Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στο Λητώ


Renita

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ΄

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ακούσει τίποτα για την εξωσωματική στο ΛΗτώ όπως πετυχημένες απόπειρες, κοστος κλπ. Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους ΄

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ακούσει τίποτα για την εξωσωματική στο ΛΗτώ όπως πετυχημένες απόπειρες, κοστος κλπ. Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε:confused:

γεια σου Ρενιτα μου, το Λητω ειναι λιγο ακριβουτσικη κλινικη, ομως η εξυπηρετηση και το επιπεδο ειναι υψηλης ποιοτητας. τωρα η τιμη εξερτατε απο τον γιατρο,απο το προβλημα που εχεις, γιατι σκεδον 30-40% της τιμης της εξωσωματικης κοστιζουνε τα φαρμακα.οσο εχω ακουσει εκει η εξωσωματικη κοστιζει περιπου 3000-4000 ευρω.αν ιεσαι τυχερη 2500 θα πληρωσεις. καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ πληροφορ'ιες για τη Λητώ και συγκεκριμένα για τον κ. Τζεφεράκο. Εχω δει τον Πάντο, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω. Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Αγγελική,

Έχω κάνει τρεις εξωσωματικές (οι δύο ήταν επιτυχημένες) στο Λητώ αλλά στο Καστόρα, είναι στο ίδιο κέντρο με το Τζεφεράκο. Δεν έχω κανένα παράπονο, και όλες οι προσπάθειές μου ήταν επιτυχημένες. Αν γίνει και μικρογονιμοποίηση το κόστος είναι περίπου 3000-3500 € (εκτός φαρμάκων). Και την επόμενη προσπάθειά μου εκεί θα την κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω κάνει μια προσπάθεια επιτυχημένη στο ΛΗΤΩ με τον Γιαννακούρη και έμεινα ευχαριστημένη. Πλήρωσα πέρσυ τον Δεκέμβριο 2.200€ στο κέντρο και 2000€ στα φάρμακα εκ των οποίων πήρα το 75% από το ΤΕΒΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Ειχε καποια κοπελα πιο προσφατη εμπειρια εξωσωματικης στο Λητω για να μας πει τιμες κτλ? Απο κει ειναι ο γιατρος μου (Κακλης) και μιλησαμε για το ενδεχομενο να προχωρησουμε σε εξωσωματικη. Μπορει καποια να βοηθησει απο την εμπειρια της?

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο απλός γυναικολόγος μου μου σύστησε να κάνω την προσπάθεια στο λήτω. Αλλά τελικά αποφάσισα και πήγα σε έναν γιατρό που πέτυχε μια φίλη. Εάν έχεις περάσει επιτροπή και έχεις τα φάρμακα, μου είπε ότι θα μου στοίχιζε στα 2.000 περίπου.

Έκανα όμως την σπερματέγχυση στο λήτω δεν πετύχαμε αλλά το κέντρο ήταν οκ.

Καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. 2000? ειναι τα του νοσοκομείου και χωρίς υπολογισμό των φαρμακων?

 

Ακριβώς! Για να πάρεις τα φάρμακα πρέπει να περάσεις απο την επιτροπή της εξωσωματικής ΕΦ όσον είσαι ασφαλισμένη. Αναμονή περίπου δυο μήνες. Γι αυτό καλά θα ειναι να κλείσεις το ραντεβού απο τώρα και σιγά σιγά να συγκεντρώσεις τα δικαιολογητικά.

Τα φαρμακα που πήρα εγώ έκαναν 1.700 μου τα χορήγησε η επιτροπή και πλήρωσα περιπου 100 ευρώ. Επειδή είχα καλή ανταπόκριση στα φαρμακα χρησιμοποίησα περίπου τα 2/3, επομένως έχω κάποια για την επόμενη προσπαθεία.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Για να πάρεις τα φάρμακα πρέπει να περάσεις απο την επιτροπή της εξωσωματικής ΕΦ όσον είσαι ασφαλισμένη. Αναμονή περίπου δυο μήνες. Γι αυτό καλά θα ειναι να κλείσεις το ραντεβού απο τώρα και σιγά σιγά να συγκεντρώσεις τα δικαιολογητικά.

