Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εδώ και λίγες μέρες με ταλαιπωρούν στομαχόπονοι κοιλόπονοι πόνοι στη μέση στην πλάτη ... Και τρώω κάτι κλωτσιές ΑΓΡΙΕΣ... Άρχισα δυσκολεύομαι και να στριφογυρίζω τη νύχτα... Κοιμάμαι στο πλάι μόνο ... !!!

 

Καταθέστε μου με λίγα λόγια πως ήταν η εγκυμοσύνη σας!!!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aχ Νικη μη μου λες τετοια!!!!

Εγω μεχρι στιγμης ειμαι λες και δεν ειμαι εγκυος μηπως ειναι νωρις ακομα?

Στο πρωτο τριμηνο το μονο που ειχα ηταν καουρες τιποτα αλλο,ουτε εμετους ουτε ζαλαδες και μεχρι τωρα συνεχιζω κανονικα τις δουλειες του σπιτιου,πηγαινω και στη δουλεια.(δουλευω σε γραφειο)

Χθες εκλεισα τον πεμπτο και ακομα δεν εχω νοιωσει καμια κλωτσια και ανησυχω....

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ποια εβδομαδα εισαι?

εγω ειμαι στην 23 και το νινι μου μια ειναι τρελο και παλαβο,μια ειναι ησυχο,ανυπομονω να βιωσω αυτο που περιγραφεις....απολαυσε τοοσο μπορεις!

 

valent ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα μην αγχωνεσαι στον πεμπτο ειναι κατι σαν φτερουγισμα,λιγο πιο δυνατα στον εκτο και μετα προφανως κλωτσιες!!!!!απολαυσε το..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη μου επειδή τα μετράω λάθος θα σου πω ότι τελευταία φορά περίοδο είχα στις 12/Σεπτεμβρίου/2006 Πάντως είμαι στα τέλη του 7ου μήνα... Όπου να είναι μπαίνω στον 8.

 

Το πρώτο τρίμηνο είχα πολλές αναγούλες και ναυτίες... Δε μπορούσα να βλέπω αλάτι ούτε να μυρίζω φαγητά ... Αλλά εμετό έκανα μόνο μία φορά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αυτό γιατί είχα πιει πάρα πολύ κόκα κόλα και με είχε πειράξει...

 

Το δεύτερο τρίμηνο είχα τραγικές ζαλάδες αλλά μόνο μία φορά λιποθύμησα (τελικά εγώ τυραννιέμαι καιρό και από μία φορά τα ζω)

 

Και τώρα που μπήκα στο τρίτο τρίμηνο έχω παραλύσει ε... Νιώθω τραγική κόπωση... Δηλαδή ώρες ώρες ούτε μπάνιο δε μπορώ να κάνω μόνη μου με βοηθάει η μανούλα μου :cry:

 

Αλλά τώρααααααααα Που κοντεύει ο καιρός ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη μου επειδή τα μετράω λάθος θα σου πω ότι τελευταία φορά περίοδο είχα στις 12/Σεπτεμβρίου/2006 Πάντως είμαι στα τέλη του 7ου μήνα... Όπου να είναι μπαίνω στον 8.

 

Το πρώτο τρίμηνο είχα πολλές αναγούλες και ναυτίες... Δε μπορούσα να βλέπω αλάτι ούτε να μυρίζω φαγητά ... Αλλά εμετό έκανα μόνο μία φορά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αυτό γιατί είχα πιει πάρα πολύ κόκα κόλα και με είχε πειράξει...

 

Το δεύτερο τρίμηνο είχα τραγικές ζαλάδες αλλά μόνο μία φορά λιποθύμησα (τελικά εγώ τυραννιέμαι καιρό και από μία φορά τα ζω)

 

Και τώρα που μπήκα στο τρίτο τρίμηνο έχω παραλύσει ε... Νιώθω τραγική κόπωση... Δηλαδή ώρες ώρες ούτε μπάνιο δε μπορώ να κάνω μόνη μου με βοηθάει η μανούλα μου :cry:

 

Αλλά τώρααααααααα Που κοντεύει ο καιρός ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :P

 

 

 

