Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηλόπιτες-Μηλοπιτάκια....


Elenia

Recommended Posts

Τι να σου πω δεν το είχα σκεφτεί. Να σου πω την αλήθεια πρώτα ανακατεύω τα υλικά και μετά κόβω το μήλο στο μούλτι (δεν τα βάζω σε κύβους δηλ, αλλά νιανιά) οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα. Η συνταγή όπως σου την έδωσα είναι στην ... κυριλέ εκδοχή της. Η εκδοχή νιανια είναι για ευκολία (και δε θα φαίνονται και τα μήλα που δε θες).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καθώς μου αρέσει και εμένα η μηλόπιτα έχω δοκιμάσει πολλές συνταγές, μαζί και αυτή της Σοφίας παραπάνω, αλλά πάντα καταλήγω σε αυτή που έμαθα πρώτη πρώτη. Είναι πολύ απλή και την έχω κάνει και με παραλλαγές.

Υλικά

1 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 μπέικιν

1,5 φλιτζάνι ζάχαρη, εγώ βάζω λιγότερη

2 αυγά

2 βανίλιες

1 φλ. καρύδια χοντροκομμένα, συνήθως δεν έχω και δεν βάζω ή βάζω σταφίδες

2 μήλα χοντροκομένα σε φετούλες

2 κ.σ. κονιάκ

ελαχιστο αλάτι

Χτυπώ καλά τα αυγά και προσθέτω τη ζάχαρη έως το μίγμα να γίνει αφράτο. Σ ενα μπωλ ανακατεύω το αλεύρι το μπέικιν και τις βανίλιες καθώς και το αλάτι και τα προσθέτω στο μίγμα των αυγών. Στα μήλα ρίχνω κανέλλα και κονιάκ και τελευταία τα προσθέτω στο μίγμα. Ψήνω σε βουτυρωμένο πυρέξ για 30 λεπτά περίπου στους 170 βαθμούς.

Εάν θέλεις να γίνει κρούστα από πάνω ρίξε μίγμα φρυγανιάς με καστανή ζάχαρη.

Στη συνταγή έχω προσθέσει και ταχίνι και έχει γίνει μούρλια.

Είναι σαν συροπιαστό γλυκό με γεύση μήλου

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
1 φλ αραβοσιτέλαιο

2 φλ ζάχαρη (εγώ βάζω καστανή και μερικές φορές λίγο λιγότερη ποσότητα)

3 φλ αλεύρι

4 αβγά

2 κ.γλ μπέικιν

 

4 μήλα (σε κύβους)

σταφίδες, κράνα (όσα θες, αν βάλεις πολλές σταφίδες ελάττωσε τη ζάχαρη)

1 σφηνάκι λικέρ ή κονιάκ

1 πρέζα κανέλλα (μερικές φορές βάζω και τριμμένο γαρύφαλο)

 

Αναμιγνύεις τα 5 πρώτα υλικά και κατόπιν προσθέτεις τα επόμενα.

Το ψήνεις είτε σε φόρμα είτε σε λαδωμένο ταψί (εγώ τα βάζω σε φορμάκια για μάφινς και γίνονται τέλεια! Σε φάση γουρουνιάς το ζεσταίνεις και βάζεις λίγο σιρόπι καραμέλας από πάνω και λίγο παγωτό βανίλιας και μετά κάνεις δίαιτα για 2 μήνες)

1 ώρα στους 180. (αν έχεις φούρνο με αέρα λίγο λιγότερο το βλέπεις πόσο χρειάζεται)

 

Εκανα αυτη τη συνταγη εχθες και ο λογος ειναι αυτος που κοκκινησα.Παιδια ειναι πραγματικα τελεια ξετρελαθηκαμε οικογενειακως!Μπραβο miriki ευχαριστουμε για τη συνταγη.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

dsc07569.th.jpg

ΥΛΙΚΑ(για 6 μηλοπιτάκια)

