Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδημία ιλαράς στην κεντρική ευρώπη


argini

Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.spiegel.de/gesundheit/diagnose/masern-in-berlin-kleinkind-gestorben-a-1020008.html

 

 

Συμφωνα με το Σπίγκελ το παιδί πέθανε μετα από νοσηλεία σε νοσοκομείο λόγω επιπλοκών της ιλαρας...εως σημερα εχουν καταγραφεί 574 περιπτώσεις νόσησης με ιλαρά και ένα σχολείο έκλεισε για να περιοριστεί η εξάπλωση της νόσου!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=395163&catID=4

 

Kαι το ελληνικο ρεπορτάζ...18 μηνων ήταν το μωρακι...ας το διαβασουν όσοι μιλανε ανεύθυνα για τους εμβολιασμούς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήταν ενδιαφέρον να ξέρουμε σε τι ποσοστό οι νοσούντες ήταν εμβολιασμένοι.....για να ξεσπάσει επιδημία φαντάζομαι με την φτωχή λογική μου οτι έχει πέσει πάρα πάρα πολύ το ποσοστό των εμβολιασθέντων δηλαδή υπάρχει σοβαρή αμφιβολία στον κόσμο για τα εμβόλια πλέον σε παγκόσμιο επίπεδο. Και να σου πω και την μαύρη μου αλήθεια παρόλο που εμβολιάζω τα παιδιά μου, οταν γίνεται τόσος ντόρος για τα εμβόλια παγκοσμιως είναι σίγουρο ότι κάπου θα ξεσπάσει μια επιδημία για να έρθουν στα ίσια τους και τα προβατα που αποστάτησαν.

 

Πάντως δεν νομίζω οτι όλη ανησυχία πηγάζει απο τον wakefeld και αυτό που είχε γίνει με το ΜΜΡ. Νομίζω υπάρχουν πλέον εκατοντάδες σελίδες και γιατροι, βιβλία κτλ που έχουν κανει την επανάσταση τους ενάντια στα εμβόλια. Και δεν βασίζονται στην γνωστή ιστορία. Νόμιζες οτι θα τους άφηναν έτσι; Ειναι πολλά τα λεφτά Άρη :roll:

 

Το γεγονος οτι παρόλο που υπάρχει επιδημία ο εμβολιασμός δεν καθιστάται υποχρεωτικός πάλι μου κίνει υποψίες.....

 

Σε κάθε περίπτωση παντως θεωρώ οτι πρέπει να υπάρχει ψυχραιμία σε τέτοια θέματα και να μην μας πιάνει έπαρση.

Link to comment
Share on other sites

πρόβατα όσοι εμβολιάζουν τα παιδιά τους; να μια ενδιαφέρουσα τοποθέτηση...

 

δεν το εννοω έτσι όπως το γράφεις, απλά ότι μας λένε και κάνουμε χωρις αμφισβήτηση. εκεί πάντα κολλάω και αναρωτιέμαι. Σε ολα τα πράγματα εννοείται. Η τυφλή αποδοχή κάποιων πρακτικών με φοβίζει πάρα πολύ και ειδικά όταν προσπαθούν να φιμώσουν τον αντίλογο με κάθε τρόπο. Κάτι διάβαζα προχθές για τον ιδρυτή του facebook που ειναι πολύ υπέρ των εμβολίων και κλείνει τις σελίδες που ειναι κατά. Το να μην υπάρχει ελευθερία λόγου το θεωρώ κάτι παραπάνω από τραγικό. Το να μην σε αφήνουν να έχεις κρίση και δικαίωμα απόφασης.

