Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σοκολατες χωρίς ζάχαρη


Lorien

Recommended Posts

Αγοραζω από το μασουτη τις no sugar της geneva. ( η άσπρη και η μπλε συσκευασία) .

 

NOSUGAR_BARS_MILK.png

 

NOSUGAR_BARS_BIT.png

 

Σαν γεύση είναι οκ απλά λίγο μαλακες κι έτσι τις βάζω ψυγείο.

 

Προτιμοτερες αυτές η τις sweet and balance?

 

kouvertoura_600_600.jpg

 

Για μια ας πούμε πιο υγιεινή διατροφή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Αν δεν είσαι διαβητική (στο μήνυμά σου λες ότι σε ενδιαφέρει η υγιεινή διατροφή) θα ήταν προτιμότερο να τρώς σοκολάτες χωρίς υποκατάστατα, απλά σε μικρότερες ποσότητες. Υπάρχουν στοιχεία (δεν μπορώ να τα παραθέσω αυτή τη στιγμή, αλλά υπόσχομαι να το κάνω αύριο-μεθαύριο) ότι η στεβια και η σουκραλόζη δεν είναι πολύ αθώα, ως υποκατάστατα ζάχαρης!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν δεν είσαι διαβητική (στο μήνυμά σου λες ότι σε ενδιαφέρει η υγιεινή διατροφή) θα ήταν προτιμότερο να τρώς σοκολάτες χωρίς υποκατάστατα' date=' απλά σε μικρότερες ποσότητες. Υπάρχουν στοιχεία (δεν μπορώ να τα παραθέσω αυτή τη στιγμή, αλλά υπόσχομαι να το κάνω αύριο-μεθαύριο) ότι η στεβια και η σουκραλόζη δεν είναι πολύ αθώα, ως υποκατάστατα ζάχαρης![/quote']

Περιμένουμε τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει... αν είναι να φας μόνο ένα κομματάκι, γιατί έχει τόση μεγάλη σημασία αν είναι μαύρη 70% ή Lacta; Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο; Τι τόσο κακό έχει ένα κομματάκι Lacta που θα το αποφύγουμε τρώγοντας μαύρη σοκολάτα; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα το θέμα είναι ότι είναι λίγο δύσκολο να μείνει κανείς στο ένα κομματακι!

Μια σειρά οκ, αλλά ένα κομματακι ειναι σαν να μην το εφαγες καθόλου!

Γι αυτό πχ της geneva που είναι σχετικά μικρές σε μέγεθος μπορείς να τη φας όλη η τη μισή ενώ άμα φας την αντίστοιχη ποσότητα σε λακτα πχ η διαφορά στις θερμιδες είναι μεγάλη!

Link to comment
Share on other sites

με τις 70 % μπουχτίζεις…δεν μπορείς να τη φας όλη. τη λάκτα όμως άνετα

Αν δεν μπουχτίσεις όμως; Είναι ΟΚ να φας 100 ή 200 γρ. μαύρη σοκολάτα;

 

Ή το αντίστροφο, αν μπορείς να περιοριστείς στα 20 ή 30 γρ. Lacta, τι θα κέρδιζες αν αντί για Lacta έτρωγες μαύρη σοκολάτα;

 

Γι αυτό πχ της geneva που είναι σχετικά μικρές σε μέγεθος μπορείς να τη φας όλη η τη μισή ενώ άμα φας την αντίστοιχη ποσότητα σε λακτα πχ η διαφορά στις θερμιδες είναι μεγάλη!

Αυτές που έβαλες είναι σοκολάτες διαίτης και γι' αυτό έχουν διαφορά σε θερμίδες από μια κανονική σοκολάτα. Όμως η μαύρη σοκολάτα και η σοκολάτα γάλακτος δεν έχουν διαφορά σε θερμίδες. Και ρώτησα επειδή είπε η babycobra πιο πάνω ότι ένα κομματάκι μαύρη σοκολάτα εντάσσεται μια χαρά στην υγιεινή διατροφή (δεν διαφωνώ με αυτό) γιατί να μην εντάσσεται το ίδιο καλά και ένα κομματάκι σοκολάτα γάλακτος (εφόσον μπορείς να περιοριστείς στο ένα κομματάκι, εννοείται)?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κοιταξει για τις canderel σοκολατες και τις απλες γαλακτος που κυκλοφορουν εδω και πραγματικα στα 100γρ η διαφορα στις θερμιδες δεν ηταν συμαντικη. Ομως η μπαρα Canderel ειναι 30γρ ενω η πιο μικρη απλη ειναι 75γρ...

