Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολια που συνταγογραφούνται


ilonka19

Recommended Posts

Καθως ειναι λιγο δυσκολο να βγαλει κανεις ακρη με το ΙΚΑ προτεινω να κανουμε μια λιστα με τα εμβόλια που συνταγογραφουνται από το ΙΚΑ (ο ασφαλισμένος πληρώνει συμμετοχη 25%) και αυτά που πληρωνεις ολο το ποσό.

 

Συνταγωγραφούνται

Μυνιγγιτιδοκοκου-πνευμονιοκοκκου (prevenar)

 

Δεν συνταγωγραφουνται

Πολυδύναμο Εξαπλό (Infarix Hexa)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ ξέρω οτί αυτά που είναι τυπωμένα στο μπλε βιβλιάριο υγείας, είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και συνταγογραφούνται με μηδενική συμμετοχή. Τα υπόλοιπα που κάνουν επίσης συνταγογραφούνται με συμμετοχή 25%.

Η Ναταλία μέχρι τώρα έχει κάνει με μηδενική συμμετοχή τα: infarix, engerix, neisvac. Και με 25% συμμετοχή τα prevenar, varilrix.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Δεν συνταγογραφούνται τα εμβόλια από το ΙΚΑ εκτός από του

μηνιγγιτιδόκοκκου, του πνευμονιόκοκκου και της ανεμοβλογιάς με 25% συμμετοχή. Το ξέρω γιατί τα έχω κάνει και μου το έχει πεί και η Παιδίατρός μου που τυχαίνει να δουλεύει και στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και την μικρή μου δεν την έχω στο ΙΚΑ νομίζω ότι όλα τα υποχρεωτικά είναι με μηδενική συμμετοχή ενω τα προαιρετικά με 25%. Τουλάχιστον εμείς έτσι τα κάνουμε και νομίζω ότι ισχύει για όλα τα ταμεία.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πληρώνουν συμμετοχή oι ασφαλισμένοι για τα φάρμακα που χορηγούνται σε εργατικό ατύχημα και για τα φάρμακα που χορηγούνται στη μητρότητα (κύηση - τοκετός - λοχεία) και μόνο για την αντιμετώπιση των καταστάσεων αυτών. Επίσης δεν καταβάλλουν συμμετοχή οι παρακάτω χρόνια πάσχοντες:

 

Παιδιά και ενήλικες για εμβολιασμούς του εγκεκριμένου κάθε φορά από το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας Εθνικού προγράμματος εμβολιασμού.

 

Πηγή:http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/medicin.cfm

.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=219&Itemid=57

 

http://www.paidorama.com/content/view/284/274/1/4/lang,el/

 

Εδω μπορείτε να δείτε ποια εμβόλια είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και είναι δωρεάν για τα ταμεία

.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω καταλάβει, τα εμβόλια με μηδενική συμμετοχή συνταγογραφούνται από Παιδίατρο του ΙΚΑ ή πρέπει κανείς να τα κάνει στα Κέντρα Μάνας και Παιδιού των κατα τόπους ΙΚΑ δωρεάν; Ρωτάω γιατί η Παιδίατρός μου μου έχει πεί ότι εκτός από του πνευμονιόκοκκου, του πνευμονιόκοκκου και της ανεμοβλογιάς δεν συνταγογραφούνται τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω καταλάβει, τα εμβόλια με μηδενική συμμετοχή συνταγογραφούνται από Παιδίατρο του ΙΚΑ ή πρέπει κανείς να τα κάνει στα Κέντρα Μάνας και Παιδιού των κατα τόπους ΙΚΑ δωρεάν; Ρωτάω γιατί η Παιδίατρός μου μου έχει πεί ότι εκτός από του πνευμονιόκοκκου, του πνευμονιόκοκκου και της ανεμοβλογιάς δεν συνταγογραφούνται τα υπόλοιπα.

