Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια!!!!


indica

Recommended Posts

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!! Την Πρωτομαγιά θα πάμε οικογενειακώς στο εξοχικό της "κουνιάδας" και πρέπει να μαγειρέψω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κάτι! ... Τι κάτι δλδ... Καταλαβένετε δεν μπορώ να πάω με άδεια χέρια.. αλλα ούτε θέλω να παω απλά ένα κουτι γλυκά!! Πείτε μου κάτι εντυπωσιακό σας παρακαλώ αλλά όχι κ πολυ δύσκολο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


indica εγω θα έφτιαχνα κάτι που έχω δοκιμασμένο ... δεν θα δοκίμαζα να φτιάξω κάτι που δεν το εχω ξανακάνει ...

εχω να σου προτείνω πάντως : πορτοκαλόπιτα (εποχιακή κ πεντανόστημη)

εκμέκ (δροσιστικότατο) , καρυδόπιτα με παγωτό καιμάκι , τσιζ κεικ με φράουλες! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Είναι μακρυά η κουνιάδα σου?

 

αν όχι μπορείς να φτιάξεις τιραμισού (εύκολο και γρήγορο)

 

1 πακέτο garni σαντιγύ,

1 πακέτο Philadelfeia

2 πακέτα σαβαγιάρ

1 αυγό

1 βανίλια

στιγμιαίος καφές

κακάο για το γαρνίρισμα

 

Χτυπάς την σαντιγύ σύμφωνα με τις οδηγίες, προσθέτεις τυρί, αυγό και βανίλια.

 

Έχεις φτιάξει μπολικο γαλλικό και προσθέτεις μισο ποτηράκι του κρασιού κονιάκ. βουτάς ελάχιστα τα σαβαγιαρ μέσα και τα βγάζεις. Μία στρώση σαβαγιαρ, μια στρώση κρέμα, για 2 τρεις φορές. Τελειώνεις με κρέμα και γαρνίρεις με το κακάο. Και είσαι έτοιμη.

Τώρα αν είναι μακρυά, δεν θα το συνιστούσα γιατί θα λιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

αν τους αρεσουν τα γλυκόξινα δοκίμασε αυτό http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=2912 Το έχω φτιάξει σε γάστρα όμως και έχω ξετρελαθεί. Αν δεν είσαι σιγουρη μπορείς να βάλεις το μισό μέλι και μπαλσάμικο. Κι είναι και πολυ ευκολο. Το βάζεις στο ψυγείο και κοιμάσαι, ας το αφήσεις κι όλο το βράδυ, μετα το βάζεις στο φούρνο και πίνεις καφε...

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κανελόνια ωραία ιδέα. Να γράψω και μερικά ακόμα που αρέσουν σε όλους όταν τα κάνω σε τραπέζι.

Λαζάνια με κιμά και μανιτάρια ογκρατέν

Κρέπες γεμιστές με τυρί, ζαμπόν και κρέμα γάλακτος ογκρατέν

Παστιτσάδα με χοντρό μακαρόνι και κεφαλοτύρι.

Μοσχάρι νουά με μανιτάρια στην κατσαρόλα.

Φιλετάκια κοτόπουλου ή χοιρινό ψαρονέφρι με κρέμα γάλακτος και μανιτάρια.

Τηγανιά ποικιλία με κρασί και λεμόνι.

Δεν μπορώ άλλο......Μου τρέχουν τα σάλια....:-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε mom βραδυάτικα τι είναι αυτά που γράφεις????? και θέλω να ξεκινήσω δίαιτα τρομάρα μου!

Άλλαξε τόπικ γρήγορα...Μακρυά, μακρυά!!!!:lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κατι σε αλμυρη τάρτα? κανω μια που συνηθως αρεσει σε ολους...ειναι με κρεμμυδια μπεικον μανιταρια και μυρωδικα...αν σε ενδιαφερει πες μου να σου γραψω συνταγη....(αυριο τη κανονικη σημερα αν θες στο περιπου)!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω μια ποικιλία τηγανια για την οποία θα με καθοδηγήσει η mom ;), την τάρτα με τη βοηθεια φυσικά της sofia_nefeli ;) κ καμια μηλόπιτα η καρυδόπιτα είναι too much?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάνω μια ποικιλία τηγανια για την οποία θα με καθοδηγήσει η mom ;), την τάρτα με τη βοηθεια φυσικά της sofia_nefeli ;) κ καμια μηλόπιτα η καρυδόπιτα είναι too much?

