Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός στο Π.Φάληρο Άλιμος


Recommended Posts

Καλημέρα! Παρόλο που πρόκειται για το δεύτερο παιδί μου, βρίσκομαι ξανά στη διαδικασία αναζήτησης παιδικού σταθμού. Ο σταθμός, στον οποίο πήγαινε η κόρη μου και είμασταν αρκετά ικανοποιημένοι, έκλεισε. Και έτσι πάλι από την αρχή... Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς κάτι για τους παιδικούς σταθμούς: ΧΑΜΟΓΕΛΟ (Π. Φάληρο) ή ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΤΟΥΣΕΣ (Άλιμος); Ευχαριστώ.

.png,.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις πήγα στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ένοιωσα καλά, σα στο σπίτι μου. Και πιστεύω ότι πρέπει να ακολουθούμε το ένστικτο μας. Φεύγοντας όμως, άρχισα να αναρωτιέμαι αν από "εκπαιδευτικής" άποψης είναι επαρκές. Δεν είμαι από τους γονείς που θέλω το τρίχρονο παιδί μου να "εγκλωβιστεί" σ' ένα αυστηρό πρόγραμμα δραστηριοτήτων πχ Αγγλικά, κολυμβητήριο, mini tennis. Παρόλο αυτά μήπως στην ηλικία των 4 ή 5 χρόνων θα έπρεπε ή μάλλον καλύτερα θα το ενδιέφερε να κάνει κάτι παραπάνω; Η κόρη μου που τώρα πηγαίνει νηπιαγωγείο στο σχολείο που θα συνεχίσει και δημοτικό, έχει ψιλοαρχίσει να διαβάζει από τον Οκτώβριο, κάτι που φαντάζομαι ότι είναι αποτέλεσμα δουλειάς του παιδικού σταθμού που πήγαινε. Τώρα να μου πεις και έαν δε διάβαζε τώρα, δε θα το μάθαινε στο δημοτικό; Από ότι κατάλαβα εργάσθηκες σ' αυτόν το σταθμό, αλλά θα έστελνες το παιδί σου;

Ενημερωτικά, οι ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΤΟΥΣΕΣ, είναι ένας σταθμός 3 χρόνων λειτουργίας, διαφορετικής φιλοσοφίας. Κάνουν 2 γλώσσσες και αρκετές δραστηριότητες. Οι κοπέλες ήταν πολύ ζεστές, αλλά δεν είχα την αίσθηση του "οικογενειακού" του ΧΑΜΟΓΕΛΟΥ.

Δεν το περίμενα αυτό, αλλά στο δεύτερο παιδί είμαι πιο μπερδεμένη. Ίσως γιατί θεωρώ κάποια standards αδιαπραγμάτευτα και δε νοιώθω εύκολα καλυμμένη. Οι σταθμοί της Νέας Σμύρνης δεν μπορώ να πω ότι ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες μου.

Θα μπορούσες να μου πεις τη γνώμη σου σα μητέρα και σαν εκπαιδευτικός; Σ'ευχαριστώ πολύ! :)

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μήπως θα μπορούσατε να με ενημερώσετε εάν ο βρεφονηπιακός σταθμός ''Χαμόγελο΄΄ δέχεται μωράκι 20 μηνών και εάν έχετε ακούσει για ένα βρεφονηπιακό σταθμό στον Αλιμο ''Γλυκές Φατσούλες΄΄;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου παει στην σχολη Ξενοπουλου γιατι οταν περυσι εψαχνα νηπιαγωγειο ηταν η χρονια που τα νηπιαγωγεια που εχουν οι ιδ. παιδικοι σταθμοι δεν ηταν σιγουρο οτι θα ηταν νομιμα να το πω ?αρκετα για το κρατος?δεν ξερω, ομως ηταν ενα θεμα αλλαγων στην εκπαιδευση ετσι επρεπε να ψαχνω σε σχολεια του υπ.παιδειας.

Ευχομαι να ηταν σωστη η αποφαση μου μεχρι αυτην την στιγμη που σας γραφω δεν εχω παραπονο.

Στο χαμογελο τωρα. Ναι,ειναι οικογενειακο το κλιμα.