νικη μου ολα αυτα τελικα δεν αξιζαν τον κοπο?απο ποτε ξεκινησαν οι δυνατες κλωτσιες?γιατι οπως καταλαβαινεις θελω κι εγωωωωωωω σαν τρελη!!!!!!!!ζαλαδες εχω συνεχεια λογω αιματοκριτη και σιχαινομαι το κρεας αν και το τρωω με το ζορι!σε παρακαλω δωσε ενα φιλακι στο ζουζουνι σου το ζωηρο και να κανεις τον σταυρο σου που ειναι ζωηρακι!!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουκλίτσα μου οι δυνατές κλωτσίτσες που και πάνω από τα ρούχα τις νιώθει ο μπαμπάς της και το ευχαριστιέται και γελάμε πολύ ξεκίνησαν πριν μισό μήνα περίπου... Και έχει ΤΟ ΓΕΛΙΟ... Είναι φοβερό συναίσθημα γιατί πλέον δεν το νιώθεις μόνη σου ... Όποιος αγγίξει την κοιλίτσα το αισθάνεται...

 

Είμαι περήφανη πολύ όταν με κλωτσάει...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Κουκλίτσα μου οι δυνατές κλωτσίτσες που και πάνω από τα ρούχα τις νιώθει ο μπαμπάς της και το ευχαριστιέται και γελάμε πολύ ξεκίνησαν πριν μισό μήνα περίπου... Και έχει ΤΟ ΓΕΛΙΟ... Είναι φοβερό συναίσθημα γιατί πλέον δεν το νιώθεις μόνη σου ... Όποιος αγγίξει την κοιλίτσα το αισθάνεται...

 

Είμαι περήφανη πολύ όταν με κλωτσάει...

 

 

δηλαδη αρχες 7ου..ααααα!να σε ρωτησω κατι ο εβδομος μετραει απο 25 εβδομαδα η απο 27 εχω μπερδευτει μπαινοντας σε καποι ιατρικα σαιτ σχετικα μετρανε τον 7ο 27 μεχρι 30η.πως να μην εισαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ με ενα πλασματακι - ευλογια μεσα σου?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη μου ρώτα με ότι θες μόνο μη με ρωτάς για τους μήνες δεν ξέρω πως τα μετράνε καθόλου :oops: Και όλο μπερδεύομαι

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη μου ρώτα με ότι θες μόνο μη με ρωτάς για τους μήνες δεν ξέρω πως τα μετράνε καθόλου :oops: Και όλο μπερδεύομαι

 

 

 

εχεις δικιο και εγω μπερδευομαι,τελοσπαντων το θεμα ειναι οτι τα ζουζουνια μας ειναι καλα και υγιη ,οπως επισης και εμεις..πραγματικα σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου και τις πολυτιμες περιγραφες σου μιας και αγχωνομαι μονιμα με το παιδι μου που ειναι μια ζωηρο μια ησυχο μεστην κοιλιτσα μου...τα ονειρα σου ευχες μου....και φιλια στο μπεμπακη!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός πόνοι θα υπάρχουν, και στην μέση και στην πλάτη και στην κοιλιά..

 

Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη δεν είχα ούτε ζαλάδες, και οι πόνοι ήταν ελάχιστοι. Μόνο στην μέση και στην πλάτη είχα πρόβλημα ειδικά τον τελευταίο καιρό, που κουραζόμουν συνέχεια..

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη απορώ πως αντέχω..και τον πρώτο καιρό είχα τρομερές ναυτίες...Από τις ναυτίες κατάλαβα ότι είμαι έγκυος (και μετά είδα την καθυστέρηση)..

 

Τώρα στο 2ο τρίμηνο, έχω πόνους πιασίματος ψηλα στην κοιλιά, αρκετά έντονους, και κάποιες φορές, ειδικά βράδυ με πιάνουν πόνοι σαν της περιόδου. Ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό (λόγω εγκυμοσύνης) και ότι αυτό που πρέπει να κάνω είναι να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι..Φυσικά αυτό είναι αδύνατο με το μικρό στο σπίτι...