Σου έστειλα πμ:D Καλή επιτυχία σ'ότι κι αν κάνεις!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι γαιδουρα!!! αργησα να απαντησω ε??

λοιπον προσωπικα θα σου ελεγα οτι ειναι πολλα!! και αν ειναι μια ωρα δρομος η τηγανια θα κρυωσει. επισης θα ελεγα να κανεις κατι συνοδευτικο και οχι κυριως γιατι δε κανεις εσυ τραπεζι. εκτος κ αν σου το ζητησαν!! γι αυτο σου ειπα για ταρτα. μηπως παει ασχημα να πας τοοοσα πολλα? δε ξερω κ τι σχεσεις εχετε. προσωπικα πιστευω οτι η ταρτα και η καρυδοπιτα ειναι σουπερ!!!αυτα εκανα κ εγω το πασχα αλλα τη ταρτα εκανα παραλαγη με πρασα. αυτη που σου λεω αρεσε περισσοτερο απο τα πρασα. (αν δε παινεψω το σπιτι μου θα πεσει να με πλακωσει χχαχαχαχα)

λοιπον εχουμε και λεμε:

για τη ζυμη: 200γρ. αλευρι

100γρ βουτυρο/βιταμ

1 κροκο αυγου

1/2 κουταλακι γλυκου αλατι

1 κουταλια σουπας νερο.

κοσκινιζεις το αλευρι στην επιφανεια που θα δουλεψεις. κανεις ενα λακο και ριχνεις το βουτυρο παγωμενο κομμενο σε κομματακια κ τα υπολοιπα υλικα. ζυμωνεις τριβοντας τα υλικα να γινει μια ομοιογενης ζυμη. (η ζυμη θα τριβεται και στο τελος θα την ενωσεις) τη τυλιγεις σε ζελατινη κ αφηνεις 1/2 ωρα στο ψυγειο. εντωμεταξυ θα φτιαξεις τη γεμιση. μετα παιρνεις τη ζυμη και σε ταψακι η φορμα ταρτας τη πατας να ανοιξει και να πιασει κ τα πλαινα τοιχωματα 2εκ περιπου (εγω το κανω σε ταψακι 26περιπου εκατοστα και τη ζυμη τη πιεζω να ανοιξει με ποτηρι!!!). καλυπτεις τη ζυμη με λαδοκολλα και βαζεις φασολια ή ρεβυθια απο πανω για να μη φουσκωσει. τη βαζεις σε προθερμασμενο φουρνο 180 για 10-15λεπτα.

 

για τη γεμιση:

10φετες μπεικον

250 γρ τυρια αναμεικτα (γραβιερα, ενταμ, οτι κιτρινο τυρι σου αρεσει)

3 αυγα

μανιταρια

3-4 κρεμμυδια ψιλοκομμενα

διαφορα μυρωδικα της αρεσκειας σου (θυμαρι, θρουμπι, φασκομηλο,ριγανη...)

200γρ κρεμα γαλακτος

αλατι πιπερι

τσιγαριζεις 3-4 κρεμυδια κομμενα σε λεπτες φετες,10 φετες μπεικον και μανιταρια

περιμενεις να κρυωσουν λιγο και ανακατευεις και τα υπολοιπα υλικα. μετα τα ριχνεις στη ταρτα και ψηνεις 30 λεπτα περιπου.

αυτη περιπου ειναι η συνταγη...θα κοιταξω κ σπιτι να δω αν τα γραφω σωστα γιατι τις ποσοτητες εγω τις βαζω κατα βουληση κ δε θυμαμαι ακριβως τι λεει η συνταγη....

καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη!!!!Πως γίνεται η πορτοκαλόπιτα;;;;Δοκιμασα πρόσφατα και εκστασιάστηκα!

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=717205&highlight=%F0%EF%F1%F4%EF%EA%E1%EB%FC%F0%E9%F4%E1#post717205

 

Μυτρούλα είναι γραμμένη εδώ , ότι άλλο θες να ρωτήσεις , στην διάθεση σου :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...