1πακέτο ζύμη κουρού σε μικρά τετράγωνα ή στρογγυλά κομμάτια

2 μήλα

1κουταλιά της σούπας ζάχαρη

1/2 κουταλάκι του γλυκού κανέλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Σε μία μικρή κατσαρόλα βάζουμε τα μήλα κομμένα σε μίκρα κομματάκια,με τη ζάχαρη και ανακατεύουμε μέχρι να απορροφηθούν τα υγρά.Στο τέλος ρίχνουμε την κανέλα.Μόλις το μείγμα κρυώσει,γεμίζουμε με μία ζύμη κάτω και μία πάνω.Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 12-15 λεπτά.

Ζεστά όπως είναι τα πασπαλίζουμε με ζάχαρη άχνη και λίγη κανέλα.Σερβίρονται ζεστά.

Δεν ξέρω τι είναι πιο όμορφο,τα μηλοπιτάκια ή η μυρωδία του σπιτιού... :mrgreen:

http://www.dinassweets.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ταιριάζει!Μία εύκολη Γαλλική μηλόπιτα:Σε ένα πυρεξ απλώνουμε μήλα ρίχνουμε ζάχαρη μάυρη και μερικά κομματάκια βούτυρο.Καλύπτουμε με σφολιάτα και ψήνουμε στους 180 για 20-30 λεπτά.Την αναποδογυρίζουμε και τη σερβίρουμε ζεστή με παγωτό βανίλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τρελαίνομαι για μηλόπιτα και πειραματίζομαι πάρα-πολλά χρόνια! Έχω δοκιμάσει άπειρες συνταγές, ώσπου κατέληξα εχθές στην δικιά μου που είναι....ότι πιο τέλειο έχω φτιάξει ποτέ γευστικά.

Είναι πάρα πολύ εύκολη, δοκιμάστε την !!!!

 

ΥΛΙΚΑ

 

1 συσκευασία ζύμη τάρτας (για ευκολία) μπορείτε να φτιάξεται και την δική σας.

8 μέτρια μήλα καθαρισμένα και κομμένα σε λεπτές φετούλες.

1/2 φλυτζάνα καρύδια.

 

Για την sause

 

1/4 φλυτζάνα λευκή ζάχαρη

3/4 φλυτζάνα καστανή ζάχαρη

1/3 φλυτζάνα νερό

1 φλυτζάνα βούτυρο και 3 κουταλιές σούπας (κατά προτίμηση πρόβειο)

3 κουταλιές της σούπας αλεύρι

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

*Ετοιμάζουμε την sause

 

Λιώνουμε το βούτυρο σε μια μικρή κατσαρόλα

Διαλύουμε μέσα το αλεύρι και ανακατεύουμε συνεχώς να πήξει ελαφρά και να κάνει φουσκάλες.

Ρίχνουμε το νερό και ανακατεύουμε να ομογενοποιηθεί το μείγμα μας.

Προσθέτουμε τις ζαχαρίτσες μας και ανακατεύουμε πολύ καλά να λιώσουν και να ενσωματωθούν.

Κατεβάζουμε από την φωτιά και αφήνουμε να κρυώσει.

 

Εντωμεταξύ:

 

 

Στρώνουμε την ταρτιέρα με την ζύμη και κρατάμε λίγο για να κάνουμε λωρίδες όπως στην pasta flora.

Καθαρίζουμε και

κόβουμε τα μήλα .

Τα στρώνουμε και αυτά και ρίχνουμε και τα καρύδια μας.

Ρίχνουμε την sause να πάει παντού.

Πλέκουμε τις λωρίδες της ζύμης από πάνω.

Αλοίφουμε με αυγό και γάλα.

 

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ

 

Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200*c για 15'

Και μετά χαμηλώνουμε στους 170*C και ψήνουμε για 45'

 

 

Καλή επιτυχία!!!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...