Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι δάπεδο??


myangel

Recommended Posts

Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις μεγάλα διακοσμητικά αυτοκόλλητα?

http://www.sticky.gr/

Εγώ δε θα ήθελα να δώσω χρήματα για ένα σπίτι που νοικιάζω και δεν είναι δικό μου;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εβαλα λαμινατ σε ολο το σπιτι(εκτος απο μπανιο) και εμεινα πολυ ευχαριστημενη.καταρχας το πατωμα ειναι παντα ζεστο και κυριως το χειμωνα ,περσι που η δεσποινα μπουσουλοπερπατουσε δε με αγχωνε καθολου να μη κρυωσει...καθαριζει ευκολα,δε χαραζει,δε καιγεται(εγς εκανα σε ενα κομματι τεστ ντραιβ και με καρβουνο απο το τζακι) και αμα χαλασει ενα κομματι αλλαζει πανευκολα.εβαλα πολυ γνωστης εταιριας που κοστολογκα εβγαινε σχεδον οσο και η φυσικη ξυλεια...κατα τη γνωμη μου αμα βαλεις λαμινατ ν παρεις καλης ποιοτηττας και να προσεξεις πολυ να στο περασει καποιος εξειδικευμενος..αμα θες στειλε μου πμ να σε παραπεμψω στον δικο μου προμηθευτη και μαστορα,επισης σε ερευνα αγορας που ειχα κανει το συγκεκριμενο μοντελο επειδη δουλευοταν πολυ στη θεσλονικη η εταιρια εκει το "χτυπουσε" παραπανω στο τετραγωνικο απο οτι εδω στη καστορια που πριν 3 χειμωνες ηταν στη μοδα το σκουρο ξυλο...

το μονο κακο που βρισκω ειναι οτι δε παυει να ειναι συνθετικο υλικο και δε ξερω κατα ποσο ειναι υγιεινο στο συνολο με κουφωματα ασφαλειας,πλαστικα χρωματα κτλ...δηλ νοιωθω οτι το σπιτι δεν "αναπνεει"Αυτα!!!

 

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!κι εγώ έβαλα στην σοφίτα που είναι οι κρεβατοκάμαρες και το χωλ τέτοιο λαμινειτ γνωστής εταιρίας με όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά και σώθηκα!!στο σαλόνι έβαλα πλακάκι και το μετάνιωσα!αφού είπαμε με τον σύζηγο σε μια ανακαίνηση μελλοντικά να βάλουμε κι εκει λαμινειτ!είναι ζεστό,δεν χαράζει ούτε καίγεται και δεν έχει αρμούς σαν το πλακάκι-είναι ενιαίο και όποιος έρχεται νομίζει οτι βάλαμε γνήσιο ξύλο.Ντύσαμε και την εσωτερική σκάλα με αυτό το υλικό και είναι τέλεια!!Αν είχα βάλει μασιφ ξυλο θα το ειχα μετανιώσει διότι με τόσα παιχνίδια που εκσφεντονιζει ο μικρός θα το είχε καταστρέψει!!Ενώ αυτό τόνοι να σέρνονται επάνω του δεν παθαίνει τίποτα απολύτως!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Μια λυση ψαχνω να βρω.....!Εδω και 2 μηνες μεταφερθηκαμε σε ενα σπιτι στο οποιο ειμαστε ενοικιαστες.Ενω ολα ειναι πολυ καλα,αυτο το μπανιο με ψυχοπλακωνει και δεν ξερω τι να κανω κοριτσακια!Ειναι παλιο απο το 96!Ολα ασπρα με ασπρα πλακακια κατω,δεξια και αριστερα,και παλιομοδιτικα! Υπαρχει καποια λυση για αυτα τα πλακακια? Αγοραμε ντουλαπια και στηλη σε moderno στυλ,αλλα τι νατο κανω?ολα τα υπολοιπα ειναι χαλια.Και ρωτω τωρα εγω....,γι'αυτο το ριμαδι το δαπεδο ή εστω στις πλευρες τοιχου τι να κανω?

Σκεφτηκα να βαλω επενδυση ξυλου teak ,κατι που να μπορω να το βγαλω ανα πασα στιγμη, θα κανω γκαφα? Εχει καποια αναλογη εμπειρια?