 

Δεν είναι του ΙΚα η κόρη μου και δεν μπορώ να σε βοήθησω.Αλλά διαβάζόντας στην σελίδα του Ικα καταλαβαίνω ότι σε κάθε περίπτωση (γιατρό του ΙΚΑ ή κέντρο ) ισχύει αυτό. Κέντρο μάνας παιδιού δεν υπάρχει παντού. Αλλα και από συζητήσεις με άλλες μανούλες ήξερα ότι τα υποχρεωτικά έχουν μηδενική συμμετοχή σε όλα τα ταμεία. Μια ερώτηση στο ΙΚΑ (και όχι στους γιατρούς) πιστεύω ότι θα σε κατατοπίσει περισσότερο. Οι γιατροί δεν ξέρουν την τύφλα τους. Αν σου πω ότι η μικρή μου είναι δημοσίου και εχω πληρώσει ελάχιστα εμβόλια με 25%, ολα με μηδενική. Και μια άλλη μανούλα έφτασε στο χρόνο και πλήρωνε όλα τα εμβόλια με συμμετοχή. Τα ίδια ακριβώς εμβόλια και αυτό γιατί ο γιατρός της δεν ήξερε ότι πρέπει πάνω στην συνταγη να βάλει 0%. Το ίδιο είχα αντιμετωπίσει και στην εγκυμοσύνη μου. Πήγαινα στο ΙΚΑ και αν ο γιατρός δεν έβαζε 0% με το χέρι πάνω στην συνταγή τα πλήρωνα με συμμετοχή!

.png
Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο μάνας και παιδιού κάνουν όλα τα εμβόλια που είναι υποχρεωτικά δωρεάν. Αυτά που είναι προεραιτικά δεν τα γράφουν από εκεί αλλά από τον τακτικό παιδιατρο του ΙΚΑ που πρέπει να επισκεφθείς με ραντεβού.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Σε ότι αφορά τη χορήγηση των εμβολιών απο το ΙΚΑ λεπτομερεις πληροφορίες μπορειτε να βρειτε εδώ :

http://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=474&Itemid=57

 

για το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών 2008 - Χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών για παιδιά και εφήβους πληροφορίες μπορειτε να βρειτε εδώ :

 

http://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=219&Itemid=57

 

και για το πως χορηγούνται τα εμβόλια απο όλα τα ταμεία θα βρειτε εδώ:

 

http://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=235&Itemid=57

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΜΑΜΑΔΕΣ και ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ τα φώτα σας.........

Μπορώ να γράψω εμβόλιο για την μικρή στο ΙΚΑ (είναι ασφαλισμένη) και να το πάρω από το φαρμακείο και να μου το κάνει η δικιά μας παιδίατρος που δεν είναι του ΙΚΑ;;;;;

Γιατί τόσο καιρό τα πλήρωνα κανονικά και τώρα είναι του πνευμονόκοκκου που κάνει 80+!!!!!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ 184 ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβολια με μηδενικη συννετοχη δεν συνταγογραφουνται στο ΙΚΑ επειδη ουσιαστικα διανεμονται δωρεαν. Αλλα δεν τρεχει και τιποτα αν πατε στο Κεντρο μανας και παιδιου για τα εμβολια και κατα τα αλλα το παρακολουθει αλος παιδιατρος το παιδι.. Τα υποχρεωτικα εμβολια ειναι στανταρ.. δεν υπαρχει λογος να πληρωνετε ενα καρο λεφτα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η παιδίατρός μου κάθε φορά που πάμε μου λέει αν το εμβόλιο που θα κάνουμε την επόμενη φορά το γράφει το ΙΚΑ ή όχι - και αν το γράφει το ΙΚΑ μου δίνει και παραπεμπτικό με το οποίο πάω στο ΙΚΑ και μου το γράφει η εκεί παιδίατρος στο βιβιλιάριο.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η παιδίατρος μου λέει κάθε φορά ποια γράφονται. Μέχρι τώρα μόνο το Pentavac δεν μου το έχουν γράψει και αυτό γιατί, απ' ότι μου είπαν, τα έχουν εκεί τα εμβόλια αυτά και τα κάνουν μόνο στο ΙΚΑ, οπότε δεν τα συνταγογραφούν. Το prevenar και το Neisvac μου τα είχαν γράψει χωρίς πρόβλημα.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑΔΕΣ και ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ τα φώτα σας.........

Μπορώ να γράψω εμβόλιο για την μικρή στο ΙΚΑ (είναι ασφαλισμένη) και να το πάρω από το φαρμακείο και να μου το κάνει η δικιά μας παιδίατρος που δεν είναι του ΙΚΑ;;;;;

Γιατί τόσο καιρό τα πλήρωνα κανονικά και τώρα είναι του πνευμονόκοκκου που κάνει 80+!!!!!!