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν ενδιαφέρον να ξέρουμε σε τι ποσοστό οι νοσούντες ήταν εμβολιασμένοι.....για να ξεσπάσει επιδημία φαντάζομαι με την φτωχή λογική μου οτι έχει πέσει πάρα πάρα πολύ το ποσοστό των εμβολιασθέντων δηλαδή υπάρχει σοβαρή αμφιβολία στον κόσμο για τα εμβόλια πλέον σε παγκόσμιο επίπεδο. Και να σου πω και την μαύρη μου αλήθεια παρόλο που εμβολιάζω τα παιδιά μου, οταν γίνεται τόσος ντόρος για τα εμβόλια παγκοσμιως είναι σίγουρο ότι κάπου θα ξεσπάσει μια επιδημία για να έρθουν στα ίσια τους και τα προβατα που αποστάτησαν.

 

Πάντως δεν νομίζω οτι όλη ανησυχία πηγάζει απο τον wakefeld και αυτό που είχε γίνει με το ΜΜΡ. Νομίζω υπάρχουν πλέον εκατοντάδες σελίδες και γιατροι, βιβλία κτλ που έχουν κανει την επανάσταση τους ενάντια στα εμβόλια. Και δεν βασίζονται στην γνωστή ιστορία. Νόμιζες οτι θα τους άφηναν έτσι; Ειναι πολλά τα λεφτά Άρη :roll:

 

Το γεγονος οτι παρόλο που υπάρχει επιδημία ο εμβολιασμός δεν καθιστάται υποχρεωτικός πάλι μου κίνει υποψίες.....

 

Σε κάθε περίπτωση παντως θεωρώ οτι πρέπει να υπάρχει ψυχραιμία σε τέτοια θέματα και να μην μας πιάνει έπαρση.

 

Ναι καλα σίγουρα δεν ειναι τόσο αθώος ο εμβολιασμος, απλά δεν μπορείς να κανείς και διαφορετικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τώρα καίγομαι για αυτο γιατί δεν είμαστε και μακριά από κεντρική Ευρώπη

 

Ρε κορίτσια εμείς που περάσαμε ιλαρα γιατί δεν πάθαμε τίποτα;

 

Γιατι αυτοι που παθανε κατι δεν μπορουν να γραψουν τωρα στο φορουμ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν περιμένω να ενημερωθώ για τα εμβόλια από το ίντερνετ, πόσο μαλλον το φβ (!)…έχω την ειδικό που εμπιστεύομαι, την παιδίατρό μου…και ευτυχώς νιώθω ότι κάνω το καλύτερο για μένα και τα παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.wkrg.com/story/28121460/mother-pens-angry-message-after-learning-15-day-old-son-may-have-been-exposed-to-measles

 

Πριν λιγο καιρο επεσα πανω σε αυτο, το διαβασα νομιζω χωρις να ανοιγοκλεισω τα ματια μου καν...

Νομιζω ολοι μας πρεπει να το διαβασουμε, ακομη κι αν δεν ειναι ακριβως πανω στο θεμα, ισως να ανηκε στο θεμα κατα/υπερ των εμβολιων, αλλα αποφασισα να το βαλω εδω - δυστυχως ειναι στα αγγλικα, δεν γινοταν μεταφρασμενο.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτοι που παθανε κατι δεν μπορουν να γραψουν τωρα στο φορουμ:rolleyes:

 

Ε;; :confused:

 

Η ερώτηση μου ήταν πως και τώρα πεθαίνουν τόσοι από ιλαρα ενώ παλιά εμείς την περναγαμε χωρίς ιστορίες!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ήταν πως και τώρα πεθαίνουν τόσοι από ιλαρα ενώ παλιά εμείς την περναγαμε χωρίς ιστορίες!

Δεν την περνάγαμε χωρίς ιστορίες. Κι εμείς είχαμε επιπλοκές. Αυτό που εννοεί η Love4 είναι πως όσοι είχαν τις χειρότερες επιπλοκές δεν είναι εδώ να μας το πούνε, άρα μην κρίνεις από τις εμπειρίες γύρω σου. Εμείς προφανώς είμασταν οι τυχεροί.

