Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σκεφτόμαστε να στείλουμε την 13 μηνών κορούλα μας στο βρεφονηπιακό.Μένουμε στο κέντρο και το μοναδικό που βρήκαμε να δέχονται από τέτοια ηλικία ήταν το DOROTHY SNOT.Ξέρει κανείς αν είναι καλό?Γνωρίζει κανεί και κανένα άλλο που να εξυπηρετεί κέντο Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


τον εχω δει απο το internet , καλος μου φανηκε με πολλες δραστηριοτητες. Απο τιμες τι λεει;

 

Γυρω στα 440 για την ηλικια που ενδιαφερομαι, δεν καταλαβα αν ειναι με σχολικό ή όχι.250 η εγγραφή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 6 months later...

έχετε νεότερα από αυτό το σταθμό?πήγε κάποιος τελικά?εγώ τους επισκέφτηκα μία μέρα και είδα κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν πολύ,αλλά μπορεί και να έτυχε. με ενδιαφέρει να γράψω εκεί τον γιο μου,πείτε μου αν έχετε πληροφορίες... ευχαριστώ πολύ!

Waldy :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειδα οτι με ρωτας κια αλλου, αν σου πω: το ειχα δει περυσι το Dorothy Snot. Μου αρεσε αλλα θυμαμαι μου ειχε δώσει την εντίπωση ότι δέν απευθύνεται σε όλους, αλλά κυρίως στους γονείς που θέλουν τα παιδιά τους να έχουν μεγάλη σχέση με την τέχνη, την μουσική, το θέατρο, τέτοια πράγματα. Εχουν ένα πολύ προχωρημένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε σύγκριση με άλλα σχολεία που έχω δει, π.χ. το Μελι στην Κυψέλη, ή τα Μελισσακια που λες, που είναι πιο πολύ οικογενειακού τύπου συνοικιακός σταθμός.

 

Επίσης, αν μπεις στο site της Dorothy Snot θα δεις ότι πουλάνε ένα πολύ φευγάτο προφίλ, δεν ξέρω πραγματικά εαν μπορού να να πραγματοποιήσουν όλα αυτα που γράφουν.

 

Επειδή είδα ότι με ρωτάς και στο άλλο πόστ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις νομίζω είναι να πας στο open day pου κάνουν. Εκεί συνήθως είναι και γονείς που έχουν ήδη τα παιδιά τους στο σχολείο, μην ντραπεις να τους ρωτήσεις ανοιχτά.

 

Για sunny και Αγκάλη που με ρωτάς επίσης αλλού δεν έχω πάει, για αυτο ρωτάω και εγώ. Η Αγκάλη νομίζω έχει κι αυτή την φήμη προχωρημένου παιδικού σταθμού, είναι και σε φοβερό σημείο στην Πλάκα. Φοβάμαι όμως ότι ήδη οι περισσότερες θέσεις θα έχουν κλέισει για τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Πήγα εγώ να ρωτήσω από πότε δέχονται τα παιδιά (είμαι έγκυος και επειδή είμαι άνεργη σύντομα κάποια στιγμή μετά τον τοκετό πρέπει να ψάξω για δουλειά). Είναι και ο μοναδικός παιδικός σταθμός στη γειτονιά μου (καλά έχει κι έναν δημοτικό...)

 

Λοιπόν μου άρεσε που η (συμπαθέστατη) κοπέλα (μάλλον ιδιοκτήτρια) επέμενε να μου δείξει τα κατατόπια κι είδα ήσυχα και οργανωμένα παιδάκια να ασχολούνται μ' αυτά που τους βάζει η δασκάλα τους.

Είδα παιδάκια να κάνουν διάλειμμα και η δασκάλα να έχει το νου της σε όλα.

Μου άρεσε που κάνουν κάποιες καινοτομίες (π.χ. επιδιώκουν να δίνουν κατσικίσιο γάλα, συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό).

Τα γεύματα μαγειρεύονται αποκλειστικά από τη μαγείρισσα (μέχρι και το ψωμί, αν δεν κάνω λάθος).

Υπάρχει σταθερή συνεργασία με παιδοψυχολόγο.

Υποστηρίζουν ότι παρατηρούν τα παιδιά κι αν δουν κάτι ασυνήθιστο στη συμπεριφορά τους, ενημερώνουν τη μαμά.

Μου άρεσε που μου πρότεινε ό,τι απορία έχω όταν γεννήσω να την πάρω τηλ. αν μπορεί να με βοηθήσει...

 

ΔΕΝ μου άρεσε η τιμή (450 ευρώ ανά μήνα στο τμήμα για βρέφη από έξι μηνών). Είναι λίγο εξωφρενικό το ποσό ειδικά για τις μέρες μας και δεν ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα. Τους το ανέφερα, και μου απάντησαν κάτι που το νόημά του ήταν ότι "εμείς τόσο κοστολογούμε τις υπηρεσίες μας" (ότι δηλαδή είναι τόσο καλοί που τόσα ζητούν).

