Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΠΗΣ ΓΕΝΝΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΩΝΩΝ Κ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ από τη στιγμή που στον 5 μήνα μου εμφανίστηκε έρπης γεννητικών οργάνων :( Ο γιατρός μου μου είπε ότι για τον φόβο μήπως και εκδηλωθεί πάλι κατά την διάρκεια του τοκετού πρέπει να κάνω καισαρική :( Έχει καμιά σας εμπειρία ή ακούσει κάτι?....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω εμπειρία αλλά εχω ακούσει αυτό που λες ότι δηλαδή όταν υπάρχει έρπης γ.ο τότε η καισαρική είναι μονόδρομος.

Προσπάθησε καλή μου να εστιάσεις στο γεγονός ότι θα καταφέρεις να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι, ο τρόπος τελικά (φ.τ ή καισαρική) δεν έχει τόσο σημασία.

Με το καλό λοιπόν να το κρατήσεις αγκαλίτσα και να μπορέσεις και εσύ να ξεκινήσεις τη θεραπεία σου, εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

χριστίνα, καταρχήν με το καλό να έρθει το μωρό σου.

Πράγματι ο έρπης γεννητικών οργάνων είναι απόλυτη ένδειξη καισαρικής τομής. Δυστυχώς ο ιός αυτός υφέρπει διαρκώς μέσα στον οργανισμό μας και μπορεί ανα πάσα στιγμή να υποτροπιάσει, ακόμη και την στιγμή του τοκετού!

καλό είναι να προετοιμάζεσαι για την καισαρική, θα δεις ότι μπροστά στην ζωή που θα φέρεις στον κόσμο, ο τρόπος που γεννάς δεν έχει πια και τόσο μεγάλη σημασία, αντίθετα η υγεία του παιδιού σου είναι το σημαντικότερο σημείο και αξίζει τον κόπο να υποστείς την ταλαιπωρία της καισαρικής, παρόλο που αυτό μπορεί να σε απογοητεύει.

Αν ωστόσο δεν το επιθυμείς, συζήτησέ το με τον γιατρό σου, ίσως υπάρχει΄κάτι νεώτερο που δεν γνωρίζω.

 

Με το καλό λοιπόν και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω ερπη γεννητικων οργανων και στην περσινη μου εγκυμοσυνη μου ειχε εμφανισθει απο την 13η εβδομαδα στα οπισθια (επειδη πεφτει το ανοσοποιητικο εκδηλωνονται αυτες οι παθησεις που κοιμουνται μεσα μας) ομως ετυχε και δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη λογω ξαφνικης αποβολης στην 21η εβδομαδα αλλα παρολα αυτα με τον γιατρο μου ειχαμε επιδερμικα συζητησει το ενδεχομενο εξετασεων για την προβλεψη του ερπη κατα την περιοδο του τοκετου αλλα οχι για καισαρικη..

ξερω απο τοτε οτι ο ερπης ελοχευει και μπορει να υποβοσκει και δεκαπεντε μερες πριν εμφανισθει με εξανθημα και θεωρειται ιδιαιτερα επικινδυνος για το νεογνο..βεβαια εφοσον ο γιατρος σου βλεπει σαν μονη λυση την καισαρικη για παν ενδεχομενο ειναι αξιο αποριας για να τη θεσω στο γιατρο μου μιας και την εβδομαδα αυτη θα τον δω..παντως συζητησε το περιατερω και μην αγχωνεσε ακομη και ετσι να πρεπει να γεννησεις (αν και ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου ακουω απο φιλες οτι η καισαρικη ειναι πολλες φορες σωτηρια αρκει να υπαρχει λογος..)

Link to comment
Share on other sites

prosperous λυπάμαι πολύ για την έκβαση της κύησής σου και εύχομαι σύντομα τα καλά νέα.

 

Πράγματι (δεν ήθελα να το γράψω) στον έρπη κατά τον τοκετό μπορούν να αποδωθούν πολλά προβλήματα στο νεογνό (ίσως δεν πρέπει να τα αναφέρω) αλλά νομίζω πως η ουσία βρίσκεται στο να έρθει στον κόσμο ένα άρτιο και υγιες νεογνό ανεξάρτητα από τον τρόπο που επιθυμούμε να γεννήσουμε.