 

Δεν ξέρω αν έχουν αυξηθεί οι θάνατοι από ιλαρά, αυτό που έχω ακούσει είναι πως η ιλαρά είναι δύσκολο να διαγνωστεί και επειδή λόγω του εμβολιασμού έχουν περιοριστεί πολύ τα κρούσματα, κάποιοι γιατροί, ιδιαίτερα οι πιο νέοι, δεν έχουν εμπειρία στη διάγνωση ιλαράς με αποτέλεσμα να μην γίνονται έγκαιρες διαγνώσεις, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ενώ παλιότερα ήξεραν πως υπήρχε επιδημία ιλαράς οπότε ήταν και πιο ψιλιασμένοι.

 

Πάντως εγώ δεν τη θυμάμαι για τόσο ωραία ασθένεια την ιλαρά και γενικά τις παιδικές αρρώστειες, ερυθρά, παρωτίτιδα, ανεμοβλογιά. Μια συνεχής ταλαιπωρία ήταν και για τα παιδιά και για τους γονείς. Χίλιες φορές να μην αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις με τα δικά μας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν την περνάγαμε χωρίς ιστορίες. Κι εμείς είχαμε επιπλοκές. Αυτό που εννοεί η Love4 είναι πως όσοι είχαν τις χειρότερες επιπλοκές δεν είναι εδώ να μας το πούνε, άρα μην κρίνεις από τις εμπειρίες γύρω σου. Εμείς προφανώς είμασταν οι τυχεροί.

 

Δεν ξέρω αν έχουν αυξηθεί οι θάνατοι από ιλαρά, αυτό που έχω ακούσει είναι πως η ιλαρά είναι δύσκολο να διαγνωστεί και επειδή λόγω του εμβολιασμού έχουν περιοριστεί πολύ τα κρούσματα, κάποιοι γιατροί, ιδιαίτερα οι πιο νέοι, δεν έχουν εμπειρία στη διάγνωση ιλαράς με αποτέλεσμα να μην γίνονται έγκαιρες διαγνώσεις, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ενώ παλιότερα ήξεραν πως υπήρχε επιδημία ιλαράς οπότε ήταν και πιο ψιλιασμένοι.

 

Πάντως εγώ δεν τη θυμάμαι για τόσο ωραία ασθένεια την ιλαρά και γενικά τις παιδικές αρρώστειες, ερυθρά, παρωτίτιδα, ανεμοβλογιά. Μια συνεχής ταλαιπωρία ήταν και για τα παιδιά και για τους γονείς. Χίλιες φορές να μην αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις με τα δικά μας παιδιά.

Φίλη μου μπορεί αυτός που πέρασε τα χειρότερα να μην ειναι εδώ, μπορεί ένας γνωστός η συγγενής του να ειναι.. Για αυτούς ψάχνω!!!

 

Πέρα από αυτο δεν ξέρω κανένα που πέθανε από τις συγκεκριμένες αρρώστιες, και εγώ και γνωστές μου τις περάσαμε και τις τρεις και μάλιστα κάναμε και τα γνωστά πάρτυ ερυθρας.. Γενικώς τις αντιμετωπίσαμε σαν άλλη μια παιδική ασθένεια!

Τώρα πια φαινεται ότι οι πρώτος που παθαίνει ιλαρα πεθαίνει κιόλας!

Η η ασθένεια εχει γίνει χειρότερη η εμείς έχουμε πιο αδύναμο οργανισμό!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν πεθαίνει οποιος παθαίνει ιλαρά η δεν παθαίνει εγκεφαλίτιδα. Οι επιπλοκές δεν ειναι σύνηθης όμως όπως ζουμε στην κοινωνία της πληροφορίας από ενα κρούσμα γίνεται πανικός.....ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στην αντίθετη περίπτωση με τις παρενέργειες των εμβολίων ή των φαρμάκων. Οκ με βάση τις επισημες στατιστικές οι επιπλοκές από το εμβόλιο ειναι σπανιότερες από αυτές τις ασθένειας αλλά και πάλι πολύς κόσμος διατηρεί τις επιφυλάξεις του για τα επίσημα στοιχεία.