Αχ βοηθηστε με γιατι οταν το αντικρυζω με πιανει μια απογοητευση...!

 

αν θέλεις τη γνώμη μου να επενδύσεις με λαμινειτ της woodenfloor.πολύ καλή ποιότητα και κάνει και για μπάνια.είναι κουμπωτά και άμα φύγετε τα βγάζεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

και εμείς laminate έχουμε, το βάλαμε πριν περίπου 4 χρόνια που κάναμε ανακαίνιση σε όλο το σπίτι εκτός απο το μπάνιο. Πραγματικά το σπίτι είναι πολύ ζεστό και μεταφορικά και κυριολεκτικά, δεν έχουμε πάρει χαλιά και δεν πρόκειται κιόλας. Όταν έρχονται τα ανίψια μου δεν φοβόμαστε μην πέσουν και χτυπήσουν (και να πέσουν δεν θα χτυπήσουν). Μου έχουν πέσει άπειρες φορές ποτήρια, πιάτα ποτέ δεν έχει σπάσει τίποτα. Αυτά ως προς τα θετικά, τα αρνητικά τώρα, σε κάποια σημεία του σπιτιού τρίζει είτε με διαστολή συστολή λόγω κρύου είτε πατώντας το, επίσης είναι γεμάτο γρατζουνιές. Όταν με το καλό πάμε στο μεγαλύτερο θα βάλω σίγουρα στις κρεβατοκάμαρες για τα υπόλοιπα σημεία του σπιτιού θα το ξανασκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

laminate, και πάλι laminate!

 

εμείς έχουμε παντού εκτός απο το μπάνιο, και όχι κουμπωτό, κολλητό. ίσως γι' αυτό, δεν τρίζει καθόλου. επίσης πατάει πάνω σε πλακάκι, και δεν βάλαμε πολύ χοντρό υπόστρωμα - προσοχή, το είχε βάλει φίλη μου με κουμπωτό και το πάτωμα όταν το πατάς είναι "μαλακό", σαν να κάνει μία μικρή βύθιση.

 

τέλεια λύση - ζεστό, δεν χαράζει όπως το ξύλο, και με το νερό δεν έχει τόσο πρόβλημα όσο λένε, μία φορά πλυμήρισε το δωμάτιο της μικρής μου από την μπαλκονόπορτα (η μαμά μου έπλενε το μπαλκόνι με το λάστιχο με ασφράγιστη μπαλκονόπορτα. είχε μπει τόσο νερό που όταν το πατούσες στην ρίζα της μπαλκονόπορτας έκανε φλατς και πεταγόταν νερό από κάτω.... δράμα! το σκουπίσαμε όσο μπορούσαμε, φούσκωσε για λίγο (σηκώνονται οι ενώσεις) παραμορφώθηκε τοπικά, αλλά με ζέστη και βάρος σε μια δυο εβδομάδες επανήλθε (τώρα μετά από χρόνια το καταλαβαίνω εγώ ελάχιστα επειδη το ξέρω, επειδή οι ενώσεις είναι ελάχιστα ανασηκωμένες, ούτε μισό χιλιοστό)

 

και με το τζάκι είχαμε κάτι μικροατυχήματα με πυρωμένα κάρβουνα που δεν τα πήραμε εγκαίρως και έκανε μικρά μαύρα σημάδια (το δικό μου είναι πολύ ξανθό)

 

αν περαστεί σωστά (να φανταστείς οτι εμείς το βάλαμε μόνοι μας, 120 τετραγωνικά και κολλητό) δεν έχει πρόβλημα) το έχουμε 7 χρόνια, καμία άλλη φθορά - α, και μία φορά που μου έπεσε το σίδερο με την μύτη καρφί στο πάτωμα ξεφλουδισε μία τελίτσα δύο χιλιοστά, αν το συγκεκριμένο σίδερο έπεφτε σε πλακάκι πιστεύω θα έκανε τρύπα)

 

τέλειο για παιδιά, δεν κρυώνουν, δεν χτυπάνε, μπορείς να κάθεσαι κάτω για ώρες, το έχουν και αρκετοί φίλοι μας πια (εμείς όταν το περάσαμε 8 χρόνια πριν ήταν σχετικά καινούριο και υπήρχαν αμφιβολίες), από τα σπίτια που έχω δει, έχω να πω το σκούρο λερώνει απίστευτα, θέλει παρκετέζα κάθε μέρα για την σκόνη, φαίνεται πολύ. το δικό μου που είναι πολύ ανοιχτό (ancient wood) κρατάει και μία εβδομάδα. επίσης αυτά που δεν έχουν μοτίβο σαν μικρά παρκέ φαίνονται σαν αληθινό ξύλο και είναι πολύ πιο όμορφα, τα άλλα είναι λίγο fake, προσωπικά δεν μου άρεσαν στα σπίτια που τα είδα.

