Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίσχεση ΕΟΠΥΥ και αποζημίωση γονέων


myusr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Αρχές Δεκέμβρη (08/12) γεννήσαμε στο Λητώ. Την μέρα που έγινε η εισαγωγή τα μαιευτήρια είχαν επίσχεση εργασίας προς τον ΕΟΠΠΥ. Με άλλα λόγια, όπως και μας το εξήγησαν με το καλημέρα στην κυριολεξία, είμασταν υποχρεωμένοι να πληρώσουμε ΟΛΟ το ποσό που αντιστοιχεί στην παραμονή στο μαιευτήριο για καισαρική τομή (γύρω στις 2000?) και μετά θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το ποσό από τον ΕΟΠΥΥ. Σε καθεστώς μη επίσχεσης το πόσο αυτό είναι γύρω στα 1300?. Άρα μιλάμε για μια διαφορά ~700? που επιβαρύνεται ο ασφαλισμένος.

 

Σε πρώτη ανάγνωση λέω ΟΚ, αφού θα τα πάρουμε τα χρήματα πίσω κάποια στγμή δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο μας δώσανε και ένα "ειδικό χαρτί" προς αυτή την κατεύθυνση που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι το μαιευτήριο δεν μπορεί να εγγυηθεί την καταβολή του ποσού από τον ΕΟΠΠΥ. Δεν δίνω σημασία.

 

Πήγα χτες στο ΙΚΑ (η συζυγός μου έχει ΙΚΑ) για να καταθέσω να χαρτιά για το επίδομα λοχείας και αφού τελείωσα φθάνει η στιγμή να καταθέσω τα χαρτιά για την αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ. Η υπάλληλος μου λέει ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση και οδηγία για αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ και ότι για να βγάλω άκρη θα πρέπει να πάω στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ Κηφησίας 39.

 

Μου ανέβηκε αυτόματα η πίεση, δεν έκατσα να χάσω χρόνο με το ΙΚΑ παίρνω τηλέφωνο στον ΕΟΠΥΥ απευθείας. Αφού απαντήσαν ΟΛΑ τα τηλέφωνα (πρωτοφανές για δημόσια υπηρεσία) καταλήξε η συζήτηση ότι Η επίσημη θέση του ΕΟΠΥΥ για το εν λόγω διάστημα επίσχεσης είναι ότι ΔΕΝ αναγνωρίζει την επίσχεση και δεν θα προβεί σε αποζημίωση των ασφαλισμένων. Μου λέει περάστε από δω, καταθέστε τα χαρτιά σας να υπάρχουν (όπως και έκανα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) σε περίπτωση που αλλάξει κάτι.

 

Έχω ψάξει αρκετά από χτες και μου κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση ότι το εν λόγω θέμα ΔΕΝ συζητείται καθόλου στα ελληνικά fora. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είμαι ο μόνος που το κράτος σε συνδυασμό με το ιδιωτικό μαιευτήριο μου έχει κλέψει 700? και δεν πρόκειται να τα πάρω πίσω.

 

Θέλω να το κινήσω νομικά το θέμα οπότε αν υπάρχουν και άλλοι σε αυτό το καθεστώς μιλήστε εδώ.

 

Δεν είναι δυνατό να συμβαίνει ΚΑΙ ΑΥΤΟ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα σας ,να σας ζησει το μωρακι σας.Η επισημη θεση του ΕΟΠΠΥ όταν εστειλαν τα ενημερωτικα mail σε ολους τους φορεις ηταν πως οι διαγνωστικες πραξεις και εξετασεις θα αποζημιώνονται σε δευτερο χρονο αφου οι ασθενείς προσκομισουν τις αποδειξεις,ενω δεν θα αποζημιωθεί καμια νοσηλεια σε ιδιωτικα θεραπευτήρια.Ισως επρεπε να το συζητήσετε νωρίτερα με τον μαιευτηρα σας,γιατι ηταν δεδομενη η οικονομικη σας επιβαρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αρχές Δεκέμβρη (08/12) γεννήσαμε στο Λητώ. Την μέρα που έγινε η εισαγωγή τα μαιευτήρια είχαν επίσχεση εργασίας προς τον ΕΟΠΠΥ. Με άλλα λόγια, όπως και μας το εξήγησαν με το καλημέρα στην κυριολεξία, είμασταν υποχρεωμένοι να πληρώσουμε ΟΛΟ το ποσό που αντιστοιχεί στην παραμονή στο μαιευτήριο για καισαρική τομή (γύρω στις 2000?) και μετά θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το ποσό από τον ΕΟΠΥΥ. Σε καθεστώς μη επίσχεσης το πόσο αυτό είναι γύρω στα 1300?. Άρα μιλάμε για μια διαφορά ~700? που επιβαρύνεται ο ασφαλισμένος.

