Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακροριζεκτομή δοντιού, έχει κάνει καμία?


ster

Recommended Posts

Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Μετά από μια αποτυχημένη απονεύρωση (εξοδος αποφρακτικού υλικού από το ακρορίζο, φάνηκε στην πανοραμική) ο γιατρός νούμερο 2 μου λέει ότι η μοναδική λύση είναι η ακροριζεκτομή για να σωθεί το δόντι αλλιώς θα δημιουργήσει κύστη. Η γιατρός νούμερο 1 η οποία μου έκανε την αποτυχημένη απονεύρωση, μου λέει ότι η έξοδος αποφρακτικού υλικού από το ακρορίζιο είναι φυσιολογική και με τον καιρό θα απορροφηθεί από τον οργανισμό και χαρακτηρίζει την απονεύρωση πετυχημένη. Στον γιατρό νούμερο 2 έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στην κρίση του, γιατί είναι και ενδοδοντολόγος, δηλαδή ο ίδιος κάνει τις χειρουργικές επεμβάσεις. Θα πάω και σε τρίτον για γνώμη αλλά έχει κάνει κάποια την αντίστοιχη επέμβαση να μου πει αν πόνεσε, πόσες μέρες έκανε να συνέλθει, αν τελικά σώθηκε το δόντι? Γιατί διαβάζω διάφορα στο νετ, είδα και πώς γίνεται και κόντεψα να λιποθυμίσω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω κάνει η ίδια αλλα έχει κανει η κολλητη μου...ναι πόνεσε...ναι ήταν πρησμένη επι μέρες σαν να έφαγε μπουνιά...ναι δεν μπορουσε να φάει...αλλα το δόντι σώθηκε!!

Τωρα για το αν το χρειάζεσαι ή όχι καλά θα κάνεις να το ψάξεις διοτι αν το χρειάζεσαι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις αν , όμως, δεν το χρειάζεσαι θα υποστείς γερή ταλαιπωρία αδίκως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω κάνει εγω. Να σου πω την αλήθεια περισσοτερο πονουσα πριν οταν ειχα τη φλεγμονη παρα μετα την ακροριζεκτομη. Πονάει αρκετα αλλά οχι ανυποφορα (τουλάχιστον ετσι το βιωσα εγω- πόνεσα λιγοτερο απ'οτι με την εξαγωγη φρονιμητη) αλλά θελει λιγη προσοχη μετα για τα ραμματα (οχι σκυψιμο, να μην σηκωνεις βαρη κλπ). Το αν θα δειχνεις πρησμενη εξαρταται κι απο ποιο δοντι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.. Φωτεινή, εκείνη την ώρα καταλαβαίνεις πόνο? Πόσες μέρες έκανες να συνέλθεις? Και για τα ράμματα, πρέπει μετά να ξαναπάς για να στα βγάλει ή δεν χρειάζεται?

Η τρίτη γνώμη ιατρού θα με κάνει να αποφασίσω.

Διάβασα σε μια ιστοσελίδα ενός οδοντιάτρου ότι πλέον γίνονται και τέτοιες χειρουργικές επεμβάσεις και με την χρήση lazer που είναι εννοείται πολύ λιγότερο επίπονη διαδικασία. Το έχει δοκιμάσει καμία? Λέει ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με το lazer, από απονεύρωση, σφράγισμα, μέχρι και χειρουργεία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω κανει εγω την επεμβαση γιατι ειχα ηδη την κυστη. Δεν πονεσα καθολου, λιγο μετα, αφου να φανταστεις το ιδιο βραδυ βγηκα για ποτο. το δοντι σωθηκε και ολα ενταξει! Μη φοβασαι, κι εγω μεχρι να παω τα'χα δει ολα! Διαλεξε καλο γιατρο μονο! Πρηξιμο ειχα ελαχιστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα στον κοινοδοντα πρην απο 6 μηνες και την στιγμή της επέμβασης δεν πόνεσα καθολου γιατι ειχα ένεση αλλα αισθανόμουν να κόβεται το κόκκαλο(ηταν και δυσκολο δόντι).Μετα πηρα αντιβίωση για 10 μερες και ημουν πρησμένη αρκετά για 5 μερες,ποναγε λιγο τις δυο πρωτες μερες αλλα οχι τοσο το δόντι οσο η σκαλισμένη περιοχή και τα ράμματα.Τα ράμματα τα έβγαλα σε 10 μερες.Καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια βοήθεια σας παρακαλώ,έτσι για να δω αν είμαι ή όχι θύμα γιατρου-απατεώνα.Τι σημαίνει με απλά λόγια έξοδος αποφρακτικου υλικού απο το ακροριζο; Και αυτό διορθώνεται μόνο χειρουργικά;

