Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο και καθε ποτε τρωγατε??


anastasiaore

Recommended Posts

Κορίτσια Καλησπέρα. .ο μικρος μου τωρα τα Χριστούγεννα θα γινει ακριβως 2.5 μηνων.. απο εχθες τρωει 150μλ.. σχεδον ανα 5 ωρες.. τον θυλαζω κιολας αλλα δεν χορταινει.. ποσο τρωγατε εσεις και καθε πόσες ωρες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και να σου ζήσει! Εγω δεν θυμαμαι ακριβως ποσο του έδινα. Η παιδιατρος όμως μου έλεγε να του δινω τοσο οσο να πετάω 30 και μεχρι 210 ml . Ποτέ παραπάνω! Καλα η αληθεια ειναι οτι δε πέταγα 30 αλλα στα τελευταια 30 δεν τον ζοριζα! Σου ξυπνάει το βραδυ για να φαει;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εμείς τρώγαμε κάθε 3 ώρες περίπου μέσο όρο αλλά μπορεί να ήταν και μετά από 1 ώρα ή μετά από 5 ώρες....θηλάζαμε αποκλειστικά.

Το πόσο ποτέ δεν με απασχόλησε ακόμα και όταν ξεκινήσαμε μπιμπερό γιατί ο παιδίατρος μας, μας είχε πει να τρώει οπότε θέλει και όσο θέλει. Ακόμα και αν έτρωγε πολύ λίγο δεν με άγχωνε τον άφηνα, υπήρχαν διάφορες φάσεις στην ανάπτυξη του. Υπήρξε περίοδος που έτρωγε πολύ λίγο και περίοδος που έτρωγε πάρα πολύ σε σημείο που του έφτιαχνα κι άλλο γάλα!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...ο μικρός μου ειναι 11 ημερών γεννήθηκε στις 10/12 κοριτσια δν τον χορταίνω!!! Δν τον φτάνουν 90ml δεν ξέρω τι να κάνω! Ξυπνάει στις 2 με 2,5ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου είναι απόλυτα φυσιολογικό να πεινάει κάθε 2 - 2, 5 ώρες μην αγχώνεσαι! Μια χαρά χορταίνει το παιδί. Μην κοιτάς σε σχέση με άλλα παιδιά... άλλα κοιμούνται 3 ώρες+ από την αρχή και άλλα λιγότερο... μόνο 11 ημερών είναι το μωράκι σου! Άστο να τρώει όποτε αυτό θέλει!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος όμως μου έλεγε να του δινω τοσο οσο να πετάω 30 και μεχρι 210 ml . Ποτέ παραπάνω!

 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω, το ανώτατο όριο.. Απ' όσο ξέρω δεν κάνουμε "δίαιτα" στα βρέφη, τρώνε όσο θέλουν, και πάντα φροντίζουμε να μένει λίγο, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι χόρτασε. Αν "στραγγίξει" το μπιμπερό δίνουμε συμπλήρωμα.

 

ΥΓ 11 ημερών, χιχιχι, μικρουλάκι! Μην ανησυχείς Μαρία, κι εμάς τόσο έτρωγε και μια χαρά είναι το βάρος του τώρα που είναι 5,5 μηνών!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στν αρχη ετρωγε σχεδον ολη μερα, καπου στο μηνα ετργωγε για μιαμιση ωρα και κοιμοταν μιαμιση ωρα, σε αλματα αναπτυξης ετρωγε για 4 ωρες σερι με διακοπες μονο για αλλαγμα και καπου στους 3-4 μηνες αρχισε να τρωει καθε μια ωρα περιπου μεχρι και σημερα που ειναι 7 μηνων.

Θηλαζει αποκλειστικα και ειναι στην κορυφη ολων των καμπυλων αναπτυξης (μερικες φορες τις ξεπερναει). Δεν κανουμε διαιτα στα μωρα, τρωνε οποτε θελουν και οσο θελουν αυτα. Επισης δεν τα πιεζουμε να φανε, ξερουν ποσο πεινανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι βρε κορίτσια!

 

Κάπου είχα διαβάσει εδώ - νομίζω από την Scratee που είναι παιδίατρος - ότι τα μωρά πρέπει να πίνουν περίπου 150-200 μλ γάλα ανά κιλό σωματικού βάρους. Η μπέμπα μου δεν κινείται καθόλου στις ποσότητες αυτές. Με το ζόρι φτάνει τα 5 γεύματα και αυτά σκάρτα.

 

Το θέμα ξεκινάει μάλλον ότι δεν ξυπνάει νωρίς το πρωί, δηλαδή πίνει το βράδυ κατά τις 19.30 γύρω στα 200 μλ και της δίνω τα μεσάνυχτα κοιμισμένη άλλα 80-100 μλ και ξυπνάει με το ζόρι κατά τις 9.00 - 9.30, τις περισσότερες φορές την ξυπνάω. Το πρωί, παρά τις πολλές ώρες που είναι νηστική, τρώει με το ζόρι 80 μλ και μετά από λίγη ώρα κοιμάται πάλι και πρέπει πάλι να την ξυπνήσω για φαγητό κατά τις 12.30 -13.00. Εκεί τρώει λίγο παραπάνω (ίσως 150 μλ) και μετά πάλι στις 16.00 περίπου μόνο 60-70 μλ.

 

Δοκίμασα να μην της δίνω το γεύμα τα μεσάνυχτα ώστε να ξυπνάει μέσα στη νύχτα πιο πεινασμένη, ξυπνούσε τότε κατά τις 3.00 και έπινε πάλι το ανώτερο 100 μλ και μετά ξυπνούσε με το ζόρι στις 10.30 πάλι χωρίς όρεξη.

 

Ο παιδίατρος δεν βλέπει κάποιο θέμα, καθώς αναπτύσσεται κανονικά, γεννήθηκε 3.600 και σε ηλικία 3 μηνών ακριβώς ήταν 6.250.

 

Εσείς τί λέτε?

 

Υ.Γ. Σας αφήνω γιατί πρέπει να την βάλω πάλι για ύπνο, δεν έχει ούτε 1,5 ώρα ξύπνια, έχει φάει μόλις 80 μλ και κοντεύει να κοιμηθεί στο ρηλάξ!!!!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...