Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι Σταθμοι στο Χαϊδαρι / Δασος Χαϊδαριου


Recommended Posts

Είναι στον Άνω Κορυδαλλό...Στα πυροβολεία...

 

Πήγαμε εχθές με τον Γιάννη (σύζυγος) και μας άρεσε.Πήγαμε αργά επίτηδες και ήταν κλειστός,αλλά μέσα μπορούσαμε να δούμε.Φάνηκε καθαρός,με ωραίους χώρους και ευρύχωρους.

 

Μήπως κάποια μανούλα έχει εμπειρία απο τον συγκεκριμένο σταθμό για να μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα?

 

Προσωπικά μου τον σύστησε ο παιδίατρος μου...;) και ας μένω στο Κερατσίνι.

 

ΥΓ Έψαξα αρκετά στο φόρουμ για τον συγκεκριμένο σταθμό και δεν βρήκα τίποτα.Εαν έχει ξαναγραφτεί κάτι...συγνώμη.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Ψάχνω παιδικό στο Χαιδάρι ή Αιγάλεω. Την κόρη μου την πήγαινα για 1 χρόνο σε εναν σταθμό στο Αιγάλεω. Σε γενικές γραμμές ήμουν ευχαριστημένη, μόνο που διαπίστωσα οτι δρούσε περισσότερο σαν φύλαξη και οτι δεν κάνανε πολλές δραστηριοτητες, επικοδομητικά παιχνίδια.

Έκλεισα ραντεβου για μεθαύριο στο Αλφαβητάρι, να παμε να το δουμε. Ήθελα να παω και στο Παιδικό Πολυτεχνείο, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου οτι ειναι ακριβός??

Αν έχετε κάποια άποψη για κάποιον σταθμο, θα με ευχαριστούσε να μου την λέγατε..

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανούλες!!Μένω απέναντι από τον παιδικό σταθμό "Παιδικό Πολυτεχνείο" στο Χαϊδάρι και ακούω κάθε πρωί να λένε τραγουδάκια και να κάνουν δραστηριότητες με τα παιδιά,μου φαίνεται πολύ καλό εμφανισιακά,μπορείτε να κάνετε μια βόλτα να το δείτε και από κοντά!Βρίσκεται στην Θερμοπυλών.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πραγματι εχω ακουσει πολυ καλα σχολια για το παιδικο πολυτεχνειο αλλα οταν πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν εχει θεσεις!Ειναι 10 μηνων ο δικος μου και στους περισσοτερους σταθμους(εδω στα δυτικα προαστια που ψαχνω) παιρνουν απο 1 η 1,5 χρονων!ειδα το βρεφονηπιακο μαγεμενο δασος και ειμαι κατα 90% ευχαριστημενη μετα απο μια επισκεψη μου !Σκεφτομαι να το παω εκει δεν εχω και αλλη επιλογη!μηπως καμια μανουλα παει εκει το παιδακι της να μας πει την εμπειρια της!Γιατι το βρηκα απο το ιντερνετ , δεν μου το συστησαν και ειμαι λιγο επιφυλακτικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

είναι ο 4ος στη σειρά σταθμός που επισκεπτόμαστε γιατί ο μικρός από Σεπτέμβρη 20 μηνών θα ξεκινήσει παιδικό σταθμό....

 

μέχρι στιγμής είχε τις καλύτερες εγκαταστάσεις από τους υπόλοιπους

και αυτό που μας κέρδισε είναι ότι δίνει έμφαση στα ομάδικό παιχνίδια και

στα παιχνίδια εκμάθησης...

το παιδί δεν είναι κλεισμένο όλη τη μέρα στη ίδια αίθουσα αλλά περνάει

από αρκετές αίθουσες που κάθε μια έχει το δικό της ρόλο

επίσης είναι 2 δασκάλες ανά 10 παιδάκια αυστηρώς

η μια είναι η δασκάλα βέβαια η άλλη είναι απλώς ασκούμενη

αλλά τέλος πάντων είναι 2 άτομα

 

εχουν πρόγραμμα για τις δραστηριότητες όλης της χρονιάς και το δίνουν από την αρχή της χρονιάς περιγράφοντας κάθε μέρα ξεχωριστά

δραστηριότητες, μενού κτλ.

 

το μενού είναι αυτό που έχουν οι περισσότεροι σταθμοί και που

εμένα δεν μου αρέσει καθόλου

δηλαδή ψωμί με μερέντα ή κείκ

βεβαία σ'αυτόν δεν το δίνουν κάθε μέρα

αλλά μια φορά την εβδομάδα

 

δίνουν και τόστ και άλλα πράγματα

σε σχέση με τους υπόλοιπους που δίνουν μόνο αυτό κάθε μέρα....

για δεκατιανό και απογευματινό

 

σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να τον γράψουμε εκεί αλλά θα ήθελα

να ακούσω και εμπειρίες από μαμάδες που έχουν τα παιδάκια τους εκεί...

