Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑΘΜΟΥΛΗΣ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ


Recommended Posts

καλημερα μηπως εχει καποιος αποψη για τον παιδικο σταθμο σταθμουλη στο κερατσινι?Μολις ξεκινησα τη μικρη μου κι εχω αγωνια.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 423
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παω εδω και μια εβδομαδα το γιο μου στο βρεφικο εχω την επιδοτηση απο τον ΟΕΕ.ακομα ειμαι επιφυλακτικη πολυ.πριν τον πηγαινα στο ΠΑΛΑΤΑΚΙ ο καλυτερος για εμενα.Νομιζω θελει λιγο να ειμαστε απο κοντα τους εχω εντοπισει καποιες λεπτομερειες.ο μικρος ερχεται χαρουμενος και καθαρος.απλα θα ηθελα λιγο καλυτερη οργανωση πχ στο βιβλιο επικοινωνιας.μπορω να πω ομως οτι προσπαθουν να ανταποκριθουν σε αυτα που ζηταμε.αυτο που εχω να πω ειναι συχνες επισκεψεις.εγω το εχω εφαρμοσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομομαι που βρηκα καποια μανουλα που στελνει το παιδακι της στον ιδιο σταθμο.Ειμαστε κι εμεις στο βρεφικο τμημα μεσω ΟΕΕ.Οσο για το βιβλιο επικοινωνιας μας το εστειλαν απ την πρωτη μερα σκισμενο και τα γραμματα εδειχναν σαν να ηταν παιδιου του δημοτικου.Τι γνωμη εχεις για την κοπελα που τα προσεχει?Επισης οταν ρωταω την κορη μου τι κανουν τα παιδακια μου λεει πως κλαινε.Εσυ τι εχεις παρατηρησει απο τις επισκεψεις γιατι εγω δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Στη συμπεριφορα του μικρου δεν εχω δει καποια αλλαγή εμενα ειναι 13 μηνων και δεν μπορω να παρω απαντηση σε ερωτηματα που θα ηθελα.η κοπελα που τα κραταει ειναι λιγο απειρη ακομα και δεν ξερω αν μπορει να συμμετεχει σωστα στην αναπτυξη και εξελιξη του μικρου.πχ πρεπει να σταματησουμε να αλεθουμε το φαγητο και να το λιωνουμε με πηρουνι εκεινη αραγε μπορει να τον εκπαιδευσει να το φαι λιωμενο και οχι αλεσμενο;βεβαια δεν θελω να ειμαι προκατηλημενη μαζι της γιατι μπορει να ειναι καλη σε αυτο που κανει και να εξεληχθουν καλα τα πραγματα.μπορει βεβαια ο γιος μου να περναει καλα επειδη κανεις δεν θα του λεει οχι και δεν θα υπαρχει πειθαρχεια.ομως χτες που πηγα ξαφνικα στο σταθμο 15:40 για να δω τον μικρο που μου τον φερνουν 16:45 σπιτι ο μικρος ελειπε...τον ειχαν βαλει στο σχολικο να τον φερουν δηλαδη 1 ωρα και 5 λεπτα το παιδι θα εκανε βολτες με το σχολικο οπως καταλαβαινεις εγινα εξαλλη.η υπευθυνη που ελειπε εκεινη την ωρα μου ειπε οτι ετυχε και δεν γινεται ετσι.τωρα δεν θα τους αφησω σε χλωρο κλαρι.σημερα τον πηγα εγω το πρωι και ο μικρος μολις ειδε το σταθμο χτυπαγε παλαμακια.ο χρονος θα δειξει πως θα παμε.περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Μελινα ολα καλα;εμεις χτες καλα και σημερα που ηρθε το σχολικο ο μικρος ενθουσιστηκε που το ειδε.χτυπουσε παλαμακια και ηταν ευδιαθετος αλλα και χτες που ηρθε ηταν καλα.η μικρη πως ειναι.περιμενω νεα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τιγρακι.Εμεις δυο μερες δεν πηγαμε στον σταθμο.Ημικρη αρνουταν να ντυθει και εκλαιγε.Σημερα την πηγε ο μπαμπας της.Μου ειπε πως ηταν και μια καινουργια κοπελα και πως ολοι την υποδεχτηκαν ζεστα.Βεβαια οταν εφυγε ο μπαμπας της εκλαιγε.Σε λιγο θα παρω να ρωτησω πως παει κι αν καταφερω να το σκασω απ τη δουλεια θα παω να την παρω εγω.Πολυ χαιρομαι που ο μικρος σου προσαρμοστηκε τοσο ευκολα.Το οτι χαιρεται ειναι πολυ θετικο.Ασχετα απ τις αμφιβολιες μας πιστευω πως πρεπει να ακολουθουμε και το ενστικτο τους.Ελπιζω να προσαρμοστει και η μικρη μου γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Τιγράκι και barbie-dora,