 

Ευτυχώς που τώρα μετακόμισα κοντά στην μητέρα μου και μου κάνει κάποιες δουλειές (σκούπισμα, σιδέρωμα , και ότι θέλει σκύψιμο) γιατί δεν νομίζω ότι θα άντεχα μέχρι τέλους.. Είναι και ο μικρός ζωηρός, οπότε είναι αδύνατο να κάτσω σε ένα μέρος πάνω από 5 λεπτα (για να ξαπλώσω δεν το συζητάω καν)

 

Το παιδί στην κοιλιά μου το νιώθω πλέον και εγώ έντονα, ειδικά μέσα στην νύχτα εαν σηκωθώ π.χ. για τουαλέτα, ή εάν με χρειαστεί ο μεγάλος τότε εαν τον πιασουν οι κλωτσιες δεν σταματάει με τίποτα!!

 

Βέβαια από ότι μου είπε ο γιατρός, το παιδί στην 2η εγκυμοσύνη το νιώθεις και πιο νωρίς αλλά και πιο έντονα και έχει δίκιο. Στο πρώτο παιδί την 22η βδομάδα, ίσα ίσα που το ένιωθα..

 

Επίσης μου είπε ότι το πότε θα το νιώσεις αλλάζει από γυνάικα σε γυνάικα και έχει να κάνει με τη μήτρα κυρίως και με άλλους παράγοντες. Πάντως μετά την 20η βδομάδα οι περισσότερες γυναίκες το νιώθουν.

 

Μάλιστα από αυτή την περίοδο και μετά το παιδί αρχίζει να μεγαλώνει πιο γρήγορα, οπότε σύντομα τα πρώτα χτυπηματάκια γίνονται κλωτσιές..

 

μην αγχώνεστε, έχετε να φάτε πολύ κλωτσιά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια,εχω τρελαθει!!!

Χθες το βραδυ το καταλαβα για πρωτη φορα ισα ισα σε δυο σημεια με χτυπησε σαν φτερουγισμα!!!Και μετα δεν μπορουσα να κοιμηθω περιμενα να δω αν θα το ξανακανε αλλα τιποτα ησυχια.... :cry:

Για να δουμε αποψε!!!!!!

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια,εχω τρελαθει!!!

Χθες το βραδυ το καταλαβα για πρωτη φορα ισα ισα σε δυο σημεια με χτυπησε σαν φτερουγισμα!!!Και μετα δεν μπορουσα να κοιμηθω περιμενα να δω αν θα το ξανακανε αλλα τιποτα ησυχια.... :cry:

Για να δουμε αποψε!!!!!!

 

Τώρα που άρχισες θα το ακούς συνέχεια!! Ιδίως βραδυνές ώρες και όταν είσαι ήρεμη!! Φοβερό συναίσθημα ε??

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και ηταν η πρωτη μου εγκλυμοσυνη αρχισα πολυ νωρις να νιωθω αυτο το φτερουγισμα,γυρω στην 16η εβδομαδα.Ειναι φοβερο συναισθημα!

Προς το τελος οι κλωτσιες ηταν πολυυυ δυνατες και ηταν και πολυ ζωηρος ο μικρουλης μας και δεν με αφηνε σε ησυχια!

 

Ενω παντως ολη η εγκυμοσυνη μου ηταν χωρις ενοχλησεις,ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα,απο τον ογδοο μηνα ειχα τρομερο προβλημα με τον υπνο!Δεν βολευομουν παρα μονο στο πλαι κι ετσι ακομα με πονουσε πολυ η μεση μου.Με ενοχλουσε πολυ και το στομαχι μου και δεν μπορουσα να φαω βραδυ και γενικα οι νυχτες ηταν δυσκολες!Υπηρχαν βραδια που κοιμομουν μονο τρεις-τεσσερις ωρες και την αλλη μερα στη δουλεια ημουν σαν το ζομπι!

 

Επισης οταν ξαπλωνα ανασκελα ειχα συνηθως μια εντοχη ταχυκαρδια και μια ταση να λιποθυμησω!Ο γοιατρος μου ειχε πει να μην ξαπλωνω καθολου ανασκελα γιατι πιεζοταν η καρδια και τα πνευμονια μου απο το βαρος της κοιλιας!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρένα αυτό με τα ανάσκελα το παθαίνω και εγώ τώρα... Μόνο στο πλάι πλέον ... :?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σ΄αυτήν την εγκυμοσύνη δεν βολεύομαι πολύ καλά στον ύπνο.

Φταίει βέβαια ότι έχω συνηθίσει να κοιμάμαι μπρούμυτα ...

