Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ειναι λαθος το μοναδικο πραγμα στο κοσμο που να με ενδιαφερει ναναι το παιδι.


giwta-la

Recommended Posts

αυτο που νοιωθω εδω και καιρο ειναι ενα απολυτο κενο σε συναισθηματα, με εξαιρεση το παιδι μου.

δε ξερω για ποιο λογο συμβαινει αυτο... θελω να ζω φυσιολογικα. οι λεξεις υγειινη/υγεια, κοινωνικος περιγυρος, συμπαθεια/αντιπαθεια, φαγητο, ψωνια, βολτες, ομορφια, ερωτας, ακουγονται "διαφορετικες" σταφτια μου. ας τα παρω ενα ενα.

 

.δεν εχω διαθεση να κανω μπανιο. οταν μουερχεται η σκεψη σαν αναγκη, νομιζω οτι αφορα το παιδι και το πραγματοποιω πανω του. (????)

.κανω με μανια δουλειες στο σπιτι με καταληξη να χαλανε καποια σημεια απο το πολυ καθαρισμα.ξιλωθηκε το χαλι,ξεβαψε ενα επιπλο, χαλασε το εμαγιε του μπανιου,χαλασε ο μηχανισμος απο τις μπαλκονοπορτες..κ.ά πολλα.

.δε με ενδιαφερει να κανω φιλιες,να χω κυκλο και νορμαλ ζωη.δενεχω κινητο γιατι δε με παιρνει κανεις ουτε σεγιορτη (συγγενεις/παλιες φιλες, με εξαιρεση την οικογενεια κ πεθερικα).

.δε τρωω ή τρωω 1φορα τη μερα. καμια φορα ξεχναω. ταιζω το παιδι και τρωω λιγο απο το δικο του που περισσεψε κ that's all!πουκπου τρωω μονο οταν πεφτει το βραδυ για υπνο.

.δε με νοιαζει η εμφανιση μου για μακροχρονες περιοδους ακομα και σε τραπεζι γαμου!!!!!!αντιθετα, το μωρο τοχω μοντελακι.

.σεξ ... εχμ... παμε παρακατω...

.βολτα? μεχρι τον καδο σκουπιδιωων πιανετε? κλεισμενη σπιτι κ σπανια με νοιαζει.μονο σεμερη που υπαρχουν παιδια να παιζει.

 

εχω ενα απολυτο κενο σε ιδεες και συναισθηματα για τους/τα γυρω μου με εξαιρεση τη χρυση φουσκα που χω βαλει το μικρο μου. δεν ειμαι καλαγιατι δεν αισθανομαι οτι ζω εδω,αλλα οτι ζω σε ονειρο. ολη αυτη η προβλεψιμοτητα ολης της ζωης απο δω και περα οσο αφορα παντα εμενα, με εχει κανει να χαθω... [επανερχομαι...]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ με την little monkey!! Πρέπει να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε έναν ειδικό!! Εσύ έχεις παραιτηθεί τελείως και έχεις εμμονές. Μην το παιρνεις στραβά κούκλα μου που στο λέμε! Σκέψου ότι ούτε στο παιδί σου κάνεις καλό... Γιατί όταν εσύ δεν ζεις φυσιολογικά πως θα ζήσει αυτό φυσιολογικά ??? Είτε τώρα σαν παιδί είτε αργότερα σαν ενήλικας ???

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε ένα ραντεβού σε ψυχίατρο. Εχεις σημάδια απόσυρσης αλλά και ψυχαναγκασμού. Η τελική διάγνωση μόνο από ψυχίατρο μπορέι να γίνει. Πόσο χρονών είσαι??? Ο άντρας σου ζει μαζί σας??? Δουλευεις??

Όσο νωρίτερα ζητήσεις την βοήθεια ενός ψυχιάτρου τόσο καλύτερα. Οι καταστάσεις αυτές είναι αντιμετωπίσιμες με ψυχοθεραπευτική προσέγγιση και με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Αν ειχες κολπική μυκητίαση δεν θα πήγαινες στον γυναικολόγο??? Το ίδιο πράγμα είναι και ο ψυχίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο τίτλος του ποστ σου είναι ερώτηση...τότε η απάντηση για μενα ειναι Ναι,Είναι Λάθος...και επιπλέον είναι Αδικο, τόσο για σένα όσο και για το παιδάκι σου..