Οταν συμβεί το κακό ακούγεται. Επίσης η επιδημία που λέτε αναφέρει νούμερα ή απλά ενας όρος επιδημία και τρέχα κρύψου;;

 

Τα άρθρα του τυπου γιατί μαμα τα έχω διαβάσει και από την άλλη πλευρά οπότε δεν μου λέει κάτι.

 

Νομίζω πρέπει να είμαστε λίγο πιο επιφυλακτικοί με τι διαβάζουμε και τι λένε στις ειδήσεις και πιο ψύχραιμοι. Δεν λέω να αψηφούμε αυτά που μας λένε οι ειδικοι, απλά να κρατάμε λίγο μια πιο κριτική ματιά και μια πισινή στο μυαλο μας.

 

Edit

Να διαβασα κι αυτό μόλις τώρα

http://www.mothering.com/articles/thimerosal-vaccines-autism-let-science-speak/

Link to comment
Share on other sites

Ε;; :confused:

 

Η ερώτηση μου ήταν πως και τώρα πεθαίνουν τόσοι από ιλαρα ενώ παλιά εμείς την περναγαμε χωρίς ιστορίες!

 

"Toτε" δεν αποτελούσε είδηση να πεθανει καποιος από ιλαρά...ούτε το να μείνει καποιος στείρος από παρωτίτιδα...απλώς δεν υπήρχε ιντερνετ και μαμαδοφορουμ...εσυ την περασες την ιλαρα χωρις επιπλοκές...το κεελπνο λέει ότι 1 στους 1000 ασθενείς με ιλαρα θα εμφανίσει εγκεφαλίτιδ...ρωτα την μαμα υου παιδιου που ήταν το 1 στα 1000 για την αξια των εμβολίων...

Link to comment
Share on other sites

Α! Προσωπικα είχα 3 ασθενείς (μεγαλοι πια σε ηλικια) με στειρότητα μετα από παρωτιτιδα!! Αν ειχαν εμβολιαστεί σαν παιδια δεν θα ηταν στειροι. Το MMR πλεον προστατευει αοό αυτόν τον κινδυνο τα αγορακια. Το βρίσκεις λίγο???

 

Και εδώ θα διαβασεις πως πεθανε η κόρη ενός συγγραφεα από ιλαρα το 1962...

http://www.netmums.com/home/have-you-seen/roald-dahls-powerful-letter-about-measles-resurfaces

Link to comment
Share on other sites

"Toτε" δεν αποτελούσε είδηση να πεθανει καποιος από ιλαρά...ούτε το να μείνει καποιος στείρος από παρωτίτιδα...απλώς δεν υπήρχε ιντερνετ και μαμαδοφορουμ...εσυ την περασες την ιλαρα χωρις επιπλοκές...το κεελπνο λέει ότι 1 στους 1000 ασθενείς με ιλαρα θα εμφανίσει εγκεφαλίτιδ...ρωτα την μαμα υου παιδιου που ήταν το 1 στα 1000 για την αξια των εμβολίων...

 

Argini συμφωνω απολυτως μαζι σου. Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν παιζουμε με την υγεια των παιδιων μας. Οταν υπαρχουν επισημες κρατικες δομες με επιστημονικο προσωπικο που προτεινουν κατι για τα παιδια μας, πως μπορουμε να τις αψηφισουμε? Εχουμε τις καταλληλες γνωσεις για να κρινουμε? Πως μπορουμε να αψηφισουμε την προτροπη του παιδιατρου μας (τον οποιο υποθετω οτι ολοι εμπιστευομαστε και δεν του στηνουμε καραουλι για να τον ακυρωσουμε)επειδη καπου διαβασαμε κατι που μπορει να ερχεται σε αντιθεση?

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα /περίμενα μια πιο θετική απάντηση μια και είπα καθαρά ότι έχω μικρο μωράκι που δεν μπορεί να εμβολιαστεί ακόμα και όχι το τέλος του κόσμου!

