το μουρουνέλαιο το ξέρω γιατί και εγώ έπινα σαν παιδί (μπλιαχ!), αλλά κάπως έτσι έγινα λεβέντισσα (πλάκα κάνω, η μάνα μου τα λέει αυτά, και τα ρίχνει και στο μουρουνέλαιο!). Πάντως δόντια έχω άψογα, 1 κατεστραμμένο στα 37.

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, όταν καταφέρνω να ανοίξω αυτό το ωραίο στοματάκι, όλο και κάτι καλό χώνω!

Η διατροφή του είναι πολύ καλή θα έλεγα, γιατί τρώει ακόμη αλεσμένα (αλλιώς τρώει μόνο πατάτες σε οποιαδήποτε μορφή και μακαρόνια, άντε κανένα φασόλι στο τσακίρ κέφι) όπου χώνω μέσα ότι φρέσκο λαχανικό έχω – από κήπο μας. Τρώει αυγά από τις κότες του παππού τις αλανιάρες, και σπιτικά κοτόπουλα, σπιτικά ζυμαρικά τραχανά και χυλοπίτες, ντόπια μοσχαράκια, bio πετιμέζι που αν τελειώσει δεν ξέρω πως θα ξαναβρώ (αυτό είναι το νέκταρ των θεών, του το δίνω κάθε μέρα γιατί ανεβάζει και το σίδηρο, δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει) ψάρι όχι συχνά δυστυχώς, χυμούς μόνο φρέσκους, άσωτα σταφύλια φέτος, και σταφίδες τώρα πια, χλωρά ρεβίθια επίσης φάγαμε το καλοκαίρι (αυτά να δεις πόσο υπέροχα είναι!) και από γλυκά μόνο τύπου δική μου τηγανίτα με γιαούρτι πρόβειο και πετιμέζι ή μέλι (χωρίς καθόλου ζάχαρη δλδ) ή αν τύχει, μια στο τόσο, να φάει μπροστά του κάποιο άλλο παιδάκι σοκολάτα, όπου οκ, του δίνω ένα κομματάκι…

Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ τι καλύτερο θα μπορούσε να φάει (που να το πληρώνω εγώ!:cool:)

Και παρόλα αυτά, αρρωσταίνει πολύ. Ενώ η αδερφή του, που δεν τρώει πια τόσο καλά, και όσο μεγαλώνει τρώει όλο και χειρότερα (κόβει πράσινα, προσθέτει καφέ) έχει άριστο ανοσοποιητικό, τις ιώσεις που οι συμμαθητές της τις περνάνε σε τρεις μέρες, εκείνη τις βγάζει σε ένα απόγευμα, άντε βαριά βαριά να κάνει μια μέρα πυρετό… ενώ ο αδερφός της θα κάνει 5.

Θα ψάξω και θα διαβάσω τα Link σου και κάπου θα καταλήξω, θα σου πω! Και θα το κάνω οικογενειακώς, γιατί και εγώ δεν πάω καλά τελευταία…

Και πάλι ευχαριστώ:D.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθητικη κανετε? Να το κοιταξεις να βρεις ενα καλο γιατρο. Θα σε βοηθησει τονωνοντας το ανοσοποιητικο του (εχω ακουσει πολλες με το ιδιο προβλημα να ειδαν πολυ μεγαλη βελτιωση) αλλα και να αντιμετωπιζεις ασθενειες χωρις φαρμακα.

 

Ο μικρος μου που δεν επινε πολυ μουρουνολαδο - τωρα το αυξανουμε - αρρωσταινει πιο ευκολα απο τον μεγαλο - που βασικα τα περναει στο ποδι κι ας τρωει σαβουρα - περσι ολο βηχα ειχε κι ιωσεις αλλα τα ξεπερνουσε πολυ ευκολα με ομοιοπαθητικα. Περασαμε και φασεις που αλλα παιδια πηραν αντιβιωσεις, χωρις φαρμακα. Η ομοιοπαθητικη ειναι θαυματουργη, ειδικα αν εχεις φιλασθενο παιδι ειναι must.