εχω φυγει εδω και 4 χρονια και εδω πρεπει να σου πω οτι ξερω καλα το χαμογελο εκεινης της εποχης.Απο τοτε εχει αλλαξει καποια πραγματα και καποια ειναι σταθερα.Πρωτο και βασικο λειπω εγω :lol:

περα απο την πλακα εχει αλλαξει ο χωρος. Εκει που ειμασταν παλια, ειχαμε εναν ομορφο κηπο με λεμονιες και ελιες και φτιαχναμε με τα παιδια λεμοναδες και μαζευαμε ελιες και φυτευαμε τα δικα μας λαχανικα.Πραγματα και γνωσεις που ΔΕΝ θα τις μαθει στο δημοτικο.

Ταιζαμε τις χελωνες μας, και τα παιδια σκαρφαλωναν στα δεντρα του κηπου,παιζαμε μικροι-μεγαλοι μπουγελο και σκαγαμε στα γελια τις ημερες του καφσωνα :lol:

Τωρα πιστευω πς θα εχει γινει καποια προσαρμογη ομως η βασικη ιδεα της βιωματικης εκπαιδευσης δεν θα εχει αλλαξει.το παιδι σου εκει δεν θα κανει μαθημα καποιας ξενης γλωσσας ουτε καποιο αθλημα.

Θα εχεις εσυ την ευκαιρια να κανεις μαθημα σε σχολη γονεων

Θα παει σε πολλα θετρα και μουσεια

Δεν θα το δεις σε καποια σχολικη παρασταση.

Θα δεις την δουλεια τους και την ζωη του στο σχολειο σε βιντεο το

καλοκαιρι σε γιορτη για τους γονεις.

Δεν θα εχεις την ευκαιρια να μιλας καθημερινα με την δασκαλα για το παιδι.

Πρεπει να κλεισεις ραντεβου.

Το φαγητο ειναι καλο.

Τις δασκαλες δεν τις ξερω ολες.

Η Τανια που ξερω ειναι μια χαρα.

Αχ δεν ξερω,θελεις να μαθεις κατι ακομα?τα παραπανω δεν τα γραφω για θετικα και αρνητικα απλα γραφω τι ξερω.ΕΣΥ και μονο ξερεις τι ειναι καλο για το δικο σου παιδι!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινέττα σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. :lol: Τώρα μένει...ν' αποφασίσω τη νοοτροπία του σταθμού που ταιριάζει καλύτερα στο γιο μου. Ουφ! είμαι μπερδεμένη... :? Από ότι έχω καταλάβει, από άλλες συζητήσεις γονέων, η ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ πρέπει να είναι αντίστοιχης φιλοσοφίας με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ, αλλά ίσως να έχει κάπως καλύτερες εγκαταστάσεις, εννοώντας μεγάλο κήπο. Γιατί αυτήν την όμορφη εικόνα του κήπου με τις λεμονιές και τις ελιές, δεν την είδα στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ. Μάλλον έχουν μετακομίσει και ο εξωτερικός χώρος είναι μικρός. Μamy-g, χωρίς να είμαι σίγουρη, γιατί ρώτησα για μεγαλύτερης ηλικίας παιδί, νομίζω ότι στο συγκεκριμένο σταθμό δεν παίρνουν βρέφη.

 

Για τον παιδικό σταθμό "Γλυκές Φατσούλες" δεν έχω άποψη. Προσπάθησα να μάθω τηλεφωνικά 2 φορές (με διαφορά 3 χρόνων, μία για την κόρη και μία για το γιο) κάποια πράγματα επικοινωνώντας μαζί τους και μου φάνηκε κάπως απόμακρη να την πω, ελιτίστικη να την πω, η συμπεριφορά τους και δε θέλησα να τους δω από κοντά. Παίρνεις τηλέφωνο και αφήνεις τα στοιχεία σου στη γραμματεία, η οποία τα μεταβιβάζει στην υπεύθυνη ενημέρωσης και στον υπεύθυνο οικονομικών (!) και οι οποίοι με τη σειρά τους θα σε πάρουν τηλέφωνο όταν θα έχουν κενό εκείνοι (!) για να τους δεις και να σε ενημερώσουν (περίπου 1,5 ώρα ενημέρωσης). Μπορεί κατά τα άλλα να είναι τέλειος σταθμός. Απλά δεν μου έκανε η φιλοσοφία τους. Πολύ καθαρό και περιποιημένο για τις μικρές ηλικίες μου φάνηκε η «Φωτεινή» στον ΆΛΙΜΟ.