εγώ πριν δηλώσω τους σταθμούς τους έλεγξα τους χώρους.

Σε σχέση με κάτι άλλα είναι πολύ καλό! Ο μικρός μου είναι 11 μηνών...

Μου δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα με τον ΟΕΕ.

Μου είχε εγκριθεί και η επιταγή για την μεγάλη μου κόρη (3.5 ετών)

στο Β' ΚΔΑΠ (απογευματινό) στην οδό Περεβού, αλλά μόλις

πήγα για να δώσω τα χαρτιά μου είπαν πως τελικά αυτή την χρονιά

δεν θα δέχονται κάτω των 5 ετών... Καλά... και πως μου έδωσαν τα 2.000?

Τώρα πρέπει να πάω Αθήνα, στα κεντρικά του ΟΕΕ. Από προσωπική σας εμπειρία,

μήπως καταφέρω και αλλάξω την επιταγή της Αναστασίας από το Β'ΚΔΑΠ και την

δηλώσω σε κανέναν άλλον απογευματινό? Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες.nmarinou εχεις και εσυ το μικρο σου στο σταθμουλη γιατι δεν καταλαβα.για απογευματινο σταθμο δεν ξερω κατι.ρωτα στα κεντρικα να σε καθοδηγησουν οταν πας με την επιταγη.ευχομαι να βρεις γρηγορα λυση.φιλακια στα μικρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τιγράκι,

ναι έχω και εγώ τον μικρό μου στον σταθμούλη.

Εγκρίθηκα από τον ΟΕΕ. Ημουν η 2η επιλαχούσα.

Οι δύο πριν από εμένα αρνήθηκαν στην εγγραφή

και έτσι με ειδοποίησαν. Σκέφτομαι για αρχή να έρχονται

και να τον παίρνουν για κανένα δύωρο... Είναι βλέπεις πολύ

γατζωμένος επάνω μου και με τρομάζει η όψη του όταν

ανακαλύψει ότι δεν είμαι τριγύρω.

Εκτός αυτού εγώ δουλεύω πάντα απόγευμα και εγώ

θα τον πηγαίνω πρωί. Ε... να τον βλέπω και λίγο...

Τώρα θα μου πεις γιατί να τον πάω τότε σε σταθμό...

Ελεγα σε αυτό το δύωρο να πήγαινα την μεγάλη μου

σε κολυμβυτήριο... (καμιά πρόταση για την περιοχή μας?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει δημοτικο κολυμβητηριο δραπετσωνας μου ειπε ο αντρας μου στο παλιο εργοστασιο της ΔΕΗ απο πισω το μικρο να τον πηγαινεις να παιζει με το γιο μου πιο πολλες ωρες θα σου μενει και εσενα χρονος για πιο πολλες δουλειες.ασε που θα εκτονωνεται και εκεινος στο παιχνιδι.με την μικρη τι εκανες με το σταθμο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός είναι ενός έτους και θα ήθελα να ξέρω για του χρόνου, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για την εγγραφή του σε σταθμό μέσω ΟΕΕ...Μπορείτε να με ενημερώσετε; Επίσης, με ποια κριτήρια γίνεται η τελική επιλογή; Τα πηγαινοφέρνουν με σχολικό; Ποσες ώρες τα κρατάνε; Α, και κάτι ακομη...γιατί κάποιος μου το είπε..Το προνήπιο έχει ενταχθεί στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση; Από ποια ηλικία ξεκινουν προνήπιο τα παιδάκια;