 

Λέμε :με το καλό, εννοώντας ένα καλό και προσδωκόμενο τέλος και για τους δυο,. Εχει τελικά τόση σημασία ο τρόπος τοκετού εν σχέση με τον κίνδυνο που αντιμετωπίζεις τελικά με τον τρόπο αυτό? Θέτω το ερώτημα προς την χριστίνα διαισθανόμενη το άγχος της και λέγοντάς της πως αν ο τοκετός εξελιχθεί με επιτυχία ανεξαρτήτως τρόπου, τον εαυτό σου θα τον παλέψεις, θα ξεπεράσεις και τα ράμματα και τους πόνους αλλά θα έχεις ένα υγιές παιδί! αυτό που ζητούμε όλες από τον γιατρό μας και τον Θεό. εχε εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μιλησα προχθες με το γιατρο μου για το ζητημα αυτο και μου ειπε οτι μονο αν ειναι κλινικα υποτροπιασμενο θα χρειαστει η καισαρικη.

Δηλαδη οχι αν υποβοσκει η απλα με τη γνωση οτι υπαρχει στον οργανισμο μου και δεν ειναι σε εξαρση. Ο κινδυνος μεταδοσης υφισταται εφοσον εχει εκδηλωθει με εξανθημα στην περιοχη των οργανων και ειναι κατι που αφενος και εγω η ιδια θα το εχω αισθανθει (ξερω ποσο ποναει και ενοχλει) αφετερου και εκεινος χτυπιεται οτι ξερει να το διακρινει και οτι εν πασει περιπτωση ειναι κατι που το χει στο μυαλο του αλλα για την ωρα εκεινη..συνεπως στη δικη μου περιπτωση εκτος αν προκυψει οτιδηποτε αλλο δεν παιζει περιπτωση καισαρικης.

 

Τα ιδια μου ειπε προ ημερων και ενας αλλος μαιευτηρας..

 

προφανως ο καθε γιατρος ακολουθει τον ασφαλεστερο για εκεινον δρομο..θα δειξει, τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

prosperous,

το θέμα αυτό είναι το μελανότερο σημείο της εγκυμοσύνης μου...

 

Έρπη στα γεννητικά όργανα μου διέγνωσαν το 2003 και έκτοτε οι υποτροπές γίνονται όλο και σπανιότερα (ξεκίνησα απο μια το δίμηνο και έχω φτάσει να θυμάμαι την τελευταία ενεργή λοίμωξή μου να έχει συμβεί πάνω από χρόνο...)

 

Από τη στιγμή που έμεινα έγκυος ήθελα να ζήσω την φυσιολογική εμπειρία ενός τοκετού στην απόλυτη της μορφή. Ταυτίστηκα με τις ιδέες του συνδέσμου φυσιολογικού τοκετού "Ευτοκία" (http://www.eutokia.gr) και με τη στάση του σημαντικότερου μαιευτήρα όλων των εποχών του Frederic Leboyer (αναζητήστε τα βιβλία του, πραγματικά θα σας συγκινήσουν μέχρι δακτύων!!)

 

Η γνώμη όμως των δυο μαιευτήρων που με παρακολουθούν μέχρι σήμερα είναι ο μονόδρομος της καισαρικής, μια διαδικασία που με έχει αγχώσει σε σημείο που τη βλέπω στους εφιάλτες μου.

 

Ο γιατρός μου κάνοντας μου εξετάσεις κάθε μήνα μου επισημαίνει πως τα αντισώματά μου είναι οριακά θετικά, και πως ίσως να κάνουμε μια προσπάθεια να μου χορηγήσει δυνατά αντιικά τον 9ο μήνα. Παρόλ΄ αυτά, δεν μου το έχει ξανασυζητήσει....(το αφήνει να περνάει λίγο στο ντουκου τελευταία)

 

