Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαγητά για πάρτυ...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


μην ξεχνάμε ότι στα παιδικά πάρτυ έχει και..........παιδάκια οπότε καλό είναι να έχουμε περισσότερο υγιεινές επιλογές

σιγά σιγά φτιάχνω και εγώ την λίστα με το μενού για τα γενέθλια της κόρης μου προς το παρόν για τα μικρά έχω σκεφτεί αυτά

 

Σνιτσελάκια κοτόπουλου πανέ (μπουκίτσες)

Κεφτεδάκια καρφωμένα σε οδοντογλυφίδα με 1/2 ντοματάκι και 1/2 τυρί babybell ή καλαμάκια με κοτόπουλο (σε μίνι μέγεθος)

Μίνι-μπέργκερς

Πατάτες σαν τηγανητές, αλλά αλειμμένες με ελαιόλαδο και ψημένες στο φούρνο 30-40'

Κροκέτες με κιμά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια να σας πώ ένα απίστευτο γλυκάκι που είδα σε πάρτυ και πραγματικά με ενθουσίασε???

 

Παίρνεις το πορτοκαλι και το κόβεις στην μέση...Αφαιρείς προσεχτικά το εσωτερικό όλο χωρίς να χαλάσει το εξωτερικό...

 

Φτιάχνεις ζελέ με φρούτα ότι χρώμα θές να κάνει αντίθεση στο πορτοκάλι (εγώ το είχα δεί φούξια)

 

και γεμίζεις το πορτοκάλι...αφήνεις στο ψυγείο να κρυώσει και μετά κόβεις την μέση ακριβώς και έχει μια φέτα σαν καρπούζι με πορτοκαλί δέρμα φουξια εσωτερικό και πολλά πολλά φρουτάκια ενδιαμέσως....στολίζεις ωραία την πιατέλα και το βάζεις στο τραπέζι...Πραγματικά πολύ όμορφο!!!

 

------------------------

 

άλλο που έχω δεί και με ξετρέλανε είναι..Παίρνεις ένα γλαστράκι μικρό κεραμικό βαμένο της αρεσκείας σου....

του βάζεις μέσα ένα κομάτι αφρολέξ..να σφινώσει στο γλαστράκι και βάζεις μέσα ξυλάκια απο σουβλάκι που έχεις καρφώσει στο καθε ένα 3-4 φρούτακια κομμένα με κουπάτ σε διάφορα σχήματα.....

Δηλαδη παίρνει μήλο αχλάδι ανανα κόωεις φετουλες και περνάς τα κουπάς τα καρφώνεις στο ξυλάκι και ενδιάμεσα βάζεις σταφυλάκι και τριγωνάκια καρπουζάκι...και σερβιρεις την γλαστρούλα σου γεμάτη...είναι καταπληκτική!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε κοριτσια εχουμε κ εμεις σενα μηνα περιπου τα πρωτα γενεθλια της μικρης και απο τωρα σκεφτομουν τι να κανω για μπουφε.Πολυ ωραιες οι ιδεες σας!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να προτεινω κ γω κατι.....το κανω συνεχεια κ κρατα κ 2-3 μερες

 

φετουλες από μπαγκετα,

αλοιμενες με λιγο βιταμ,

αλλαντικο λωριδουλα οτι ειδους θελετε(εγω βαζω παριζα)

τυράκι γκουντα τριμενο

από πάνω μιση φετουλα αυγο,

κ πιπερακι

 

πολυ ομορφο, μικρό 2 μπυκιτσες και ιδανικό για το "πόδι", και βγαινου κ πολλα

 

εννοειται γινεται μπαμ μπαμ

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πώ και εγω τι θα κανω το αλλο σαββατο :

 

λοιπόν

 

εχω παραγγελει στον χασαπή 120 σουβλακια καλαμακια θα τα ψησει στο μπαρμπεκιου ο αντρας μου

 

λουκανικα για τους μεγαλους ισως να βαλω και κοντοσουβλί ή κεφτεδακια θα το σκεφτω

 