 

αν το αποφασίσεις πες μου να σου γράψω περαστικές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
laminate, και πάλι laminate!

 

εμείς έχουμε παντού εκτός απο το μπάνιο, και όχι κουμπωτό, κολλητό. ίσως γι' αυτό, δεν τρίζει καθόλου. επίσης πατάει πάνω σε πλακάκι, και δεν βάλαμε πολύ χοντρό υπόστρωμα - προσοχή, το είχε βάλει φίλη μου με κουμπωτό και το πάτωμα όταν το πατάς είναι "μαλακό", σαν να κάνει μία μικρή βύθιση.

 

τέλεια λύση - ζεστό, δεν χαράζει όπως το ξύλο, και με το νερό δεν έχει τόσο πρόβλημα όσο λένε, μία φορά πλυμήρισε το δωμάτιο της μικρής μου από την μπαλκονόπορτα (η μαμά μου έπλενε το μπαλκόνι με το λάστιχο με ασφράγιστη μπαλκονόπορτα. είχε μπει τόσο νερό που όταν το πατούσες στην ρίζα της μπαλκονόπορτας έκανε φλατς και πεταγόταν νερό από κάτω.... δράμα! το σκουπίσαμε όσο μπορούσαμε, φούσκωσε για λίγο (σηκώνονται οι ενώσεις) παραμορφώθηκε τοπικά, αλλά με ζέστη και βάρος σε μια δυο εβδομάδες επανήλθε (τώρα μετά από χρόνια το καταλαβαίνω εγώ ελάχιστα επειδη το ξέρω, επειδή οι ενώσεις είναι ελάχιστα ανασηκωμένες, ούτε μισό χιλιοστό)

 

και με το τζάκι είχαμε κάτι μικροατυχήματα με πυρωμένα κάρβουνα που δεν τα πήραμε εγκαίρως και έκανε μικρά μαύρα σημάδια (το δικό μου είναι πολύ ξανθό)

 

αν περαστεί σωστά (να φανταστείς οτι εμείς το βάλαμε μόνοι μας, 120 τετραγωνικά και κολλητό) δεν έχει πρόβλημα) το έχουμε 7 χρόνια, καμία άλλη φθορά - α, και μία φορά που μου έπεσε το σίδερο με την μύτη καρφί στο πάτωμα ξεφλουδισε μία τελίτσα δύο χιλιοστά, αν το συγκεκριμένο σίδερο έπεφτε σε πλακάκι πιστεύω θα έκανε τρύπα)

 

τέλειο για παιδιά, δεν κρυώνουν, δεν χτυπάνε, μπορείς να κάθεσαι κάτω για ώρες, το έχουν και αρκετοί φίλοι μας πια (εμείς όταν το περάσαμε 8 χρόνια πριν ήταν σχετικά καινούριο και υπήρχαν αμφιβολίες), από τα σπίτια που έχω δει, έχω να πω το σκούρο λερώνει απίστευτα, θέλει παρκετέζα κάθε μέρα για την σκόνη, φαίνεται πολύ. το δικό μου που είναι πολύ ανοιχτό (ancient wood) κρατάει και μία εβδομάδα. επίσης αυτά που δεν έχουν μοτίβο σαν μικρά παρκέ φαίνονται σαν αληθινό ξύλο και είναι πολύ πιο όμορφα, τα άλλα είναι λίγο fake, προσωπικά δεν μου άρεσαν στα σπίτια που τα είδα.

 

αν το αποφασίσεις πες μου να σου γράψω περαστικές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

 

ακριβώς τα ίδια... δεν το αλλάζω με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς τα ίδια... δεν το αλλάζω με τίποτα!