Σε παρακαλώ πολύ πές μου το τηλέφωνο του γιατρού σου. Ενδεχομάνως με μια τηλεφωνική συνομιλία να μπορέσει ο άνθρ΄πος να μου εξηγήσει ακριβώς τι προτείνει να γίνει εναλλακτικά της καισαρικής και να καταφέρω και εγώ να φέρω στο κόσμο ένα παιδί με την μέθοδο που παρακάμθηκε μόλις τα τελευταία 50 χρόνια της ανθρωπινης ύπαρξης. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ! όπως προέβλεψε με απόλυτη συνέπεια για εμάς η μητέρα φύση!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οπως τα λεει η summerinxs Παρουσιαζεται μια φορα με οξια μορφη και απο κει και περα χρονο με το χρονο θα παρουσιαζεται ολο και λιγοτερο!!!!!

 

 

Εγω προσωπικα υποφερω απο τον Μαιο του 2007 οπου το περασα σε πολυ ασχημη μορφη καθοτι ο τοτε γυναικολογος μου το περασε για μυκητες και μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγη για μυκητες η οποια αντενδικνηται για ερπη....Δε σου περιγραφω τι εζησα, τι πονο περασα!!!! Ολη η περιοχη ειχε σκιστει ειχε γεμισει φουσκαλες και ευτυχως που μου κοψε να παω σε δερματολογο!!!!!!

 

Την καισαρικη δεν την θελω καθολου.....Ουτε ο γιατρος μου γι αυτο σημερα που ειμαι 37 και 1 θα παω να κανω κολπικη καλιεργεια να δουμε σε τι φαση βρικσεται και μονο αν ειναι ενεργος ο ιος θα μου δωσει μια αγωγη και θα ξανακανω σε μια εβδομαδα εξεταση να δουμε που βρισκεται!!!!! Τωρα αν τυχον και ειναι ενεργος στο σημειο αυτο την ωρα που θα ξεκινησει ο τοκετος φυσικα και θα παμε σε καισαρικη....Αλλιως αν "κοιμαται" θα παμε φυσιολογικα απλα θα πρεπει να ενημερωσουμε τον νεογνολογο να κανουν μια εξεταση στο παιδι με το που γεννηθει προληπτικα!!!

 

Αυτο που με συγχιζει ειναι οτι δε σας αφηνουν το περιθωριο να γεννησετε φυσιολογικα κανοντας βεβαια τις απαραιτητες εξετασεις!!!! Δεν ειπα οτι θα ρικσαρω τα ματακια της κορης μου αλλα αν δεν ειναι σε εξαρση δεν υπαρχει λογος να μου την παρουν με καισαρικη!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ από τη στιγμή που στον 5 μήνα μου εμφανίστηκε έρπης γεννητικών οργάνων :( Ο γιατρός μου μου είπε ότι για τον φόβο μήπως και εκδηλωθεί πάλι κατά την διάρκεια του τοκετού πρέπει να κάνω καισαρική :( Έχει καμιά σας εμπειρία ή ακούσει κάτι?....

 

Λυπάμαι που ο γιατρός σου είναι τόσο ανενημέρωτος (ή μήπως το παίζει; )

 

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια (είναι γραμμένο στις μαιευτικές 30ετίας!!!) οι οδηγίες είναι σαφέστατες:

 

μόνο αν υπάρχει ενεργό εξάνθημα έρπη την ημέρα του τοκετού υπάρχει ένδειξη για καισαρική.

 

Την τελευταία μάλιστα δεκαετία οι οδηγίες έχουν αλλάξει και αναφέρουν τα εξής:

 

Αν υπάρχει ενεργό εξάνθημα έρπη στα γεννητικά όργανα την ημέρα του τοκετού και αυτό μπορεί να καλυφθεί με μία απλή αποστειρωμένη γάζα, τότε ο τοκετός γίνεται φυσιολογικά. Σε περίπτωση που η θέση του εξανθήματος είναι τέτοια που δεν είναι δυνατό να καλυφθεί και να αποφευχθεί η επαφή του μωρού με το εξάνθημα, τότε διενεργείται καισαρική.

