Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονοι στα πλευρα


Recommended Posts

Γεια σας γλυκές μανούλες!!!Είμαι η Νάνσυ και είμαι καινούρια στην παρεούλα σας!Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.Εδώ και μια βδομάδα έχω πονους στα πλευρα,σαν να μπαίνουν μέσα στο κορμί μου.Να αρχισω να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Νάνσυ.Να μην ανησυχείς καθόλου γιατί είναι απολύτως φυσιολογικό.αν τα λέω και σωστά αυτό συμβαίνει γιατί το σώμα σου ανοίγει για να χωρέσει στην κοιλίτσα σου το μωρό και γύρω όλα τα υπόλοιπα ζωτικά σου όργανα.Το μόνο άσχημο είναι πως δεν θα σταματήσει μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και πως δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να σου περάσει.Θα σε συμβούλευα λοιπόν να βρεις κάποια στάση όταν κάθεσαι που θα σε πιέζει λιγότερο.......

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ μη φοβασαι καθολου.Εγω απ τον 6ο μηνα πονουσα τοσο πολυ στα πλευρα που νομιζα οτι θα λιποθυμησω!!!!!!!!Ειναι φυσιολογικο.Να προσεχεις τον τροπο που καθεσαι!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω ποναω εδω και λιγες μερες παρα πολυ στη δεξια μονο πλευρα, κατω ακριβως απο το στηθος....δεν θα επρεπε να ποναω στα κατω πλευρα κι οχι στα...πανω? Επισης ποναει περισσοτερο οταν αναπνεω βαθια ή βηχω....το εχει παθει καμμια σας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά φτου-φτου δηλαδή ,δεν έχω τέτοιους πόνους,καθόλου.Δ ξέρω αν θα με πιάσουν σε κανα μήνααν λόγω του ότι τώρα παίρνει κιλά το παιδί.Εγώ υποφέρω από πόνους στην μέση,γιατί έχω χαμηλά την κοιλιά και δεν έχω καθόλου καούρες..τελικά...τι το ένα τι το άλλο...δεν τι γλιτωνουμε από κάποιο πόνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τη δική μου εμπειρία το σφίξιμο κάτω από το στήθος έχει να κάνει με τη θέση του μωρού, εγώ αισθάνομαι σφίξιμο και κάψιμο επειδή έχει ισχιακή θέση ακόμη :wink: ! Στα πλευρά με πονάει όταν κοιμάναι στο πλάι, ενώ πλάτη και μέση δε με ξεχνούν όλο το 24ωρο!! Εδώ και μέρες αισθάνομαι μια ακαμψία σε όλη την κοιλιά και δε μπορώ να σκύψω ούτε πάνω από το νιπτήρα! :roll: Αυτά προς το παρόν προς παρηγοριά. :roll:

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όσον αφορά τον ύπνο,τελευταία εκτός από τις εξάψεις που έχω και μία ξεσκεπάζομαι και κρυώνω μία σκεπάζομαι και σκαααω, δεν μπορώ να γυρίσω πλαι προς μπρούμιτα.Δηλαδή με το πόδι που ακουμπάει στο στρώμα να είναι τεντωμένο και το αλλο πόδι που είναι από πάνω,μαζεμενο.Πρέπει να είμαι και με τα δύο πόδια μαζεμένα στο πλάι,γιατί το παιδί νιώθω ότι πάει και κάθεται απο την μεριά που γυρίζω να κοιμηθώ και με εμποδίζει παραπολύ να ξεκουραστώ.Εξάλλου κάθε φορά που αλλάζω πλευρό πάει και κλωτσάει μεταξύ κοιλιάς και στρώματος!ώνεται εκεί από κάτω! :?

