Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΙΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ


Recommended Posts

Κορίτσια μου έχω τον εξής προβληματισμό. Το Σεπτέμβριο ο μικρούλης μου 16 μηνών θα ξεκινήσει βρεφονηπιακό σταθμό και όλο μου το άγχος είναι το φαγητό!

 

Δεν τρώει άλλο φαγητό εκτός από το δικό μου. Ξερω, θα μου πείτε ότι θα συνηθίσει, αλλά δεν παίζει γιατί δοκιμάσαμε να του δώσουμε μαγειρευτό της πεθεράς μου για αρκετές μέρες αλλά δεν έτρωγε καθόλου!Του δοκίμασα βαζάκι (έτοιμο γεύμα ) σε έκτατη περίπτωση γιατί τα αποφεύγω αυτά και ούτε αυτό το έφαγε.

 

Όταν τον έγραψα στον σταθμό (Δημόσιο) ρώτησα την υπεύθυνη αν μπορώ να του φέρνω φαγητό από το σπίτι γιατί είναι ένα δύσκολο παιδί στο φαγητό και φυσικα μου είπε ένα μεγάλο ΟΧΙ.

 

Κορίτσια είναι ικανός να μείνει για μέρες νυστικός. Τι να κάνω? Είμαι πολύ στενοχωρημένη.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τους πείσω να δεχτούν το δικό μου φαγητό?:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΟΧΙ.

 

Δεν υπαρχει τροπος να τους πεισεις γιατι απλα γι αυτους ειναι παρανομο και αντιπαιδαγωγικο.

 

Εγω περυσι τον Χαρη τον ειχα σε σταθμο που ειχα δουλεψει παλιοτερα 3 χρονια.. αυτο σημαινει οτι ολες τια κοπελες, τη διευθυντρια, ολους τους ηξερα.. Οταν τους ζητησα να πηγαινω για το παιδι δικομου φαγητο ή αβγο γιατι στο συγκεκριμενο σταθμο δεν βαζουν αβγα) μου ειπαν απλα ΟΧΙ. Και απλα το παιδι η εμενε θεονηστικο ή ετρωγε το πολυ μια φετα ψωμακι.. Αναγκαστικα τον πηγαινα 9 με 12 ταισμενο.. (η μαμα μου δηλαδη γιατι εγω δουλευα) Αν δεν ειχα επιλογη απλα θα εμενε νηστικο..

Οι δημοσιοι παιδικοι δεν δεχονται ουτε καν κρεμες και γαλατα.. Το μονο που δεχονται (καποιοι, οχι ολοι, ειναι στο χερι της δασκαλας κ μπορει να της γινει και παρατηρηση γι αυτο) ειναι να φερει το πρωι το παιδακι το γαλα του μεσα στο μπιμπερο και να το πιει στο σταθμο.. ετοιμο πολλα παιδακια δεν προλαβαινουν να το πιουν στο σπιτι και αναγκαστικα οι γονεις τους τα δινουν στο αυτοκινητο. Αλλιως θα πιει αυτο που ειχει ο σταθμος. Επισης να ξερεις οτι αν θα στειλεις το παιδι το πρωι και θα εχει κατι μαζι του (πχ μια τυροπιτα) θα στη δωσουν κατα πασα πιθανοτητα πισω ή θα σου πουν να το ταισεις και μετα να φυγεις. (θυμαμαι ερχοταν ενα παιδακι καθε πρωι με κουλουρι θεσσαλονικης.. αφου το στειλαμε 2-3 φορες πισω η διευθυντρια ειπε στη μαμα του οτι αν θελει να φερνει κουλουρι θα πρεπει να φερνει 20.. οσα και τα παιδια. μετα δεν ξαναφερε)

παντως μην απελπιζεσαι.. παντα το φαγητο σ τους παιδικους σταθμους ειναι πολυ νοστιμο. εχω περασει απο πολλους και ποτε δεν εφαγα ανοστο φαγητο. Ειμαι σιγουρη οτι το παιδακι σου θα τρωει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dora μου για το θάρρος που μου δίνεις γιατί έιμαι πολύ απογοητευμένη με αυτό το θέμα.

 

Θα το ξαναπώ στην διευθύντρια άλλη μια φορά πάντως, όχι ότι περιμένω θετική απάντηση αλλά λέμε...και είδομεν!