 

Αλλα μη περιμενεις να αρρωστησει, θα πας για ιστορικο συντομα κι επειτα οποτε παρουσιαστει αναγκη ο γιατρος τηλεφωνικα θα σου πει τι να δωσεις. Βγαινει πολυ φθηνοτερα απο επισκεψεις σε συμβατικο γιατρο, πιστεψε με!

 

Η διατροφη του καλη ειναι (οπως και του μικρου μου) αλλα προσεξε τα σημεια με τις προβιοτικες τροφες που σου λεω. Ειναι η κραση καθε παιδιου, καποια ειναι πιο αδυναμα. Ειναι και τα εμβολια που συχνα ριχνουν το ανοσοποιητικο. Καθε παιδι θα το βλεπεις διαφορετικα, δεν συγκρινονται. Κι ο μεγαλος μου που τρωει σαβουρες σπανια αρρωσταινει και το περναει στο ποδι, τον πλακωνω ομως στο μουρουνολαδο ΟΛΟ το χρονο γιατι εχει χαλια δοντια και βλεπω οτι παει πολυ καλα.

 

Οτι θες μου λες :)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βερα πολυ χρησιμες πληροφοριες!!

Εχει διαφορες γευσεις στο μουρουνελαιο, εσυ τι παιρνεις;

Μεχουν μπερδεψει ολα αυτα... ποση ποσοτητα πρεπει να παιρνουμε; στον μικρο πως θα καταφερω να τον πεισω να το φαει; 1μιση μηνα στον παιδικο, 2 βαρβατες ιωσεις και συνεχεια μυξιασμενος...

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω χυμα παιρνω το πορτοκαλι και το πινω με κεφιρ που σβηνει τη γευση. Δυο κουταλιες γλυκου μουρουνολαδο και μιση κουταλια butter oil για ενηλικα. Με συριγγα δε το συνιστω ειδικα το σκετο που ειναι αηδια.

 

Οι καψουλες ειναι μεγαλες να ξερετε. Ο μεγαλος μου γιος τις καταπινει απο μικρος χωρις προβλημα ο μικρος δεν μπορει και τις δαγκωνει. Παρολο που ειναι χαλια η γευση και βρωμοκοπαει δεν εχει προβλημα. Στα παιδια αν δωσετε καψουλες η θεραπευτικη δοση ειναι 6 καψουλες απο το blend.

 

Θελει προσπαθεια, ο μεγαλος παιρνει οτι φαρμακο και να του δωσ, ο μικρος με εσκασε μεχρι να το μαθει και το παιρνει με δωροδοκια, του ταζω κατι που θελει. Ξεκινας παντα με μικροτερη δοση και αυξανεις. Αν το παιδι παιρνει το χυμα δωστε κατι να πιει μαζι (το κεφιρ ειναι πολυ καλο και σκεπαζει καθε γευση)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επινα μουρονέλαιο για 5-6 χρόνια, τα πρώτα μου, αλλά δυστυχώς εκ ... του αποτελέσματος δεν έκανε τίποτα μιας και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου είμαι με ένα χαρτομάντηλο στο χέρι και όλους τους χειμώνες με ενέσεις (γυάλινες που τις αποστείρωνες μέσω βρασμού παλιότερα). Βέβαια να σημειώσω ότι στα 33 εμφανίστηκε πρόβλημα στο ανοσοποιητικό με κυριαρχο σύμπτωμα λοιμώξεις ανωτέρου - κατωτέρου αναπνευστικού, το οποιο τότε εμφανίστηκε αλλά φυσικά προυπήρχε μάλλον (κατά τους γιατρούς) από την γέννηση. Κάτι ανάλογο με το μουρουνέλαιο λένε ότι είναι και το colostrum πρωτόγαλα της αγελάδας, αλλά φαντάζομαι ότι κάνει κάτι σε φυσιολογικές περιπτώσεις και όχι σαν την δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Το μουρουνολαδο θελει να το παιρνεις σε μεγαλη δοση. Η μαμα μου που επιμενει να παιρνει μια καψουλα μονο γιατι ετσι εχει μαθει με τα συμπληρωματα δεν της κανει σπουδαια πραγματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω δίνω αυτό στον 5χρονο γιο μου

http://www.iherb.com/Nordic-Naturals-Complete-Omega-3-6-9-Lemon-1000-mg-180-Soft-Gels/23063

και για διατροφικούς λόγους (δεν τρώει καθόλου ψάρι αλλά ούτε και κρέας...)αλλά και επειδή έχω διαβάσει οτι βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση και γενικότερα σε όλες τις νοητικές διεργασίες.