 

γιατί πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στην Πλαστελίνη και σε άλλον ένα. Η Πλαστελίνη μου άρεσε πολύ περισσότερο, βασικά μου άρεσε τόσο που δε θα ψάξω άλλο, ήδη συμφώνησα και την επόμενη εβδομάδα θα πάμε να γραφτούμε:P. Ένας βασικός λόγος που πήγα να τους δω ήταν και η σύσταση της παιδιάτρου μας που είναι σε αυτή την περιοχή και η οποία μου είπε ότι τον θεωρεί τον καλύτερο (από αυτά που ακούει από τους γονείς) και ότι μετάνοιωσε που δεν πήγε και το δικό της το παιδί εκεί. Γενικά την εμπιστεύομαι, δεν είναι 'έμπορος' και μέχρι τώρα σε ό,τι μας έχει πει, έχει βγει σωστή.

 

Το κτίριο είναι καινούριο, ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ:-D, οι αίθουσες είναι φωτεινές και αερίζονται καλά, μόνο ο τρίτος όροφος έχει ένα θέμα με τη ζέστη, όπως μου είπαν όμως, είναι στο πρόγραμμα να μπει κλιματισμός (οι υπόλοιποι όροφοι ήδη είχαν). Τελικά έχει αυλή (νόμιζα ότι δεν έχει, και γι' αυτό το λόγο παραλίγο να μην πάω καν να τον δω), αλλά έτσι όπως είναι οι αίθουσες (δεν είναι κλειστοφοβικές), δεν ένοιωσα ότι σε αυτό το χώρο η αυλή είναι απαραίτητη, και απ' ό,τι κατάλαβα δεν την πολυχρησιμοποιούν. Το σύστημα με την εναλλαγή των αιθουσών που μου περιέγραψαν ακούγεται ωραίο.

 

Αυτό που μου έκανε καλή εντύπωση είναι η (απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω) καλή οργάνωσή τους, και το γεγονός ότι έχουν έντονη αίσθηση του παιδαγωγικού-εκπαιδευτικού τους ρόλου. Παρόλο που η αρχική μου πρόθεση ήταν το παιδί απλά να βγαίνει από το σπίτι και να έχει άλλα παιδάκια να παίζει, τελικά η πιο οργανωμένη προσέγγισή τους (μάθηση μέσα από παιχνίδι και καθοδήγηση) μου άρεσε. Με ενημέρωσαν για τον νέο -αναβαθμισμένο- ρόλο του νηπιαγωγείου, το οποίο -αν κατάλαβα καλά, και αν δε με παραμύθιαζαν:wink:- γίνεται κατά κάποιο τρόπο η πρώτη τάξη ενός επτατάξιου δημοτικού και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα βαθιά από τα επιτεύγματα (γραπτά, αριθμητικές πράξεις κλπ) των νηπίων που είδα αναρτημένα στους τοίχους. Για μένα το πιο σημαντικό είναι το παιδί να είναι ασφαλές, χαρούμενο, και να μάθει να λειτουργεί μέσα σε μια ομάδα, ωστόσο αυτή η προσπάθεια της γνωσιακής του ανάπτυξης μου άρεσε και αισθάνθηκα ότι γίνεται στο μέτρο που πρέπει, χωρίς υπερβολές.

 

Μου είπαν ότι κάθε τάξη (για την ηλικία της κόρης μου - 3 ετών) θα έχει εως 13 παιδιά, τα οποία με πιθανές απουσίες-αποχωρήσεις κλπ πέφτουν στην πράξη γύρω στα 10, και για αυτά τα παιδιά υπάρχει μία παιδαγωγός και μία δασκάλα. Δεν ξέρω γενικά τι συνηθίζεται, αλλά εμένα αυτή η αναλογία μου ακούγεται πολύ καλή.

 

Μου άρεσε επίσης ότι ανά 2 εβδομάδες βλέπει τα παιδιά παιδίατρος και ότι υπάρχει μία -στα λόγια τουλάχιστον- σχετική αυστηρότητα στο θέμα των άρρωστων παιδιών (μου είπε ότι είναι 'Μέρκελ' :confused:σε αυτό το θέμα γιατί πρέπει να σεβαστούν και να προφυλάξουν τα υπόλοιπα παιδιά). Δεν ξέρω πόσο θα βολέψει αυτό δύο εργαζόμενους γονείς και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι εφικτή η αυστηρή τήρησή του, αλλά εμένα (που η γυναίκα μου δε δουλεύει) με βολεύει:lol: και μου άρεσε που το άκουσα. Σαφώς και έχω στο πρόγραμμα ιώσεις και μύξες και πυρετούς (δεν ξέρω κανέναν που να τα γλύτωσε εντελώς), αλλά ό,τι μπορούμε να αποφύγουμε καλό είναι.

