Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ (ποτε και ποια?)


Μελινούλα

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να συζητήσω δύο θέματα. Το ένα έχει να κάνει με εμβολιασμούς του παιδιού από τη γέννηση μέχρι την εφηβεία. Ποια είναι τα απαραίτητα εμβόλια που απαιτούνται στην Ελλάδα? Ρωτώ διότι ακούγονται πολλά τον τελευταίο καιρό σχετικά με περηττά εμβόλια που προωθούνται απλά και μόνο για κέρδος. Θέλω να κάνει το παιδί μου τα απαραίτητα εμβόλια, αλλά δε θέλω να κάνει κανένα περηττό εμβόλιο. Το άλλο θέμα είναι η γλώσσα. Εγώ μιλώ Ελληνικά, ο μπαμπάς του παιδιού μιλάει αγγλικά, και μένουμε σε περιβάλλον όπου η κύρια γλώσσα είναι η αγγλική. Ποια θα ήταν η καλύτερη στρατηγική απο μεριάς μου έτσι ώστε να μάθει το παιδί Ελληνικά εξίσου καλά όπως και αγγλικά? Ποια βιβλία προτείνετε για βρέφη? Ευχαριστώ πολύ, Μελίνα:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τα εμβόλια θα πρέπει να διαβάσεις μονη σου κάποια πράγματα δυστυχώς. Για τη γλώσσα η ξαδέρφη μου που εχει παντρευτεί Γάλλο μιλούσαν εξαρχής στα παιδιά και τις δυο γλώσσες και μιας και μένουν Ελλάδα κυριαρχούσε η Ελληνική. Τωρα ειναι 5 χρονων και τις μιλάνε τελεια και τις 2

Link to comment
Share on other sites

για τα εμβόλια θα πρέπει να διαβάσεις μονη σου κάποια πράγματα δυστυχώς. Για τη γλώσσα η ξαδέρφη μου που εχει παντρευτεί Γάλλο μιλούσαν εξαρχής στα παιδιά και τις δυο γλώσσες και μιας και μένουν Ελλάδα κυριαρχούσε η Ελληνική. Τωρα ειναι 5 χρονων και τις μιλάνε τελεια και τις 2

 

ακριβως οτι λεει η Yogini..μια φιλη ελληνιδα ειναι παντρεμενη με Σουηδο, μιλουν μεταξυ τους Αγγλικα, ζουν εδω αλλα στα παιδια μιλουν και Σουηδικα και Ελληνικα (με επικρατεστερα τα δευτερα) και ηδη η μεγαλη ξερει να μιλαει και τις δυο γλωσσες πολυ καλα..το μονο μελανο σημειο ειναι οτι αργησε σε σχεση με αλλα παιδακια που ειχαν να αφομιωσουν μονο μια γλωσσα να σχηματισει προτασεις και στις δυο γλωσσες.

Ειναι παντως η καλυτερη ηλικια μεχρι τα 3 να αφομιωσουν εως και 3 γλωσσες πανευκολα και ακουραστα. Ετσι ενα αλλο φιλικο ζευγος το παιδι τους ξερει να μιλαει ελληνικα, αγγλικα, αραβικα.

Μην αγχωνεσαι για μενα μαλλον εισαι απο τις τυχερες που θα γλυτωσεις και τα επιπλεον διδακτρα σε φροντιστηρια εκμαθησης ξενων γλωσσων, αν μιλουσα ικανοποιητικα την Αγγλικη θα μαθαινα αγγλικες λεξεις απο τωρα τη μικρη μου αλλα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας συνεπως αφησα την ιδεα αυτη πισω

Link to comment
Share on other sites

για τα εμβολια μπορεις να μπεις στην ιστοσελιδα του υπουργειου υγειας και να κατεβασεις την εγκυκλιο με το εθνικο προγραμμα εμβολιασμου για παιδια και εφηβους ωστε να ξερεις τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλημερα γεννησα πριν 1 μηνα και θελω να κλεισω ραντεβου στο ικα για τα εμβολια του παιδιου γνωριζετε ποτε γινεται το πρωτο εμβολιο και καθε ποτε τα επομενα?για να τακλεισω ολα μαζι στο 184.αν γνωριζει καμια ας μου απαντησει...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει. Εμενα έκαναν τα πρωτα εμβολια μετο που κλεισανε 2 μηνων πήγα στο ΙΚΑ και μου εγραψαν το prevenar 13,αν κανεις εκει τα εμβολια σου κανουν και το pentavac εγω που ήθελα να μας το κανει η παιδιατρος δεν μου το εγραψαν και το πληρωσα 31Ε.

Με το που κλεισουν 3 μηνων κανουν το meningitec που το έγραψα στο ΙΚΑ.

Με το που κλεισουν 4 μηνων θα κανουμε ξανα τα πρωτα (2Η δοση) δηλ το 5vac και το prevenar.Δεν ξερω να σου πω παραπανω γιατι μεχρι εκει εχουμε φτασει....

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει να μου πει καμια αν γνωριζει το χρονοδιαγραμμα του εμβολιασμου για την ηπατιτιδα β?

Εμεις το καναμε σε τρεις δοσεις Μαιο-Ιουνιο-Σεπτεμβριο!Και ηταν η μπεμπα μου 2-4-6 μηνων αντιστοιχα!

Νομιζα οτι ολα ηταν οκ,αλλα το Πασχα που πηγα στους γονεις μου την πηγα σε μια αλλη παιδιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να ξαναεπαναλαβω το εμβολιο γιατι το παιδι μου δεν εχει καλυφτει!

Μου΄πε οτι η 1η με την 3η δοση πρεπει να΄χει 6 μηνες τουλαχιστον διαφορα!

Αν μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι αν ισχυει κατι τετοιο τι να πω.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...