εχω παραγγελει στο φουρναρη πίτσα και να μου φτιαξει και μικρα κρουασανακια τα οποια θα τους βαλω βουτυρο τυρι και γαλοπουλα ή ζαμπον

 

μια σαλατα μεγαλη ντοματο κατασταση γιατι κανουμε και διαιτα :) και μια

 

μακαρονοσαλατα

 

και ισως να φτιαξω και 2 μπόμπες

 

 

τιποτα αλλο

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ....ξεχασες να μου στειλεις την διευθυνση σου για να με πεταξει ο συζηγος χαλκιδα και εκεινος με την μικρη να συνεχισουν για αθηνα χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ....ξεχασες να μου στειλεις την διευθυνση σου για να με πεταξει ο συζηγος χαλκιδα και εκεινος με την μικρη να συνεχισουν για αθηνα χαχαχαχαχαχαχαχα

 

χαχαχαχαχχαχα ελατε βρε 35 λεπτα πριν ειμαστε

 

τυχαιο ?? δεν νομιζω :)))))) χαχαχαχα

Επεξεργάστηκαν by φιλιτσα
ατακα χαχαχαχαχα

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να σας πώ και εγω τι θα κανω το αλλο σαββατο :

 

λοιπόν

 

εχω παραγγελει στον χασαπή 120 σουβλακια καλαμακια θα τα ψησει στο μπαρμπεκιου ο αντρας μου

 

λουκανικα για τους μεγαλους ισως να βαλω και κοντοσουβλί ή κεφτεδακια θα το σκεφτω

 

εχω παραγγελει στο φουρναρη πίτσα και να μου φτιαξει και μικρα κρουασανακια τα οποια θα τους βαλω βουτυρο τυρι και γαλοπουλα ή ζαμπον

 

μια σαλατα μεγαλη ντοματο κατασταση γιατι κανουμε και διαιτα :) και μια

 

μακαρονοσαλατα

 

και ισως να φτιαξω και 2 μπόμπες

 

 

τιποτα αλλο

Φιλίτσα την ίδια μέρα έχουν γενέθλια οι κόρες μας?? 12 του μηνού εμείς :P:p

Link to comment
Share on other sites

Φιλίτσα την ίδια μέρα έχουν γενέθλια οι κόρες μας?? 12 του μηνού εμείς :P:p

 

12 ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και

 

να σου πώ σημερα εμαθα οτι σε καθε οικογενεια πάντα υπαρχουν 2 διδυμακια (ζωδιο) εσυ εχεις αλλον γιατι εγω ειμαι δδυμακι χαχαχαχχαχα

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλίτσα την ίδια μέρα έχουν γενέθλια οι κόρες μας?? 12 του μηνού εμείς :P:p

 

Χαχαχαχαχχα!!!!Και εμενα η δευτερη!!!!!!!Ξερω τι θα κανουμε το αλλο Σαββατο!!!!!:):)

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κεικ Ουρανιο Τοξο

http://img694.imageshack.us/gal.php?g=001ftv.jpg

 

 

Ουαααααααααου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειναι αυτο που μου ελεγες????Απο την περιγραφη καταλαβα οτι θα εβγαιναν σε στρωσεις τα σχεδια

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

12 ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και

 

να σου πώ σημερα εμαθα οτι σε καθε οικογενεια πάντα υπαρχουν 2 διδυμακια (ζωδιο) εσυ εχεις αλλον γιατι εγω ειμαι δδυμακι χαχαχαχχαχα

 

:P:pΜπαα εμείς έχουμε πολλά ψαράκια στην οικογένεια :mrgreen::mrgreen:

Πάντως Φιλίτσα μου άρεσε η ιδέα σου και άρχισες να με βάζεις σε σκέψεις μήπως να το κάνω μπαρπεκιού πάρτυ στον κήπο και εμείς από το να κλειστούμε πάνω ..........θα δώ ............:roll::roll: (εξαρτάται και από την πεθερά) χαχαχαχα

 

Χαχαχαχαχχα!!!!Και εμενα η δευτερη!!!!!!!Ξερω τι θα κανουμε το αλλο Σαββατο!!!!!:):)

