Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ (θεσσαλονικη)


ΑΝΑΣΤΑ

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ Ή ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΕΝΑΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ 7 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΓΕΝΙΚΟ ΟΔΟΝΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 12 δημοσιεύσεις

  • katrin

    katrin 8 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 4 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 3 δημοσιεύσεις

αναστα μου παιδοδοντιατρο δεν χρειαστηκαμε ακομα αλλα για αυτο που μπορω να σου προτεινω 100% ειναι ορθοδοντικος.

εγω φορεσα σιδερακια(καλε μην γελατε)οταν ημουν 18 χρονων και σπουδαζα..ασε τι να σου πω τωρα..πηγα σε εναν εκπληκτικο επιστημονα και ενω ολοι λεγανε οτι θα τα φοραω 4 χρονια αυτος σε 12 μηνες με κατι λευκα σχεδον αορατα σιδερακια μου εκανε τελεια δουλεια.

δεν το μετανιωσα ποτε ασε που ελαχιστοι το ειχαν καταλαβει κιολας.

ο ορθοδοντικος λεγετε Τσουμης Κωνσταντινος και ειναι στην Αγγελακη.οτι θελεις στειλε πμ

βεβαι στο ιατρειο ημουν η μονη σε αυτην την ηλικια μια που ο πατερας μου παντα εβρισκε πολυ ομορφα τα κουνελισια δοντακια μου και δεν ηθελε να με παει σε ορθοδοντικο.

ο γονιος παντα ομορφα τα βλεπει τα παιδια του αλλα εγω ειχα μεγαλο ψυχολογικο προβλημα..ευτυχως ο γιος μου προς το παρον δεν εχει τετοιο προβλημα παντως αν δημιουργηθει θα ειμαι η πρωτη που θα τον παω στον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ?

ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΥΣΙ, ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΧΑΡΤΙ ΟΔΟΝΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ 1Η ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΑΛΛΑΓΗ!! ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

γιατι ντροπη βρε Αναστα?οδοντιατρος εισαι και πρεπει να ξερεις?

εγω προτεινω να του τηλ του ορθοδοντκου και να σε ενημερωσει πληρως.

ειναι και περιοδοντολογος και πραγματικα ειναι καλος.

με ενα τηλεφωνημα θα εχεις πληρη εικονα για του τι πρεπει να γινει.

ειναι καλος ανθρωπος και γονιος ο ιδιος οποτε καταλαβαινεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλή χρονιά σε όλους!!

Χθες διαπιστώσαμε πως άρχισε να βγαίνει το πρώτο καινούριο μας δοντάκι (μόνιμο μπροστινό δόντι) χωρίς να έχει πέσει κανένα παλιό (!) και πίσω από τα άλλα, προς την εσωτερική μεριά του στόματος! Πάθαμε ένα ψιλοσόκ πρέπει να πω, και πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθούμε άμεσα έναν οδοντίατρο, ορθοδοντικό, δεν ξέρω είναι και τα δύο αυτοί?

 

Είχατε καμία ανάλογη εμπειρία? Μιλάω φυσικά για τη μεγάλη μου κόρη, 6 ετών.

 

Αν ξέρετε κάποιον καλό, πείτε τον μου please!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κatrin χρόνια πολλά και καλή χρονιά

 

για δες λίγο σ΄αυτά τα θέματα σίγουρα θα υπάρχουν και κοπέλες

από Θεσ/νίκη που θα γνωρίζουν να σου απαντήσουν.....

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10952&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6470

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αλλά αν δεις υπάρχουν άτομα από Θεσ/νίκη οπότε αν δεν το δουν

καλό θα ήταν να στείλεις κάποια πμ :D:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογη εμπειρία έχω από τον εαυτό μου που είχα ταυτοχρονα 8 κυνόδοντες. πήγα στον οδοντιατρο και μου έβγαλε τους 4 νεογιλούς. Τα σιδεράκια δεν τα γλίτωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον κι εμείς θα μπούμε σε μεγάλη διαδικασία. Το νέο δόντι είναι σε αρκετή απόσταση από τα παλιά και δεν είναι ξεκάθαρο ποιο πρόκειται να αντικαταστήσει. Πιστεύω θα χρειαστεί εξαγωγή 1-2 παλιών δοντιών και σίγουρα κάποιου είδους σιδεράκια, δεν ξέρω όμως μήπως πρέπει να μεγαλώσει πρώτα και μετά??