Link to comment
Share on other sites

Hello Candy,

Καταρχάς πρέπει να το πάρεις χαμπάρι πριν λήξη η προθεσμία εγγραφής. Συνήθως γίνεται τον Μάιο-Ιούνιο... αλλά δεν είναι στάνταρντ κάθε χρόνο. Οικογενειακή κατάσταση, ένσημα, ληξιαρχική πράξη, εκκαθαριστικό κ.ά. Ενημερώνουν κάθε χρόνο. τηλ. 210-5216600 και 210-3211660. Πάς στην Εργ. Εστία (Πειραιά) καταθέσεις τα χαρτιά κάνεις μία αίτηση γράφοντας σε ποιους παιδικούς σταθμούς θέλεις να πας το παιδί σου. Εχουν μεγάλη λίστα σε όλη την Δυτική Αττική! Μετά από κανένα μήνα αφισοκολούν αυτούς που περάσανε. Σου δίνουν την επιταγή και πας και την καταθέτεις στον σταθμό που επιλέξανε. Απλά πράγματα...

Ισως κρατήσουν την ίδια "γραμμή" του χρόνου αλλά... μην ξεχνάς... έρχονται εκλογές! Μπορεί να ακυρώσουν όλη την επιδότηση!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και μίλησα με την Κερασούλα (Σούλα) για τα διαδικαστικά. Ισως βάλουν κολυμβητήριο για τα μεγαλύτερα (άνω των 2-3 ετών). Αμα συμπληρωθούν παιδάκια της είπα πως την ώρα που θα παίρνουν τον μικρό από το σπίτι να παίρνουν και την μεγάλη. Να αφήνουν αυτόν στο σταθμό, να πηγαίνουν την μεγάλη κολυμβητήριο... να γυρίζουν την μικρή από το κολυμβητήριο και ή να μένουν για φαγητό ή να μου τους γυρίζουν στο σπίτι και τους δύο. Νομίζω πως αν το "φτιάξω" δύο φορές την εβδομάδα θα ήταν καλό!

Εσύ τι λές?

Τον ξεκίνησες τον μικρό? Τι ώρες πάει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ταλιμπανακι μου το λενε Γιωργο ειναι ξανθος με γανανα ματακια.και τωρα ειναι 13 μηνων.ο μικρος παει σταθμο εδω και 2 εβδομαδες.ερχονται το πρωι 7 παρα και τον φερνουν 5 παρα αστα εργατια και ο μικρος.ευτυχως ειναι καλο παιδακι και δεν παραπονιεται.και στο σταθμο η Σουλα μου ειπε οτι ειναι καλος και δεν γκρινιαζει.μαλλον εχει καταλαβει ο μικρος μου οτι δεν εχουμε αλλη λυση.εσενα ο μικρος πως ειναι αν παω να τον δω.χαιρομαι που εχουμε μαζι τα παιδακια μας.καλο προγραμμα μου ακουγεται με το κολυμβητηριο.μακαρι να γινει.η γνωμη μου ειναι να τα αφηνεις να τρωνε στο σταθμο καλο θα κανει σε ολους.θα ανεξαρτοποιηθουν και οταν θα ερχονται σπιτι θα εχουν εκτονωθει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Σκέφτομαι να το στείλω απ' του χρόνου πλέον σε παιδικό σταθμό..αν και ανησυχώ πολύ ...αν θα κάθεται, αν θα τον προσέχουν, κλπ κλπ...αλλά και μες το σπίτι κλεισμένο..ξέρω κι εγώ... Προς το παρόν βέβαια τον κρατάει η μαμά μου...μένουμε πάνω-κάτω..και οποτε τον κρατάει σπίτι μας.. Τώρα είναι 13 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες.

Εχω πάρει και εγώ την επιδότηση από τον ΟΕΕ και ηθελα μια διευκρίνηση.