 

Η κουζίνα ήταν καθαρή, οι τουαλέτες (και γενικά όλοι οι χώροι) ήταν ακριβώς όπως στη φωτογραφία, ούτε πιο μικρές, ούτε πιο βρώμικες, ούτε πιο φθαρμένες, ήταν καινούριες, άστραφταν και ήταν κουκλίστικες. Γενικά η εντύπωση που αποκόμισα απ' την επίσκεψη ήταν μακράν καλύτερη από την άποψη που είχα διαμορφώσει βλέποντας το site, πήγα διστακτικός και έφυγα χαρούμενος.

 

Τα σχολικά (εκείνη τη μέρα δεν ήταν εκεί, αλλά τα έχω πετύχει ένα Σάββατο) είναι 4, καινούρια και πολύ καθαρά, προσωπικά με ικανοποίησε αυτό που είδα.

 

Από κάποιες κουβέντες συμπέρανα ότι είναι ιδιαίτερα υπομονετικοί (μέχρι να τα εκπαιδεύσουν, όχι ότι τα αφήνουν στη μοίρα τους) με το θέμα του φαγητού και της τουαλέτας, και γενικά μου έδωσαν την αίσθηση ότι δεν είναι ένας σταθμός που θα μαλώνουν τα παιδιά:mad: ή θα τα 'ζορίζουν'. Δε θέλω να υπάρχει ασυδοσία, αλλά η 'ψύχραιμη' και χαρούμενη προσέγγιση μου ταιριάζει καλύτερα (διάβαζα σε ένα post για άλλο σταθμό της περιοχής ότι το παιδάκι χαιρέτησε την ιδιοκτήτρια με ελαφριά υπόκλιση :shock:. Θα πάθαινα εγκεφαλικό :evil: αν έβλεπα κάτι τέτοιο!)

 

Δεν είδα κάτι ιδιαίτερα αρνητικό, προφανώς κατά την παρουσίαση (και δουλεύοντας σε χώρο πωλήσεων) αντιλήφθηκα αρκετές φορές την προσπάθειά τους να με εντυπωσιάσουν :lol:(με εξεζητημένες λέξεις και θεωρίες, 'φουσκώνοντας' τη σημασία κάποιων θεμάτων κλπ), αλλά δε με ενόχλησε, το θεωρώ θεμιτό από τη στιγμή που συνοδεύεται από μία όντως επαγγελματική προσπάθεια και μία σοβαρή επένδυση. Ίσως, αν εξαντλήσω την αυστηρότητά μου, θα ήθελα η σκάλα που συνδέει τους ορόφους -αν και άνετη- να ήταν επενδεδυμένη με κάποιο μαλακό υλικό. Ξέρω ότι η μοκέτα είναι ανθυγιεινή, αλλά τα μαρμάρινα σκαλιά με φόβισαν λιγάκι. Ωστόσο μου είπαν (μάλλον θα στραβομουτσούνιασα και το κατάλαβαν ότι κάτι δε μου άρεσε:oops:) ότι τα προσέχουν πολύ και επίσης υπάρχει ευρύχωρο ασανσέρ. Με έπεισαν ότι είναι σοβαροί επαγγελματίες και θα πάμε την άλλη βδομάδα να γραφτούμε με χαρά και με την πεποίθηση ότι όλα θα είναι μια χαρά :-D.

 

ΥΓ. Κόστος: 100 εγγραφή (κάθε χρόνο) + 250 υλικά (για την τάξη μας, δεν ξέρω για άλλες ηλικίες) + 340 Χ 12 μήνες (ενώ λειτουργεί 11, αυτό το σύστημα πάλι δεν το πολυκατάλαβα :?, αλλά μου είπε ότι κάπως έτσι λειτουργούν όλοι και ότι θα μπορούσε να μου το βάλει μέσα στους άλλους 11 μήνες). Τα λεφτά του Αυγούστου τα θέλει τα Χριστούγεννα. Επίσης θα μου έκανε έκπτωση 10% για πληρωμή εφάπαξ το Σεπτέμβριο (αν τα είχα :-P). Όλα με αποδείξεις, κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξεκινάει ο μικρός μου 21 μηνών τη Δευτέρα στη Πλαστελίνη....

πρώτη του φορά στον παιδικό σταθμό και θα είναι στο μεταβρεφικό τμήμα

 

υπάρχουν άλλες μανούλες που θα στείλουν τα παιδάκια τους εκεί

να μοιραστούμε εμπειρίες ή μανούλες που έχουν ήδη στείλει τα παιδάκια του εκεί?

 

Ομολογώ ότι η δικιά μου αγωνία είναι μεγαλύτερη από του γιού μου...

περιμένω δύσκολη προσαρμογή

 

από 5 μηνών τον κρατάνε οι γιαγιάδες του και ακόμα και τώρα 20 μήνες μετά

ζορίζεται όταν φέυγω το πρωί....