 

Σε πρώτη ανάγνωση λέω ΟΚ, αφού θα τα πάρουμε τα χρήματα πίσω κάποια στγμή δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο μας δώσανε και ένα "ειδικό χαρτί" προς αυτή την κατεύθυνση που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι το μαιευτήριο δεν μπορεί να εγγυηθεί την καταβολή του ποσού από τον ΕΟΠΠΥ. Δεν δίνω σημασία.

 

Πήγα χτες στο ΙΚΑ (η συζυγός μου έχει ΙΚΑ) για να καταθέσω να χαρτιά για το επίδομα λοχείας και αφού τελείωσα φθάνει η στιγμή να καταθέσω τα χαρτιά για την αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ. Η υπάλληλος μου λέει ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση και οδηγία για αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ και ότι για να βγάλω άκρη θα πρέπει να πάω στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ Κηφησίας 39.

 

Μου ανέβηκε αυτόματα η πίεση, δεν έκατσα να χάσω χρόνο με το ΙΚΑ παίρνω τηλέφωνο στον ΕΟΠΥΥ απευθείας. Αφού απαντήσαν ΟΛΑ τα τηλέφωνα (πρωτοφανές για δημόσια υπηρεσία) καταλήξε η συζήτηση ότι Η επίσημη θέση του ΕΟΠΥΥ για το εν λόγω διάστημα επίσχεσης είναι ότι ΔΕΝ αναγνωρίζει την επίσχεση και δεν θα προβεί σε αποζημίωση των ασφαλισμένων. Μου λέει περάστε από δω, καταθέστε τα χαρτιά σας να υπάρχουν (όπως και έκανα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) σε περίπτωση που αλλάξει κάτι.

 

Έχω ψάξει αρκετά από χτες και μου κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση ότι το εν λόγω θέμα ΔΕΝ συζητείται καθόλου στα ελληνικά fora. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είμαι ο μόνος που το κράτος σε συνδυασμό με το ιδιωτικό μαιευτήριο μου έχει κλέψει 700? και δεν πρόκειται να τα πάρω πίσω.

 

Θέλω να το κινήσω νομικά το θέμα οπότε αν υπάρχουν και άλλοι σε αυτό το καθεστώς μιλήστε εδώ.

 

Δεν είναι δυνατό να συμβαίνει ΚΑΙ ΑΥΤΟ....

 

Εχεις απόλυτο δίκιο να διεκδηκείς τα αυτονόητα αλλα και εσύ φέρεις μερίδιο ευθύνης απο την στιγμή που δέχτηκες . Ξερεις πως ειναι το ιδιωτικό μαιευτήριο επρεπε αυτομάτως να μιλήσεις με τον γιατρό σας και να πηγαίνατε σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε άλλη ιδιωτική κλινιική που φαντάζομαι σίγουρα θα συνεργάζεται. Πληρώσατε 2000 ευρώ για 4 μερες...! αξιζε πιστεύεις? εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα στην πτέρυγα ΚΟΝΣΟΛΑ σε δίκλινο και δεν είχε καμία σχέση με δωμάτιο που εχω δει στο ΙΑΣΩ αφού ήταν πολύ καλύτερο..! Οπως και να εχει να σας ζήσει το μωράκι σας , ξέρω και καταονω οτι σε κάτοιες τέτοιες στιγμές δεν κάθεσαι να υπολογίσεις τα χρήματα όσο το να φέρεις το πολυτιμότερο αγαθό της αγάπης σας γι αυτό και πολλοί είναι αυτοί που την πατάνε και υπάρχουν και οι ιδιωτικές κλινικές που δεν τα λένε όλα, δεν τα ξεκαθαρίζουν όλα με αποτέλεσμα στο τελος να σας χρεώνουν και άλλα και άλλα ..... γιατί πατούν στην ψυχολογία του γονεά. Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν ξανασκέψου το την επόμενη φορά για το ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αρχές Δεκέμβρη (08/12) γεννήσαμε στο Λητώ. Την μέρα που έγινε η εισαγωγή τα μαιευτήρια είχαν επίσχεση εργασίας προς τον ΕΟΠΠΥ. Με άλλα λόγια, όπως και μας το εξήγησαν με το καλημέρα στην κυριολεξία, είμασταν υποχρεωμένοι να πληρώσουμε ΟΛΟ το ποσό που αντιστοιχεί στην παραμονή στο μαιευτήριο για καισαρική τομή (γύρω στις 2000?) και μετά θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το ποσό από τον ΕΟΠΥΥ. Σε καθεστώς μη επίσχεσης το πόσο αυτό είναι γύρω στα 1300?. Άρα μιλάμε για μια διαφορά ~700? που επιβαρύνεται ο ασφαλισμένος.