 

Μακάρι να τρώει γιατί είναι ήδη αδύνατος και το μόνο που δεν θέλω είναι να χάσει και άλλο βάρος. ουφ!

 

Εσένα μετά από πόσο καιρό προσαρμόσθηκε στο φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

g.stone μην αγχώνεσαι...καταρχήν λένε ότι τα περισσότερα παιδάκια προσαρμόζοντε στους παιδικούς...

εγώ παιδί μου τι να πω που ο μικρός τρώει μόνο κεφτεδάκια ?? ( είχαμε τεράστιο πρόβλημα φαγητού, από 1,5 χρονων μέχρι τα 3 ζούσαμε μόνο με γάλα και κανένα μακαρόνι )

αυτό που λες μόνο σε ιδιωτικούς θα το δέχονταν...

είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα που συζητούσαμε για τα φρούτα στον παιδικό..δεν μπορεί να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση των παιδιών..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην αρχή θα ναι δύσκολα κι εμένα ο δικός μου στην αρχή δεν έτρωγε τίποτα κι ας ήταν και ιδιωτικό, βαλε δηλαδή εντός των προβληματισμών σου ότι μέχρι να προσαρμοστεί δε θα πολυτρώει είτε είναι δικό σου είτε του σταθμού. πραγματικά όμως αλλάζουν τόσο πολύ τα παιδιά μέσα στην τάξη που ούτε θα το πιστεύεις! θα προσαρμοστεί και θα τρώει μια χαρά οπότε θα σε διευκολύνει και εκτός σταθμού αυτό.

μη ξεχνάς ότι τα παιδάκια μεγαλώνουν, αλλάζουν, θα βλέπει και τους συμμαθητές του και θα ακολουθήσει το πρόγραμμα του σταθμου.

γνώμη μου είναι να μην επιμείνεις για το φαγητό, δες πρώτα πώς θα πάει...

και η ώρα του φαγητού αποτελεί μέρος της συμμετοχής σε μια ομάδα, μη το αποκλείεις απ αυτό!

όλα να πάνε καλά!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως και η δικη μου αγωνια οταν την εγραψα στον σταθμο οταν ηταν 2 ετων, που ηταν και ειναι ενα παιδι δυσκολο με το φαγητο, ηταν οτι δεν θα ετρωγε...

 

Ε, σε πληροφορω με διεψευσε πληρως, μπορω να σου πω οτι τρωει πολυ πιο ευχαριστα στο σταθμο παρα στο σπιτι, και μαλιστα φαγητα που ουτε καν τα δοκιμαζε... Παιζει το ρολο του οτι τρωνε κι ολα τα παιδακια μαζι στα τραπεζακια, κι εχουν αποκτησει μια πολυ ωραια ρουτινα, μεχρι και προσευχουλα λενε πριν το γευμα!

 

Αυτο που λεει η Ντορα με το πρωινο γαλα το κανουμε κι εμεις οχι γιατι δεν προλαβαινουμε αλλα γιατι δε θελει να το πιει στο σπιιτι, ενω στο σχολειο το τσακιζει...

 

Κι επαναλαμβανω οτι μιλαμε για παιδι δυσκολο στο φαγητο.. Κι εμεις σε δημοσιο βρεφονηπιακο παμε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για αποφυγή παρεξηγήσεων, όταν είπα ότι σε ιδιωτικό μπορεί να αφήνουν να πας το φαγητό σου έχει να κάνει μόνο και μόνο επειδή στους ιδιωτικούς γίνοντε συμφωνίες π.χ ανάλογα ( αν χρησιμοποιείς λεωφ., αν τρώει το παιδί εκεί ) διαμορφώνεται και η τιμή...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

