Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ.!!


Recommended Posts

ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ.!!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

 

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΚΑΤΙ?

 

ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ…

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα christinech!

Και εγω με τον αντρα μου εχουμε την ιδια ομαδα αιματος αλλα δεν μας εχει πει κανεις οτι αυτο ειναι προβλημα ισα ισα !!

Μηπως εχει να κανει με το ποια ειναι η ομαδα αιματος??/

Εμεις για παραδειγμα εχουμε Α+ και δεν υπαρχει προβλημα :roll:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

Το μονο ''προβλημα'' που θα μπορουσε να υπαρχει ειναι να εχει η αδερφη σου ρεζους - και ο αντρας της ρεζους + και να παρει το μωρο το ρεζους του μπαμπα.

Αλλα και αυτο πλεον δεν αποτελει προβλημα...εγω ειμαι αρνητικη και ο αντρας μου θετικος και τα 2 απ τα 3 μου παιδια ειναι θετικα..και ολα πηγαν μια χαρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Εγώ είμαι 0-και ο άντρας μου 0+. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα κάποιες εξετάσεις παραπάνω για να παρακολουθούμε το ρεζους και μετά τον τοκετό (αλλά και την παλίνδρομη) έκανα μια ένεση για να προστατέψουμε τυχών επόμενη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και ο άντρας μου έχουμε Α+ αλλά η μικρή μας βγήκε με Α-. Πώς γίνεται αυτό?? Ξέρω ότι ο πατέρας μου έχει 0 αρνητικό, μήπως επηρέασε το dna του παιδιού??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ και ο άντρας μου έχουμε Α+ αλλά η μικρή μας βγήκε με Α-. Πώς γίνεται αυτό?? Ξέρω ότι ο πατέρας μου έχει 0 αρνητικό, μήπως επηρέασε το dna του παιδιού??

 

Το 0- πάντως εγώ το πήρα από την μητέρα του πατέρα μου. Ήταν η μόνη σε όλο το σόι που είχε αυτή την ομάδα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κι εγω και ο αντρας μου εχουμε ΑΒ+ και το ιδιο και η μικρη μας. Νομιζω πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ο γιατρος τουλαχιστον δε μας ανεφερε ποτε τιποτα, οποτε...με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ για να μην ανόιγω καινούριο θέμα; Απο γονείς με Α - και Β+ τί ομάδα αίματος θα είναι το παιδί;

 

υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το παιδι να βγει με ΑΒ αλλα δε μπορουμε να ξερουμε αν θα ειναι + η -

 

εμενα η μητερα μου ειχε Α+ και ο πατερας μου Β+ κι εγω γεννηθηκα με ΑΒ-

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ για να μην ανόιγω καινούριο θέμα; Απο γονείς με Α - και Β+ τί ομάδα αίματος θα είναι το παιδί;

 

 

Αν θυμάμαι καλά από την βιολογία δέσμης... (ουπς, μόλις φανέρωσα την ηλικία μου!) Αν θυμάμαι καλά λοιπόν μπορεί να βγει, Α, Β, ΑΒ, ή ακόμα και 0. Όσο για το ρέζους μπορεί να είναι είτε + είτε -. Μπορεί να βγει οτιδήποτε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ για να μην ανόιγω καινούριο θέμα; Απο γονείς με Α - και Β+ τί ομάδα αίματος θα είναι το παιδί;

 

 

 

Εμενα ο μικρος μου πηρε το δικο Α(+),ενω ο μπαμπας του ειναι Β(+).

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
Εγώ και ο άντρας μου έχουμε Ο+ και η κόρη μας βγήκε Ο-. Νομίζω ότι είναι η χειρότερη ομάδα ή κάνω λάθος?

σε περίπτωση που χρειαστεί μετάγγιση, ναι. μπορεί να πάρει αίμα μόνο από 0-. τώρα πώς από + γονείς βγήκε - παιδί??

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που χρειαστεί μετάγγιση, ναι. μπορεί να πάρει αίμα μόνο από 0-. τώρα πώς από + γονείς βγήκε - παιδί??

 

 

και εμεις εχουμε και οι δυο 0+ και ο μικρος εχει 0- !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, δεν γίνεται??? Το ξανακοίταξα και είναι Ο- αλλά γράφει επανέλεγχος σε έξι μήνες τότε που γεννήθηκε. Τώρα είναι 15 μηνών, δεν έκανα επανέλεγχο, μήπως έχει γίνει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

για κάντε έναν επανέλεγχο γιατί μπορεί να δείξει +

 

αν είναι - πρέπει να πάρει μόνο από -. η ομάδα αυτή 0- λέγεται πανδότης γιατί μπορεί να δώσει αίμα σε όλες τις ομάδες αλλά μπορεί να πάρει μόνο από 0-.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και ο άντρας μου έχουμε Ο+ και η κόρη μας βγήκε Ο-. Νομίζω ότι είναι η χειρότερη ομάδα ή κάνω λάθος?
Ειναι λιγο μυθος αυτο.Οι κανονες της αιμοδοσιας οριζουν οτι καθε ασθενης μεταγγιζεται μονο απο ομαδα ιδια με την δικη του.Αριθμητικα λοιπον εννοουμε, οτι σε σχεση με τους Α αιμοδοτες οι 0 ειναι λιγοτεροι αρα μπορει να υπαρχουν λιγοτερες φιαλες διαθεσιμες.Σε πολυτους αριθμους ομως πιο ''σπανια'' ομαδα ειναι η ΑΒ(-).Αν καποιος χρειαστει αιμα,δινουν εθελοντες ανεξαρτητου ομαδας και ρεζους και οι αιμοδοσιες μεσω του εθνικου δικτυου κανουν ανταλλαγες.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...