 

Θα σου συνιστούσα θερμά να συμβουλευτείς έναν πιο ενημερωμένο και υπεύθυνο γυναικολόγο, δεν θα είναι δύσκολο να βρεις κάποιον που θα κάνει τον ελάχιστο κόπο να ανοίξει τη μαιευτική που διδάχθηκε στις βασικές σπουδές της ιατρικής. :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω μιλησα προχθες με το γιατρο μου για το ζητημα αυτο και μου ειπε οτι μονο αν ειναι κλινικα υποτροπιασμενο θα χρειαστει η καισαρικη.

Δηλαδη οχι αν υποβοσκει η απλα με τη γνωση οτι υπαρχει στον οργανισμο μου και δεν ειναι σε εξαρση. Ο κινδυνος μεταδοσης υφισταται εφοσον εχει εκδηλωθει με εξανθημα στην περιοχη των οργανων και ειναι κατι που αφενος και εγω η ιδια θα το εχω αισθανθει (ξερω ποσο ποναει και ενοχλει) αφετερου και εκεινος χτυπιεται οτι ξερει να το διακρινει και οτι εν πασει περιπτωση ειναι κατι που το χει στο μυαλο του αλλα για την ωρα εκεινη..συνεπως στη δικη μου περιπτωση εκτος αν προκυψει οτιδηποτε αλλο δεν παιζει περιπτωση καισαρικης.

 

Τα ιδια μου ειπε προ ημερων και ενας αλλος μαιευτηρας..

 

προφανως ο καθε γιατρος ακολουθει τον ασφαλεστερο για εκεινον δρομο..θα δειξει, τι να πω..

 

Μήπως ακολουθεί το βολικότερο;

 

Οι γιατροί που ρώτησες δεν είπαν τίποτα περισσότερο από αυτό που γράφει η μαιευτική που διδάχθηκαν ως φοιτητές. Να υποθέσω ότι ο γιατρός της Χριστίν@ δεν ξέρει τι λένε οι μαιευτικές για το συγκεκριμένο θέμα, ας πούμε ότι δεν θυμάται, δεν μπορεί καν να τις ανοίξει; Νομίζω ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μάλλον του είναι πολύ εύκολο να παραπλανήσει την πελάτισσα για να κάνει το βολικότερο για τον ίδιο. Θα μπορούσε κανείς να εμπιστευθεί έναν τέτοιο επιστήμονα; Γιατί να το κάνει από τη στιγμή που υπάρχουν αρκετοί που σέβονται και τον εαυτό τους και τον πελάτη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες τα βρε aglaia Τα ιδια μου εχει πει ο γυναικολογος μου..... Κακως που υπαρχουν γιατροι που αγχωνουν τοσο πολυ τις μελλουσες μαμαδες!!!!

 

Παντως αυτο με τη γαζα ομολογουμενος δεν το ειχα ξαναακουσει!!!!! Τι ωραια μου εφτιαξες την ψυχολογια γιατι εχω ενα αγχος για τα αποτελεσματα αλλο πραμα!!!!

 

 

Να προτεινω και κατι που με συμβουλεψε ο δικος μου....Πολλα πορτοκαλια ακτινιδια και φραουλες δηλαδη καθαρη βιταμινη C Βοηθαει στο να μην ξυπανει ο χαζο ερπησ!!!! :P

 

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη όμως των δυο μαιευτήρων που με παρακολουθούν μέχρι σήμερα είναι ο μονόδρομος της καισαρικής, μια διαδικασία που με έχει αγχώσει σε σημείο που τη βλέπω στους εφιάλτες μου.

 

:shock: Δεν έχει αναφερθεί ποτέ κανένας τέτοιος μονόδρομος αν δεν υπάρχει ενεργό εξάνθημα.

 

Ο γιατρός μου κάνοντας μου εξετάσεις κάθε μήνα μου επισημαίνει πως τα αντισώματά μου είναι οριακά θετικά, και πως ίσως να κάνουμε μια προσπάθεια να μου χορηγήσει δυνατά αντιικά τον 9ο μήνα. Παρόλ΄ αυτά, δεν μου το έχει ξανασυζητήσει....(το αφήνει να περνάει λίγο στο ντουκου τελευταία)

 

Τα αντιικά χορηγούνται για να μειωθούν οι πιθανότητες να εμφανιστεί ο έρπης την ημέρα του τοκετού (υπάρχουν και αδύναμα αντιικά; :roll: ).