G.Stone εύχομαι με το καλό να ξεκινήσετε το σταθμό και όλα να πάνε καλά. Παρότι συμφωνώ με όλα τα κορίτσια παραπάνω και είμαι σίγουρη ότι στο τέλος το παιδάκι σου θα τρώει κανονικά στο σχολείο μήπως να τους έθετες θέμα και καλά με αλλεργίες; Τότε δεν είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν τις οδηγίες της μαμάς; Λέω τώρα γιατί σε βλέπω πολύ προβληματισμένη αν και ξαναλέω ότι θεωρώ σωστό να αφήσεις το παιδί σου να προσαρμοστεί στο φαγητό του σχολείου και είμαι σίγουρη ότι θα σε διαψεύσει. Άλλωστε στα παιδάκια ο μιμητισμός λειτουργεί πολύ έντονα και στο λέω από ιδία πείρα γιατί όπως έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν ο μικρούλης μου δεν έτρωγε το αυγό με τίποτα και σε πλροφορώ ότι τώρα το τσακίζει και μάλιστα καμιά φορά το ζητάει και στο σπίτι φωνάζοντας αβοοοοοοο!!!! Αυτό που λέει η Christie παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όταν αρχίζουν και τρώνε στο τραπεζάκι με τα άλλα παιδάκια γιατί νιώθουν ότι είναι μεγάλα. Α! επίσης μη βγάζεις συμπέρασμα από τα βαζάκι γιατί όντως αυτό δεν τρώγεται και πολλά παιδάκια δεν το τρώνε και επίσης μπορεί να μη του αρέσει και η μαγειρική της γιαγιάς!!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

G.Stone εύχομαι με το καλό να ξεκινήσετε το σταθμό και όλα να πάνε καλά. Παρότι συμφωνώ με όλα τα κορίτσια παραπάνω και είμαι σίγουρη ότι στο τέλος το παιδάκι σου θα τρώει κανονικά στο σχολείο μήπως να τους έθετες θέμα και καλά με αλλεργίες; Τότε δεν είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν τις οδηγίες της μαμάς; Λέω τώρα γιατί σε βλέπω πολύ προβληματισμένη αν και ξαναλέω ότι θεωρώ σωστό να αφήσεις το παιδί σου να προσαρμοστεί στο φαγητό του σχολείου και είμαι σίγουρη ότι θα σε διαψεύσει. Άλλωστε στα παιδάκια ο μιμητισμός λειτουργεί πολύ έντονα και στο λέω από ιδία πείρα γιατί όπως έχω ξαναγράψει και στο παρελθόν ο μικρούλης μου δεν έτρωγε το αυγό με τίποτα και σε πλροφορώ ότι τώρα το τσακίζει και μάλιστα καμιά φορά το ζητάει και στο σπίτι φωνάζοντας αβοοοοοοο!!!! Αυτό που λέει η Christie παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όταν αρχίζουν και τρώνε στο τραπεζάκι με τα άλλα παιδάκια γιατί νιώθουν ότι είναι μεγάλα. Α! επίσης μη βγάζεις συμπέρασμα από τα βαζάκι γιατί όντως αυτό δεν τρώγεται και πολλά παιδάκια δεν το τρώνε και επίσης μπορεί να μη του αρέσει και η μαγειρική της γιαγιάς!!!!

 

elenasteraki μου αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν θα θέλουν κάποιο χαρτί από γιατρό ή κάτι που να αποδικνύει την αλλεργία?η αλήθεια είναι ότι με το γάλα τουλάχιστον είχαμε πρόβλημα από θέμα αλλεργίας.

Τι να τους πώ για λέγε...

 

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ που συμμετέχετε στον προβληματισμό μου. Ήδη αισθάνομαι καλύτερα με όλα αυτά που λέτε.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να κάνουμε οι δόλιες οι μάνες DALIA μου, ακόμα και τα πιο απίθανα μας περνάνε από το μυαλό για να περνάνε καλά τα βλαστάρια μας!

 

έιι? κορόιδεψες...? :D αα..είπα μήπως!