 

Συμπαθητικό μου φάνηκε το «Παιχνίδι και Μάθηση». Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερα γι’ αυτόν το σταθμό;

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

Η "Φωτεινή" που αναφερει η Vicky B. ειναι πολύ καλη - το μόνο αρνητικό ειναι ότι δεν έχει μεγάλο κήπο - κατα τα άλλα (χωροι, καθαριότητα, φροντίδα των παιδιών, φαγητό, δραστηριότητες, ενημέρωση, δασκάλες) ειμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι! Και δεν αναφέρομαι μόνο στις μικρές ηλικίες, κανει παρα πολύ καλή δουλεια και στο Προνήπιο/Νήπιο (εχει μια εξαιρετική νηπιαγωγο στο τμημα του Νηπιαγωγείου!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Κι εμείς είχαμε το γιο μου στη "Φωτεινή" (στον Αλιμο) από 20 μηνών και πραγματικά είναι πάρα πολύ καλός παιδικός σταθμός. Καθαρός, ευάερος, ευήλιος, πολύ καλό φαγητό (ακόμα ο γιος μου παραπονιέται ότι το φαγητό που μαγειρεύω εγώ δεν είναι όπως της κυρίας Σμαράγδας) :roll: Το προσωπικό ευγενικό και καλά καταρτισμένο σε παιδαγωγικά θέματα. Η προετοιμασία που έγινε στο Νήπιο για το Δημοτικό είναι εμφανώς αποτελεσματική, διότι στην τάξη της Α' Δημοτικού που πηγαίνει τώρα ο γιος μου, η δασκάλα έχει παρατηρήσει ότι τα παιδιά της "Φωτεινής" είχαν μια πολύ καλή προετοιμασία. Τι να πω; Και η διεύθυνση είναι ιδιαίτερα προσιτή στους γονείς. Να φανταστείτε, αρκετοί γονείς ρωτούσαμε γιατί δεν σκεπτόντουσαν να φτιάξουν και δημοτικό και μας απάντησαν ότι δεν ήθελαν να γίνει απρόσωπος ο σταθμός και να χαλάσουν την ποιότητα που επιθυμούσαν να διατηρήσουν. Είναι οικογενειακός σταθμός και βλέπεις πολύ καλά τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Κι εμείς είχαμε το γιο μου στη "Φωτεινή" (στον Αλιμο) από 20 μηνών και πραγματικά είναι πάρα πολύ καλός παιδικός σταθμός. Καθαρός, ευάερος, ευήλιος, πολύ καλό φαγητό (ακόμα ο γιος μου παραπονιέται ότι το φαγητό που μαγειρεύω εγώ δεν είναι όπως της κυρίας Σμαράγδας) :roll: Το προσωπικό ευγενικό και καλά καταρτισμένο σε παιδαγωγικά θέματα. Η προετοιμασία που έγινε στο Νήπιο για το Δημοτικό είναι εμφανώς αποτελεσματική, διότι στην τάξη της Α' Δημοτικού που πηγαίνει τώρα ο γιος μου, η δασκάλα έχει παρατηρήσει ότι τα παιδιά της "Φωτεινής" είχαν μια πολύ καλή προετοιμασία. Τι να πω; Και η διεύθυνση είναι ιδιαίτερα προσιτή στους γονείς. Να φανταστείτε, αρκετοί γονείς ρωτούσαμε γιατί δεν σκεπτόντουσαν να φτιάξουν και δημοτικό και μας απάντησαν ότι δεν ήθελαν να γίνει απρόσωπος ο σταθμός και να χαλάσουν την ποιότητα που επιθυμούσαν να διατηρήσουν. Είναι οικογενειακός σταθμός και βλέπεις πολύ καλά τι γίνεται.

 

 

καλημέρα, μήπως θα μπορούσατε να με ενημερωσετε που βρίσκεται ο σταθμός "Φωτεινή" γιατί δεν μπορώ να τον βρω από τα 118** αν έχετε τηλ ή δυνατόν διεύθυνση

ευχαριστώ :D

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, μήπως θα μπορούσατε να με ενημερωσετε που βρίσκεται ο σταθμός "Φωτεινή" γιατί δεν μπορώ να τον βρω από τα 118** αν έχετε τηλ ή δυνατόν διεύθυνση

ευχαριστώ :D

 

Το τηλέφωνο είναι 210 9851502.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάει ο μικρός μου στο Χαμόγελο είμαστε σχετικά ευχαριστημένοι, είναι όντως όπως τα λέει η Νινέτα ότι δεν μπορείς καθημερινά να μιλάς ότι είναι μικρός ο χώρος του διαλλειματος αλλά είναι σχετικά ολιγομελή τα τμήματα και δεν γίνεται ο πανικός των αλλων παιδικών σταθμων. Η Τάνια είναι όντως πολύ καλή αλλά παίρνει μεγαλύτερες τάξεις νήπια δηλαδή....Το υπόλοιπο προσωπικό αλλάζει συχνά οπότε αυτό δεν είναι θετικό....