 

Επίσης αυτη την ακαμψία στην κοιλιά την είχα κια εγώ προχθές και χθες...ήταν τόσο τσιτωμένη ηκοιλιά μου που τι να σας πω..υπέεεφερα.. :cry: ένιωθα ότι θα σκιστεί το δέρμα,τραβούσε πάραπολύ...και ξαφνικά σήμερα σιγά σιγά χαλάρωσε...πρέπει να είχε γυρίσει η μπέμπα...δεν μπορώ να το δικαιολογήσω αλλιώς..! ακόμα πρέπει να είναι με τα πόδια δεξια στην κοιλιά και το κεφάλι αριστερά. και γυρίζει κει τουρλώνει τον πωπό της ...λογικά... :)

 

Αλήθεια,ξέρετε πότε θα αρχίσει σιγά σιγα να γυρίζει σε κάθετη στάση?είτε με το κεφάλι κάτω είτε πάνω αρχικά...αλλά να παίρνει κάθετη στάση το σώμα της...?

Link to comment
Share on other sites

αχ ntinti μου ακριβώς τα ίδια έχω κι εγώ με το ατίθασο νιάτο μου!!Να κοιμηθώ δεν με αφήνει όπου γυρίσω πάει και πετρώνει εκεί!Αυτό το τσίτωμα της κοιλιάς το είχα και στα άλλα μου παιδιά νόμιζα οτι σε κάθε κίνησή τους θα σκιστεί!Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι στάση είναι ώρες ώρες φαίνεται ένα εξόγκωμα και υποθέτω οτι είναι ο ποπός του.Την τελευταία φορά που έκανα υπέρηχο ήτανε όρθιος και χόρευε με αποτέλεσμα να μου πιέζει την κύστη και το έντερό μου :? !Τα άλλα μου 2 παιδάκια είχανε γυρίσει στον 7ο μήνα!Τα παιδάκια μας είναι ατίθασα πάνε με την εποχή από οτι φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πεταλουδίτσα μου από χτες το βράδυ καααατι έχει κάνει,δεν ξέρω πως έχει γυρίσει και τι στάση έχει πάρει,αλλα κλωτσάει συνέχεια βαθιά και στο κάτω μέρος την κοιλιάς...λίγο τη νιώθω επιδερμικά αλλά πολύ μέσα στο σωμα μου..αυτο το κάνει κατά διαστήματα...πολύ θα ήθελα να ξέρω τι στάση έχει πάρει και κλωτσάει τόσο περίεργα..!η πλάκα είναι ότι φενομενικα τα επιδερμικά χτυπήματα είναι πιό δυνατά...αλλά η αίσθηση των εσωτερικών...δεν παίζεται!!!είναι πολύ πιό ενοχλητικά γιατί πιέζει ότι βρει κύστη,έντερα..! :?

Να σου πω ακόμα εξόγκωμα δεν βλέπω αλλά νιώθω από την πίεση όταν τσιτώνει η κοιλιά ποοολύ στα δεξιά του αφαλού ότι πρέπει να μου γύρισε...τον πωπό της! :lol::lol:

και μέσα σε όλα...έχω και τον άντρα μου να ροχαλίιιιζει...ωχχχ παναγία μου..!!και τώρα έχει 2 μέρες που κάνει σαν τρένο και δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο πολύ τελευταία..δηλαδή αυτό το πράγμα δεν υποφέρεται! :shock: νέος άνθρωπος και να ροχαλίζει έτσι...άσε που και να τον σκουντήσω να γυρίσει μπρουμιτα δεν γυρίζει,αλλά όταν φεύγω απτο κρεβάτι ρίχνει μία τούμπα και όλα καλά παέι και το ροχαλιτο πανε και όλα..επήηητιδες το κάνεις του λεω?! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια μου υποφέρω από πόνους στα πλευρά όταν κοιμάμαι πλέον. Ο ύπνος μου βέβαια έχει καταντήσει μαρτύριο. Προσπαθώ να κοιμάμαι από την αριστερή πλευρά γιατί έτσι είναι το σωστό από ότι μου έχω διαβάσει και μου έχει πει ο γιατρός μου αλλά πλέον πονάει το πλευρό μου από την αριστερή πλευρά . Είμαι λίγο καλύτερη από την δεξιά αλλά αυτο δεν είναι το ιδανικό. Ουφ....... κορίτσια ατελείωτος ο 8ος μήνας. Πονάω παντού και ακόμα δουλεύω....... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως χειροτερεψε ο πονος στα αριστερα πλευρα....ειναι ακριβως κατω απο το στηθος κι οχι στα κατω κατω πλευρα....δεν μπορουσα να κοιμηθω ολο το ΣΚ, σαν να εχω σπασμενο πλευρο αισθανομαι :(