 

θα έχει φούλ ωράριο εργαζόμενου 9-5

βέβαια θα μπεί σταδιάκα σ'αυτό

την πρώτη μέρα θα τον αφήσω περίπου 2-2,5ώρες μόνο

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Στελνω την κορη μου εδώ και 2 χρονια στο σταθμος Πρωτη Προβα στο Χαιδαρι.

Μονο καλα λογια εχω να πω! Το σημαντικοτερο είναι ότι αγαπανε τα παιδια μας! Εχουν πολύ αναπτυγμενο αισθημα ευθύνης απέναντι στα παιδια και μαλιστα τα μαθαινουν να αναπτυσουν δεξιοτητες χωρις να τα πιεζουν. Ο χωρος είναι αρκετα καλος ισως λιγο η μπροστα αυλη να θελει διορθωση αλλα δεν τα βγαζουν συχνα εκει. Τα φαγητά τους είναι εξαιρετικης ποιοτητας και γευσης τα εχω δοκιμασει μιας και είμαι περιεργη και θελω να ξερω τι τρωει το παιδι μου.

Επισης είναι πολύ οικονομικος σε σχεση με τους υπολοιπους σταθμούς του Χαιδαριου και το σημαντικοτερο οι δασκάλες είναι αστερια και δεν τις αλλαζουν συχνα και αυτό είναι πολύ σωστο γιατι κι αυτές νιωθουν μερος του σταθμου και δινουν τον καλήτερο τους εαυτο.

Ελληνογερμανικος δεν είναι πια ήταν παλια απλα ετσι εχει μεινει να λεγεται. Τελος να πω ότι μπορει καποιο παιδι να διεκδικισει θεση εκει και μεσω ΕΣΠΑ που είναι σχεδόν δωρεαν!:-D

__________________

DyHbm8.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλές μου μανούλες τα φώτα σας!! Ψάχνω για βρεφονηπιακο σταθμό στο χαιδαρι μέσω ΕΣΠΑ.Συμμετεχουν:Το σπιτάκι στο δάσος με περιορισμένες θέσεις. Το Μαγεμένο δάσος και το Μουσικό τόξο.Επισης αν γνωρίζετε για το Αλαντιν στο Αιγάλεω και το golden world of children στο περιστέρι που ειναι σχετικά κοντα και θα με ενδιέφερε αν έχετε καλές εμπειρίες! Οποιαδήποτε πληροφορία θα ηταν πολυ ευπρόσδεκτη!! Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Εγώ πήγα στην Πλαστελίνη και σε άλλον ένα. Η Πλαστελίνη μου άρεσε πολύ περισσότερο, βασικά μου άρεσε τόσο που δε θα ψάξω άλλο, ήδη συμφώνησα και την επόμενη εβδομάδα θα πάμε να γραφτούμε:P. Ένας βασικός λόγος που πήγα να τους δω ήταν και η σύσταση της παιδιάτρου μας που είναι σε αυτή την περιοχή και η οποία μου είπε ότι τον θεωρεί τον καλύτερο (από αυτά που ακούει από τους γονείς) και ότι μετάνοιωσε που δεν πήγε και το δικό της το παιδί εκεί. Γενικά την εμπιστεύομαι, δεν είναι 'έμπορος' και μέχρι τώρα σε ό,τι μας έχει πει, έχει βγει σωστή.

 

Το κτίριο είναι καινούριο, ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ:-D, οι αίθουσες είναι φωτεινές και αερίζονται καλά, μόνο ο τρίτος όροφος έχει ένα θέμα με τη ζέστη, όπως μου είπαν όμως, είναι στο πρόγραμμα να μπει κλιματισμός (οι υπόλοιποι όροφοι ήδη είχαν). Τελικά έχει αυλή (νόμιζα ότι δεν έχει, και γι' αυτό το λόγο παραλίγο να μην πάω καν να τον δω), αλλά έτσι όπως είναι οι αίθουσες (δεν είναι κλειστοφοβικές), δεν ένοιωσα ότι σε αυτό το χώρο η αυλή είναι απαραίτητη, και απ' ό,τι κατάλαβα δεν την πολυχρησιμοποιούν. Το σύστημα με την εναλλαγή των αιθουσών που μου περιέγραψαν ακούγεται ωραίο.