χαχαχα έτσι έτσι.........:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Και γω θα κάνω τα πρώτα γενέθλια του γιου μου το Σάββατο. έχω παραγγείλει στο χασάπη ένα μεγάλο ρολό κοτόπουλο, χοιρινό μποικίτσες που θα ψήσω στο φούρνο, λουκανικάκια τυλιγμένα με μπέικον, κοτομπουκίτσες, πίτσα, τυροκροκέτες, κεφτεδάκια και γενικά φαγητά σε μικρές μεριδούλες για να μπορέσουν να φάνε εύκολα και τα παιδάκια!

7jI2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω θα κάνω τα πρώτα γενέθλια του γιου μου το Σάββατο. έχω παραγγείλει στο χασάπη ένα μεγάλο ρολό κοτόπουλο, χοιρινό μποικίτσες που θα ψήσω στο φούρνο, λουκανικάκια τυλιγμένα με μπέικον, κοτομπουκίτσες, πίτσα, τυροκροκέτες, κεφτεδάκια και γενικά φαγητά σε μικρές μεριδούλες για να μπορέσουν να φάνε εύκολα και τα παιδάκια!

 

Καλοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):)

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Είναι παρα πολύ καιρός που κρυφοκοιτάω στο forum αλλα ποτέ δεν είχα εγγραφεί. Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ ενεργά απο εδώ και στο εξής

 

Στο θεμα μας όμως.....

 

Εγώ έφτιαξα για το πάρτυ της μικρής μπόμπες για όλα τα γούστα και οι καλεσμένοι έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι.

 

Λοιπόν εφτιαξα

 

Ζαμπόν μπούτι βραστό (οχι ωμοπλάτη) και γκούντα τριμένο

 

Μανούρι μορταδελα παστα μαυρης ελιάς

 

Καπνιστό χοιρινό με ροκφόρ

 

Τονοσαλατα

 

Σουριμι (τριμένο στον τρίφτη απο τα στικς) και μαγιονέζα

 

Περιτό να σας πώ ότι φαγώθηκαν όλα και ότι 15 άνθρωποι μαζί με τα παιδάκια μας φάγαμε 10 μπόμπες. (ζωώδης κατασταση χεχεχεχε)

Κάποια στιγμή άρχισε να γκρινιάζει η μικρή μας για να τις κάνω την μπόμπα της τοστάκι στην τοστιέρα όπως τις κάνω κάθε πρωϊ. Δοκιμάζει και κάποιος άλλος και γίνεται πανικός.... Όλοι σειρά ο ένας πίσω απο τον άλλο και η τοστιέρα να δουλεύει υπερωρίες.

 

Βρε κορίτσια (και αγόρια ίσως) νομίζω ότι μερικές φορές τρελαινόμαστε με το να κάνουμε ετοιμασίες.... φαγητά πρώτα, δευτερα, τρίτα κ.ο.κ. χωρίς τελικά να υπάρχει λόγος. Φερτε τον εαυτό σας στην θέση του καλεσμένου. Δεν θα προτιμούσατε να τρώγατε ένα καλό και απλό φαγητάκι απο την υπερπληθώρα καμένων λαζανιών, ζυμαρικών τίγκα στην κρέμα γάλακτος που κάτω-κάτω είναι άψητο και τις υπόλοιπες χιλιες-δυο συνταγές-πειραματισμους που πολλές φορές κάνουμε για να ικανοποιήσουμε (νομίζουμε) τους καλεσμένους μας. Ορισμένες απο εμάς-εσάς είναι κορυφαίες μαγείρισσες....ΟΚ. Ας τα κάνουμε/κανετε. Ας μην τρελαινόμαστε λοιπόν.... relax.

 

Λοιπόν...

 

Υλικά: Μπόμπες απο Σκλαβενίτη (απιστευτο άρωμα βουτύρου). Όνομα δεν λέω γιατι απ' ότι έχω δεί κάνει τζίζ στους διαχειριστές. Τις έχω δεί και στον Θανόπουλο για όσες ψωνίζουν στα βόρεια.