 

 

Ο γιος μου παει στην σχολη Ξενοπουλου γιατι οταν περυσι εψαχνα νηπιαγωγειο ηταν η χρονια που τα νηπιαγωγεια που εχουν οι ιδ. παιδικοι σταθμοι δεν ηταν σιγουρο οτι θα ηταν νομιμα να το πω ?αρκετα για το κρατος?δεν ξερω, ομως ηταν ενα θεμα αλλαγων στην εκπαιδευση ετσι επρεπε να ψαχνω σε σχολεια του υπ.παιδειας.

Ευχομαι να ηταν σωστη η αποφαση μου μεχρι αυτην την στιγμη που σας γραφω δεν εχω παραπονο.

Στο χαμογελο τωρα. Ναι,ειναι οικογενειακο το κλιμα.

εχω φυγει εδω και 4 χρονια και εδω πρεπει να σου πω οτι ξερω καλα το χαμογελο εκεινης της εποχης.Απο τοτε εχει αλλαξει καποια πραγματα και καποια ειναι σταθερα.Πρωτο και βασικο λειπω εγω :lol:

περα απο την πλακα εχει αλλαξει ο χωρος. Εκει που ειμασταν παλια, ειχαμε εναν ομορφο κηπο με λεμονιες και ελιες και φτιαχναμε με τα παιδια λεμοναδες και μαζευαμε ελιες και φυτευαμε τα δικα μας λαχανικα.Πραγματα και γνωσεις που ΔΕΝ θα τις μαθει στο δημοτικο.

Ταιζαμε τις χελωνες μας, και τα παιδια σκαρφαλωναν στα δεντρα του κηπου,παιζαμε μικροι-μεγαλοι μπουγελο και σκαγαμε στα γελια τις ημερες του καφσωνα :lol:

Τωρα πιστευω πς θα εχει γινει καποια προσαρμογη ομως η βασικη ιδεα της βιωματικης εκπαιδευσης δεν θα εχει αλλαξει.το παιδι σου εκει δεν θα κανει μαθημα καποιας ξενης γλωσσας ουτε καποιο αθλημα.

Θα εχεις εσυ την ευκαιρια να κανεις μαθημα σε σχολη γονεων

Θα παει σε πολλα θετρα και μουσεια

Δεν θα το δεις σε καποια σχολικη παρασταση.

Θα δεις την δουλεια τους και την ζωη του στο σχολειο σε βιντεο το

καλοκαιρι σε γιορτη για τους γονεις.

Δεν θα εχεις την ευκαιρια να μιλας καθημερινα με την δασκαλα για το παιδι.

Πρεπει να κλεισεις ραντεβου.

Το φαγητο ειναι καλο.

Τις δασκαλες δεν τις ξερω ολες.

Η Τανια που ξερω ειναι μια χαρα.

Αχ δεν ξερω,θελεις να μαθεις κατι ακομα?τα παραπανω δεν τα γραφω για θετικα και αρνητικα απλα γραφω τι ξερω.ΕΣΥ και μονο ξερεις τι ειναι καλο για το δικο σου παιδι!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

EL τελικά τον έγραψα στο Χαμόγελο και θα ξεκινήσει μέσα Μαρτίου - αρχές Απριλίου. Σε ποιο τμήμα είναι ο δικός σου γιος; Θα είναι συμμαθητές; Ο δικός μου θα πάει στα μικρά (του 2005).

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Η δική μου εμπειρία από το Χαμόγελο είναι αρκετά καλή. Ο γιός μου πηγαίνει τώρα στο προνήπιο και είναι στο Χαμόγελο από τα 2 του χρόνια.