Πάντως παρατηρώ ότι τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη αισθάνομαι πιο κουρασμένη, πηγαίνω πολύ νωρίς για ύπνο (βέβαια ξυπνάω και πολλές φορές λόγω της κόρης μου και λόγω της τρομερής συχνοουρίας !!).

 

Maria, πότε γεννάς ??? Έχω την υποψία ότι πρέπει να είμαστε πολύ κοντά...

Εγώ έχω ΠΗΤ 7/8.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΚΑΛΑ ΣΟΦΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙ αυτό με την συχνοουρία ... κάθε 2 ώρες στο μπάνιο πάω :P:P:P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

....στο τέλος της εγκυμοσύνης...συχνά έβλεπα μια πατούσα να διαγράφει την κοιλιά μου απο άκρη σε άκρη...βλέπετε δεν μπορούσε να κλωτσήσει άλλο πια....δεν υπήρχε χώρος!!

 

και μένα ήταν υπερκινητική στην κοιλιά....ανυπομονούσα να την νιώσω..την πτωτοένιωσα περίπου στην 20 εβδομάδα και μετα...συνεχώς.

μάλιστα σε βαθμό που δεν με άφηνε να κοιμηθώ!!!

χμ, ακόμα δεν με αφήνει να κοιμηθώ..χεχε

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν θα ξεχασω ποτε αυτο το ξαφνιασμα που ενοιωσα οταν πρωτοκαταλαβα την κλωτσιτσα της περιπου στη 20η εβδομαδα.......ανατριχιασα ολοκληρη απο συγκινηση....

Στον 8ο (λιγο πριν γεννησω) "σφηνωνε" κυριολεκτικα στο πανω δεξι μερος της κοιλιας τοσο πολυ που δυσκολευομουνα ακομα και να αναπνευσω ωρες ωρες!!!! Τρελαινομουνα ομως να την νοιωθω να κουνιεται!!!Αφου θυμαμαι που ξαπλωνα στο κρεββατι και αν δεν με κλωτσουσε δεν μπορουσα να κοιμηθω!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Maria, πότε γεννάς ??? Έχω την υποψία ότι πρέπει να είμαστε πολύ κοντά...

Εγώ έχω ΠΗΤ 7/8.

 

Σοφία

 

Εγώ κανονικά έχω ΠΗΤ 2/8, όμως ο γιατρός μου είπε ότι θα γεννήσω 15-20 μέρε νωρίτερα λόγω προηγούμενης καισαρικής. Δεν θέλει να μεγαλώσει πολύ το μωρό για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με την μήτρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μάλλον για νωρίτερα με κόβω. Αφενός γιατί είναι το δεύτερο, κι αφετέρου γιατί λόγω δικής μου στενότητας, η μικρή μου είχε σφηνώσει και βγήκε με πολύ ζόρι (μια βδομάδα νωρίτερα και 3,350 κιλά), οπότε αν δούμε ότι μεγαλώνει πολύ, μπορεί να πάμε προγραμματισμένα (με τεχνητούς) για νωρίτερα.

Πάντως έχω προαίσθημα ότι θα γεννήσω τέλη Ιουλίου. (προαίσθημα ότι θα γεννήσω νωρίτερα είχα και με την κόρη μου και βγήκε αληθινό...)

Άντε με το καλό σου εύχομαι, να βγάλεις και τον δεύτερο γιο !!!

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΠΙΕΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΟΥ.ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑΝΕ.ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ,ΠΛΕΥΡΑ,ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ;ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΟΙ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ,ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΠΛΗΓΗ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ;ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΜΑΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο, καθώς αυτό που περιγράφεις συμβαίνει κιόλας

 

Η κοιλιά καθώς μεγαλώνει παραμερίζει όλα τα υπόλοιπα όργανα τα οποία αλλάζουν θέση αναγκαστικά!!

 

Εγώ εκτός από όλα αυτά είχα και τρομερές καούρες στο στομάχι και ειδικά τους τελευταίους μήνες δεν μπορούσα να κοιμηθώ καθόλου!!

 

Κάνε κουράγιο, υπομονή και προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο γίνεται

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΜΑΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.

ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΓΩ;ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ,ΧΑΖΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΟΙ ΦΟΒΙΕΣ ΜΟΥ. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...