 

Αυτό που μου έκανε καλή εντύπωση είναι η (απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω) καλή οργάνωσή τους, και το γεγονός ότι έχουν έντονη αίσθηση του παιδαγωγικού-εκπαιδευτικού τους ρόλου. Παρόλο που η αρχική μου πρόθεση ήταν το παιδί απλά να βγαίνει από το σπίτι και να έχει άλλα παιδάκια να παίζει, τελικά η πιο οργανωμένη προσέγγισή τους (μάθηση μέσα από παιχνίδι και καθοδήγηση) μου άρεσε. Με ενημέρωσαν για τον νέο -αναβαθμισμένο- ρόλο του νηπιαγωγείου, το οποίο -αν κατάλαβα καλά, και αν δε με παραμύθιαζαν:wink:- γίνεται κατά κάποιο τρόπο η πρώτη τάξη ενός επτατάξιου δημοτικού και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα βαθιά από τα επιτεύγματα (γραπτά, αριθμητικές πράξεις κλπ) των νηπίων που είδα αναρτημένα στους τοίχους. Για μένα το πιο σημαντικό είναι το παιδί να είναι ασφαλές, χαρούμενο, και να μάθει να λειτουργεί μέσα σε μια ομάδα, ωστόσο αυτή η προσπάθεια της γνωσιακής του ανάπτυξης μου άρεσε και αισθάνθηκα ότι γίνεται στο μέτρο που πρέπει, χωρίς υπερβολές.

 

Μου είπαν ότι κάθε τάξη (για την ηλικία της κόρης μου - 3 ετών) θα έχει εως 13 παιδιά, τα οποία με πιθανές απουσίες-αποχωρήσεις κλπ πέφτουν στην πράξη γύρω στα 10, και για αυτά τα παιδιά υπάρχει μία παιδαγωγός και μία δασκάλα. Δεν ξέρω γενικά τι συνηθίζεται, αλλά εμένα αυτή η αναλογία μου ακούγεται πολύ καλή.

 

Μου άρεσε επίσης ότι ανά 2 εβδομάδες βλέπει τα παιδιά παιδίατρος και ότι υπάρχει μία -στα λόγια τουλάχιστον- σχετική αυστηρότητα στο θέμα των άρρωστων παιδιών (μου είπε ότι είναι 'Μέρκελ' :confused:σε αυτό το θέμα γιατί πρέπει να σεβαστούν και να προφυλάξουν τα υπόλοιπα παιδιά). Δεν ξέρω πόσο θα βολέψει αυτό δύο εργαζόμενους γονείς και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι εφικτή η αυστηρή τήρησή του, αλλά εμένα (που η γυναίκα μου δε δουλεύει) με βολεύει:lol: και μου άρεσε που το άκουσα. Σαφώς και έχω στο πρόγραμμα ιώσεις και μύξες και πυρετούς (δεν ξέρω κανέναν που να τα γλύτωσε εντελώς), αλλά ό,τι μπορούμε να αποφύγουμε καλό είναι.

 

Η κουζίνα ήταν καθαρή, οι τουαλέτες (και γενικά όλοι οι χώροι) ήταν ακριβώς όπως στη φωτογραφία, ούτε πιο μικρές, ούτε πιο βρώμικες, ούτε πιο φθαρμένες, ήταν καινούριες, άστραφταν και ήταν κουκλίστικες. Γενικά η εντύπωση που αποκόμισα απ' την επίσκεψη ήταν μακράν καλύτερη από την άποψη που είχα διαμορφώσει βλέποντας το site, πήγα διστακτικός και έφυγα χαρούμενος.

 

Τα σχολικά (εκείνη τη μέρα δεν ήταν εκεί, αλλά τα έχω πετύχει ένα Σάββατο) είναι 4, καινούρια και πολύ καθαρά, προσωπικά με ικανοποίησε αυτό που είδα.

 

Από κάποιες κουβέντες συμπέρανα ότι είναι ιδιαίτερα υπομονετικοί (μέχρι να τα εκπαιδεύσουν, όχι ότι τα αφήνουν στη μοίρα τους) με το θέμα του φαγητού και της τουαλέτας, και γενικά μου έδωσαν την αίσθηση ότι δεν είναι ένας σταθμός που θα μαλώνουν τα παιδιά:mad: ή θα τα 'ζορίζουν'. Δε θέλω να υπάρχει ασυδοσία, αλλά η 'ψύχραιμη' και χαρούμενη προσέγγιση μου ταιριάζει καλύτερα (διάβαζα σε ένα post για άλλο σταθμό της περιοχής ότι το παιδάκι χαιρέτησε την ιδιοκτήτρια με ελαφριά υπόκλιση :shock:. Θα πάθαινα εγκεφαλικό :evil: αν έβλεπα κάτι τέτοιο!)

