Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παλινδρόμιση-θηλές μπιμπερό


Recommended Posts

καλησπέρα! με έχει πιάσει κυριολεκτικά πανικός γιατί οι γιατροί μας είπαν λόγω της παλινδρόμισης να πήξουμε με άνθος ορυζης το (μητρικό)γάλα του μωρού όμως δεν βρίσκουμε θηλές που να περνάει κάπως ανεκτά για το μωρό (ή δεν τρέχουν καθόλου ή πνίγεται γιατί πέφτει πολύ). Γνωρίζει ή έχει κάποιος εμπειρία σχετική; Και με καρφάκι δοκίμασα να τις ανοίξω και τίποτε..

Εντωμεταξύ με το σκέτο γάλα κλαίει και δεν τρώει γιατί πονάει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα! με έχει πιάσει κυριολεκτικά πανικός γιατί οι γιατροί μας είπαν λόγω της παλινδρόμισης να πήξουμε με άνθος ορυζης το (μητρικό)γάλα του μωρού όμως δεν βρίσκουμε θηλές που να περνάει κάπως ανεκτά για το μωρό (ή δεν τρέχουν καθόλου ή πνίγεται γιατί πέφτει πολύ). Γνωρίζει ή έχει κάποιος εμπειρία σχετική; Και με καρφάκι δοκίμασα να τις ανοίξω και τίποτε..

Εντωμεταξύ με το σκέτο γάλα κλαίει και δεν τρώει γιατί πονάει

 

Καποιες εταιριες μπιμπερο (η chicco σιγουρα) εχει ροη που ρυθμιζεται 1,2,3 κατω απο την μυτουλα του μωρου (νομιζω θα σε βολεψει και εγω αυτες χρησιμοποιω που ο μικρος μου πινει γαλα για ΓΟΠ και ειναι παχυρευστο αλλα εχει και θηλη για στερεες τροφες.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καποιες εταιριες μπιμπερο (η chicco σιγουρα) εχει ροη που ρυθμιζεται 1,2,3 κατω απο την μυτουλα του μωρου (νομιζω θα σε βολεψει και εγω αυτες χρησιμοποιω που ο μικρος μου πινει γαλα για ΓΟΠ και ειναι παχυρευστο αλλα εχει και θηλη για στερεες τροφες.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ομως το δοκίμασα και αυτό της chicco αλλά οι κόκκοι φράζουν τη σχισμή ακόμη και στο 3, ίσως φταίει το προϊόν που χρησιμοποιώ(ρυζάλευρο nutricia) ή μήπως φταίει που το γάλα είναι μητρικό και ίσως είναι πιο κολλώδες και φράζει εύκολα.. Για τις στερεές τροφές εννοείς την θηλή με τον σταυρό;

Link to comment
Share on other sites

Adi είχαμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή και καταφέραμε λίγα πράγματα. Οι τριγωνικές θηλές έχουν μεγάλο άνοιγμα και το μωρό πνίγονταν. Αποστειρώσαμε καρφιά, βελόνες, κλπ, τίποτα, δεν μπορούσαμε να πετύχουμε ένα αξιοπρεπές άνοιγμα, μάλλον γιατί το καουτσούκ είναι πολύ ελαστικό. Υπάρχει επίσης ένα εργαλείο (νομίζω chicco) για να ανοίγεις τρύπες στις θηλές , αν θέλεις μπορείς να το δοκιμάσεις και αυτό.

 

Εμείς τελικά δεν βάζαμε άνθος ορύζης (βέβαια πρέπει να βάλεις πολύ μικρη ποσότητα αν το κάνεις), απλά κάναμε υπομονή και όταν ξεκίνησαν οι στερεές τροφές έφυγε και η παλινδρόμηση.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πονάει το μωρό σου? Από ότι ξέρω, η παλινδρόμηση δεν έχει πόνο, απλά το γάλα γυρίζει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το εργαλειάκι της chicco δεν κάνει δουλειά, ακόμη κι ο άντρας μου που έχει μεγαλύτερη μυική δύναμη δε τα κατάφερε να ανοίξει τρύπα.. Όσο για τον πόνο εξαρτάται από την σοβαρότητα της παλινδρόμισης. Εμείς πριν 2 μήνες λόγω της παλινδρόμισης είχαμε οισοφαγίτιδα, την οποία αντιμετωπίσαμε με epadoren (που παίρνουμε ακομη) και μικρά και πολλά γεύματα..

Τελικά τώρα αφού δεν είχα άλλη λύση της αύξησα κι άλλο τη συχνότητα των γευμάτων και μείωσα την ποσότητα του γάλατος σε καθένα από αυτά και προς το παρόν η κατάσταση είναι ελεγχόμενη. Ελπίζω να βελτιωθούν τα πράγματα με την εισαγωγή των στερεών σε 2-3 εβδομάδες ..:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...