Τα φαρμακα που πήρα εγώ έκαναν 1.700 μου τα χορήγησε η επιτροπή και πλήρωσα περιπου 100 ευρώ. Επειδή είχα καλή ανταπόκριση στα φαρμακα χρησιμοποίησα περίπου τα 2/3, επομένως έχω κάποια για την επόμενη προσπαθεία.

 

Πωπω δηλαδη εχει κ αυτο το τρεξιμο του και απο οτι ακουσα, παιζει να μην σε περασει η επιτροπη? Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω....ποιος κρινει την επιθυμια μιας γυναικας να γινει μανουλα?

Εγω ακομα βρισκομαι σε πειραματικο σταδιο, μιας και για ξεκινησω τα Φεμαρα για 2 μηνες προκειμενου να δουμε εαν κανω ωορρηξια. Μετα θα συζητησουμε το θεμα της εξωσωματικης (εαν δεν κανω τελικα). Τα δικαιολογητικα που θελουν, στα λενε απο το τηλεφωνο οταν παρεις να κλεισεις ραντεβου? Ειναι πακετο για να τα μαζεψεις? Ρωταω γιατι με την δουλεια που κανω, ειναι δυσκολες οι αδειες κτλ οποτε θα πρεπει να προετοιμασω εδαφος χαχα.

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω δηλαδη εχει κ αυτο το τρεξιμο του και απο οτι ακουσα, παιζει να μην σε περασει η επιτροπη? Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω....ποιος κρινει την επιθυμια μιας γυναικας να γινει μανουλα?

Εγω ακομα βρισκομαι σε πειραματικο σταδιο, μιας και για ξεκινησω τα Φεμαρα για 2 μηνες προκειμενου να δουμε εαν κανω ωορρηξια. Μετα θα συζητησουμε το θεμα της εξωσωματικης (εαν δεν κανω τελικα). Τα δικαιολογητικα που θελουν, στα λενε απο το τηλεφωνο οταν παρεις να κλεισεις ραντεβου? Ειναι πακετο για να τα μαζεψεις? Ρωταω γιατι με την δουλεια που κανω, ειναι δυσκολες οι αδειες κτλ οποτε θα πρεπει να προετοιμασω εδαφος χαχα.

 

Καλημερα iren_af.Ετοιμαζομαι να περασω επιτροπη και τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ειναι:ορμονικες εξετασεις για σενα και καποιες ανοσολογικες,σαλπιγγογραφια 5ετιας,δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων συν καποιες ανοσολογικες που θα κανει και ο συζυγος.

Δεν ειναι τιποτα,αν εχεις τα βασικα σαλπιγγογραφια και ενα προσφατο σπερμοδιαγραμμα.Επισης μια χοριακη τις τελευταιες δεκαπεντε ημερες.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς! Για να πάρεις τα φάρμακα πρέπει να περάσεις απο την επιτροπή της εξωσωματικής ΕΦ όσον είσαι ασφαλισμένη. Αναμονή περίπου δυο μήνες. Γι αυτό καλά θα ειναι να κλείσεις το ραντεβού απο τώρα και σιγά σιγά να συγκεντρώσεις τα δικαιολογητικά.

Τα φαρμακα που πήρα εγώ έκαναν 1.700 μου τα χορήγησε η επιτροπή και πλήρωσα περιπου 100 ευρώ. Επειδή είχα καλή ανταπόκριση στα φαρμακα χρησιμοποίησα περίπου τα 2/3, επομένως έχω κάποια για την επόμενη προσπαθεία.

 

Καλημερα iren_af.Ετοιμαζομαι να περασω επιτροπη και τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ειναι:ορμονικες εξετασεις για σενα και καποιες ανοσολογικες,σαλπιγγογραφια 5ετιας,δυο σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων συν καποιες ανοσολογικες που θα κανει και ο συζυγος.