όσο για την ποσότητα δεν ξέρω, εγω δίνω 2 κάψουλες, δεν τις καταπίνει, είναι μεγάλες, τις τρυπάω και παίρνει το περιεχόμενο με το κουτάλι.

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά θα έπρεπε να ειναι η συνιστώμενη δόση.

Υπάρχει θέμα εαν παίρνει πολύ παραπάνω απο την δόση η οποία αναγράφεται ως ασφαλής για τα παιδιά?

έχω διαβάσει οτι βοηθάει πολυ και στην ανάπτυξη της ομιλίας (ήδη παρακολουθεί λογοθεραπεία οπου έχει απίστευτη βελτίωση) αλλά οι ποσότητες που προτείνουν σε ξένα site είναι πολύ μεγάλες, φοβάμαι μήπως αντί για καλό κάνω κάτι λάθος δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα σας! Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Το μουρουνέλαιο έχει γεύση και οσμή ψαριού; Αυτή την τραγικά έντονη που έχουν ας πούμε οι σαρδέλες σε κονσέρβα; Ρωτάω γιατί κάποτε που έπαιρνα ω3 σε κάτι βιταμίνες για εγκύους ήταν σε κάψουλα, τρύπησα την κάψουλα και το έλαιο μύριζε σαν ψάρι. Ίδια οσμή και γεύση έχει κι η τράτα η κονσέρβα σαρδέλας που ο γιος μου την έχει φάει και του άρεσε κιόλας... Έχω ελπίδες να το δεχτεί;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι χαλια. Αλλα αμα φας μια φορα και μετα δοκιμασεις πορτοκαλι γευση θα σου φανει θεικη. Τα παιδια ειναι περιεργα, τα δικα μου δαγκωνουν και τις καψουλες χωρις προβλημα. Μπορει στην αρχη να μη θελουν, επιμενεις ταζεις κατι που τους αρεσει και μετα γινεται συνηθεια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω δίνω αυτό στον 5χρονο γιο μου

http://www.iherb.com/Nordic-Naturals-Complete-Omega-3-6-9-Lemon-1000-mg-180-Soft-Gels/23063

και για διατροφικούς λόγους (δεν τρώει καθόλου ψάρι αλλά ούτε και κρέας...)αλλά και επειδή έχω διαβάσει οτι βοηθάει στην αυτοσυγκέντρωση και γενικότερα σε όλες τις νοητικές διεργασίες.

όσο για την ποσότητα δεν ξέρω, εγω δίνω 2 κάψουλες, δεν τις καταπίνει, είναι μεγάλες, τις τρυπάω και παίρνει το περιεχόμενο με το κουτάλι.

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά θα έπρεπε να ειναι η συνιστώμενη δόση.

Υπάρχει θέμα εαν παίρνει πολύ παραπάνω απο την δόση η οποία αναγράφεται ως ασφαλής για τα παιδιά?

έχω διαβάσει οτι βοηθάει πολυ και στην ανάπτυξη της ομιλίας (ήδη παρακολουθεί λογοθεραπεία οπου έχει απίστευτη βελτίωση) αλλά οι ποσότητες που προτείνουν σε ξένα site είναι πολύ μεγάλες, φοβάμαι μήπως αντί για καλό κάνω κάτι λάθος δεν ξέρω...

 

Απο οτι διαβασα κι εγω στα σαιτ που εμπιστευομαι οντως προτεινονται μεγαλες δοσεις και μονο οι μεγαλες δοσεις εχουν καλα αποτελεσματα. Το παιρνουμε πολυ καιρο πανω απο χρονο ισως δυο. Καθημερινα, μονο καλο εχουμε δει. Ειναι υποχρεωμενοι απο το fda να αναγραφουν μικρες δοσεις.