Η σιοκολατα γαλακτος εχει και τις θερμιδες απο το γαλα αρα η ιδια ποσοτητα εχει πιο πολλες θερμιδες απο την 70% (εδω εχει και με 85% σοκολατα)

Link to comment
Share on other sites

Η σιοκολατα γαλακτος εχει και τις θερμιδες απο το γαλα αρα η ιδια ποσοτητα εχει πιο πολλες θερμιδες απο την 70% (εδω εχει και με 85% σοκολατα)

Κι εγώ έτσι πίστευα, αλλά όταν τσέκαρα τα ταμπελάκια δεν είδα διαφορά. Και σε θερμιδομετρητή που κοίταξα, έλεγε 27 θερμίδες το κομματάκι σοκολάτας γάλακτος, 25 θερμίδες το κομματάκι μαύρης σοκολάτας. Σιγά τη διαφορά δηλαδή. Ακόμα και στα 100 γραμμάρια, η διαφορά μεταξύ σοκολάτας γάλακτος και μαύρης σοκολάτας είναι μόνο 20 θερμίδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο οι θερμίδες είναι το ζητούμενο, όμως; Αν κάποιος ενδιαφέρεται για χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, είτε στα πλαίσια υγιεινής διατροφής είτε υποχρεωτικά, λόγω διαβήτη, ψάχνει για τα γλυκά με στεβια κτλ. Επίσης η μαύρη σοκολάτα έχει περισσότερα αντιοξειδωτικά και λιγότερα λιπαρά.

 

Αλλά ο,τι και να λέμε, ποια να συγκριθεί με μια ΙΟΝ αμυγδάλου...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι θερμίδες είναι το ζητούμενο' date=' όμως; Αν κάποιος ενδιαφέρεται για χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, είτε στα πλαίσια υγιεινής διατροφής είτε υποχρεωτικά, λόγω διαβήτη, ψάχνει για τα γλυκά με στεβια κτλ. Επίσης η μαύρη σοκολάτα έχει περισσότερα αντιοξειδωτικά και λιγότερα λιπαρά.

 

Αλλά ο,τι και να λέμε, ποια να συγκριθεί με μια ΙΟΝ αμυγδάλου...:P:p:p[/quote']

 

 

Ιδιως τη μεγαλη με το ολοκληρο αμυγδαλο! ΚΟΛΑΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι θερμίδες είναι το ζητούμενο, όμως; Αν κάποιος ενδιαφέρεται για χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, είτε στα πλαίσια υγιεινής διατροφής είτε υποχρεωτικά, λόγω διαβήτη, ψάχνει για τα γλυκά με στεβια κτλ. Επίσης η μαύρη σοκολάτα έχει περισσότερα αντιοξειδωτικά και λιγότερα λιπαρά.

Μα δεν μιλάμε για διαβητικούς. Λέμε ο μέσος άνθρωπος που θέλει να κάνει σωστή διατροφή. Συμφωνώ να φάει 1-2 κομματάκια σοκολάτα αντί για μια ολόκληρη πλακέτα, αλλά σε τόσο μικρές ποσότητες τι ουσιαστική διαφορά θα κάνουν τα αντιοξειδωτικά;

 

Ως προς τα λιπαρά, η σοκολάτα γάλακτος και η μαύρη δεν έχουν καμία διαφορά (εκτός αν υπάρχει διαφορά μεταξύ "καλών" και "κακών" λιπαρών, αλλά και πάλι σε 10 γραμ σοκολάτα, πόση διαφορά να υπάρχει??)

 

http://www.positivehealthsteps.com/calories/chocolate-kilojoules-fat.shtml

 

H ION με αμύγδαλο υπερέχει των πάντων :-P

Link to comment
Share on other sites

για τις σοκολάτες του πρώτου ποστ, επειδή έφαγα εχθές αυτή με τις φράουλες (γάλακτος με φράουλες) έχω να επισημάνω πώς δεν έχει και πολύ λιγες θερμίδες!!! εκεί που αναγράφει τις θερμίδες έχουνε γράψει για τη μισή σοκολάτα (=79) και όχι για ολόκληρη... που δεν τη λες και μεγάλη...