Το λυπάμαι το δύστυχο το μωράκι μου, εγώ τρέμω στην ιδέα και μόνο του οδοντίατρου! Δεν της έχουμε πει ακόμη φυσικά ότι ίσως να της αφαιρέσει δόντια! Προσπαθούμε να το περάσουμε ψύχραιμα για να μην τρομάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κούκλα!Η αδελφή μου πήγε την μικρή σε παιδοοδοντίατρο πριν περίου 2 μήνες από ότι θυμάμαι για παρομοιο πρόβλημα.Της την πρότειναν φίλες και τις είπαν πολύ καλά λόγια.Επειδή δεν ξέρω λεπτομέρειες θα την ρωτήσω,λίγο αργότερα όμως να μην τους ξυπνήσω ,και θα σε ενημερώσω.Όλα θα πάνε καλά,μην αγχώνεσε.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κούκλα!Η αδελφή μου πήγε την μικρή σε παιδοοδοντίατρο πριν περίου 2 μήνες από ότι θυμάμαι για παρομοιο πρόβλημα.Της την πρότειναν φίλες και τις είπαν πολύ καλά λόγια.Επειδή δεν ξέρω λεπτομέρειες θα την ρωτήσω,λίγο αργότερα όμως να μην τους ξυπνήσω ,και θα σε ενημερώσω.Όλα θα πάνε καλά,μην αγχώνεσε.

 

Καλή χρονιά Σοφάκι μου! Στενοχωριέμαι γιατί το σκατούλι μου είναι φοβιτσιάρικο και τρέμει και τις ενέσεις των εμβολίων, φαντάσου στο στόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς έτσι είναι.Φοβάται ό,τι έχει να κάνει με γιατρό και κυρίως βελόνες.Το έβγαλε το δοντάκι η μικρή μας και η αλήθεια είναι ότι ενώ δεν πόνεσε,μόνο που είδε την βελόνα έκλαψε πολύ.Δεν είναι ευχάριστο για σένα,το ξέρω.Είμαι σίγουρη ότι προτιμάς να περάσεις τα πάντα εσύ αλλά η μικρή να μην πάθει τίποτα,ούτε να πονέσει,ούτε να κλάψει.Είσαι μανούλα και πάνω από όλα θέλεις να την προστατέψεις από οτιδήποτε κακό.Σε καταλαβαίνω.Όμως επειδή αυτό δεν γίνεται και δυστυχώς στη ζωή συμβαίνουν και τέτοια προβλήματα,πρέπει εσύ να σταθείς δυνατή για να την βοηθήσεις να το αντιμετωπίσει και αυτή με δύναμη.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα λάθος.Όταν πήγε σε αυτήν ήταν γιατί χάλασε ένα δοντάκι που έπρεπε να το βγάλει.Όμως παλιότερα είχε το ίδιο πρόβλημα με την δικιά σου.Βγαίνανε τα καινούργια δόντια και τα παλιά ούτε κουνιόντουσταν.Τότε την πήγε στον οδοντίατρο τον δικό μας και της είπε να μην τα πειράξει γιατί άδικα θα ταλαιπωρηθεί με εξαγωγές.Από μόνα τους θα αρχίσουν να κουνιουνται.Η αδελφή μου φοβόταν μήπως βγουν στραβά αλλά της είπε ότι τα μπροστινα δόντια δεν έχουν πρόβλημα.Η γλώσσα τα σπρώχνει και δεν τα αφήνει εύκολα να στραβώσουν.Όντως σε λίγες μέρες άρχισαν να κουνιούνται ,πέσανε μόνα τους και τα καινούργια ήρθαν κανονικά μπροστά.Τώρα έχει δοντάκια μαργαριταράκια :wink::wink::wink: Σου στέλνω pm τα στοιχεία της παιδο-οδοντίατρου.Σε αυτήν έβγαλε το χαλασμένο δοντάκι.Έχει ιατρείο με τον άντρα της ,και αυτός οδοντίατρος.Αυτή όμως αναλαμβάνει παιδάκια.Μάλιστα μου είπε ότι έχει πολύ ωραίο ιατρείο,ο τροχός και όλα τα εργαλεία είναι με παιδικές φιγούρες και κουκλάκια για να μην φοβούνται τα παιδάκια.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ Σοφάκι μου! Μακάρι έτσι να πει ο γιατρός και για τη δική μας! Αλλά και ταλαιπωρία να χρειαστεί τι να κάνουμε? το σημαντικό είναι να φτιάξουμε τη "βιτρίνα" μας, σωστά? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 6 ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2ΜΗΝΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΑΝΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΜΥΤΟΥΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΣΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΑ ΣΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟ?