΄

Μην το αφήνεις χωρίς να πάρεις δεύτερη και τρίτη και τέταρτη γνώμη...

 

Θα ήταν πιο καλή ιδέα να κλείσεις ραντεβού σε ένα νοσοκομείο, έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να πάρεις σωστές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Την καισαρικη δεν την θελω καθολου.....Ουτε ο γιατρος μου γι αυτο σημερα που ειμαι 37 και 1 θα παω να κανω κολπικη καλιεργεια να δουμε σε τι φαση βρικσεται και μονο αν ειναι ενεργος ο ιος θα μου δωσει μια αγωγη και θα ξανακανω σε μια εβδομαδα εξεταση να δουμε που βρισκεται!!!!! Τωρα αν τυχον και ειναι ενεργος στο σημειο αυτο την ωρα που θα ξεκινησει ο τοκετος φυσικα και θα παμε σε καισαρικη....Αλλιως αν "κοιμαται" θα παμε φυσιολογικα απλα θα πρεπει να ενημερωσουμε τον νεογνολογο να κανουν μια εξεταση στο παιδι με το που γεννηθει προληπτικα!!!

 

Αυτο που με συγχιζει ειναι οτι δε σας αφηνουν το περιθωριο να γεννησετε φυσιολογικα κανοντας βεβαια τις απαραιτητες εξετασεις!!!! Δεν ειπα οτι θα ρικσαρω τα ματακια της κορης μου αλλα αν δεν ειναι σε εξαρση δεν υπαρχει λογος να μου την παρουν με καισαρικη!!!!

 

Αυτή είναι η ορθή προσέγγιση από επιστημονικής- ιατρικής πλευράς.

 

Οι άλλες προσεγγίσεις δεν είναι καν ιατρικές... :?

 

Οι λόγοι που οδηγούν σε καισαρική είναι όλοι εδώ (με την απαραίτητη τεκμηρίωση βεβαίως):

 

http://ican-online.org/pregnancy/cesarean-fact-sheet

Link to comment
Share on other sites

 

Να προτεινω και κατι που με συμβουλεψε ο δικος μου....Πολλα πορτοκαλια ακτινιδια και φραουλες δηλαδη καθαρη βιταμινη C Βοηθαει στο να μην ξυπανει ο χαζο ερπησ!!!! :P

 

πιο πολύ βοηθούν τα μήλα, αχλάδια, βερύκοκα, σύκα, αβοκάντο, μάνγκο, παπάγια, ντομάτες, παντζάρια, ρεπάνια, ανανάς, γιατί είναι πλούσια σε λυσίνη και φτωχά σε αργινίνη :wink:

 

Δες εδώ έναν κατάλογο σχετικό (αν και δεν ξέρω πόσο εύκολος είναι στη χρήση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια η Αγλαϊα έχει δίκιο.

Το έψαξα πολύ διεξοδικά το θέμα...

Έχω φτιάξει ένα αρχείο με όλες τις πληροφορίες που καταλήγουν πως σε περίπτωση πρώτης υπορτοπής έρπη τύπυ ΙΙ πριν την εγκυμοσύνη, το ενδεχόενο της καισαρικής όχι μόνο είναι πάρα πολύ μικρό, αλλά ενέχει περισσότερους κινδύνους από ότι ο φυσιολογικός τοκετός (τους κλασσικούς κινδύνους που έχει η επέμβαση αυτή γενικά).

 

Όποια την ενδιαφέρει το θέμα μπορεί να μου στείλει με pm το e-mail της για να της στείλω το αρχείο!!

