Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πινακες επιβραβευσης...


Recommended Posts

θελω να αγορασω ή να φτιαξω ενα πινακα επιβραβευσης να της κολλαω μαγνητακια αναλογα με το τι κανει ή να τα βγαζω .....σαν στοχο εχουμε να γυρισει να κοιμαται μονη της με επιβραβευση ενα καινουριο κρεββατι γιατι αποτοτε που γεννηθηκε το μωρο για να κοιμηθει εκανε πισογυρισμα και θελει να κοιμομαστε πρωτα μαζι και μετα να την πηγαινω στο κρεββατι της....στο εξωτερικο στη νταντα εχω δει κατι ωραιους πινακες αλλα εδω με ενα ψαξιμο δεν εχω βρει τιποτα αναλογα....ξερει καμια τιποτα ή να δωσει καμια ιδεα να το φτιαξω εγω καπως???μαγνητακια ξερω που θα βρω ναναι καλα τα τζαμπο αλλα πινακα δε ξερω που που να γραφεις κιολας πανω με μαρκαδορο και να σβηνεις....εχω κολλησει και δε κατεβαζω καμια ιδεα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα! σιγουρα εχει το jumbo πινακες που γραφεις με μαρκαδορο.τους ειχα δει.παρε κ ενα μαγνητακι απο το σπιτι και κολλησε το επι τοπου μην τον παρεις τζαμπα;).

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν θέλω με τιποτα να σε κάνω να νιώσεις άσχημα αλλα η γνώμη μου είναι οτι ο πινακας επιβραβευσης ισως να μην είναι το ιδανικό. Γιατί το λέω: γιατί νομίζω οτι το παιδί παίρνει το μυνημα οτι για να κάνουμε κατι σωστό πρεπει να εχουμε ανταλαγμα, ασχετα απο το αν αυτό είναι μικρό ή μεγαλο σοβαρό ή απλοϊκό. Δηλαδη ενα μπράβο, ενα χαδι, ενα φιλί δεν είναι αρκετό???

Ισως παλι να κανω λάθος......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις συμβουλες σας..θα επιληφθω αμεσα..:wink:

 

αλαν δεν εχεις αδικο η επιβραβευση μου συνεχεια ειναι μπραβο κλπ κλπ κλπ αλλα επειδη το θεμα του υπνου το εχουμε κανει παλι χαλια μονο και μονο επειδη νοιωθει ανασφαλεια λογω ερχομου της μπεμπας αυτο πιστευουμε να την βοηθησει....γιατι ετσι και αλλιως θα της παρουμε το κρεββατι θελω να την βαλω στο τριπακι ..οχι να της το συνδεσω με ανταμοιβη υλικων αγαθων απλα...αλλα απεδειξε μου οτι εισαι αρκετα ωριμη να κοιμασαι μονη σου και αγωνισου για αυτο το κρεββατι που θες....γιατι πριν ερθει η μπεμπα κοιμοτανε μονη της βεβαια...οποτε με τοπ πινακα επιβραβευσης κατι θ πετυχω...αγκαλιες φιλια και μπραβο μερικες φορες δυστυχως δε πιανουν....

http://parents.org.gr/psych/a46 διαβασα και εδω κιολας.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως επειδή και εμείς είχαμε το ίδιο θέμα με τον ύπνο (πριν τον ερχομό της αδερφούλας κοιμόταν μόνη της και μετά ήθελε πρώτα να κοιμηθεί με την μαμά και μετά η μαμά να φύγει) το ξεπεράσαμε (θέλω να ελπίζω) μετά από πολλές συζητήσεις όπου της ανέφερα "δες και η αδερφούλα κοιμάται μόνη της στο κρεββάτι της".. Βέβαια αυτό έγινε όταν η αδερφούλα ήταν 4,5 μηνών (κοιμάται σε δικό της δωμάτιο από 2,5 μηνών) ενώ η μεγάλη μου κόρη είναι 3..

