Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ολες δειχνουν καλες οι μετρησεις εκτος απο την τελευταια που δειχνει υπογλυκαιμια... νομιζω πρεπει να το πεις σε ενδοκρινολογο..!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σε γελασω... νομιζω πως κ αυτο θελει ρυθμιση ! απ οτι εχω διαβασει εδω στο φορουμ κ η υπογλυκαιμια μπορει να δηλωνει καμια φορα διαβητη κυησης !

Παντως οι τιμες σου ειναι ολες αριστες οι υπολοιπες !!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλό μήνα!! Εγώ μόλις πήρα τα αποτελέσματα απ'την καμπύλη ζαχάρου. Θα πάρω τον γιατρό μου το απόγευμα να μου πει αν όλα είναι οκ αλλά πείτε μου και εσείς από τις εμπειρίες σας...

Στο 0' : 73

60' : 148

120' : 115

180' : 59

Πως σας φαίνονται?? Μήπως έχω ανεβασμένο ζάχαρο??

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι κ σενα αν συγκρινω με τη δικη μου κ απλα ακολουθω διατροφη !

Αλλα η τελευταια σου μετρηση ειναι κ σενα χαμηλη... !!! Δεν ξερω ομως τι προτεινουν σε αυτη τη φαση οι γιατροι ! ΕΙναι οπως απαντησα κ στην πιο πανω κοπελα !!!

Γιατρος δεν ειμαι,....εννοειται !!!

Απλα απο τα λιγα που δει εδω μεσα στο φορουμ !!!

 

Εμενα ηταν

0' 93

60' 164

120' 139

180' 130

 

και ο γιατρος μου ειπε ειναι μια χαρα απλα διατροφουλα κ ολα καλα !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου φάνηκε μια χαρά η γλυκόζη (και δεν είμαι και πολύ γλυκατζού φανταστείτε). Σήμερα την έκανα την καμπύλη. Ηπια 100 γρ ανετότατα μέσα σε 1 λεπτάκι..!

Το μόνο που ξενέρωσα είναι τα 4 τσιμπήματα μιας και είχα 0' 60' 120' 180' και η μικροβιολόγος είχε ένα χέρι...100 κιλά, με σακάτεψε ολίγον αλλά οκ.

Δεν ζαλίστηκα ιδιαίτερα, μόνο στο τέλος που έπεφτε το ζάχαρο που είχα τρέμουλο και τάσεις λιποθυμίας, αυτό!

Κατα τ'αλλα είχα πάρει μαζί μου ένα βιβλίο και ένα σταυρόλεξο και όλα ήταν οκ!

Μην αγχώνεστε, όλα μια ιδέα είναι!

Κλειστε μυτούλα και πείτε ότι πίνετε κάτι που σας αρέσει πολύ πολύ!!

Αναμένουμε τα αποτελέσματα την Τρίτη, ελπίζω να πάνε όλα καλα!

 

Καλα αποτελέσματα σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο!

Εγώ πήγα και πήρα την γλυκοζη από το φαρμακείο!

Οπότε μου έδωσε ο φαρμακοποιός μου τη σκόνη, που είναι πιο 'εύκολη' να την πιείς.

Μη φανταστείτε, 50 λεπτάκια έκανε, φανταστείτε 100 γρ γλυκόζη και 1 δοχείο για συλλογή ούρων 1 ευρώ..!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι.Εγω ουτε την μυρωδια δεν αντεχα αλλα μια κοπελα που ηταν διπλα μου την ηπιε λες και ηταν νερο,το ιδιο και μια φιλη μου.Παντως αν σε ενοχλησει μπορεις να παρεις και λιγο λεμονι μαζι σου να σταξεις μεσα.Πριν το χρησιμοποιησεις ρωτα την μικροβιολογο αλλα απο οτι ξερω δεν πειραζει

Δεν αλλιώνει τις μετρήσεις του σακχάρου στο αίμα και πίνεται πολύ πολύ άνετα. Γίνεται μια πολύ γκλυκιά λεμονάδα. Πάντα με αυτό το κολπάκι έκανα της καμπύλες, αλλιώς κλαψ κλαψ:D

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΜΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΜΕ 100GR ΓΛΥΚΟΖΗΣ, ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΙΜΕΣ:

 

ΝΗΣΤΕΙΑΣ Ο΄: 77

60΄: 169

120΄: 105

180΄: 86

KAI ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ, ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΙΑΣΩ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ......

ΚΑΚΩΣ.....ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ 60΄ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ...ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ....ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?????? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 25 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΕΒΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 600GR.