Link to comment
Share on other sites

Mε απλά λόγια, σκαλίζοντας για να βγάλει τα νεύρα ο οδοντίατρος, πέρασε το επιτρεπτό σημείο και τρύπησε την άκρη της ρίζας με αποτέλεσμα το αποφρακτικό υλικό να περάσει έξω από το ακρορίζιο. Εδώ οι απόψεις διύστανται, στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον. Ο ένας λέει ότι πας για ακροριζεκτομή, ο άλλος ότι είναι πετυχημένη η απονεύρωση (αυτός που την έκανε). Εγώ χτυπάω το δόντι μου από κάτω με το δάχτυλο και αισθάνομαι πόνο, στην ΄μασηση έχω μια ελαφριά δυσάρεστη αίσθηση αλλά όχι ότι δεν μπορώ να μασήσω. Σε όλα τα site που διάβασα, λέει ότι η έξοδος αποφρακτικού υλικού, χρήζει ακροριζεκτομής, οπότε μάλλον ο γιατρός ο ένας έχει δίκιο και απλά η άλλη προσπαθεί να καλύψει το λάθος της. Εγώ θα το αφήσω μέχρι να αρχίσει να πονάει πραγματικά το δόντι και μετά θα το κάνω. Η επιλογή σωστού οδοντιάτρου είναι μεγάλη υπόθεση, εγώ έβαλα μυαλό μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Mε απλά λόγια, σκαλίζοντας για να βγάλει τα νεύρα ο οδοντίατρος, πέρασε το επιτρεπτό σημείο και τρύπησε την άκρη της ρίζας με αποτέλεσμα το αποφρακτικό υλικό να περάσει έξω από το ακρορίζιο. Εδώ οι απόψεις διύστανται, στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον. Ο ένας λέει ότι πας για ακροριζεκτομή, ο άλλος ότι είναι πετυχημένη η απονεύρωση (αυτός που την έκανε). Εγώ χτυπάω το δόντι μου από κάτω με το δάχτυλο και αισθάνομαι πόνο, στην ΄μασηση έχω μια ελαφριά δυσάρεστη αίσθηση αλλά όχι ότι δεν μπορώ να μασήσω. Σε όλα τα site που διάβασα, λέει ότι η έξοδος αποφρακτικού υλικού, χρήζει ακροριζεκτομής, οπότε μάλλον ο γιατρός ο ένας έχει δίκιο και απλά η άλλη προσπαθεί να καλύψει το λάθος της. Εγώ θα το αφήσω μέχρι να αρχίσει να πονάει πραγματικά το δόντι και μετά θα το κάνω. Η επιλογή σωστού οδοντιάτρου είναι μεγάλη υπόθεση, εγώ έβαλα μυαλό μετά από αυτό.