Link to comment
Share on other sites

Για τους πίνακες: Θέτουμε στο παιδί έναν στόχο π.χ. να μαζέψει τα παιχνίδια του μόλις τελειώσει το παιχνίδι και εφόσον το κάνει του βάζουμε στον πίνακα ένα μαγνητάκι ως επιβράβευση..Αν το παιδί κάνει κάτι "άσχημο" και εφόσον το έχουμε προειδοποιήσει για τη συνέπεια της πράξης του αφαιρούμε ένα μαγνητάκι..Το παιδί ξέρει ότι όταν γεμίσει ο πίνακας ή μαζέψει π.χ.10 μαγνητάκια τότε θα κερδίσει κάτι που θέλει..Δεν χρειάζεται απαραίτητα πίνακας..Μπορεί να είναι και μία γυάλα που θα μπαίνουν πολύχρωμες μπάλες..Και εγώ ωστόσο δεν είμαι απόλυτα σύμφωνη με αυτή τη μέθοδο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή και εμείς είχαμε το ίδιο θέμα με τον ύπνο (πριν τον ερχομό της αδερφούλας κοιμόταν μόνη της και μετά ήθελε πρώτα να κοιμηθεί με την μαμά και μετά η μαμά να φύγει) το ξεπεράσαμε (θέλω να ελπίζω) μετά από πολλές συζητήσεις όπου της ανέφερα "δες και η αδερφούλα κοιμάται μόνη της στο κρεββάτι της".. Βέβαια αυτό έγινε όταν η αδερφούλα ήταν 4,5 μηνών (κοιμάται σε δικό της δωμάτιο από 2,5 μηνών) ενώ η μεγάλη μου κόρη είναι 3..

 

ειναι που ακομη το μωρο κοιμαται μαζι μας στη καλαθουνα ....αργοτερα θα μπουνε μαζι αλλα μεχρι τοτε ειναι θεμα να τη κουβαλαω μετα γιατι δε θελει και να κοιμηθει στο δικο της και να κατσω διπλα ...η ατακα ειναι ''θελω να κοιμηθω με την αδελφη μου''...;-/ και δε θελω να της παω πολυ κοντρα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπαις εδω και κατεβασε τον πινακα

http://www.supernanny.com/Reward-Charts/-/3-to-5-year-olds.aspx

 

ειναι απο την εκπομπη supernanny

 

Με εσωσες :D:D:D ειχα φαει τον κοσμο κι εγω :D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ή να φτιαξω ενα πινακα επιβραβευσης να της κολλαω μαγνητακια αναλογα με το τι κανει ή να τα βγαζω .....σαν στοχο εχουμε να γυρισει να κοιμαται μονη της με επιβραβευση ενα καινουριο κρεββατι γιατι αποτοτε που γεννηθηκε το μωρο για να κοιμηθει εκανε πισογυρισμα και θελει να κοιμομαστε πρωτα μαζι και μετα να την πηγαινω στο κρεββατι της....στο εξωτερικο στη νταντα εχω δει κατι ωραιους πινακες αλλα εδω με ενα ψαξιμο δεν εχω βρει τιποτα αναλογα....ξερει καμια τιποτα ή να δωσει καμια ιδεα να το φτιαξω εγω καπως???μαγνητακια ξερω που θα βρω ναναι καλα τα τζαμπο αλλα πινακα δε ξερω που που να γραφεις κιολας πανω με μαρκαδορο και να σβηνεις....εχω κολλησει και δε κατεβαζω καμια ιδεα....

 

Καλησπερα.

Κι εγω εχω τωρα τελευταια προβλημα με τον μεσημεριανο υπνο του γιου μου. Δεν θελει να κοιμηθει με τιποτα το μεσημερι και αναγκαζομαι να φωναζω. Οπως θα ελεγε και η νταντα στο εξωτερικο "χανω τον έλεγχο".

Μεχρι πριν απο λιγο καιρο που δεν εκανε κρυο ουτε εβρεχε του εταζα βολτα στην παιδικη χαρα, αλλα τωρα που κανει κρυο δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι φοβαμαι μηπως κρυωσει. Το κακο ειναι οτι δεν εχω βοηθεια. Ο μπαμπας μας δεν βοηθαει την κατασταση. Μου προτεινεις κατι?

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο Jumbo πίσω πίσω στα είδη γραφείου έχει αλουμινένιους πίνακες, άσπρους, που μπορεί κάποιος να γράφει με μαρκαδόρους. Τους είδα πριν 10 ημέρες και πήγε το μυαλό μου απευθείας στις μεθόδους της νταντάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ, όταν ξεκίνησε ο Κωνσταντίνος μου την τουαλέτα, είχα φτιάξει μόνη μου ένα ημερολόγιο με μεγάλα χρωματιστά τετράγωνα και αριθμούς. Κάθε φορά που ουρούσε στη λεκάνη βάζαμε ένα αγαπημένο αυτοκόλλητο στο τετράγωνο 1,2,3,.... Κάθε δέκα ημέρες το ημερολόγιο είχε μία επιπλέον ζωγραφια και τότε υπήρχε μία επιπλέον εκπληξη για τον Κωνσταντίνο εκτός από το αυτοκόλλητο (ένα γλυκό, ένα μικρό παιχνίδι...). Στο τέλος του ημερολογίου η επιβράβευση ήταν Λούνα Παρκ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...