Link to comment
Share on other sites

Nαι μάλλον θα ζητήσουν χαρτί από γιατρό...ακόμη και αυτό όμως θα μπορούσες να το πας σε συννενόηση με τον παιδιατρό σου. Αλλά αν τους έχεις ήδη ρωτήσει εννοείται ότι θα το καταλάβουν όπως και αυτό που λέει η Dalia...Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο γιατί όπως σου είπα και παραπάνω πιστεύω ότι είναι καλύτερα να τον αφήσεις να προσαρμοστεί στο φαγητό του σταθμού. Το να πηγαίνεις το δικό σου φαγητό δημιουργεί αργότερα και άλλα προβλήματα όπως να τρώει διαφορετικό φαγητό από τα άλλα παιδάκια και μετά να ζηλεύει. Επίσης αν τελικά ισχυριστείς αλλεργίες να ξέρεις ότι δεν θα του δίνουν τίποτα έξτρα για παράδειγμα σε γενέθλια δεν θα φάει γλυκό, ξέρω ότι θα μου πεις και τι έγινε καλύτερα να γλυτώσουμε και τη ζάχαρη, αλλά πίστεψέ με θα βλέπει όλα τα άλλα παιδάκια και θα νιώθει άσχημα...και τώρα είναι ακόμα μικρούλης και μπορείς να το ελέγχεις αλλά σε λίγους μήνες που θα έχει δική του άποψη; Όλα αυτά τα είχα σκεφτεί και εγώ γιατί προτιμούσα να τρώει φαγητό φτιαγμένο από εμένα που ξέρω τι υλικά βάζω ή πχ εγώ του δίνω βιολογικά φρούτα αλλά κατέληξα ότι είναι καλύτερο να ακολουθήσει την ομάδα. Ή το απόγευμα μόλις ξυπνήσουν που τρώνε φρούτα, γιαούρτι, κρέμες κλπ πολλές φορές τους δίνουν μπισκότα, κεηκ ή τσουρέκι. Τότε λοιπόν τους είχα πει ότι εγώ δεν θέλω να τρώει τέτοιες βλακείες. Μπορώ να σου πω ότι ένα απόγευμα τον βρήκα να κλαίει με μάυρο δάκρυ γιατί δεν του δίνανε μπισκότο (τύπου πτι-μπερ με ολικής άλεσης δημητριακά) ενώ όλα τα παιδάκια έτρωγαν....Τότε ένιωσα πολύ άσχημα και άλλαξα γνώμη, τονίζοντας βέβαια ότι θέλω να τρώει το απογευματινό του πρώτα και μετά μπισκότο κάτι που γενικά το τηρούν γιατί το βλέπω την ώρα που πάω να τον πάρω.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει.αν δωσω στην μικρη του χρονου που θα παει κατι στο δρομο και παει στο σταθμο και το τρωει θα μου κανουν παρατηρηση?.απαγορευεται να δωσω στο παιδι μου φαγητο?αυτο θα πει οτι υπαρχει διαφορετικη μεταχειριση?δεν το πιστευω αυτο που διαβαζω...πραγματικα μου φενεται ανηκουστο..

Link to comment
Share on other sites

βρε ελένη μου, το παιδί θα μπεί σε μια ομάδα δεν μπορεί ο καθένας να τρώει ότι θέλει και όποτε του καπνίσει...

για φαντάσου τώρα αυτό το σκηνικό να το κάνουν όλα τα παιδάκια...

υπάρχουν και κάποιοι κανόνες...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ε και αν το κανουν τι θα γινει?απλα το καθε παιδακι θα τρωει κατι.και λοπον?κακο ειναι?εγω θυμαμαι μια κοπελα που δουλευαμε παλια μαζι εδινε στο γιο της κρουασαν σοκολατας μαζι του σε δημοσιο σταθμο.δεν ειπε κανεις τιποτα.ασε που τα αλλα παιδια το περνανε και το τρωγανε και δεν μιλουσε κανεις.εκει κανονες δεν υπαρχουν?εγω θα δινω οτι θελω και δεν με νοιαζει.αν θελει κατι το μωρο θα του πω οχι?δεν νομιζω...αλλο η ομαδικοτητα σε μια εργασια στο παιχνιδι στις δραστηριοτητες και φυσικα στο φαγητο το μεσημεριανο ολοι μαζι και αλλο να μου απαγορεψουν να δωσω ενα κολατσιο στο μωρο...η ενα χυμο πχ..

Link to comment
Share on other sites

ε και αν το κανουν τι θα γινει?απλα το καθε παιδακι θα τρωει κατι.και λοπον?κακο ειναι?εγω θυμαμαι μια κοπελα που δουλευαμε παλια μαζι εδινε στο γιο της κρουασαν σοκολατας μαζι του σε δημοσιο σταθμο.δεν ειπε κανεις τιποτα.ασε που τα αλλα παιδια το περνανε και το τρωγανε και δεν μιλουσε κανεις.εκει κανονες δεν υπαρχουν?εγω θα δινω οτι θελω και δεν με νοιαζει.αν θελει κατι το μωρο θα του πω οχι?δεν νομιζω...αλλο η ομαδικοτητα σε μια εργασια στο παιχνιδι στις δραστηριοτητες και φυσικα στο φαγητο το μεσημεριανο ολοι μαζι και αλλο να μου απαγορεψουν να δωσω ενα κολατσιο στο μωρο...η ενα χυμο πχ..