 

Υ.Γ. Λόγω κρίσης άρχισα να προσέχω και λίγο περισσότερο το τί ξοδεύω. Οι μπόμπες αγορά και τα υλικά μου κόστισαν περίπου 6-8 ευρώ η κάθε μια. Περίπου δηλαδή 10 ευρώ φθηνότερα απ οτι μου θα μου κόστιζαν στο φούρνο της γειτονιάς μου και χωρίς να ξέρω τα υλικά που θα μου βάλει μέσα. Στην εποχή μας 10 μπόμπες χ 10 ευρώ είναι..... λογαριασμός.

 

Υ.Γ.2 Στο γλυκό αφου δεν τα πάω καλά προτιμώ ένα καλό ζαχαροπλαστείο όπου και εκεί έχω δεί τα μύρια όσα. Τούρτες κάτω απο 12 ευρώ το κιλό που ναι μεν είναι γευστικές αλλά αυτό δεν είναι κρέμα ζαχαροπλαστικής, ειναι για να την δώσω στον άντρα μου για αφρό ξυρίσματος. Ζαχαροπλαστεία με 16 ευρώ με χάλια ποιότητα, άλλα με 17 που δεν ξέρεις τι τρώς, άλλους καβαλημένους που ζητάνε για μια παιδική τούρτα την Αρτα και τα Γιάννενα..... 150 ευρώ... Συγγνώμη αλλά ειδικά στο θέμα ζαχαροπλαστείου νομίζω ότι αντιμετωπίζουμε το εξής δίλημμα. Είναι σαν να έχεις μπροστά σου ένα Φιατάκι που κάνει 12000 και ένα Μερσεντες που κάνει 13000. Ποιο είναι φθηνότερο???? Αντικειμενικά το Φιατ. Στην πραγματικότητα όμως είναι ενα πανάκριβο Φιατ και μια παμφθηνη Μερσεντες. Ομιλώ εκ πείρας....

 

Μάλλον όμως σας κούρασα και έπρεπε αυτα να τα γράψω σε 10 ποστ αλλά i got carried away που λέμε και στο χωριό μου.

 

Φιλακια προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσουν ολες οι ιδεες σας!!!!:):):):)

 

Ομως.....πώς στην ευχη τα σερβιρουμε???Εχω ενα θεμα,με το πώς θα ειναι νοστιμα,να μην κρυωσουν,τι ωρα βγαινουν-πριν ή μετα την τουρτα-??????:roll:

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

με εχετε ανχωσει !!!

χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα

εγω θα κανω τυροπιτακια λουκανιποτακα μπομπες (η φιλη μου θα τις κανει ) κεφτεδακια και θα υπάρχουν 4 μπωλ που στο ενα θα ειναι στικ αγγουρακια , στο αλλο στικ καροτακια , στο αλλο ντοματίνια και στο αλλο φρουτοσαλατα (καρπουζι , πεπονι μπανανα) θα υπαρχει και ενα ντιπ τυπου μαγιονεζα, μουσταρδα κετσαπ ...και τελος !

επειδη θα το κανω σε εξωτερικο χορο δνε μπορω να κανω κατι αλλο ... απ την αλλη σκευτομαι αυτο που λεει και η φιλη μας

τοσα γκουρμε πιατα που στο καλο να τα ετοιμασεις ... ?

ασε που εχω να ταισω και 60-85 ατομα ... ωχ μανα μου !!!!

νερο κρασια μπυρες χυμοι ... (αναψυκτικα δνε θα εχω )

πανυως μπραβο σας ειστε πολύ καλες μαγειρησες ....! το απραδεχομαι :-)

Link to comment
Share on other sites

με εχετε ανχωσει !!!

χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα

εγω θα κανω τυροπιτακια λουκανιποτακα μπομπες (η φιλη μου θα τις κανει ) κεφτεδακια και θα υπάρχουν 4 μπωλ που στο ενα θα ειναι στικ αγγουρακια , στο αλλο στικ καροτακια , στο αλλο ντοματίνια και στο αλλο φρουτοσαλατα (καρπουζι , πεπονι μπανανα) θα υπαρχει και ενα ντιπ τυπου μαγιονεζα, μουσταρδα κετσαπ ...και τελος !