 

Δεν ξερω ποσο σου παει απο κοστος αλλα ισως σου βγει πιο οικονομικα το χυμα μουρουνολαδο αφου ουτως αλλως δεν παιρνει καψουλες.

 

Παραλληλα παιρνουμε κι αλλες τροφες, εχω δει μεγαλη διαφορα στον μεγαλο μαθησιακα με το λαδι καρυδας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στο μουρουνολαδο που παιρνω και συστηνω με τα αλλα ειναι ο τροπος παρασκευης, δεν εχει υποστει θερμικη επεξεργασια, κατι που ειναι παρα πολυ καλο και του προσδιδει την ποιοτητα αλλα και τη φημη του. Ειναι fermented δλδ εχει υποστει καποιου ειδους ζυμωση, δεν θυμαμαι πλεον λεπτομερειες, οποιος ενδιαφερεται θα τα διαβασει.

 

Επισης ειναι ο συνδυασμος του με το butter oil που κανει τη διαφορα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera, βοήθεια με το μουρουνόλαδο!

Θέλω να αρχίσω τον γιο μου (5 μηνών) με μουρουνόλαδο (αρχίζουμε και στερεές παράλληλα με τον θηλασμό αυτή την περίοδο), αλλά δεν ξέρω ποια γεύση να πάρω για να έχω ελπίδες επιτυχίας. Σκέφτομαι να του το ανακατέψω με κάτι γλυκό, όπως μπανάνα :confused:. Επίσης κάποιες γεύσεις από τα Green Pastures ειδικά για παιδιά έχουν στέβια, επιτρέπεται η στέβια για τόσο μικρό μωρό; Είναι και πανάκριβες οι συσκευασίες, οπότε δε με παίρνει οικονομικά να πάρω 1 μπουκάλι από την κάθε γεύση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει αυτα που λες, εχω παρει το σκετο και το πορτοκαλι. Σε καμμια περιπτωση μη παρεις το σοκολατα, εχει χαλια γευση λενε. Παρε το πορτοκαλι, τα παιδια μας εκπλησσουν με αυτα τα θεματα, εμενα δεν εχουν προβλημα. Θα δινεις απο λιγο και θα μαθει. Απεφυγε καλυτερα τη στεβια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ιχθυέλαιο για ενίσχυση ανοσοποιητικού; Λίγο περίεργο μου φαίνεται. Δεν το έχω ακούσει για τέτοιο σκοπό, αλλά για βελτίωση πνευματικών ικανοτήτων, καρδιά και λοιπά. Αν δεν τρώει κάποιος ψάρια είναι χρήσιμο ένα συμπλήρωμα ιχθυελαίου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο meadow viewpost.gif

Εγω δίνω αυτό στον 5χρονο γιο μου

http://www.iherb.com/Nordic-Naturals...oft-Gels/23063

και για διατροφικούς λόγους

 

Τώρα είδα το συμπλήρωμα αυτό και μου φαίνεται ότι δεν είναι και τόσο καλή επιλογή, γιατί έχει μέσα και ω6 από τα οποία η διατροφή μας είναι γεμάτη, όπως και ω9 που έχει το ελαιόλαδο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνονται λεφτά για ω6 και ω9 την ώρα που προσπαθούμε μέσω έξτρα λήψης ω3 να βελτιώσουμε τη κακή αναλογία ω6/ω3 της διατροφής μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

κοριτσια η μπεμπα μου εκλεισε τους 12 μηνες και θα θελα γενικα να ενισχυσω και τον δικο μου και της μπουμπους τον οργανισμο.σκεφτηκα να παρω μουρουνελαιο εγω και στην μικρη να περναει μεσω του θηλασμου.που μπορω να βρω φυσικο μουρουνελαιο?οπως τα παλια τα χρονια που εδιναν στα παιδια.δεν ειναι καλυτερο απο τα συσκευασμενα,χαπια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...