 

Ένας ειδικός σίγουρα θα σε βοηθήσει,μην το αμελήσεις..

 

Κι αν δε θες να το κάνεις για σένα,καν'το για το παιδί σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την little monkey!! Πρέπει να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε έναν ειδικό!! Εσύ έχεις παραιτηθεί τελείως και έχεις εμμονές. Μην το παιρνεις στραβά κούκλα μου που στο λέμε! Σκέψου ότι ούτε στο παιδί σου κάνεις καλό... Γιατί όταν εσύ δεν ζεις φυσιολογικά πως θα ζήσει αυτό φυσιολογικά ??? Είτε τώρα σαν παιδί είτε αργότερα σαν ενήλικας ???

 

δε θελω να παρω φαρμακα ομως.. σε κανουν να νυσταζεις και εγω μενω μακρυα απο τους γονεις ωστε ν'αφηνω το παιδι οταν χρειαστει. ασε που θηλαζω κι ολας.

το παιδι εχω φροντισει να ζει ετσι, ωστε αν τα 2χρονα ειχαν αντιληψη ενηλικα και διαβαζε αυτα που γραφω, με τιποτα δε θα φωτογραφιζε εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ φαινεσαι απλα παρα πολυ κουρασμένη ! Μου θυμίζει κατι ετςι όπως το περιγράφεις..Εχει περάσει κανενα προβλήματακι υγείας το μικρο τελευταια;

Απλα περνάς φαση (κούρασης ιδιαιτέρως!), στη θέση αου θα μιλάγα σε καποιον .. Εχεις κολλητή να της τα πεις;

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε ένα ραντεβού σε ψυχίατρο. Εχεις σημάδια απόσυρσης αλλά και ψυχαναγκασμού. Η τελική διάγνωση μόνο από ψυχίατρο μπορέι να γίνει. Πόσο χρονών είσαι??? Ο άντρας σου ζει μαζί σας??? Δουλευεις??

Όσο νωρίτερα ζητήσεις την βοήθεια ενός ψυχιάτρου τόσο καλύτερα. Οι καταστάσεις αυτές είναι αντιμετωπίσιμες με ψυχοθεραπευτική προσέγγιση και με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή. Αν ειχες κολπική μυκητίαση δεν θα πήγαινες στον γυναικολόγο??? Το ίδιο πράγμα είναι και ο ψυχίατρος.

 

ειμαι περι30χρ, παντρεμενη, η δουλεια του συζυγου απεχει ελαχιστα λεπτα απο το σπιτι. ειχα καλη δουλεια και μαλιστα στο επαγγελμα που σπουδασα, αλλα σταματησα και φανταζομαι μεχρι να το δεχτουν σε σχολειο,θαμαι σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ φαινεσαι απλα παρα πολυ κουρασμένη ! Μου θυμίζει κατι ετςι όπως το περιγράφεις..Εχει περάσει κανενα προβλήματακι υγείας το μικρο τελευταια;

Απλα περνάς φαση (κούρασης ιδιαιτέρως!), στη θέση αου θα μιλάγα σε καποιον .. Εχεις κολλητή να της τα πεις;

 

εχει αλλεργια και κανουμε μαζι ειδικη διατροφη γιατι δε πινει ξενο γαλα. εχω μια φιλη,τη ....μαμα μου! αλλα ειμαστε μακρυα και αν και μιλαμε πολυ, το τηλεφ δεν αντικαθιστα την επαφη.

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να παρω φαρμακα ομως.. σε κανουν να νυσταζεις και εγω μενω μακρυα απο τους γονεις ωστε ν'αφηνω το παιδι οταν χρειαστει. ασε που θηλαζω κι ολας.

το παιδι εχω φροντισει να ζει ετσι, ωστε αν τα 2χρονα ειχαν αντιληψη ενηλικα και διαβαζε αυτα που γραφω, με τιποτα δε θα φωτογραφιζε εμενα.