 

Σε πρώτη ανάγνωση λέω ΟΚ, αφού θα τα πάρουμε τα χρήματα πίσω κάποια στγμή δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο μας δώσανε και ένα "ειδικό χαρτί" προς αυτή την κατεύθυνση που μεταξύ άλλων αναφέρει ότι το μαιευτήριο δεν μπορεί να εγγυηθεί την καταβολή του ποσού από τον ΕΟΠΠΥ. Δεν δίνω σημασία.

 

Πήγα χτες στο ΙΚΑ (η συζυγός μου έχει ΙΚΑ) για να καταθέσω να χαρτιά για το επίδομα λοχείας και αφού τελείωσα φθάνει η στιγμή να καταθέσω τα χαρτιά για την αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ. Η υπάλληλος μου λέει ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση και οδηγία για αποζημίωση από τον ΕΟΠΥΥ και ότι για να βγάλω άκρη θα πρέπει να πάω στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ Κηφησίας 39.

 

Μου ανέβηκε αυτόματα η πίεση, δεν έκατσα να χάσω χρόνο με το ΙΚΑ παίρνω τηλέφωνο στον ΕΟΠΥΥ απευθείας. Αφού απαντήσαν ΟΛΑ τα τηλέφωνα (πρωτοφανές για δημόσια υπηρεσία) καταλήξε η συζήτηση ότι Η επίσημη θέση του ΕΟΠΥΥ για το εν λόγω διάστημα επίσχεσης είναι ότι ΔΕΝ αναγνωρίζει την επίσχεση και δεν θα προβεί σε αποζημίωση των ασφαλισμένων. Μου λέει περάστε από δω, καταθέστε τα χαρτιά σας να υπάρχουν (όπως και έκανα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) σε περίπτωση που αλλάξει κάτι.

 

Έχω ψάξει αρκετά από χτες και μου κάνει ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση ότι το εν λόγω θέμα ΔΕΝ συζητείται καθόλου στα ελληνικά fora. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είμαι ο μόνος που το κράτος σε συνδυασμό με το ιδιωτικό μαιευτήριο μου έχει κλέψει 700? και δεν πρόκειται να τα πάρω πίσω.

 

Θέλω να το κινήσω νομικά το θέμα οπότε αν υπάρχουν και άλλοι σε αυτό το καθεστώς μιλήστε εδώ.

 

Δεν είναι δυνατό να συμβαίνει ΚΑΙ ΑΥΤΟ....

 

Η επίσημη θέση των μαιευτηρίων ήταν εξαρχής αυτή που σας είπαν ''μετά θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε το ποσό από τον ΕΟΠΥΥ'' και νομίζω θα έπρεπε να σας την δώσουν και εγγράφως. Διεκδικώ δεν σημαίνει θα πάρω. Όπως και σε παλαιότερες επισχέσεις η επίσημη θέση του ΕΟΠΥΥ ήταν ότι δεν αναγνωρίζει την επίσχεση (προκειμένου να μην πληρώσει)! Σε αυτή τη διελκιστύνδα πράγματι χαμένος δυστυχώς βγαίνει ο ασθενής. Άν επρόκειτο για προγραμματισμένο τοκετό θα έπρεπε είτε να το συζητήσετε με το γιατρό σας ΠΡΙΝ την εισαγωγή, οπότε να πηγαίνατε να γεννήσετε σε δημόσιο μαιευτήριο, είτε να αναβάλλετε τον τοκετό για μερικές μέρες μέχρι να τελειώσει η επίσχεση (συνήθως δεν κρατάει πάνω από 2-3 μέρες). Επίσης αν δεν κάνω λάθος, θα μπορούσατε σε κάθε περίπτωση (προγραμματισμένος τοκετός ή επείγουσα εισαγωγή), να κάνετε εισαγωγή χωρίς ΕΟΠΥΥ, να πληρώσετε όλο το ποσό (όπως κάνατε) και μετά να ζητήσετε από το ταμείο σας (ΙΚΑ), το επίδομα τοκετού που δικαιούται μόνο όποιος κάνει εισαγωγή χωρίς ΕΟΠΥΥ.