Αναφερεται καπου οτι εσεις οι ιδιες παραλαβατε την επιταγη για να πατε στον παιδικο σταθμο. Εμενα μου εδωσαν καποια χαρτια, συνολο 6 σελιδες, και μου ειπαν πως ειμαι ετοιμη. ήδη ο μικρος εχει ξεκινησει και δεν μου ανεφεραν ουτε απο τον παιδικο κατι για την επιταγη. Γιατι ακολουθειτε διαφορετικη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εμενα κατι χαρτια μου εδωσαν και τα πηγα στο σταθμο και ολα ενταξει.ισως ειναι το ιδιο αν χρειαζοταν κατι αλλο θα μου το ελεγαν απο το σταθμο.εκτος αν μεσα σε αυτα τα χαρτια ηταν και η επιταγη και σαν βουρλο που ειμαι με τα γραφειοκρατικα δεν το καταλαβα.μην προβληματιζεσαι αν ηθελαν κατι αλλο θα στο ελεγαν.απλα μου ειπαν απο το σταθμο οτι θα μου στελνουν καθε μηνα κατι σαν παρουσια να το υπογραφω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι κοπελιες.

Επειδη κι εμεις στην Αμφιαλη μένουμε...πηγαμε στο κολυμβητηριο...το ειδαμε...ολα ωραια και καλα...αλλα δεν δεχονται την κορη μας γιατι ειναι 3 ετων.

Απο 4 και πανω λεει.Ουτε καν στις ωρες κοιινου με την μαμα της δεν επιτρεπουν.

Εσας ποσο ειναι και τα δεχτηκαν ?

Μηπως μου ειπαν μπαρουφες στη γραμματεια ?

Link to comment
Share on other sites

barbie dora πηγαινεις τη μικρη στο σταθμο περιμενουμε νεα σας

Καλημερα τιγρακι.Πως παει ο μικρουλης σου?Εμεις το παλευουμε ακομη.Μπορω να πω πως ακομα δεν εχει προσαρμοστει και το πρωι δεν θελει να πηγαινει.Δυο φορες που πηγα στο σταθμο μου φανηκαν ολα οκ.Το μονο που με στεναχωρει ειναι πως τα παιδακια πανω παντα κλαινε.Παντως η Σουλα φαινεται να αγαπαει τη δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

Τιγράκι, τον γιό μου τον λένε Παναγιώτη (11 μηνών) μάλλον θα ξεκινήσω από αύριο ή Δευτέρα...

Εσύ έκατσες μαζί του την πρώτη μέρα? Λέω να κάτσω κανένα μισάωρο και αν βρει ασχολία να τον χαιρετήσω και να φύγω.

Νομίζω πως τον είδα τον Γιωργάκι όταν πήγα την Τετάρτη... Ξεχωρίζει βλέπεις... είναι σαν Σουηδός!

Candy, νομίζω πως αν δεν μας βλέπουν τα παιδιά μας, δεν γκρινιάζουν! Εγώ βλέπω πως αν είναι στο δωμάτιο της αδελφής του και παίζουν είναι όλα καλά. Αν κάνω και σκάσω κεφάλι από την πόρτα για να ελέγξω την κατάσταση... αρχίζει να γκρινιάζει και ζητάει αγκαλιά. Δεν είναι αργά να τον αρχίσεις και φέτος.

Ειρήνη, αυτά τα χαρτιά είναι μία «ετήσια επιταγή». Αυτά οι σταθμοί καταθέτουν και παίρνουν τα χρήματά τους...