Πρέπει καλή μου να πας σε έναν ειδικό!! Κάνε το για το παιδάκι σου!! Που όσο και να νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνει, αυτό καταλαβαίνει... Και που όσο και να θέλεις εσύ αργότερα να ζει μια φυσιολογική ζωή, μπορεί να μην γίνεται πια... Γιατί απο εμάς παιρνουν τις "γραμμες" και τις "βάσεις" για μια υγειη ζωή!! Ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά?? Πως το αντιμετωπιζει ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτα που περιγραφεις είναι σοβαρα συμπτώματα. Εκτος αν τα υπερβάλλεις. Η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση δεν περιλαμβανει φαρμακα. Αλλα και φαρμακα να χρειαστείς δεν σημαίνει ότι τα συγχρονα σκευάσματα "φερνουν νυστα". Αυτά δεν λύνονται με συζητήσεις και κολλητούς. Χρειάζεσαι ειδικό. Αυτό που σήμερα είναι "υπο έλεγχο" μεθαύριο μπορεί να μην είναι. Δυο χρονών είναι το παιδί σου. Αν χρειαζοσουν αντιβίωση ή αν κάνεις χειρουργειο δεν θα το έκανες για τον θηλασμό του δίχρονου??? Υπερβολή μου ακούγεται.

Εισαι κλεισμένη σε ένα σπίτι, δεν δουλευεις ενώ δουλευες, η μαμα σου είναι μακριά. Εμφανίζεις συμπτώματα που δείχνουν ότι χρειάζεσαι στήριξη. Αν μένεις στην Αθήνα απευθύνσου στην Φαιναρέτη στην Ν Σμύρνη. Εχει ψυχολόγους για να σε κατευθύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν λύνονται με συζητήσεις και κολλητούς.

Προς τι η κοροϊδία; Και η ψυχοθεραπεία απο συζήτηση ξεκινάει. Αφου βλέπεις οτι η κοπέλα δεν γουστάρει να τρέχει σε ειδικούς πρωτο βήμα ειναι να μιλήσει σε ανθρώπους που εμπιστευεται

 

Και δεν υπαρχει λόγος να την τρομοκρατειτε με φάρμακα και ιστορίες, ημαρτον!

Πρεπει να μιλήσει σε καποιον να τα βγάλει απο μεςα της!

Link to comment
Share on other sites

Προς τι η κοροϊδία; Και η ψυχοθεραπεία απο συζήτηση ξεκινάει. Αφου βλέπεις οτι η κοπέλα δεν γουστάρει να τρέχει σε ειδικούς πρωτο βήμα ειναι να μιλήσει σε ανθρώπους που εμπιστευεται

 

Συγνωμη???? Που ειδες εσυ την κοροιδία??????? Αφου η κοπέλα λεέι μόνη της ότι ΔΕΝ εχει φίλες πέρα από την μάνα της... Αυτό δεν σου λέει κάτι??? Την άποψη μου είπα. Και επειδή έχω διδαχθεί βασικες αρχες ψυχιατρικης εχω το διακαιωμα να την εκφρασω όπως και εσυ την δική σου. Γιατι επιτίθεσαι????

Ναι βλέπω ότι μπορεί να αρνειται να δει ειδικό αλλα και αυτό συχνα είναι σύμπτωμα. Στη Φαιναρετη υπαρχουν κοινωνικοι λειτουργοι κτλ που μπορεί να την αντιμετωπίσουν ΚΑΙ σαν φίλοι και έχουν εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη???? Που ειδες εσυ την κοροιδία??????? Αφου η κοπέλα λεέι μόνη της ότι ΔΕΝ εχει φίλες πέρα από την μάνα της... Αυτό δεν σου λέει κάτι??? Την άποψη μου είπα. Και επειδή έχω διδαχθεί βασικες αρχες ψυχιατρικης εχω το διακαιωμα να την εκφρασω όπως και εσυ την δική σου. Γιατι επιτίθεσαι????

Ναι βλέπω ότι μπορεί να αρνειται να δει ειδικό αλλα και αυτό συχνα είναι σύμπτωμα. Στη Φαιναρετη υπαρχουν κοινωνικοι λειτουργοι κτλ που μπορεί να την αντιμετωπίσουν ΚΑΙ σαν φίλοι και έχουν εμπειρία...