 

Που μπορω να βρω πληροφορίες; Νοικιαζουμε σπίτι, στα δωμάτια έχει ξύλο και στο σαλόνι μάρμαρο. Σκεφτόμουν κατι τέτοιο για το σαλονι για να ειναι πιο ζεστο για την μικρη που κυλιεται όλη μέρα στα πατωματα και να μην χτυπάει πολυ όταν πέφτει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορείς να απευθυνθείς στα μεγάλα πολυκαταστηματα praktiker, leroy Κλπ για μια πρωτη επαφη

εγω προτιμησα πιο ποιοτικο (μαλλον!) κ ακριβοτερο, απο εταιρια με πατωματα (ξυλεια, laminate Κλπ) κ είμαι θεσ/νικη

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να απευθυνθείς στα μεγάλα πολυκαταστηματα praktiker, leroy Κλπ για μια πρωτη επαφη

εγω προτιμησα πιο ποιοτικο (μαλλον!) κ ακριβοτερο, απο εταιρια με πατωματα (ξυλεια, laminate Κλπ) κ είμαι θεσ/νικη

 

Περίπου πόσο κάνει το τετραγωνικό;

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι μετα βγαίνει και ξαναμπαινει. Ισχύει; Ρωτάω γιατι δεν ξέρω αν θα μείνουμε πολλα χρόνια σε αυτο το σπίτι. Αν παντρευτεί ο γιος του ιδιοκτήτη πρέπει να φύγουμε. :?

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Περίπου πόσο κάνει το τετραγωνικό;

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι μετα βγαίνει και ξαναμπαινει. Ισχύει; Ρωτάω γιατι δεν ξέρω αν θα μείνουμε πολλα χρόνια σε αυτο το σπίτι. Αν παντρευτεί ο γιος του ιδιοκτήτη πρέπει να φύγουμε. :?

 

 

sto praktiker ehei ki apo 6 euro/m2... des k sto praktiker.gr - patwmata

Link to comment
Share on other sites

Περίπου πόσο κάνει το τετραγωνικό;

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι μετα βγαίνει και ξαναμπαινει. Ισχύει; Ρωτάω γιατι δεν ξέρω αν θα μείνουμε πολλα χρόνια σε αυτο το σπίτι. Αν παντρευτεί ο γιος του ιδιοκτήτη πρέπει να φύγουμε. :?

 

Νίνα εμείς το είχαμε πάρει από την Παλιά shelman στο Καλοχώρι, έχει κλείσει και υπάρχει πάνω από τον περιφεριακό στην Ευκαρπία όπως ανεβαίνεις τον κεντρικό (το έχει ο γαμπρός αυτού που είχε την shelaman στο καλοχώρι). υπάρχουν πολλά στην γειτονιά της Φράγκων, και σε μεγάλα πολυκαταστήματα.

 

το δικό μου το είχαμε πάρει πριν 9 χρόνια 14ευρώ το τετραγωνικό - finfloor αν θυμάμαι καλά...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Tο είχε το σπίτι όταν το αγόρασα καινούργιο πρίν 13 έτη, στις 3 κρεβ/ρες. Είναι πολύ ωραίο στην εμφάνιση - δεν το πιστεύουν όταν το βλέπουν όσοι δεν το ξέρουν- ανθεκτικό και λόγω του χρώματος αντέχει λέρωμα. Σίγουρα το κανονικό ξύλο (όχι το ραμποτέ, το έχει ο πεθερός μου) έχει άλλη ζέστη το χειμώνα, αλλά έχει και άλλη αδυναμία την υγρασία. Από το να βάλεις ένα άλλο πλακάκι γιατί να μην βάλεις κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το παρκέ σίγουρα είναι μια πολύ περισσότερο ποιοτική λύση από το laminate.

Μπορώ να αναφέρω τη σταθερότητα, την ομαλότερη κατανομή θερμοκρασίας κλπ. Αλλά με τις εξελίξεις στο χώρο των laminate, σε σχέση και με την τιμή τους, σίγουρα σε βάζουν σε δεύτερη σκέψη.

Ασχολούμαστε χρόνια με τον χώρο του δαπέδου και μπορεί να πάρει κανείς μια ιδέα για το τι κάνουμε και στην ιστοσελίδα μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...