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ, PLEASE, ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ Η΄ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΠΙΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΣΤΑ 60΄???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

γεια σε ολες.εγω χθες εκανα την καμπυλη ζαχαρου και σημερα τις πηρα.οι τιμες ειναι:νηστικη 84, μετα απο 60 λεπτ 182,μετα απο 120 λεπτα115,μετα απο180 λεπτα70.πως σας φαινονται?

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΗ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 22-10-11:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες.εγω χθες εκανα την καμπυλη ζαχαρου και σημερα τις πηρα.οι τιμες ειναι:νηστικη 84, μετα απο 60 λεπτ 182,μετα απο 120 λεπτα115,μετα απο180 λεπτα70.πως σας φαινονται?

 

Το 182 ειναι ειναι λιγο υψηλο. Καλο θα ηταν να μιλησεις με το γυναικολογο σου η τον ενδοκρινολογο σου. Μαλλον θα χρειαστείς διατροφή προσαρμοσμενη.:wink:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

είμαι στην 27η εβδομάδα και ο γιατρός δεν μου έχει πει ακόμα κάτι για καμπύλη ζαχάρου. Τώρα θα μελοσαβήσει ο Αύγουστος και θα τον δω τέλη Αυγούστου οπότε θα την κάνω τότε. Μήπως είναι αργά; Πότε γίνεται συνήθως;

Ο πατέρας μου έχει διαβήτη και γενικά προσπαθώ να το παρακαλουθώ το θέμα. Στις απλές αιματολογικές μου βγαίνει τιμή 90 που είναι εντός του φυσιολογικού αν και στην εγκυμοσύνη αυτές οι τιμές δεν ισχύουν. Ήθελα να ρωτήσω πότε συνήθως κάνει κάποιος αυτή την εξέταση; Σκέφτομαι να ξεκινήσω πιο ισορροπημένη διατροφή γιατί ήδη έχω πάρει 10 κιλά και φοβάμαι για το μωρό. Μήπως δηλαδή σε έναν μήνα είναι αργά να την κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Το 182 ειναι ειναι λιγο υψηλο. Καλο θα ηταν να μιλησεις με το γυναικολογο σου η τον ενδοκρινολογο σου. Μαλλον θα χρειαστείς διατροφή προσαρμοσμενη.:wink:

γεια σου,μιλησα με τον γιατρο μου ειναι οκ μου ειπε απλα να μην τρωω πολλα γλυκα:lol:

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΗ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 22-10-11:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σακχαρο προ ληψης γλυκοζης 77mg

 

Καμπυλη Σακχαρου μετα ληψης γλυκοζης 100γρ:

60min σακχαρο 121mg Φ.Τ.120-170

120min σακχαρο 124mg Φ.Τ.65-120

180min 91mg Φ.Τ.70-110

 

ο γιατρος ειπε να κοψω ψωμια, γλυκα, ζυμαρικα .....:mad:

και τι να τρωω δηλαδη?????:?:

Η μια τσιμπημενη τιμη με υποχρεωνει να προσεξω τοσο πολυ?:shock:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σακχαρο προ ληψης γλυκοζης 77mg

 

Καμπυλη Σακχαρου μετα ληψης γλυκοζης 100γρ:

60min σακχαρο 121mg Φ.Τ.120-170

120min σακχαρο 124mg Φ.Τ.65-120

180min 91mg Φ.Τ.70-110

 

ο γιατρος ειπε να κοψω ψωμια, γλυκα, ζυμαρικα .....:mad:

και τι να τρωω δηλαδη?????:?:

Η μια τσιμπημενη τιμη με υποχρεωνει να προσεξω τοσο πολυ?:shock:

 

Καλημέρα. Δυστυχώς έτσι είναι. Και εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχα 2 μόνο μονάδες παραπάνω στη μία τιμή (το όριο ήταν 115 και είχα 117 αν θυμάμαι καλά) και μετά...έπεσε πείνα.:(

Δες το από την καλή του πλευρά, ότι δηλαδή θα προσέξεις περισσότερο τη διατροφή σου και δε θα ανέβει και πολύ η ζυγαριά. Εγώ στη 2η πήρα μόνο 9 κιλά.:wink:

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

πριν λίγες μέρες έκανα το ντόπλερ και ο γιατρός μου βρήκε τη μπέμπα ελαφρώς μεγάλη για 30η εβδομάδα (γύρω στα 1.700 γρ.) και μου είπε να κάνω καμπύλη ζαχάρου. Με τον γυναικολόγο μου έχω συννενοηθεί για καμπύλη ζαχάρου, δηλαδή θα την έκανα ούτως ή άλλως. Όμως ο γιατρός των εξειδικευμένων υπερήχων μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω καμπήλη των 100 γρ. γλυκόζης διάρκειας 3 ωρών, ενώ ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε καμπύλη των 50 γρ. διάρκειας μίας ώρας. Και όταν του είπα ότι στο ντόπλερ η μπέμπα φαίνεται λίγο μεγάλη μου λέει ' μπορεί να έχει τσιμπήσει λίγο το ζάχαρο αλλά δεν κάνουμε τον 100 παρά μόνο αν των 50 μας βγει ανεβασμένη". Τι να πω πια; Ο γιατρός των υπερήχων μου είπε ότι κανονικά γίνται των 50 γρ. γλυκόζης, αλλά αν υπάρχει ένδειξη πρέπει να γίνει των 100 και με μεγάλη διάρκεια. Εσάς τι σας έχουν πει;