πολυτεκνη μαμα 

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 6 ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2ΜΗΝΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΑΝΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΚΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΜΥΤΟΥΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΣΟ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΑ ΣΧΙΣΕΙ ΛΙΓΟ?

 

Φαντάζομαι ότι θα βγουν από μόνα τους, αλλά για να μην ανησυχείς, πάρε τηλ. στον οδοντίατρο και κάνε μια ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια την βοήθεια σας γιατί έχω φρικάρει ...

ψάχνω παιδοοδοντίατρο στην Θεσσαλονίκη

αν ξέρετε κανένα καλό που να ασχολείται και με μικρά παιδιά

να μου συστήσετε γιατί ...

 

την παρασκευή που γύρισα στο σπίτι η μικρή κοιμόταν (για να καταφέρνω να δουλέψω έχω πάρει γυναίκα)

 

όταν με το καλό ξύπνησε και με το πρώτο της γέλιο είδα αμέσως ότι ήταν σπασμένα και τα δύο επάνω μπροστινά δόντια :shock::shock::shock:

 

μπορείτε ίσως να καταλάβετε την σύγχηση που τράβηξα και περισσότερο γιατί η γυναίκα που την κρατάει δεν μου είπε τί πο τα ... :shock::evil::evil::evil:

 

τέλος πάντων την γυναίκα δεν το συζητώ θα την αλλάξω ...

με το παιδί όμως τι γίνεται;;;

 

κάποιοι μου είπαν να πάω σε παιδοοδοντίατρο να μας πει αν πρέπει να τα σφραγίσουμε

κάποιος μου είπε ότι δεν κάνουν τίποτα σε αυτά τα πρώτα δόντια γιατί έτσι κι αλλιώς θα βγουν άλλα ακόμα κι αν μαυρίσει και αν πέσει το δόντι ... :shock::evil::evil::evil:

 

δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ... το κουκλί μου να έχει τα δύο μπροστινά της δοντάκια χάλια ... :shock::evil::cry::cry::cry::cry::cry:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Nανω μου τι παθατε ??????

 

Πως εγινε αυτο ??? Σου ειπε τιποτα η γυναικα????

 

Το κοριτσακι σου δεν πονεσε????

 

Δεν ξερω κανεναν παιδοοδοντιατρο να σε βοηθησω αλλα επειδη ειναι τα πρωτα της δοντακια νομιζω οτι δεν θα σας κανει τιποτα θα περιμενετε μεχρι να βγουν τα επομενα......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

nano μου μην αγχώνεσαι γλυκό μου παιδί..και επίσης να ξέρεις ότι μπορεί ούτε η γυναίκα να πήρε χαμπάρι...το Θεόφιλου 3 είναι έτσι σπασμένα και εγώ επίσης δεν πρόσεξα πως..που..πότε :oops: τυχαία τα είδα

 

Λοιπόν παιδοδοντίατρος πήγε μια φίλη μου και εμεινε πολύ ευχαριστημενη και ιδιαίτερα από τον τρόπο που αντιμετώπισε το παιδί...και τα εργαλεία όλα με τα αναλογα παιδικά σχεδιάκια.. :D

ΝΟΥΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

ΑΓ.ΘΕΟΔΩΡΑΣ 13

2310/235-566

 

αντε πανε να μας πεις τι εγινε μήπως πρεπει να πάμε και΄μεις :D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και περαστικά. Πολύ καλή παιδοδοντίατρος είναι η Φανή Αμπατζίδου-Τσαλιγοπούλου, Ερμού 75, 2310276642. Έχω προσωπική εμπειρία (ιδιαίτερη προσεγγιση με παιδικά εργαλεία σε παιδικά διαμορφωμένο χώρο) καθώς έφτιαξε τα δοντια της κόρης μου πέρυσι (8 σφραγίσματα+1θήκη).Αν χρειαστείς κάτι ρώτησε με

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...