Συμβουλευτείτε το δικηγόρο σας σε κάθε περίπτωση (αν και δεν ξέρω αν τα έξοδα μιας νομικής κίνησης, υπερβαίνουν τα τυχόν έσοδα). Καλή τύχη.

 

ΥΓ: με κάτι τέτοια περιστατικά ίσως καταλαβαίνει και ο κόσμος γιατί γίνονται και οι επισχέσεις από τους ιδιώτες γιατρούς και τις κλινικές/ μαιευτήρια:Διότι ο ΕΟΠΥΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΏΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ! Έχει να πληρώσει πολλούς μήνες τα δεδουλευμένα των ιατρών και κλινικών. Έτσι ενώ ο κόσμος νομίζει ότι έχει περίθαλψη με σχετικά μικρό κόστος, κατ' ουσίαν αυτό γίνεται σε βάρος των επαγελματιών υγείας (διότι το μπαλάκι παίρνει σβάρνα όλο το προσωπικό των εργαστηρίων/ κλινικών κλπ) και στο τέλος πάλι δημιουργούνται ελλείμματα και αυξάνουν και τη φορολογία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς γεννήσαμε 8/12 στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκη.

Εμένα δεν μου πήραν καν τα χαρτιά για αποζημίωση από ΕΟΠΠΥ.

Ίσως μπορούμε να κινηθούμε νομικά αν οργανωθούμε.

Γιατί αλλιώς δεν θα πάρουμε φράγκο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΥΓ: με κάτι τέτοια περιστατικά ίσως καταλαβαίνει και ο κόσμος γιατί γίνονται και οι επισχέσεις από τους ιδιώτες γιατρούς και τις κλινικές/ μαιευτήρια:Διότι ο ΕΟΠΥΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΏΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ! Έχει να πληρώσει πολλούς μήνες τα δεδουλευμένα των ιατρών και κλινικών. Έτσι ενώ ο κόσμος νομίζει ότι έχει περίθαλψη με σχετικά μικρό κόστος, κατ' ουσίαν αυτό γίνεται σε βάρος των επαγελματιών υγείας (διότι το μπαλάκι παίρνει σβάρνα όλο το προσωπικό των εργαστηρίων/ κλινικών κλπ) και στο τέλος πάλι δημιουργούνται ελλείμματα και αυξάνουν και τη φορολογία!

 

Ακριβως αυτο.

Και δεν νομιζω οτι ειναι μονο μηνες , αλλα και χρονια .

Μαλιστα οφειλουν και χρηματα για υλικα χειρουργειων με αποτελεσμα πολλες κλινικες να χρωστανε στις εταιριες και να μην εχουν τα απαραιτητα υλικα.

 

Γιατροι μικροβιολογοι συμβεμβλημενοι με το ΕΟΠΥΥ πολλες φορες μου εχουν πει οτι τα χρηματα τους τα παιρνουν μετα απο 2-3 χρονια και εαν.

Ειναι δραματικη η κατασταση του ΕΟΠΥΥ και της υγειας.

Εχουν δικιο οι κλινικες και οι γιατροι.

 

Δυστυχως την πληρωνουμε εμεις .

 

myusr

Ο γιατρος σου οφειλε να σε ειχε ενημερωσει, νομιζω, ωστε να κρινεις αναλογως, αν μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα, ειδικα αυτη την περιοδο.

Σε εντιστοιχη περιπτωση εισαγωγης στην κλινικη ο δικος μου με ειχε ενημερωσει.