 

ελένη μου διαφωνώ κάθετα...αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι έτοιμη ακόμη να στήλεις τη μικρή παιδικό..επίσης η μαριανθούλα δεν είναι μωρό είναι ένα μικρό παιδάκι που καταλαβαίνει το όχι...

επίσης τα παιδάκια τρώνε κολατσιό στον παιδικό...δεν χρειάζεται να τα δίνουμε από το σπίτι

όσο αναφορά τον παιδικό που λες με το κρουασάν σοκολάτας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

στγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει.αν δωσω στην μικρη του χρονου που θα παει κατι στο δρομο και παει στο σταθμο και το τρωει θα μου κανουν παρατηρηση?.απαγορευεται να δωσω στο παιδι μου φαγητο?αυτο θα πει οτι υπαρχει διαφορετικη μεταχειριση?δεν το πιστευω αυτο που διαβαζω...πραγματικα μου φενεται ανηκουστο..

 

Ελενη οχι δεν μπορεις να δωσεις κατι στο παιδι και να το παρει να το φαει στο σταθμο, αν θες μπορει να το φαει στο δρομο μεχρι να φτασετε.. Ειναι λογικος αυτος ο κανονας, αν ενα παιδακι πηγαινει με κατι στο σταθμο, τα αλλα τι θα κανουν, θα το κοιτανε?? Παιδακια ειναι και ζηλευουν κι αυτα! Εμεις μια μερα της "μπηκε" να φαει το τοστ που ετοιμαζα για να το παρω μαζι μου στη δουλεια, ε, λοιπον οταν φτασαμε στο σχολειο την πηρε με τροπο η τραπεζοκομος που ειναι μια πολυ καλη γυναικα και την πηγε στην κουζινα να φαει και μετα την πηγε στη δασκαλα και πολυ σωστα επραξε...

 

Εξαλλου κατα τις 9-10 τρωνε πολυ ωραιο κολατσιο π.χ. ψωμι με βουτυρο και μελι, κεικ, γιαουρτακι ή κατι παρομοιο... Κανονικα οι σταθμοι δεν επιτρεπουν γλυκα, κρουασαν, σοκολατες κλπ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα με dalia.

όλα τα παιδάκια στο σχολείο πρέπει ν κάνουν τα ίδια πράγματα και να ναι ίσα, τόσο σε ιδιωτικά όσο σε δημόσια σχολεία! ειδικά σε τέτοια ηλικία που πρέπει να μάθουν την ισότητα και την ομαδικότητα. η διατροφή των σχολείων είναι προσεγμένη και πλήρης και δε χρειάζεται κάτι παραπάνω. έτσι κι αλλιώς το μεσημέρι το παιδί γυρίζει σπίτι του και τότε μπορεί να φάει ό,τι θέλει.

 

άσχετο, ο δικός μου που χει αλλεργία στο ψάρι και δε τρώει ψαρόσουπα που τους δίνουν μια φορά το μήνα τρώει εκείνη τη μέρα φαγητό απ το σπίτι χωρίς να πάω κάποιο χαρτί (αυτό σε ιδιωτικό) αν πάει του χρόνου σε δημόσιο δε νομίζω επίσης να υπάρχει πρόβλημα

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν και εχουν περασει χρονια θυμαμαι την κοπελα που την πηρανε τηλ και της λεγανε αυτο με το κρουασαν.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ψαξει το θεμα αυτο.δεν το γφνωριζα καν.ηταν για να παμε φετος παιδικο και πηγα αλλα μου αναφερανε μονο για μεσημεριανο.δεν καταλαβα τιποτα αλλο.νομιζα οτι τα παμε ταισμενα απο πρωινο.βεβαια μιλαω για των στρατιωτικων.δεν ξερω τιποτα για αλλους.δεν ρωτησα.και γω για το δρομο εννοουσα.οχι φυσικα μπροστα στα αλλα παιδια..

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μια υστερικη μανα.τελος.δηλαδη εμενα που 10-11 εχει συνιθισει να πινει χυμο δεν θα μπορω να της τον δινω μαζι ας πουμε?μαλλον οχι ε?τα δινουνε εκι χυμο η οχι?και αν ναι με ζαχαρη η χωρις?ρε μη γελατε.ειμαι υστερικη αλλα ετσι εχει μαθει και δεν θελω να αλαξει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...