Δεν ρώτησα τι να κάνω μιας και δεν θα εμβόλιασω το παιδί μου, το θέμα που έθιξα δεν ειναι καν αυτο, αλλά πως τι βγάλαμε μιας και τα περάσαμε και εμείς αύτα, με την ελπίδα κάποια να πει κατι θετικό σε περίπτωση που η ιλαρα μας χτυπήσει την πόρτα

Θα θέλα να ξερα αυτή θα ήταν η απάντηση σας σε μια φίλη σας που έρχεται αγχωμένη να σας ρωτήσει το ίδιο πράγμα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, σου απάντησα ότι σε περίοδο επιδημίας ενδέχεται να αλλάξουν οι συστάσεις. Μέχρι τότε, πρέπει να τηρούνται τα κλασικά μέτρα υγιεινής. Δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο.

 

Α! Αν ρωτάς αν το παιδί θα πάθει σίγουρα κάτι, αν κολλήσει: ε, όχι, φυσικά και δε θα πάθει υποχρεωτικά κάτι. Όλα θέμα πιθανοτήτων είναι.

Link to comment
Share on other sites

εμείς όταν ήμασταν παιδιά είχαμε κάνει το εμβόλιο, οπότε γιαυτό και οι περισσότεροι δεν κολλήσαμε. Ανεμοβλογιά θυμάμαι που είχα κολλήσει αλλά δεν είχα κάνει το εμβόλιο. Επίσης πέρασα κοκκύτη ενώ ήμουν εμβολιασμένη:shock: και έβηχα μερικούς μήνες. Εσύ απλά έχε το νού σου, αν ακούσεις κρούσμα στο σχολείο κράτα και τον μεγάλο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

εμείς όταν ήμασταν παιδιά είχαμε κάνει το εμβόλιο, οπότε γιαυτό και οι περισσότεροι δεν κολλήσαμε. Ανεμοβλογιά θυμάμαι που είχα κολλήσει αλλά δεν είχα κάνει το εμβόλιο. Επίσης πέρασα κοκκύτη ενώ ήμουν εμβολιασμένη:shock: και έβηχα μερικούς μήνες. Εσύ απλά έχε το νού σου, αν ακούσεις κρούσμα στο σχολείο κράτα και τον μεγάλο σπίτι.

 

Για την ανεμοβλογια ΔΕΝ υπηρχε εμβολιο, ολοι την περναμε, αν την πετυχουμε και κολλησουμε. Πριν 20 χρονια τουλαχιστον δεν υπηρχε-τωρα δεν ξερω. Για την ιλαρα κ την ερυθρα υπαρχουν, παρολαυτα η αδελφη μου κι εγω την ερυθρα την περασαμε με εντολη παιδιατρου, λογω του οτι ειμαστε κοριτσακια κ καποια στιγμη θα ειμαστε εγκυες ηθελε να ναι σιγουρη οτι θα την εχουμε περασει, κ μετα αν θυμαμαι καλα μας εκαναν και το εμβολιο.

Και δεν νομιζω οτι αν εχεις κανει το εμβολιο για οτιδηποτε γινεται να το περασεις μετα, οπως λες για τον κοκκυτη, εκτος αν ειναι σε δοσεις και καταλαθος εχασες καποια..

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

BabyCute' date=' σου απάντησα ότι σε περίοδο επιδημίας ενδέχεται να αλλάξουν οι συστάσεις. Μέχρι τότε, πρέπει να τηρούνται τα κλασικά μέτρα υγιεινής. Δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο.

 

Α! Αν ρωτάς αν το παιδί θα πάθει σίγουρα κάτι, αν κολλήσει: ε, όχι, φυσικά και δε θα πάθει υποχρεωτικά κάτι. Όλα θέμα πιθανοτήτων είναι.[/quote']

 

Εννοείται ότι κανενα παράπονο από σένα:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...