Είχα ψάξει πολύ πρίν στείλω το παιδί μου σε παιδικό σταθμό και η αλήθεια είναι ότι μόνο στο Χαμόγελο βρήκα το ζεστό και οικογενειακό περιβάλλον που έψαχνα και που κατά τη γνώμη μου οφείλεται στην Κα Φράγκου Σπυριδούλα.

Υπάρχουν βέβαια και κάποια πράγματα που δεν με ευχαριστούν απόλυτα, όπως το ότι δεν υπάρχει καθημερινή ενημέρωση από τις δασκάλες, δεν υπάρχει πια ο κήπος, ότι δεν κάνουν γιορτές. Όμως σε αυτήν την τρυφερή ηλικία νομίζω ότι τα παιδιά δεν έχουν ανάγκη από όλα αυτά. Όλα αυτά είναι δικές μας ανάγκες. Η αγάπη και το προσωπικό ενδιαφέρον που βρήκα στο Χαμόγελο με κάνουν να αισθάνομαι σίγουρη για το που αφήνω παιδί μου. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει χρόνος και αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι στα λίγο πιο μεγάλα του 2004 οπότε δεν θα είναι μαζί....Όντως η κα Σπυριδούλα είναι πολύ συνεργάσιμη και φιλική με εμάς τους γονείς αλλά σίγουρα η Νινέτα θα ξέρει περισσότερα να μας διαφωτίσει που θα την γνωρίζει προσωπικά....

Καλή αρχή σας εύχομαι....

EL τελικά τον έγραψα στο Χαμόγελο και θα ξεκινήσει μέσα Μαρτίου - αρχές Απριλίου. Σε ποιο τμήμα είναι ο δικός σου γιος; Θα είναι συμμαθητές; Ο δικός μου θα πάει στα μικρά (του 2005).
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο μπορω να γνωριζω, η Σπυριδουλα ειναι ενας ευγενικος ανθρωπος, με αγαπη για τα παιδια. Δεν το κανει για τα ματια του κοσμου.

Τα χρονια που περασα στο χαμογελο(πω,πω πολυ πισω με πατε τωρα :D )

ηταν ξεχωριστα τα κτηρια.Στο "δικο μου" χαμογελο υπευθυνη ηταν η κ. Βουλα Μαμαλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όντως, χωρίς να έχω ακόμα πλήρη εικόνα, η κα Φράγκου μπορεί να ήταν ένας από τους σημαντικότερους λόγους που επέλεξα το σταθμό. Ο μικρός ξεκινάει "σχολείο" τη Δευτέρα και ομολογώ ότι έχω σχετικό άγχος για την προσαρμογή του.

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απολυτα λογικο να εχεις αγχος!ευχομαι ολα να πανε καλα!!

ισως στην αρχη(ειδικα την 2 εβδομαδα)να δυσκολευτει λιγο στην προσαρμογη του ομως αυτο δεν ειναι και κανονας :D

Ο Αλεξανδρακος δεν περασε καποια ιδιαιτερη προσαρμογη οταν ξεκινησε φετος για πρωτη φορα το σχολειο :D

Ευχομαι καλη αρχη!!!

περιμενω τα νεα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου που ξεκίνησε παιδικό σταθμό 2 χρονών δεν είχε καθόλου θέμα προσαρμογής και ούτε κάποια αντίδραση αργότερα. Την πρώτη μέρα περιμέναμε απέξω και την ώρα που την πήραμε έφυγε μετά δυσκολίας, ενώ τη δεύτερη μας δήλωσε ότι θα γυρίσει με το σχολικό. Βέβαια, με αυτά που διαβάζω μάλλον δεν ήταν φυσιολογικό.

Όμως κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Και ο Θοδωρής, παρόλο που προσαρμόζεται εύκολα (για παράδειγμα έχουμε πάει σε παιδότοπο για πρώτη φορά, με έχει εγκαταλείψει και όταν τυχαία διασταυρωθήκαμε έβαλε τα κλάματα για να τον αφήσω ήσυχο), φοβάται το καινούργιο (πχ την πρώτη φορά που πήγαμε θέατρο, μου έπιασε το χέρι και μου ζητούσε να φύγουμε μέχρι να ξεκινήσει η παράσταση, γιατί δεν ήξερε τι θα αντιμετωπίσει). Γι' αυτό το λόγο συνεννοηθήκαμε με την κα Φράγκου να μην τον προετοιμάσω καθόλου, απλά τη Δευτέρα να του πω ότι θα πάμε να περάσουμε καλά και να παίξουμε με κάποια παιδιά. Για να μην τον τρομάξει το άγνωστο της λέξης σχολείο. Θα δούμε...