Αν καμμια εχει παθει κατι παρομοιο ας μου πει, αλλιως ειμαι ετοιμη να παω σε γιατρο γιατι δεν μπορω να αναπνευσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια, ξέρει καμμιά σας αν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί ο πόνος στα πλευρά?

Με πονάει η αριστερή πλευρά κάτω από το στήθος όπου εναλλάσονται πόνος, κάψιμο και μούδιασμα. Παράλληλα με πονάνε και τα πλευρά στην πλάτη αριστερά πάλι. Αισθάνομαι τόσο πόνο κατά διαστήματα που μου έρχεται να βάλω τα κλάματα, είναι σαν να έχουν σπάσει τα πλευρά μου.

Δεν μπορώ να βρω στάση που να με βολεύει όταν κάθομαι και επίσης πονάω όταν είμαι όρθια. Μόνο όταν ξαπλώνω ηρεμώ.

Είχε καμμιά σας παρόμοια κατάσταση? Εχετε κάτι να με συμβουλεύσετε?

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ξέρει καμμιά σας αν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστεί ο πόνος στα πλευρά?

Με πονάει η αριστερή πλευρά κάτω από το στήθος όπου εναλλάσονται πόνος, κάψιμο και μούδιασμα. Παράλληλα με πονάνε και τα πλευρά στην πλάτη αριστερά πάλι. Αισθάνομαι τόσο πόνο κατά διαστήματα που μου έρχεται να βάλω τα κλάματα, είναι σαν να έχουν σπάσει τα πλευρά μου.

Δεν μπορώ να βρω στάση που να με βολεύει όταν κάθομαι και επίσης πονάω όταν είμαι όρθια. Μόνο όταν ξαπλώνω ηρεμώ.

Είχε καμμιά σας παρόμοια κατάσταση? Εχετε κάτι να με συμβουλεύσετε?

Εγω εχω ακριβως τον ιδιο πονο,αλλα απτην δεξια πλευρα.Ξεκινησε οταν εμπαινα στον 7ο,στα πλευρα δεξια απτην ορθοστασια κυριως.Οταν ξαπλωνα ηρεμουσα.Τωρα πλεον εδω και σχεδον ενα μηνα υποφερω.Ποναω κυριως μπροστα κατω απτο δεξι στηθος.η περιοχη ολη με καιει σα να ειμαι συγκαμενη και ετσι και στεκομαι σε περιεργη σταση κυριολεκτικα ΥΠΟΦΕΡΩ.Στην αρχη η γιατρος μουπε μηπως ειναι και χολη και να το ψαξω.

Ειμαι 37η βδομαδα πια,η μπεμπα ειναι ισχιακη εδω και 2 μηνες και το κεφαλι της ειναι μονιμως κατω απτο δεξι μου στηθος.Τελικα ειμαι πλεον σιγουρη οτι ειναι η μπεμπα που σπρωχνει το διαφραγμα,πλευρα και οτι αλλο βρει.Ετσι που μεγαλωνει τωρα οι πονοι θα χειροτερευουν.Το μονο που ηρεμει ειναι η ξαπλα,ξεκουραση και βεβαιως η υπομονη.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακριβως τον ιδιο πονο,αλλα απτην δεξια πλευρα.Ξεκινησε οταν εμπαινα στον 7ο,στα πλευρα δεξια απτην ορθοστασια κυριως.Οταν ξαπλωνα ηρεμουσα.Τωρα πλεον εδω και σχεδον ενα μηνα υποφερω.Ποναω κυριως μπροστα κατω απτο δεξι στηθος.η περιοχη ολη με καιει σα να ειμαι συγκαμενη και ετσι και στεκομαι σε περιεργη σταση κυριολεκτικα ΥΠΟΦΕΡΩ.Στην αρχη η γιατρος μουπε μηπως ειναι και χολη και να το ψαξω.