Δεν ειναι τιποτα,αν εχεις τα βασικα σαλπιγγογραφια και ενα προσφατο σπερμοδιαγραμμα.Επισης μια χοριακη τις τελευταιες δεκαπεντε ημερες.

 

cat76 μηπως σου βρισκεται το τηλεφωνο που πηρες για να κλεισεις ραντεβου? Εψαξα στο ιντερνετ και επειδη βρηκα 2 διαφορετικα. Σαλπιγγογραφια και σπερματοδιαγραμμα εγινε το Σαββατο που μας περασε. Ορμονολογικες εχουν γινει μεσα σε αυτό τον μηνα. Οι ανοσολογικες που λες, τι είναι και που γινονται? Επισης καπου διαβασα – αλλα δεν θυμαμα που – ότι καποια από τις εξετασεις που σου ζητανε, θελουν να είναι από συγκεκριμενο γιατρο (ειδικοτητα). Ισχυει κατι τετοιο? Σε ευχαριστω εκ των προτερων για τις πληροφοριες!!!

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

cat76 μηπως σου βρισκεται το τηλεφωνο που πηρες για να κλεισεις ραντεβου? Εψαξα στο ιντερνετ και επειδη βρηκα 2 διαφορετικα. Σαλπιγγογραφια και σπερματοδιαγραμμα εγινε το Σαββατο που μας περασε. Ορμονολογικες εχουν γινει μεσα σε αυτό τον μηνα. Οι ανοσολογικες που λες, τι είναι και που γινονται? Επισης καπου διαβασα – αλλα δεν θυμαμα που – ότι καποια από τις εξετασεις που σου ζητανε, θελουν να είναι από συγκεκριμενο γιατρο (ειδικοτητα). Ισχυει κατι τετοιο? Σε ευχαριστω εκ των προτερων για τις πληροφοριες!!!

 

 

Iren_af εγω ειμαι εκτος Αθηνων,αλλα τα τηλ και εγω μεσω ιντερνετ τα βρηκα.Παρε και στα δυο και ελπιζω να σε κατευθυνουν.

Συγνωμη για το ανοσολογικες δεν ισχυει,ηθελα να γραψω για ηπατιτιδες,συφιλη,HIV.

Δεν γνωριζω σε πια εξεταση αναφερεσε..μηπως εννοεις τον υπερηχο που σου κανει ο γιατρος...και πρεπει να ειναι στο κεσυ..νομιζω ετσι λεγεται...:rolleyes:

Θα χρειαστει ακομα ενα σπερμοδιαγραμμα με διαφορα 75 ημερων.

Το καλυτερο ειναι να σου τα γραψει ο γιατρος σου για να εισαι σιγουρη.Εξαλλου χρειαζεσαι και απο τον γιατρο χαρτι.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ειχε καποια κοπελα πιο προσφατη εμπειρια εξωσωματικης στο Λητω για να μας πει τιμες κτλ? Απο κει ειναι ο γιατρος μου (Κακλης) και μιλησαμε για το ενδεχομενο να προχωρησουμε σε εξωσωματικη. Μπορει καποια να βοηθησει απο την εμπειρια της?

 

Καλησπέρα,

Δεν έχω ακόμα εμπειρία στο Λητώ, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά και έχω ρωτήσει. Περί τα 3.000 ευρώ με μικρογονιμοποίηση μου είπαν (τα μισά κατά την ωοληψία και τα υπόλοιπα με την εμβρυομεταφορά).

Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό για πιο σίγουρα. Νομίζω ότι το Λητώ έχει κάποιο επίσημο κατάλογο, αλλά οι τιμές καθορίζονται πάνω-κάτω (όχι με μεγάλες αποκλίσεις) και με τον γιατρό.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Εάν έχω νεώτερα, θα επανέλθω : )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...