Σ'ευχαριστω για την απάντηση. Το ιδιο λοιπόν συνέβη και σε μενα. Ο γιατρός που πήγαινα αρχικα έκανε αυτό το λάθος. Ο δεύτερος κατά σειρα τον έκραξε και προκειμένου να πάρει κι άλλα χρήματα μου είπε θα ότι θα μου το διορθώσει. Ετσι λοιπόν σε 10 λεπτα,ξαναβαζοντας βελόνες είπε ότι το διόρθωσε. Ο τρίτος κατά σειρα με πολύ καλή φήμη,αλλα πολύ ακριβός που επισκέφθηκα ,μου είπε οτι δεν έχει γίνει κάτι και ότι η εικονα του δοντιού στην ακτινογραφία έχει ακομα το συγκεκριμενο πρόβλημα. Μου προτεινε να το αφήσω και αν πονέσει βλέπουμε. Πλήρωσα δηλαδή 2 φορές την απονεύρωση και αποτέλεσμα το χειροτερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Αρα και ο δικός σου γιατρός ( ο τρίτος) συμφωνεί ότι η έξοδος υλικού δηλώνει αποτυχημένη απονεύρωση? Σου συνέστησε ριζεκτομή σε περίπτωση που πονέσει? Εσύ έχεις το ίδιο πρόβλημα με μένα, να πονάει το δόντι όταν το χτυπάς με το δάχτυλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα και ο δικός σου γιατρός ( ο τρίτος) συμφωνεί ότι η έξοδος υλικού δηλώνει αποτυχημένη απονεύρωση? Σου συνέστησε ριζεκτομή σε περίπτωση που πονέσει? Εσύ έχεις το ίδιο πρόβλημα με μένα, να πονάει το δόντι όταν το χτυπάς με το δάχτυλο?

οταν το χτυπάω με το δάχτυλο δεν με πονάει αλλά η αισθηση είναι διαφορετική απ'οτι στα άλλα δόντια. Ο τρίτος γιατρός μου είπε ότι μπορεί και να μην με πονέσει ποτέ και ότι αν πονέσει μπορούμε να κάνουμε διαφορα ως και ριζεκτομη. Δηλαδή αν κατάλαβα καλα,η τελευταία λύση είναι η λιγοτερο πιθανή,για τη περίπτωσή μου τουλάχιστον. Δεν ξέρω ,ψάχνω χρόνια να βρω ένα γιατρό που δεν θα με κοροϊδέψει ή που να ξέρει καλα τη δουλεια του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

 

Τα απονευρωμένα δόντια έτσι και αλλιώς έχουν διαφορετική αίσθηση στο χτύπημα. Η έξοδος του υλικού από μόνη της συνήθως αποκαλύπτεται ακτινογραφικά και δεν είναι απόλυτη ένδειξη για ακρορριζεκτομή. Πρέπει κανείς να εκτιμήσει ένα σωρό πράγματα όπως το ποιό δόντι είναι, αν υπάρχουν συμπτώματα, ποιο είναι το υλικό που έχει βγει, πριν ποσο καιρό έγινε η θεραπεία, αν το δόντι είναι στήριγμα προσθετικής κτλ

 

Συνήθως δε συμβαίνει, μάλλον συμβαίνει το αντίθετο. Και μπορει να την αποφυγει κανεις με ακτινογραφικο έλεγχο.

 

Αν πρόκειται για φύραμα τότε δεν είναι κάτι σοβαρό και είναι πιθανό να απορροφηθεί. Συνήθως αυτά αφήνονται και παρακολουθούνται.Ένα τέτοιο δόντι βέβαια ποτέ δε θα χρησιμοποιηθεί για να στηρίξει μια προσθετική εργασία. Αν πρέπει να χρησιμποιηθει ή αν έχει συμπτώματα τότε μπορει να επιχειρηθει επανάληψη ή ακρορριζεκτομή. Πάντα ανάλογα με την περίπτωση, δεν μπορει κανεις να πει τιποτε αν δε δει ακτινογραφία.

 

Η ακρορριζεκτομή πάλι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη και έχει πολύ πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Πάλι βέβαια εξαρτάται από το ποιο δοντι είναι κτλ κτλ

 

Αυτά μπορει κανείς να πει από εδώ.

f7zNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...