 

Κάτσε ρε συ argini εγω πρότεινα να μιλήσει η κοπέλα σε φιλη της και η απάντηση σου ηταν "αυτα δεν λύνονται με κολλητούς" άρα ποιος επιτίθεται σε ποιον;

Καλα κανεις και λες την άποψη σου αλλα σκεφτηκες οτι κοροιδεψες την άποψη αλλου;

Και εγω εχω περάσει σε κάποιο βαθμό αυτο που εχει περάσει η κοπέλα, άνθρωποι είμαστε, πριν τους ψυχιάτρους πρωτα δεν πρεπει να μιλάμε για ανθρώπους που μας ξέρουν και τους εμπιστευόμαστε, η ενα ψυχολόγο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επιτρέψτε μου να παρεμβω! Η κάθε μία μπορεί να λέει ελεύθερα την γνώμη της νομίζω και δεν χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι επειδή δεν έχουμε την ίδια οπτική σε κάποια θέματα!! Πάντως και η δική μου γνώμη είναι να επισκεφθεί έναν ειδικό, γιατί μπορεί να είναι κάτι απλό που στην πορεία να γίνει σοβαρότερο... Δεν ξέρω εάν ήταν κάπως υπερβολική βέβαια αλλά κάτι που με παραξένεψε εμένα προσωπικά πολύ είναι αυτή η μανία με την οποία περιποιείται το σπίτι σε σημείο να καταστρεφονται πράγματα... Είχα κι εγώ γνωστή με παρόμοια συμπεριφορά μετά από γέννα που τώρα είναι πολύ καλύτερα με την βοήθεια ψυχολόγου! Και

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης δεν μιλήσαμε για ψυχιατρους αλλά για ψυχολόγο! Έχει διαφορά! Δεν είναι τρομοκρατία αυτό που είπαμε για μια απλή συζήτηση με έναν ειδικό...

 

Μην σας τρομάζει η λέξη ψυχίατρος, εγώ που πάσχω από κρίσεις πανικού επισκέπτομαι ενίοτε και τους 2.

Αυτό που χρειάζεται κατα τη γνώμη μου η θεματοθέτρια είναι ψυχολόγος για αρχή κι αν δεν δει διαφορά ίσως κι ένα φαρμακάκι.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Babycute είναι πασιφανές ότι ζεις μια ισορροπημένη ζωή πράγμα που αν διαβάσεις προσεκτικά το post της θεματοθέτριας δεν προκύπτει από πουθενα. Δηλώνει η ίδια ότι δεν θέλει φιλίες, δεν της τηλεφωνεί κανείς και η μοναδική της φίλη είναι η μητερα της... Και να μην είναι έτσι και απλά η ίδια να αισθάνεται έτσι το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Εσυ μπορεί καλοπροαίρετα να δηλώνεις την εμπειρία σου απλώς εγω πιστευω ότι το θέμα της θεματοθέτριας διαφερει πολυυυυυυυυυυυυ από το δικό σου και για έγραψα "αυτά δεν λύνονται με κολλητούς".

Σε σχέση με τους ψυχιατρους έχω την εντύπωση ότι πολλες φορές μας τρομάζει η λέξη....κατά την αποψή μου κακώς...

Σίγουρα το να καταστρεφει κανεις πράγματα κατά την διαδικασία καθαρισμού τους είναι ανησυχητικό σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν πρέπει να τρομάζουμε στο άκουσμα της λέξης "ψυχίατρος " απλά διευκρινισα την διαφορά με τον ψυχολόγο, λόγω του ότι η φίλη μας είπε ότι την τρομοκρατουμε! Και είπα ότι κι εμείς μια απλή συζήτηση την προτρέπουμε να κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Babycute είναι πασιφανές ότι ζεις μια ισορροπημένη ζωή πράγμα που αν διαβάσεις προσεκτικά το post της θεματοθέτριας δεν προκύπτει από πουθενα. Δηλώνει η ίδια ότι δεν θέλει φιλίες, δεν της τηλεφωνεί κανείς και η μοναδική της φίλη είναι η μητερα της... Και να μην είναι έτσι και απλά η ίδια να αισθάνεται έτσι το πρόβλημα είναι υπαρκτό. Εσυ μπορεί καλοπροαίρετα να δηλώνεις την εμπειρία σου απλώς εγω πιστευω ότι το θέμα της θεματοθέτριας διαφερει πολυυυυυυυυυυυυ από το δικό σου και για έγραψα "αυτά δεν λύνονται με κολλητούς".

Σε σχέση με τους ψυχιατρους έχω την εντύπωση ότι πολλες φορές μας τρομάζει η λέξη....κατά την αποψή μου κακώς...

Σίγουρα το να καταστρεφει κανεις πράγματα κατά την διαδικασία καθαρισμού τους είναι ανησυχητικό σύμπτωμα.

