Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπενάκειο Παιδικό Ιδρυμα Κηφισιάς


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους :-)

 

Είμαστε και εμείς σε αναζήτηση παιδικού σταθμού για τον μικρό μας (θα γίνει 3 ετών το καλοκαίρι). Ψάχνουμε για παιδικούς σταθμούς στην περιοχή της Κηφισιάς, Ν, Ερυθραίας που όμως δεν θα είναι απλό baby parking (για αυτό άλλωστε ήδη η γιαγιά κάνει εξαίρετη δουλειά). Ενδιαφερόμαστε κυρίως για βιωματική εκπαίδευση και κάτι αντίστοιχο βλέπουμε να παρέχει σε λογικό (?) πλαίσιο διδάκτρων το Μπενάκειο Παιδικό Ιδρυμα. Είναι όμως έτσι ? Υπάρχει κάποια μητέρα εδώ που να έχει στείλει το παιδί της στο Μπενάκειο ? Επίσης θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία για τον σταθμό Τσίλλερ στη Ν. Κηφισιά.

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

 

:-)

fsqtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες και όλους :-)

 

Είμαστε και εμείς σε αναζήτηση παιδικού σταθμού για τον μικρό μας (θα γίνει 3 ετών το καλοκαίρι). Ψάχνουμε για παιδικούς σταθμούς στην περιοχή της Κηφισιάς, Ν, Ερυθραίας που όμως δεν θα είναι απλό baby parking (για αυτό άλλωστε ήδη η γιαγιά κάνει εξαίρετη δουλειά). Ενδιαφερόμαστε κυρίως για βιωματική εκπαίδευση και κάτι αντίστοιχο βλέπουμε να παρέχει σε λογικό (?) πλαίσιο διδάκτρων το Μπενάκειο Παιδικό Ιδρυμα. Είναι όμως έτσι ? Υπάρχει κάποια μητέρα εδώ που να έχει στείλει το παιδί της στο Μπενάκειο ? Επίσης θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία για τον σταθμό Τσίλλερ στη Ν. Κηφισιά.

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!

:-)

fsqtp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωραίο φαίνεται το σάιτ του Μπενάκειου. Ψάχνω και γω για παιδικό αυτή την εποχή. Όμως πώς σκέφτεσαι να το στείλεις σε αυτόν τον παιδικό εφόσον πάνε με κλήρωση? Και πόσο είναι το "λογικό" ποσό? Φαίνεται ότι το ψάχνεις το θέμα πάντως. Βρήκες τελικά τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα!!!!

 

Κοριτσια μηπως μαθατε τιποτα για το Μπενακειο??? Ξερει καμια ποσα ειναι τα διδακτρα? Εχει παει καμια το παιδι της εκει να μου πει περισσοτερες λεπτομερειες?

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδέρφη μου είχε πάει και τις 2 κόρες της στο Μπενάκειο. Ήταν απόλυτα ευχαριστημένη, είχε άψογη συνεννόηση με τις παιδαγωγούς και τα κορίτσια ακόμα και τώρα που είναι 9 και 10 χρονών το αναφέρουν σαν ωραία ανάμνηση. Αυτό πάντως που έλεγε, λέει και θα λέει, είναι ότι εκεί έκαναν τόσο καλή δουλειά με τα παιδιά (υπήρχε πρόγραμμα που έπρεπε και οι γονείς να συνεχίσουν στο σπίτι - και κανόνες συμπεριφοράς) που το βρίσκει ακόμα και τώρα μπροστά της. Αν θυμάμαι όμως καλά δεν παίρνουν όλα τα παιδάκια, αλλά δεν ξέρω ποιες είναι οι προυποθέσεις μιας και νομίζω ότι είναι κάτι σαν ίδρυμα (τώρα για το τελευταίο δεν είμαι και σίγουρη, αλλά μας είχε πρήξει τότε η ξαδέρφη μου με το συγκεκριμένο παιδικό).

Αυτά.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

 

Επικοινωνησα με το Μπενακειο , οι αιτησεις πραγματοποιουνται απο τον Ιανουαριο , για οποια μανουλα ενδιαφερεται, κατόπιν ραντεβου κι ενημέρωσης. Κατόπιν κάνεις την αίτηση και μέτα από κλήρωση που γίνεται τον Ιούνιο μαθαίνεις τα αποτελέσματα. Πρός το παρόν δεν έχω αλλες πληροφορίες, εχω κλείσει ραντεβού να πάω αρχές Ιανουαριου για να μιλήσω με τους παιδαγωγους και να κάνω και την αίτηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Σκεφτομαι και εγω πολυ σοβαρα να στειλω το γιο μου στο Μπενακειο απο Σεπτεμβριο. Οπου εχω ρωτησει μονο καλα λογια εχω ακουσει για το σχολειο αυτο. Εαν καποια μαμα εχει δικη της εμπειρια ας την γραψει.

Μαλιστα, το επισκεφθηκα πριν λιγες μερες και εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις. Μεγαλοι και καθαροι χωροι, ωραιο προαυλιο, ευγενικο προσωπικο, ξεχωριστες τουαλετες ανα ταξη. Υπαρχουν 2-3 δασκαλες ανα τμημα με μεγιστο αριθμο 25 παιδακια. Το ωραριο ειναι 7-4. Δεν υπαρχει σχολικο λεωφορειο. Τα διδακτρα ειναι 5470 για οποιοδηποτε ωραριο επιλεξουμε και περιλαμβανουν και τα γευματα των παιδιων.

Και παλι αν υπαρχει καποια μανουλα που στελνει ηδη εκει το παιδακι της ας μας πει εντυπωσεις, εμπειριες, θετικα, αρνητικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...