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΛΥΚΕΣ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΛΥΚΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΛΟ ΘΑ ΔΩ ΟΜΩΣ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ?

Νινέττα σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. :lol: Τώρα μένει...ν' αποφασίσω τη νοοτροπία του σταθμού που ταιριάζει καλύτερα στο γιο μου. Ουφ! είμαι μπερδεμένη... :? Από ότι έχω καταλάβει, από άλλες συζητήσεις γονέων, η ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ πρέπει να είναι αντίστοιχης φιλοσοφίας με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ, αλλά ίσως να έχει κάπως καλύτερες εγκαταστάσεις, εννοώντας μεγάλο κήπο. Γιατί αυτήν την όμορφη εικόνα του κήπου με τις λεμονιές και τις ελιές, δεν την είδα στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ. Μάλλον έχουν μετακομίσει και ο εξωτερικός χώρος είναι μικρός. Μamy-g, χωρίς να είμαι σίγουρη, γιατί ρώτησα για μεγαλύτερης ηλικίας παιδί, νομίζω ότι στο συγκεκριμένο σταθμό δεν παίρνουν βρέφη.

 

Για τον παιδικό σταθμό "Γλυκές Φατσούλες" δεν έχω άποψη. Προσπάθησα να μάθω τηλεφωνικά 2 φορές (με διαφορά 3 χρόνων, μία για την κόρη και μία για το γιο) κάποια πράγματα επικοινωνώντας μαζί τους και μου φάνηκε κάπως απόμακρη να την πω, ελιτίστικη να την πω, η συμπεριφορά τους και δε θέλησα να τους δω από κοντά. Παίρνεις τηλέφωνο και αφήνεις τα στοιχεία σου στη γραμματεία, η οποία τα μεταβιβάζει στην υπεύθυνη ενημέρωσης και στον υπεύθυνο οικονομικών (!) και οι οποίοι με τη σειρά τους θα σε πάρουν τηλέφωνο όταν θα έχουν κενό εκείνοι (!) για να τους δεις και να σε ενημερώσουν (περίπου 1,5 ώρα ενημέρωσης). Μπορεί κατά τα άλλα να είναι τέλειος σταθμός. Απλά δεν μου έκανε η φιλοσοφία τους. Πολύ καθαρό και περιποιημένο για τις μικρές ηλικίες μου φάνηκε η «Φωτεινή» στον ΆΛΙΜΟ.

 

Συμπαθητικό μου φάνηκε το «Παιχνίδι και Μάθηση». Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερα γι’ αυτόν το σταθμό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω γνωριζω για το χαμογελο πολλα :D 9 χρονια ηταν αυτα :lol:

τι θελεις να μαθεις?

 

Νινεττα σε παρακαλω αν μπορεις να μου πεις λιγα πραγματα για τον παιδικο σταθμο γλυκες φατσουλες στον αλιμο.Οτι προλαβες να καταλαβεις δηλαδη τις λιγες μερες που εργασθηκες σε αυτον.Ειναι πολυ σημαντικη για μενα η αποψη καποιου ειδικου που εχει δουλεψει σε καποιον σταθμο.Ευχαριστω εκ των προτερω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μήπως στον τελευταίο χρόνο έμαθε κάποια μαμά για τις Μικρές Πατούσες Αλιμος κάτι ή έβαλε το παιδάκι της εκεί για να με ενημερώσει? Σκέφτομαι να βάλω τη μικρή μου εκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

γεια σας!

θέλω πια να στείλω τα πιτσιρίκια μου (δίδυμα αγόρια 17 μηνών) σε παιδικό σταθμό όταν θα γίνουν 2 χρονών (από Σεπτέμβριο).

μπορείτε να μου προτείνετε κάτι καλό στις περιοχές που αναφέρω;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να μενεις καλαμακι και να δηλωσεις τη διευθυνση σου.αν εχεις καποιον γνωστο μπορεις να το κανεις.καλος ειναι και αυτος στην θουκυδιδου και αυτος στη θεομητορος πισω απο το shopping house.καλυτερα πηγαινε απο κοντα να σου πουν τι χρειαζεται και απο ποιες περιοχες περνουν.παντως αμα εχεις γνωστο στον δημο ολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...