 

προχθες ρώτησα τον παιδίατρό μου ο οποίος δεν είναι στο ΙΚΑ και μου είπε οτι όποια εμβόλια κάνουν πάνω από 20 ευρώ είναι υποχρεωμένοι στο ΙΚΑ να στο γράψουν και το κανεις οπου θες.δηλαδή του πνευμονιόκοκκου και μηνιγγιτιδόκοκου είναι υποχρεωμένος να στο γράψει γιατρός του ΙΚΑ γιατί και εμένα μου είπε να πάω να το γράψω στο ΙΚΑ να μην το πληρώσω τον άλλο μήνα που εχει η μικρή τα συγκεκριμένα εμβόλια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Για το prevenar(πνευμονιόκοκκου) και το neisvac(μηνιγγιτιδόκοκκου) ο ασφαλισμένος του ΙΚΑ πληρώνει κάποια συμμετοχή για να τα πάρει ή τα καλύπτει εξ' ολοκλήρου το ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου chrysaki!!Ούτε για το prevenar ουτε για το Neisvac πληρώνεις κάποια συμμετοχή..Απλά κλέινεις ραντεβού στο 184 στο σταθμό προστασίας μανας και παιδιού σου τα συνταγογραφεί ο παιδίατρος και είναι επιλογή σου αν θα τα κάνεις στο σταθμό ή στον γιατρό σου έξω..

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια! Στην Μυρτώ που είναι τώρα 3 χρονών και 4 μηνών έχω πληρώσει όλα μα όλα τα εμβόλια! Η τότε παιδίατρος μου η οποία ήταν στο ΙΚΑ Χαλανδρίου (όχι όμως στο Μάνας και Παιδιού) μου είχε πει ότι γράφονταν μόνο το prevenar (το οποίο μου συνταγογράφησε 3 από τις 4 φορές που το κάναμε με 25% συμμετοχή), του μηνιγγιτιδόκοκκου και της ανεμοβλογιάς. Φέτος μετά από πολλά τηλέφωνα και ερωτήσεις έμαθα ότι τα παραπάνω 3 συνταγογραφούνται με 0% συμμετοχή και όλα τα υπόλοιπα πρέπει να τα κάνεις στο ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ (αν δεν υπάρχει στην περιοχή σας και δεν υπάγεστε σε κάποιο άλλο ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ σε γειτονική πόλη τα κάνετε στον παιδίατρο του ΙΚΑ που ανήκετε) επειδή τα έχει προμηθευτεί το φαρμακείο του ΙΚΑ και δεν επιτρέπεται να γραφτούν. Το πρώτο εμβόλιο του μπέμπη το Infanrix Hexa το αγόρασα και ζήτησα να πάω να το γράψω. Αυτό δεν έγινε βέβαια και τον προηγούμενο μήνα που έπρεπε να το ξανακάνει πήγα στο ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ όπου του έκαναν το Infanrix (το απλό) + το HIBERIX που είναι για την ηπατίτιδα. Εκανε δηλαδή δύο τσιμπίματα αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (μου το είχε πει και η γιατρός μου). Τον άλλο μήνα έχει να κάνει την δεύτερη δόση του PREVENAR και του NOISVAC τα οποία πήγε ο άντρας μου στην παιδίατρο του ΙΚΑ (όχι στο Μανας και Παιδιου) και του τα έγραψε με μηδενική συμμετοχή. Το ROTARIX που ήταν προαιρετικό το πλήρωσα και τις 2 φορές, αλλά θεωρώ τον εαυτό μου ηλίθιο που έχω πληρώσει τόσα λεφτά σε εμβόλια χωρίς να αναρωτηθώ ποτέ αν τα δικαιούμαι.

Βέβαια το Μανας και Παιδιού είναι ολόκληρη ιστορία και πρέπει να έχεις χρόνο για να τρέχεις αλλά αξίζει τον κόπο και περισσότερο την αίσθηση ότι επιτέλους το ΙΚΑ κάτι σου προσφέρει. Είναι επίσης σπαστικό το ότι θα πρέπει να πηγαίνεις στην γιατρό σου πρώτα να βλέπει το παιδί μιας και εκεί δεν το κοιτάζουν καθόλου!:lol:

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...