παιδιά εγώ αμα έχω μια σοκολάτα μπροστά μου δεν υπάρχει περίπτωση να μην τη φάω όλη.... είμαι εξαρτημένη, το παραδέχομαι!!!

all time favorite η lacta

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω τρελαινομαι γενικά για lacta.. ααχ! Τελευταία έχω κολλησει με τα lacta cakes. Εχει 5 τεμάχια (κεκακια) η συσκευασία και τα τσακιζω ανετα και τα 5! Ποιο κομματακι μου λέτε μετά!! ;) το θέμα τελικά μάλλον είναι η ποσότητα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στοιχεία (δεν μπορώ να τα παραθέσω αυτή τη στιγμή' date=' αλλά υπόσχομαι να το κάνω αύριο-μεθαύριο) ότι η στεβια και η σουκραλόζη δεν είναι πολύ αθώα, ως υποκατάστατα ζάχαρης![/quote']

 

Χρωστάω μία απάντηση! ;)

 

Τα στοιχεία που είχα στο μυαλό μου προέρχονταν από ένα παιδιατρικό συνέδριο του 2012 και από μία ομιλία για τα διαιτητικά υποκατάστατα, συμπληρώματα κτλ. Δυστυχώς, δε βρήκα το βιβλίο με τα πρακτικά του συνεδρίου! Από μία αναζήτηση στο διαδίκτυο, όμως (σε σάιτ που μου φάνηκαν αξιόπιστα) βρήκα ότι η σουκραλόζη μεταβάλλει τη χλωρίδα του εντέρου, μπορεί να προκαλέσει αντίσταση στην ινσουλίνη (προδιάθεση για διαβήτη), καθώς και να απελευθερώσει τοξίνες στον οργανισμό, καθώς πρόκειται για χλωριωμένο μόριο. Για τη στέβια, πέρα από ήπιες γαστρεντερικές διαταραχές, δε βρήκα καμία αξιόλογη παρενέργεια, οπότε ή δε θυμόμουν καλά ή έχουν αλλάξει τα δεδομένα από το 2012. Αυτά.

 

ΥΓ: Η LACTA cakes έχει αγγίξει την τελειότητα!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Χρωστάω μία απάντηση! ;)

 

Τα στοιχεία που είχα στο μυαλό μου προέρχονταν από ένα παιδιατρικό συνέδριο του 2012 και από μία ομιλία για τα διαιτητικά υποκατάστατα' date=' συμπληρώματα κτλ. Δυστυχώς, δε βρήκα το βιβλίο με τα πρακτικά του συνεδρίου! Από μία αναζήτηση στο διαδίκτυο, όμως (σε σάιτ που μου φάνηκαν αξιόπιστα) βρήκα ότι η σουκραλόζη μεταβάλλει τη χλωρίδα του εντέρου, μπορεί να προκαλέσει αντίσταση στην ινσουλίνη (προδιάθεση για διαβήτη), καθώς και να απελευθερώσει τοξίνες στον οργανισμό, καθώς πρόκειται για χλωριωμένο μόριο. Για τη στέβια, πέρα από ήπιες γαστρεντερικές διαταραχές, δε βρήκα καμία αξιόλογη παρενέργεια, οπότε ή δε θυμόμουν καλά ή έχουν αλλάξει τα δεδομένα από το 2012. Αυτά.

 

ΥΓ: Η LACTA cakes έχει αγγίξει την τελειότητα!:cool:[/quote']

Η στεβια κυκλοφόρησε επισήμως στην Ευρώπη το 2012 κι από τότε δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

A, οκ! Το συνέδριο ηταν το Νοέμβριο του '12. Μου είχαν εντυπωθεί αυτά γιατί ήμουν έγκυος, τότε, και ήδη έτρωγα σοκολάτες από το φαρμακείο, οπότε είχα απογοητευτεί...

 

Παρεμπιπτόντως, ένα άλλο φυσικό γλυκαντικο που, υποτίθεται, είναι ακίνδυνο, είναι η αγαύη.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα το ρημαδοβιβλίο!

 

Γράφει η Α.Γαρούφη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδιατρικής:

(για τη σουκραλόζη) "η μέχρι τώρα έρευνα και η χημική της δομή αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο

η μαχροχρόνια λήψη να συνεισφέρει στην εμφάνιση σοβαρών ανοσολογικών και νευρολογικών διαταραχών"

 

(για τη στέβια) "αρχικά είχε θεωρηθεί ότι μπορεί να δράσει βλαπτικά στο DNA σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας, εγκύους και μικρά παιδιά. Η ασφάλεια των γλυκοζιδίων της στέβια επιβεβαιώθηκε το 2008. Θεωρείται, πλέον, σαν καλύτερο εναλλακτικό της ζάχαρης και των τεχνητών γλυκαντικών. Η ασφάλεια της μακρόχρονης χορήγησης μεγάλων ποσοτήτων, στην υγεία, δεν είναι γνωστή".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...