Ειμαι 37η βδομαδα πια,η μπεμπα ειναι ισχιακη εδω και 2 μηνες και το κεφαλι της ειναι μονιμως κατω απτο δεξι μου στηθος.Τελικα ειμαι πλεον σιγουρη οτι ειναι η μπεμπα που σπρωχνει το διαφραγμα,πλευρα και οτι αλλο βρει.Ετσι που μεγαλωνει τωρα οι πονοι θα χειροτερευουν.Το μονο που ηρεμει ειναι η ξαπλα,ξεκουραση και βεβαιως η υπομονη.

 

 

Αφροδίτη και η δική μου μπέμπα δεν έχει ακόμα γυρίσει. Το κεφαλάκι της είναι προς τα πάνω και επίσης είναι και αρκετά μεγαλύτερη από το κανονικό (σε υπέρηχο την 28η εβδομάδα το βάρος της έβγαινε 1,620 γρμ., δεδομένου ότι και ο γιος μου γεννήθηκε μεγαλούτσικος -3.860) ο γιατρός μου είπε ότι θα είναι και αυτό το μωρό μεγάλο). Λες αυτός να είναι ο λόγος του πόνου? Είχα τον ίδιο ακριβώς πόνο και όταν ήμουν έγκυος στο γιο μου αλλά δεν θυμάμαι ούτε πότε άρχισε ο πόνος ούτε αν σταμάτησε πριν τον τοκετό (ο γιος μου γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό, είχε γυρίσει αλλά δεν θυμάμαι πότε).

Κι εγώ αυτή τη στιγμή εκτός από το να ξαπλώνω δεν υπαρχει κάτι άλλο να με ανακουφίζει αλλά επειδή θα είμαι στη δουλειά μέχρι... τελικής πτώσεως δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω με αυτό τον πόνο. Αν συνεχίσει έτσι δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να συνεχίσω, δεν παλεύεται με τίποτα όταν είμαι στο γραφείο. Ευτυχώς έρχεται τριήμερο και 22-28 Αυγούστου θα είμαι σε άδεια. Ελπίζω να έχω ηρεμήσει όταν με το καλό επιστρέψω.

Σου εύχομαι με το καλό η μπέμπα σου.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

να 'στε καλα κοριτσια γιατι ειχα αγχωθει και εγω γι΄αυτο τον πονο που νιωθω στο στηθος μου απο κατω αλλα για να ειμαι ειλικρινης με την ζεστη δεν παλευετε νιωθω χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 4 χρόνια μετά...
On 6/4/2009 at 11:18 ΠΜ, Λιζα Ν. είπε:

Εμενα παντως χειροτερεψε ο πονος στα αριστερα πλευρα....ειναι ακριβως κατω απο το στηθος κι οχι στα κατω κατω πλευρα....δεν μπορουσα να κοιμηθω ολο το ΣΚ, σαν να εχω σπασμενο πλευρο αισθανομαι :(

Αν καμμια εχει παθει κατι παρομοιο ας μου πει, αλλιως ειμαι ετοιμη να παω σε γιατρο γιατι δεν μπορω να αναπνευσω...

Κι εγω πονάω στα πλευρά αφορητα .. και ειμαι μόνο στον 6ο μηνα... νιωθω σαν να τα εχω σπασει

..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Katrin80ath είπε:

Κι εγω πονάω στα πλευρά αφορητα .. και ειμαι μόνο στον 6ο μηνα... νιωθω σαν να τα εχω σπασει

..

Μιλήστε με το γιατρό σας άμεσα αν έχετε τέτοιο πρόβλημα. Η κύηση δικαιολογεί πολλά άτυπα συμπτώματα, αλλά ποτέ τόσο έντονους πόνους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...