Πήγα προχθές στον κ. Χομότζολη, στα κεντρικά Αθηνών του ΟΕΕ και έριξα έναν μικροκαυγά μαζί του. Οταν μου εγκρίνανε την επιταγή της μεγάλης μου δεν έλεγξαν την ηλικία και όταν πήγα στο ΚΔΑΠ (απόγευμα) για το ΟΚ «έφαγα πόρτα» λόγω ηλικίας! «Το λάθος είναι δικό σας κυρία μου. Εσεις έπρεπε να ελέγξετε τι ηλικία δέχεται ο σταθμός» λέει. Ω... ρε... ποιος είδε τον Θεό... (δουλεύω και σε εφημερίδα)... και τον πήρε! -«Εσείς που δίνεται τις επιχορηγήσεις δεν τα τσεκάρετε?... ή τα τσεκάρετε και σας «βγαίνουν» -κατά λάθος (?) για να γυρίσουν σε εσάς τα ανεκμετάλλευτα χρήματα!» -«Μόλις λήξει η περίοδος κατάθεσης αιτήσεων για τους σταθμούς, βγαίνουν οι πρώτοι πίνακες που γράφουν αυτούς που εγκρίθηκαν. Εχεις μία βδομάδα περιθώριο να ελέγξεις που μπήκες, αν σε δεχθούν και να καταθέσεις ένσταση αν θες.» -«Και εγώ που το ξέρω. Το μόνο που μου είπαν ήταν να περάσω μετά από κανένα μήνα να δω αν βγήκαν τα αποτελέσματα... καμία ημεροομηνία!» -«Τα γράφουμε όλα στο site μας!» -«Και εγώ που να το ξέρω, έχω κρυστάλλινη σφαίρα?»...

Το αποτέλεσμα είναι να έχω μία επιταγή 1.900 ευρώ στο χέρι μου και να μην μπορώ να την εκμεταλλευτώ. Ούτε εγώ ούτε και το ΚΔΑΠ. Αλλά δεν τους την επέστρεψα, ούτε την ακύρωσα!... Και δεν υπάρχει και δεύτερη επιλαχούσα για να μπει στην θέση μου... Τσάμπα τα λεφτά! ΜΗΤΕΡΕΣ... του χρόνου να είμαστε ενημερωμένες! Μετά τον Φλεβάρη στο site του ΟΕΕ ψάξτε για την «Διεύθυνση Συντονισμού». Εκεί θα μπει η «Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για το 2010». Στο άρθρο 3 (εκεί ήταν φέτος) θα αναφέρουν επίσημα και λεπτομερώς τα δικαιώματά μας.

Οτι χρειαστείτε στην διάθεσή σας, Νατάσα

Link to comment
Share on other sites

nmarinou δεν εκατσα μαζι του γιατι δεν μπορουσα λογω εργασιας.αν μπορεις να τον πας και να στον φερουν εκεινοι ειναι το καλυτερο.μου ειχε πει καποια στιγμη μια βρεφοκομος απο αλλο σταθμο οταν εψαχνα .οτι καλο ειναι να γινεται ετσι για να καταλαβει το παιδι οτι το κιτρινο αυτοκινητο θα με παει στη μαμα μου.μετα απο κανα δυο μερες συνηθιζουν.εγω το μονο που θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια ειναι ψυχραιμια οταν τον δινεις το πρωι.εμεις 06:40 που κατεβαινω στη πυλωτη αρχιζω τραγουδαω και συνεχεια λεω "αντε καλε σχολικο ελα να με παρεις να παιξω με τους φιλους μου" και δωστου παλαμακια.τα παιδια αντιμετωπιζουν τα παντα οπως εμεις.αν φοβομαστε να τα αφησουμε χωρις εμας θα φοβηθουν και αυτα.θα το καταλαβουν.αν εισαι γεματη χαμογελο ολα θα πανε καλα.να εισαι αισιοδοξη το παιδι θα περναει ομορφα.τι να το κανεις σπιτι με μια γιαγια;τουβλο αναμεσα στα τουβλα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω... Να τον αφήσω για φαγητό από την πρώτη μέρα ή να τον φέρουν μετά από καμία ώρα? Μήπως τον Γιωργάκη σου τον λένε Τσίμπο και εσένα Κυριακή?

Νατάσα

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλ και ρωτα πως τα παει και αν ειναι καλα ασε τον εκει να φαει.εγω του στελνω δικο μου φαγητο.αν και μαλλον σε λιγο καιρο θα τον αφησω να τρωει απο εκει.σου στελνω πμ για τα ονοματα μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...