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γυναικολόγος πάντα γράφει αυτή των 100 γραμμαρίων αλλά από ότι λένε όλοι οι υπόλοιποι (μικροβιολόγος, γιατρός του τεβε κτλ) δεν είναι ανάγκη να κάνει κανείς αυτή των 100 γραμμαρίων δείχνει και αυτή των λιγότερων γραμμαρίων, πόσα όμως γραμμάρια προτείναν δεν θυμάμαι αν δηλαδή ήταν 50 που λες εσύ ή λίγο παραπάνω.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω κάποια ένδειξη,και μαλιστα στην 26η εβδομαδα, εκανα με 100γρ γλυκοζη, κανεις μια φορα και ξεμπερδευεις! Και στο ιντερνετ που το εψαξα, αυτη που προτεινεται ειναι των 100γρ.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα κοριτσια!!!! εκανα την καμπυλη σακχαρου στην 25η βδομαδα κ βγηκαν τωρα τα αποτελεσματα(το ΙΚΑ βλεπετε!) εκανα τα 50 γρ κ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης.... 0'-62 κ στα 60'-172... μεσα στα ορια του φυσιολογικου την βλεπω αλλα μου φαινεται οτι παραειναι χαμηλη η πρωτη κ λιγο τσιμπιμενη η τελευταια.. πειτε μου κ εσεις!!!!!:confused:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 0 και 60 έκανες?

Σε δύο ώρες δε σου είπε να τη ξαναμετρήσεις?

Καλές είναι αυτές οι τιμές σου. Καλύτερα να είναι αρκετά χαμηλή η πρωινή για να μην ανεβαίνει με το που τρώς κάτι στα ύψη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 0 και 60 έκανες?

Σε δύο ώρες δε σου είπε να τη ξαναμετρήσεις?

Καλές είναι αυτές οι τιμές σου. Καλύτερα να είναι αρκετά χαμηλή η πρωινή για να μην ανεβαίνει με το που τρώς κάτι στα ύψη!!!

οχι μονο της 1 ωρας μου ειπε ο γιατρος να κανω γιατι γενικα απο την αρχη ειχα πολυ χαμηλο ζαχαρο!!!! απλα μου φανηκε λιγακι τσιμπιμενη η δευτερη μετρηση αν κ μεσα στα ορια του φυσιολογικου. σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκίνησα πρώτα με την μικρή καμπύλη των 50 μλ και στην 1 ώρα είχα 165.Στην μικρή δεν μετράς ξανά στο δίωρο..Νομίζω πως είναι ανεβασμένη η τιμή χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός αυτό σκέφτηκε για μένα και με έστειλε και έκανα και την 100μλ και εκεί οι τιμές ήταν στο Θεό..Συμπέρασμα:διαβήτης κύησης -δεν έχω ιστορικό, ως τότε είχα πάρει μόνο 3 κιλά και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια για κάτι τέτοιο- που αρχικά προσπαθούσα να στρώσω με διατροφή αλλά πλέον κάνω και ινσουλίνη..Μήπως να το κοιτάξεις λίγο για να μην έχεις κανένα θέμα με το μωρό?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκίνησα πρώτα με την μικρή καμπύλη των 50 μλ και στην 1 ώρα είχα 165.Στην μικρή δεν μετράς ξανά στο δίωρο..Νομίζω πως είναι ανεβασμένη η τιμή χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός αυτό σκέφτηκε για μένα και με έστειλε και έκανα και την 100μλ και εκεί οι τιμές ήταν στο Θεό..Συμπέρασμα:διαβήτης κύησης -δεν έχω ιστορικό, ως τότε είχα πάρει μόνο 3 κιλά και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια για κάτι τέτοιο- που αρχικά προσπαθούσα να στρώσω με διατροφή αλλά πλέον κάνω και ινσουλίνη..Μήπως να το κοιτάξεις λίγο για να μην έχεις κανένα θέμα με το μωρό?

εχω γιατρο την δευτερα που μας ερχεται οποτε θα το συζητησουμε με τον γιατρο οπως το λες κ εσυ να δουμε τι θα μου πει κ εκεινος!!! σ'ευχαριστω πολυ!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...