 

Μπορει να εχεις δίκιο argini, το μονο που είπα ειναι να μην κοροϊδεύουμε τι προτείνουμε μεταξύ μας, όλες μας προσπαθούμε να βοηθήσουμε :-)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μιλήσαμε για ψυχιατρους αλλά για ψυχολόγο! Έχει διαφορά!.

 

Ναι ρε κοριτσια ενα πρωτο βήμα αλοιμονο , και η ψυχολόγος ας της συστήσει ψυχίατρο αν αυτη θεωρήσει απαραίτητο !

 

Ειναι σαν να σου λέω προσπαθώ να κανω παιδι και να μου λες να παω για δωρεά ωαριων.. Κάτσε cool!! Υπαρχουν τόσα βήματα πριν!!

 

Η φαινερετη τι εχει; Ψυχολόγους;

Link to comment
Share on other sites

Και σε ψυχίατρο να πάει, δε σημαίνει πως ντε-και-καλά θα της δώσει φάρμακα, αν δεν τα χρειάζεται. Ο ψυχίατρος δεν είναι ένας μανιακός τύπος που θέλει να χαπακώσει τον κόσμο. Αν η περίπτωση αντιμετωπίζεται με ψυχολόγο, ο ίδιος θα παραπέμψει εκεί. Δε χρειάζεται τόσος φόβος για αυτήν την ειδικότητα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι περι30χρ, παντρεμενη, η δουλεια του συζυγου απεχει ελαχιστα λεπτα απο το σπιτι. ειχα καλη δουλεια και μαλιστα στο επαγγελμα που σπουδασα, αλλα σταματησα και φανταζομαι μεχρι να το δεχτουν σε σχολειο,θαμαι σπιτι.

 

γεια σου γιωτα,

πιστευω οτι εχεις χασει το ενδιαφερον για τη ζωη. συμβαινει.

εισαι ακομα μικρη, αλλα τα χρονια θα περασουν πολυ γρηγορα, και αυριο - μεθαυριο που θα περασεις τα 40 και θα αισθανεσαι οτι αρχισες να γερνας, ισως τοτε θα θελεις να προσπαθησεις να γυρισεις τον χρονο πισω. αλλα θα ειναι αργα.

προσπαθησε να απασχοληθεις με κατι που ακομα σε ενδιαφερει, κανε πραγματα που σ'αρεσουν, και ισως αναστρεψεις την κατασταση.

και οπως ειπαν τα κοριτσια, δες και καποιον ειδικο. χωρις να καταπιεζεσαι. αν δεις οτι δεν σε γεμιζει η οτι δεν σε βοηθαει, μην συνεχισεις. αλλα το πρωτο βημα πρεπει να γινει απο σενα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που περιγραφεις είναι σοβαρα συμπτώματα. Εκτος αν τα υπερβάλλεις. Η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση δεν περιλαμβανει φαρμακα. Αλλα και φαρμακα να χρειαστείς δεν σημαίνει ότι τα συγχρονα σκευάσματα "φερνουν νυστα". Αυτά δεν λύνονται με συζητήσεις και κολλητούς. Χρειάζεσαι ειδικό. Αυτό που σήμερα είναι "υπο έλεγχο" μεθαύριο μπορεί να μην είναι. Δυο χρονών είναι το παιδί σου. Αν χρειαζοσουν αντιβίωση ή αν κάνεις χειρουργειο δεν θα το έκανες για τον θηλασμό του δίχρονου??? Υπερβολή μου ακούγεται.

Εισαι κλεισμένη σε ένα σπίτι, δεν δουλευεις ενώ δουλευες, η μαμα σου είναι μακριά. Εμφανίζεις συμπτώματα που δείχνουν ότι χρειάζεσαι στήριξη. Αν μένεις στην Αθήνα απευθύνσου στην Φαιναρέτη στην Ν Σμύρνη. Εχει ψυχολόγους για να σε κατευθύνουν.

+1 από μένα

 

Ειναι σαν να σου λέω προσπαθώ να κανω παιδι και να μου λες να παω για δωρεά ωαριων.. Κάτσε cool!! Υπαρχουν τόσα βήματα πριν!!

Όχι. Είναι σαν να λες ότι δεν μπορείς να κάνεις παιδί και να σου λέμε πήγαινε να σε δει μια μαία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...