επειδη θα το κανω σε εξωτερικο χορο δνε μπορω να κανω κατι αλλο ... απ την αλλη σκευτομαι αυτο που λεει και η φιλη μας

τοσα γκουρμε πιατα που στο καλο να τα ετοιμασεις ... ?

ασε που εχω να ταισω και 60-85 ατομα ... ωχ μανα μου !!!!

νερο κρασια μπυρες χυμοι ... (αναψυκτικα δνε θα εχω )

πανυως μπραβο σας ειστε πολύ καλες μαγειρησες ....! το απραδεχομαι :-)

 

Ολα τα φαγητα πρεπει να εχεις "ταλεντακι" για να βγουν νοστιμα-ακομα και αυτα που θελουν μόνο ψησιμο.Αρα μην νομιζεις οτι αυτα που θα κάνεις εσυ ειναι λιγα.Ειδικά οταν εχεις τοοοοοοοσους καλεσμενους:wink:.Ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις ρολο κοτοπουλο που λεμε εμεις για πιο λιγα ατομα παρά οτιδηποτε για 70 ατομα!!!Χαρας το κουραγιο σου:cool::cool::cool:

[/url] Νεφέλη 12/06/08[/b][/font][/size][/color]

Link to comment
Share on other sites

με εχετε ανχωσει !!!

χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα

εγω θα κανω τυροπιτακια λουκανιποτακα μπομπες (η φιλη μου θα τις κανει ) κεφτεδακια και θα υπάρχουν 4 μπωλ που στο ενα θα ειναι στικ αγγουρακια , στο αλλο στικ καροτακια , στο αλλο ντοματίνια και στο αλλο φρουτοσαλατα (καρπουζι , πεπονι μπανανα) θα υπαρχει και ενα ντιπ τυπου μαγιονεζα, μουσταρδα κετσαπ ...και τελος !

επειδη θα το κανω σε εξωτερικο χορο δνε μπορω να κανω κατι αλλο ... απ την αλλη σκευτομαι αυτο που λεει και η φιλη μας

τοσα γκουρμε πιατα που στο καλο να τα ετοιμασεις ... ?

ασε που εχω να ταισω και 60-85 ατομα ... ωχ μανα μου !!!!

νερο κρασια μπυρες χυμοι ... (αναψυκτικα δνε θα εχω )

πανυως μπραβο σας ειστε πολύ καλες μαγειρησες ....! το απραδεχομαι :-)

Άμα ήταν να ταΐσω 60-85 άτομα θα είχα πάθει πανικό όχι άγχος χαχαχαχα

Οπότε εσένα μια χαρά σε κόβω............... πάντως νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με την σωστή οργάνωση κάποια από αυτά που θα φτιάξω θα έχουν γίνει στην μέση της εβδομάδας και θα πάνε κατάψυξη όπως και το προηγούμενο βράδυ θα προετοιμάσω αρκετά .

 

Τες πάντων......αν συνεχίζεις και αγχώνεσαι πάντως θα σου πρότεινα 2 ακόμα εύκολα και γρήγορα..........

Μπορείς να φτιάξεις πατατοσαλάτα

http://www.sintagespareas.gr/sintages/pentanostimi-germaniki-patatosalata.html αυτή την έκανα πέρσι στα γενέθλια της Ευγενίας και άρεσε πραγματικά

τις πατάτες μπορείς να τις βράσεις από την προηγούμενη το ίδιο και τα αυγά αντί για ζαμπόν να βάλεις παριζάκι ή σβάν

 

και το δεύτερο είναι αραβικές πίτες ζαμπόν τυρί ή γέμιση της αρεσκίας σου και τα τυλίγεις ρολό και τα κόβεις σε 3-4 κομμάτια και με μία οδοντογλυφίδα στερεώνεις την άκρη:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...