 

Δεν είδα κάτι ιδιαίτερα αρνητικό, προφανώς κατά την παρουσίαση (και δουλεύοντας σε χώρο πωλήσεων) αντιλήφθηκα αρκετές φορές την προσπάθειά τους να με εντυπωσιάσουν :lol:(με εξεζητημένες λέξεις και θεωρίες, 'φουσκώνοντας' τη σημασία κάποιων θεμάτων κλπ), αλλά δε με ενόχλησε, το θεωρώ θεμιτό από τη στιγμή που συνοδεύεται από μία όντως επαγγελματική προσπάθεια και μία σοβαρή επένδυση. Ίσως, αν εξαντλήσω την αυστηρότητά μου, θα ήθελα η σκάλα που συνδέει τους ορόφους -αν και άνετη- να ήταν επενδεδυμένη με κάποιο μαλακό υλικό. Ξέρω ότι η μοκέτα είναι ανθυγιεινή, αλλά τα μαρμάρινα σκαλιά με φόβισαν λιγάκι. Ωστόσο μου είπαν (μάλλον θα στραβομουτσούνιασα και το κατάλαβαν ότι κάτι δε μου άρεσε:oops:) ότι τα προσέχουν πολύ και επίσης υπάρχει ευρύχωρο ασανσέρ. Με έπεισαν ότι είναι σοβαροί επαγγελματίες και θα πάμε την άλλη βδομάδα να γραφτούμε με χαρά και με την πεποίθηση ότι όλα θα είναι μια χαρά :-D.

 

ΥΓ. Κόστος: 100 εγγραφή (κάθε χρόνο) + 250 υλικά (για την τάξη μας, δεν ξέρω για άλλες ηλικίες) + 340 Χ 12 μήνες (ενώ λειτουργεί 11, αυτό το σύστημα πάλι δεν το πολυκατάλαβα :?, αλλά μου είπε ότι κάπως έτσι λειτουργούν όλοι και ότι θα μπορούσε να μου το βάλει μέσα στους άλλους 11 μήνες). Τα λεφτά του Αυγούστου τα θέλει τα Χριστούγεννα. Επίσης θα μου έκανε έκπτωση 10% για πληρωμή εφάπαξ το Σεπτέμβριο (αν τα είχα :-P). Όλα με αποδείξεις, κανονικά.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ , ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εξαρταται καθαρα κανεις τι ζηταει!ναι το κτηριο ειναι καθαρο ναι οι δασκαλες τουλαχιστον ειναι γλυκες αλλα ειναι αυστηρος σαν σταθμος και εχουν πολυ υψηλα κριτιρια που κατα τη γνωμη μου μπλοκαρουν το παιδι!εγω προσωπικα σκεφτομαι να αλλαξω το παιδι καθοτι δεν μου αρεσει αυτο το συστημα.θεωρω οτι ενα παιδι μικρης ηλικιας εχει αναγκη απο παιχνιδι και ασφαλεια.. κατι που το δικο μου τουλαχιστον απο οτι βλεπω δεν το εχει νιωσει.

Link to comment
Share on other sites

ellii δεν θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις, η κόρη μου πήγε δυο χρόνια στην Πλαστελίνη και το ένιωσα και εγώ αυτό που λες. Το προηγούμενο post μου είχε γραφτεί πριν στείλω το παιδί μου. Η κύρια διαφωνία μου με την Πλαστελίνη είναι ο παιδαγωγικός προσανατολισμός του σταθμού. Μεγάλη πίεση για 'επιτεύγματα', να αποστηθίσουν κείμενα, να κάνουν παραστάσεις, να μάθουν πράγματα για να μας εντυπωσιάσουν, και πολύ μικρότερη έμφαση στο να νιώσει το παιδί ασφάλεια, αγάπη, χαρά, να κοινωνικοποιηθεί, να μάθει να σέβεται τον εαυτό του και τους άλλους κλπ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η αποφοίτηση των νηπίων με τηβέννους. Χαριτωμένο μεν, αλλά εγώ δεν έστειλα το παιδί μου σε πανεπιστήμιο, στον παιδικό σταθμό το έστειλα. Κατά τη γνώμη μου αυτός ο σταθμός έχει λίγο μπερδέψει τον ρόλο του. Τώρα στέλνω -για δεύτερη χρονιά- τον γιο μου στο Παλατάκι και δηλώνω ενθουσιασμένος. Ενώ στην αρχή η 'χαλαρή' τους προσέγγιση σε συνδυασμό με το πιο παλιό (αλλά με αυλή και φτιαγμένο για σχολείο) κτίριο και το ότι ήταν πολλά παιδιά στην τάξη με είχε αποθαρρύνει σε σχέση με την υπερπαραγωγή παρουσίαση της Πλαστελίνης (που τελικά τον ίδιο αριθμό παιδιών είχε στην τάξη, απλά στο Παλατάκι μου το είχαν πει από την αρχή). Έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα από το Παλατάκι πολλές φορές και μπορώ να πω ότι καλύπτει (και ξεπερνάει) τις προσδοκίες μου. Εισπράττω -τόσο στη μεταξύ μας επικοινωνία, αλλά και στον τρόπο που βλέπω ότι δουλεύουν με τα παιδιά- ευγένεια, χιούμορ, κέφι, χαρά, δημιουργικότητα, σοβαρότητα, επαγγελματισμό, ειλικρίνεια και νιώθω ότι μπορώ να τους εμπιστευθώ (κάτι που δυστυχώς δεν ένιωσα στην Πλαστελίνη). Μετανιώνω που δεν έστειλα και την κόρη μου εκεί, ιδιαίτερα δε που την κράτησα στον ίδιο σταθμό και δεύτερο χρόνο (όχι όμως και τρίτο, για το νήπιο προτίμησα το δημόσιο και μας βγήκε σε καλό). Παρόλα αυτά, να τονίσω ότι δεν υπάρχει -κατά τη γνώμη μου- καλός και κακός σταθμός, υπάρχει σταθμός που προσφέρει αυτά που ζητάς και σταθμός που προσφέρει άλλα. Να θυμίσω -από το προηγούμενο ποστ μου- ότι την Πλαστελίνη που εκ των υστέρων γράφω ότι δεν μου άρεσε, μου την είχε συστήσει η παιδίατρος (για την οποία 100% μπορώ να πω ότι δεν το έκανε για να κερδίσει κάτι) από αυτά που είχε ακούσει (χωρίς όμως και αυτή να έχει στείλει το παιδί της εκεί).