Εαν ηταν προγραμματισμενος τοκετος απλα θα μπορουσατε να περιμενετε 2-3 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα δημόσια νοσοκομεία, πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, ΑΛΛΑ, αν πρέπει αναγκαστικά να πηγαίνουμε εκεί, γιατί ο ΕΟΠYΥ έχει κάνει τις συμβάσεις με τα ιδιωτικά μαιευτήρια? Συν τοις άλλοις εγώ επέλεξα γιατρό που τον επέλεξα για τις ικανότητες του ο οποίος ΔΕΝ ανήκει σε δημόσιο νοσοκομείο. Οι φίλοι που προτείναν το δημόσιο νοσοκομείο παραπάνω μη μου πουν ότι πήγαν εκεί και άφησαν την γυναίκα τους στα χέρια του πρώτου τυχαίου ασκούμενου Ιατρού....

 

Επίσης, ο κάθε ασφαλισμένος είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρώνει κάθε μήνα ένα αξιοσέβαστο ποσό για την ασφάλισή του (ΕΟΠYΥ). Μπορώ εγώ να κηρύξω επίσχεση και να σταματήσουν αυτές οι κρατήσεις? Αφού μια φορά τον χρειαστήκαμε και ήταν απών. Το όφελος από τον ασφαλιστικό φορέα είναι μηδέν. Δέχομαι πως δεν πληρώνει κανέναν. Αν δεν είχε επίσχεση, θα τα έδινε στο μαιευτήριο. Το πρόβλημα είναι να τα δώσει κατευθείαν στον ασφαλισμένο?

 

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στην λύση: καθυστέρηση του τοκετού. Αυτή την φορά να θυμίσω ότι η επίσχεση κράτησε 10 μέρες. Αν έμπαινα με ραντεβού την 2η μέρα επίσχεσης (και ήμουν 39η εβδομάδα) θα έπρεπε να περιμένω μέχρι την 40η+ για να κάνω εισαγωγή; Αυτές είναι επικίνδυνες/αστείες προτάσεις. Να βάλω σε κίνδυνο την ζωή μου και του μωρού και να ελπίζω σε ανάσχεση της επίσχεσης για να γεννήσω...Ήμαρτον....

 

Πραγματικά θα ήθελα να το κοιτάξω νομικά. Ήδη είμαστε 3 διαφορετικές στον κύκλο μου και το κοιτάμε, αλλά όπως και να'χει: Ραντεβού στις 25/1. Ελπίζω οι αρχιμάστορες του ΠΕΔΥ, ΕΟΠYΥ να πάνε σπίτια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω γεννησα 3/12 στο γενεσις θεσσαλονικη ,κ μας μας

κρατησαν ολοκληρο το ποσο κ ειπαν οτι μπορει να τα παρουμε πισω

καποια στιγμη.δοαβαζα ενα προσφατο αρθρο στο seleo.gr

που ελεγε οτι θα γινει επιστροφη κ χαρηκα,αλλα τωρα διαβαζω

αυτα κ δεν ξερω τι παιζει.θα παρω τηλ το πρωι στο ικα

να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γέννησε η αδερφη μου φυσιολογικά 6/12. Έκανε τις απαραίτητες ενέργειες με χαρτιά κτλ κ τα πήρε πίσω τα χρήματα. Δεν νομίζω να ισχύει οτι δεν τα δίνουν.

Κ εννοείται οτι δεν αλλάζεις τελευταία στιγμη γιατρό, τι λέμε τώρα; Έχεις του άγχος του τοκετού κ αν ολα θα πανε καλά, να ψάχνεις κ γυναικολόγο καινούριο να τον βρεις την επόμενη ημέρα; Γιατί ποιος ήξερε από πριν οτι θα συμβεί αυτό; Εμείς 30/11 το μάθαμε, οταν γέννησα εγώ.

Να πάτε όλοι να ζητήσετε τα χρήματα κ θα τα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγώ τώρα να ρωτήσω κάτι άσχετο? έχω μέν ασφάλεια εοππυ αλλά είμαι άνεργη και φυσικά δεν δικαιούμαι να πάρω επίδομα τοκετού ούτε απο τον οαεδ ούτε απο το ικα (έχω ρωτήσει). αν γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο γνωρίζετε αν πληρώνω το ποσό που λέει ο τιμοκατάλογος του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Ναι, εμείς! Και μάλιστα με τόκο 250 περίπου ευρώ επιπλέον!

 

Καλησπέρα σε όλο το forum.

Να σε ρωτήσω πότε γέννησες και πότε κατέθεσες τα δικαιολογητικά στην υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...