 

Αγλάϊα σε αυχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια!!!!!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Μετά από 4 χρόνια δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναθέσω αυτό το θέμα απλά με απασχολεί πάρα πολύ τις τελευταίες δυο βδομάδες κατά τις οποίες βρίσκεται σε έξαρση ο έρπης ΙΙ πάνω στα οπίσθιά μου και δεν λέει να φύγει. Βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα κύησης και πραγματικά έχω σκοπό να προχωρήσω σε καισαρική με επισκληρίδιο. Μόνο και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να προκαλέσω στο μωράκι εγκαιφαλική παράλυση με τρομάζει. Έχω απελπιστεί εντελώς με αυτή τη κατάσταση. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να κανω μια ερωτηση καλημερα καταρχας...τα σημαδια ποια ειναι;δηλαδη ποια τα συμπτωματα;εκτος απο αυτο πως γινεται η διαγνωση;με καλλιεργεια ουρων;

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση καλημερα καταρχας...τα σημαδια ποια ειναι;δηλαδη ποια τα συμπτωματα;εκτος απο αυτο πως γινεται η διαγνωση;με καλλιεργεια ουρων;
ευχαριστω πολυ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ευχαριστω πολυ..

 

απολογούμαι τόσο πολύ που καθηστερώ να σου απαντήσω. η διάγνωση γίνεται με ανάλυση αίματος. τα σημάδια του έρπη είναι μικρά σπυράκια πολλά μαζί στο ίδιο σημείο και δημιουργούν φυσαλλίδες που θα σπάσουν αν δεν το προλάβεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα! Εγω εχω περασει ερπη παλαιοτερα και δεν το ηξερα γιατι δεν ειχα ποτε συμπτωματα αλλα φανηκε στις εξετασεις αιματος κατα την εγκυμοσυνη. Τωρα ειμαι στον εκτο μηνα και ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω καισαρικη για το ενδεχομενο να κολλησει το μωρο βγαινοντας. Δεν εχω ομως κανενα συμπτωμα, ουτε εξαρση του ιου φαινεται απο τις εξετασεις. Γνωριζετε κατι σχετικο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα! Εγω εχω περασει ερπη παλαιοτερα και δεν το ηξερα γιατι δεν ειχα ποτε συμπτωματα αλλα φανηκε στις εξετασεις αιματος κατα την εγκυμοσυνη. Τωρα ειμαι στον εκτο μηνα και ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω καισαρικη για το ενδεχομενο να κολλησει το μωρο βγαινοντας. Δεν εχω ομως κανενα συμπτωμα, ουτε εξαρση του ιου φαινεται απο τις εξετασεις. Γνωριζετε κατι σχετικο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

http://std.about.com/od/living-with-herpes/a/Herpes-And-Childbirth-Interventions-For-Reducing-Neonatal-Herpes.htm

Το ιδιο προβλημα εχω κ εγω.17w και απο την αρχη που βρηκαν οτι εχω hsv 1 kai 2 μου ειπαν για καισαρικη...δεν ηξερα οτι εχω ερπη γεν. οργ.αλλα βρηκαν το τεστ θετικο για τα αντισωματα...διαβασα παρα πολλα...στο site που σου εστειλα μπορεις να διαβασεις αρκετα και να βγαλεις δικο σου συμπερασμα...εμενα με τρομαξανε και με κατι αλλο που τελικα δεν υπαρχει...μου ειπαν οτι μπορει και στις 32w αν ειναι ενεργο,να κολλησει το εμβρυο μεσω αιματος...Αλλα οι ερευνες,λενε οτι αν η μαμα κολλησει τον ερπη πριν την εγκυμοσινη εχει αντισωματα τα οποια εχει και το εμβρυο...γι αυτο κ η πιθανοτητα να κολλησει ακομα και στην γεννα ειναι πολυ μα παρα πολυ μικρη...ουφφφφ γενικα πρεπει να διβασεις πολλα να βγαλεις ενα συμπερασμα μονη σου για να εισαι σιγουρη για την αποφαση σου με την γεννα...Περιμενω νεα σου και οποια αλλη κοπελα εχει περασει κατι παρομοι να μας πει την εμπειρια της...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει καμιά κοπέλα με έρπγη γεννητικών οργάνων που να έχει γεννήσει με φτ;Είμαι στην 21η ευδομάδα και ο γιατρός μου θέλει να με πάει με καισαρική.Τώρα στην εγκυμοσύνη εχω βγάλει 2 φορές(πριν ήταν ασυμπτωματικος).Τι να κάνω,θελώ φτ...αλλά γίνεται;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...