 

Θα με ενδιέφεραν κι εμένα κι άλλες γνώμες.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

μου αρεσε η φιλοσοφια τους αλλα θεωρω πως εχουν πολλα παιδια σε καθε ταξη...περιπου 20 με 20+

θα επανελθω οταν τους επισκεφτω αν τα καταφερω...:rolleyes:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημερα,

ο γιος μου βρισκεται δευτερη χρονια στον συγκεκριμενο σταθμο. σημερα φοιτει στο νηπιαγωγειο. το εψαξα και εγω πολυ και θα ελεγα πως ειναι και λιγο μακρια μας, ομως παρα την τσιμπημενη οντως τιμη του δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη. δεν εχω εμπειρια προσωπικη απο αλλα ιδιωτικα μια και εχω ενα παιδι αλλα οποια μαμα την βολευει η περιοχη να μην το σκεφτει ουτε στιγμη. ειναι πραγματικα οτι καλυτερο στην προσεγγιση τους στο καθε παιδι ξεχωριστα. σημειωστε οτι βαζουν ορια και πειθαρχια χωρις τιμωριες,χωρις φωνες εννοειται, οι εργασιες τους ειναι προχωρημενες οπως βαρυτητα και μαγνητισμος αλλα σε πλαισια που κατανοουν τα παιδια, εκδρομες συχνα , θεατρο, μουσικοκινητικη αγωγη,κολυμβητηριο και αλλα πολλα. εχουν συχνες συναντησεις γονεων και λεσχη αναγνωσης, δρασεις οπως πριν απο λιγο καιρο που το ονομασανε "δεμα" και γονεις μαζι με παιδια συλλεξαμε και πακεταραμε ρουχα παιχνιδια σχολικα και οτι περισσευε στον καθενα μας και τα δωσαμε σε οικογενειες που εχουνε αναγκη. οι ανθρωποι που το εχουνε ειναι πρωτα ανθρωποι και μετα ιδιοκτητες σταθμου. οι δασκαλες ειναι "μανουλες" και οταν φευγεις και αφηνεις το παιδι...εγω προσωπικα ειμαι πολυ ησυχη και αυτο για μενα μετραει περισσοτερο. υπολογιστε πως μπορεις να πας οποια στιγμη θελεις και δεν σε κοιταει κανενας περιεργα και αν θελεις μπορεις να μπεις στην ταξη,και να διαβασεις παραμυθι στον κυκλο μαζι με τα πιτσιρικια (εχω ακουσει και πολλα περιεργα πως δεν σ αφηνουν να πας "απροειδοποιητα"). η ενημερωση απο την πλευρα του σχολειου ειναι συχνοτατη μεσω mail για θεματα που αφορουν στην διατροφη τους, για τις εκδρομες,για επισκεψεις παιδιατρου κ.α. μην σας κουρασω αλλο οποια μανουλα θελει ας επικοινωνησει μαζι μου αν μπορω να βοηθησω σε κατι. μακαρι να υπηρχε στην ελλαδα σχολειο (δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο)που να προσεγγιζε την Dorothy snot. γιατι δεν μιλαμε για σχολειο αλλα για κοινοτητα που απαρτιζεται απο "ανησυχα" πνευματα.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι έχουν πολλά παιδάκια σε κάθε τάξη ισχύει πως το διαχειρίζεσαι; Το παιδί σου πως το βλέπεις;;; Θεωρώ ότι σε μικρές ηλικίες οι μεγάλες τάξεις δεν βοηθάνε τα παιδιά και βρίσκω τρομερά δύσκολο για μια δασκάλα να παρακολουθήσει τόσα πολλά παιδιά.... Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος αλλά οι μικρές ομάδες βοηθάνε τα παιδιά να νιώσουν ασφάλεια νομίζω και να λειτουργήσουν καλύτερα....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

στην ταξη του παιδιου φετος ειναι 19 παιδακια , περισυ ηταν 17. δεν ξερω οταν εννοεις πολλα παιδακια τι εννοεις. με αυτο τον αριθμο παντως που σου γραφω δεν ειχαμε περισυ αλλα ουτε και φετος καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα επισκεφτει τον σταθμο και μου αρεσε πολυ η φιλοσοφια τους και οι ανθρωποι που ειδα εκει...

ο λογος που δεν τον επιλεξαμε ηταν οι πολλες σκαλες (και κατ επεκταση και ολη η κτιριακη εγκατασταση) και τα πολλα παιδακια...

μου ειχαν πει οτι στις ταξεις ειναι γυρω στα 20 και αυτο ειχα δει απο την εκει επισκεψη μου.

δεν μπορω να καταλαβω πως μια δασκαλα (δεν υπολογιζω την βοηθο γιατι το παιδι ενα ατομο θεωρει δασκαλα και με αυτο δενεται) μπορει να δωσει την απαραιτητη προσοχη και σημασια σε ολα αυτα τα παιδακια σε τοσο μικρες ηλικιες...

αυτο ειναι ο προβληματισμος μου και μονο αυτο...

ξερω πως σε δημοτικα υπαρχει αυτος ο αριθμος παιδιων αλλα εκει το παιδι ειναι λιγο μεγαλυτερο...

καθαρα προσωπικη μου αποψη αυτη για να μην παρεξηγηθω:-D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...