Link to comment
Share on other sites

ellii δεν θα διαφωνήσω με αυτά που γράφεις, η κόρη μου πήγε δυο χρόνια στην Πλαστελίνη και το ένιωσα και εγώ αυτό που λες. Το προηγούμενο post μου είχε γραφτεί πριν στείλω το παιδί μου. Η κύρια διαφωνία μου με την Πλαστελίνη είναι ο παιδαγωγικός προσανατολισμός του σταθμού. Μεγάλη πίεση για 'επιτεύγματα', να αποστηθίσουν κείμενα, να κάνουν παραστάσεις, να μάθουν πράγματα για να μας εντυπωσιάσουν, και πολύ μικρότερη έμφαση στο να νιώσει το παιδί ασφάλεια, αγάπη, χαρά, να κοινωνικοποιηθεί, να μάθει να σέβεται τον εαυτό του και τους άλλους κλπ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η αποφοίτηση των νηπίων με τηβέννους. Χαριτωμένο μεν, αλλά εγώ δεν έστειλα το παιδί μου σε πανεπιστήμιο, στον παιδικό σταθμό το έστειλα. Κατά τη γνώμη μου αυτός ο σταθμός έχει λίγο μπερδέψει τον ρόλο του. Τώρα στέλνω -για δεύτερη χρονιά- τον γιο μου στο Παλατάκι και δηλώνω ενθουσιασμένος. Ενώ στην αρχή η 'χαλαρή' τους προσέγγιση σε συνδυασμό με το πιο παλιό (αλλά με αυλή και φτιαγμένο για σχολείο) κτίριο και το ότι ήταν πολλά παιδιά στην τάξη με είχε αποθαρρύνει σε σχέση με την υπερπαραγωγή παρουσίαση της Πλαστελίνης (που τελικά τον ίδιο αριθμό παιδιών είχε στην τάξη, απλά στο Παλατάκι μου το είχαν πει από την αρχή). Έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα από το Παλατάκι πολλές φορές και μπορώ να πω ότι καλύπτει (και ξεπερνάει) τις προσδοκίες μου. Εισπράττω -τόσο στη μεταξύ μας επικοινωνία, αλλά και στον τρόπο που βλέπω ότι δουλεύουν με τα παιδιά- ευγένεια, χιούμορ, κέφι, χαρά, δημιουργικότητα, σοβαρότητα, επαγγελματισμό, ειλικρίνεια και νιώθω ότι μπορώ να τους εμπιστευθώ (κάτι που δυστυχώς δεν ένιωσα στην Πλαστελίνη). Μετανιώνω που δεν έστειλα και την κόρη μου εκεί, ιδιαίτερα δε που την κράτησα στον ίδιο σταθμό και δεύτερο χρόνο (όχι όμως και τρίτο, για το νήπιο προτίμησα το δημόσιο και μας βγήκε σε καλό). Παρόλα αυτά, να τονίσω ότι δεν υπάρχει -κατά τη γνώμη μου- καλός και κακός σταθμός, υπάρχει σταθμός που προσφέρει αυτά που ζητάς και σταθμός που προσφέρει άλλα. Να θυμίσω -από το προηγούμενο ποστ μου- ότι την Πλαστελίνη που εκ των υστέρων γράφω ότι δεν μου άρεσε, μου την είχε συστήσει η παιδίατρος (για την οποία 100% μπορώ να πω ότι δεν το έκανε για να κερδίσει κάτι) από αυτά που είχε ακούσει (χωρίς όμως και αυτή να έχει στείλει το παιδί της εκεί).

 

 

το παλατακι ε?θα το τσεκαρω..σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με όσα λέτε αλλά εμένα προσωπικά με καλύπτει και στέλνω εκεί και τα 3 παιδιά μου από 5 μήνων....

 

 

όντως καλεί τα παιδιά και τις δασκάλες να υπερβούν τον εαυτό τους....

 

αλλά δεν είναι κακός σταθμός....είναι όλοι πάνω από τα παιδιά κάθε λεπτό και εμένα αυτό μου εμπνέει εμπιστοσύνη....

 

 

εξαρτάται το τι απαιτήσεις έχει ένας γονιός από έναν σταθμό...

σίγουρα δεν είναι σταθμός για παρκάρισμα παιδιών

σίγουρα δεν δέχεται τα παιδιά άρρωστα...

σίγουρα δεν είναι τύπου παιδότοπος

 

εκεί το παιδί θα δεί το κάτι παραπάνω...αυτό που δε θα βρεί σε κάποιον άλλο σταθμό....ασφάλεια στοργή αγάπη καθαριότητα υγιείνη καλές εγκαταστάσεις, υγιεινό φαγητό τα έχει...αλλα αυτά είναι δεδομένα για να επιλέξεις ένα σταθμό....

 

αν κάποιος ψάχνει το κάτι παραπάνω σίγουρα θα το βρεί στην πλαστελίνη...δεν προσφέρει τα βασικά μόνο....πάει και παραπέρα....

 

βέβαια για κάποιο παιδάκι που υστερεί σε κάποια θέματα όπως ο γιός μου...δε ξέρω πως θα επιβιώσει σε όλο αυτό το σύστημα πίεσης ...

και τι ψυχολογικά θα του μείνουν

 

αυτό βέβαια το ένιωσε μόνο στο νήπιο ο γιός μου...στις υπόλοιπες τάξεις δεν νίωσαμε κάτι υπερβολικό αλλά στο νήπιο νομίζω ότι έχει ξεφύγει λίγο το θέμα...πχ είδικά στο θέμα των διαγωνισμάτων!!!

 

αλλά αυτό απότελεί πρόβλημα μόνο για κάποιο παιδί που έχει μαθησιακές δυσκολίες ...και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο υψηλό επίπεδο των γνώσεων που παρέχουν....οι συμμαθητές του μια χαρά τα καταφέρνουν όπως βλέπω...ο γιός μου πάλι νίωθει χαζός μπροστά τους....

 

παρόλα αυτά δεν τον έχουν αφήσει στη μοίρα του...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας..

εκανα εγγραφη στην πλαστελινη δεν ειχα δει τις απαντησεις σας...

αλλα να πω την αληθεια δεν με ικανοποιούσε κανενας αλλος σταθμος..

πιστευω στην πορεια θα φανει αν σου κανει ενας σταθμοσ ή οχι

πηγα και στο παλατακι...και εμενα δεν μου αρεσε 25 παιδια με 1 δασκαλα..και αλλη τουσ κανει θεατρο και αλλος του κανει αγγλικα...στα φυλλάδια που μου δωσαν, εγγραφαν κατι για διεθνης κουζινα δηλαδη να τρωνε μπουριτος και αλλα τετοια...οτι μια μερα δεν φαγαν τιποτα για υποστηριξη παιδιων που πεινανε...

βεβαια αυτα δεν σημαινουν κατι απαραιτητα αλλα μου φανηκαν υπερβολικα...

 

αυτο με το θεμα της πιεσης με αποσχολει βεβαια γιατι το δικο μου παιδι θα παει προνηπιο αλλα θα ειναι ο μικροτερος γεννημενοσ τελοσ 2012... συν οτι θα ειναι η πρωτη του χρονια φοβαμαι οτι δεν θα συνεργαζεται...

τλσ ειπαμε πρωτη χρονια καπως θα βγει και μετα βλεπουμε...

η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν κατι οικογενειακο πιο μικρο αλλα δεν βρηκα κατι να μου αρεσει

 

επισησ η πλαστελινη απεκτησε και αυλη αγορασαν το πισω οικοπε και το εχουν διαμορφώσει με ταπητα κλπ...

ακομη μια ερωτηση μου ειπαν και ειδα με τα ματια μου 15 παιδια ανα τμημα με 2 δασκαλες , πως γινονται 25, Faerydad?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα σας ειστε ευχαριστημενη απο την πλαστελινη ? θελω να γραψω το μωρο μου και ειμ αι αναμεσα στην πλαστελινη και στην αστεροσκονη

 

 

οχι οχι και παλι οχι!θεωρουσαν οτι επειδη το δυο ετων !!! μωρο μου δεν ειχε πει παρα μονο καποιες λεξεις χρειαζοταν λογοθεραπευτη εργοθεραπευτη και παιδοαναπτυξιολογο!!!!δλδ ημαρτον!!!!οταν ηλικια που χρειαζεται να σκεφτεις για λογοθεραπεια ειναι τα 3μιση ετη!!περιττο να σας πω οτι στο σχολειο μου περιεγραφαν ενα τελειως διαφορετικο παιδι απο αυτο που εβλεπα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...