Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι τις πρώτες βδομάδες


Recommended Posts

Έμαθα πριν λίγες μέρες ότι είμαι έγκυος και θα πάω πρώτη επίσκεψη στο γιατρό μου την επόμενη βδομάδα. Είμαι στην 6η βδομάδα και έχω κατά καιρούς πόνους χαμηλά. Μπορεί να με πιάσει πολύ έντονος πόνος, να μην μπορώ να κουνηθώ για 5 λεπτά, ή να έχω συνεχόμενο ελαφρύ πονάκι. Έχω διαβάσει όλες τις πιθανές εκδοχές, και τις πολύ κακές (προεόρτια αποβολής, εξωμήτριο) και τις καλές (απλά προσαρμόζεται η μήτρα). Είχε κάποια παρόμοια συμπτώματα; Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη, επειδή ακόμα δεν έχω πάει στο γιατρό. :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμμμ.... αχ δε θελω να σε αγχωσω. βασικα μη αγχωνεσαι. θα σου πω για μενα. ειχα λιγα πονακια σαν σφαχτακια. τελικα ειχα μια μικρουλα αποκολληση αλλα ολα καλα. αλλα και αυτο με τη μητρα παιζει που λες. μη το σκεφτεσε. οταν πας θα μαθεις. παντως μη κουραζεσαι πολυ!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα και στις 3 εγκυμοσυνες τετοια πονακια και ηταν επειδη μεγαλωνει η μητρα μου.μεχρι την 12η εβδ περιπου κρατανε.ρωτα κ τον γιατρο σου βεβαια!ολα καλα θα πανε και ευχομαι ενα υγειεστατο μπεμπακι!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε να το παρακολουθήσω κι αν δω αίμα να τον πάρω αμέσως. Θα τον δω αύριο, απλά έχω αγχωθεί γιατί ακόμα δεν ξέρω τίποτα, δεν έχω κάνει κανέναν υπέρηχο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε.. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Ελπίζω να είναι κι εμένα η μήτρα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Beatle είμαστε μαζί!!!

Πότε είχες περίοδο? Εγώ 28/2, οπότε είμαι στην 6η εβδομάδα.

Κι εγω εχω πονακια χαμηλα, μια φεύγουν, μια έρχονται. Σήμερα έχω πάλι, όχι πολύ, αλλά σα μια συνεχή ενόχληση.

Επειδή είναι η δεύτερη μου εγκυμοσύνη (η πρώτη πηγε μέχρι τη 16η βδομαδα) ειμαι απο τη μια πιο αγχωμενη να παμε ολα καλα, αλλα απο την άλλη κάτι τέτοιες ενοχλήσεις τις ξαναπέρασα οπότε ξέρω ότι είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Πότε θα κάνεις πρώτο υπέρηχο? εγώ τώρα την Παρασκευή! Δε περνάνε οι μέρες με τίποτα λέμε!!! Απ'οτι τα υπολογιζω δε θα ακούσουμε καρδια ακομα, μαλλον θα ξαναπαμε σε 1-2 εβδομαδες γι'αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πονάκια ΚΑΙ στην αρχή ΚΑΙ στη μέση ΚΑΙ τώρα στο τέλος, χωρίς καμία αποκόλληση. Είναι θέμα οργανισμού νομίζω. Καλή εγκυμοσύνη και μην αγχώνεσαι, αυτό είναι το χειρότερο :wink:

eswmm7.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι ειμαι...Σημερα το πρωι με ενοχλουσε τοσο που ανα τεταρτο κοιτουσα αν εχω αιμα...Νομιζω οτι αν υπηρχε θεμα αποκολλησης θα βλεπαμε αιμα(λογικα).Και γω οταν ρωτησα τον γιατρο μου ειπε τιποτα δεν ειναι.Σκεψου οτι η μητρα απο αχλαδακι θα γινει σταδιακα μηλαρακι,πεπονακι και καρπουζακι...(εχω παθει εμμονη με τα φρουτα...φαινεται?).Ε, με αυτες τις διατασεις κατι πρεπει να νιωσουμε,δεν γινεται.Και γω παω την Παρασκευη ξανα για υπερηχο.Καθε φορα με τρωει η σκασιλα μεχρι να τα δω να χτυπαει η καρδουλα τους...Δυσκολα...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχει και αυτο το forum και μπαινω και διαβάζω και βλέπω ότι δεν ειμαι μόνη μου σε αυτο. Εχω αρχίσει να γίνομαι παρανοική (πολύ) και εγώ σε σχεση με τους υπερηχους κτλ.... Εχω να κάνω 2 εβδομάδες τώρα και συνεχεια παρατηρώ μηπως κάτι έχει αλλάξει, συμπτωματα κτλ για να βεβαιωθω οτι ολα ειναι καλα με την εγκυμοσύνη μου..... Η πλάκα ειναι ότι το παίζω χαλαρή στους γύρω μου χαχα..Τωρα έχω αρχίσει να αγχωνομαι με την αυχενική που θα κάνω σε λίγες εβδομάδες..πολύ αγχος βρε κορίτσια. Οσο για τους πόνους χαμηλά εχω και εγώ. Λογω του εντερου μου ΥΠΟΦΕΡΩ(!!) οποτε και καμια φορά δεν μπορώ να διαχωρίσω απο που προερχεται ο πόνος, μήτρα ή εντερο? Κάνω υπομονή...

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ, κορίτσια, τον έχω αυτόν τον συνεχή και απαλό πόνο.. από την αρχή , τώρα είμαι στην 6η εβδομάδα.. μερικές φορές δεν ξέρω βέβαια, αν είναι η μήτρα ή το έντερο το οποίο έχει παραλύσει τον τελευταίο καιρό που παρουσιάζει την κινητικότητα αυτή..

XQQ5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπάρχει και αυτο το forum και μπαινω και διαβάζω και βλέπω ότι δεν ειμαι μόνη μου σε αυτο. Εχω αρχίσει να γίνομαι παρανοική (πολύ) και εγώ σε σχεση με τους υπερηχους κτλ.... Εχω να κάνω 2 εβδομάδες τώρα και συνεχεια παρατηρώ μηπως κάτι έχει αλλάξει, συμπτωματα κτλ για να βεβαιωθω οτι ολα ειναι καλα με την εγκυμοσύνη μου..... Η πλάκα ειναι ότι το παίζω χαλαρή στους γύρω μου χαχα..Τωρα έχω αρχίσει να αγχωνομαι με την αυχενική που θα κάνω σε λίγες εβδομάδες..πολύ αγχος βρε κορίτσια. Οσο για τους πόνους χαμηλά εχω και εγώ. Λογω του εντερου μου ΥΠΟΦΕΡΩ(!!) οποτε και καμια φορά δεν μπορώ να διαχωρίσω απο που προερχεται ο πόνος, μήτρα ή εντερο? Κάνω υπομονή...

 

Σε καταλαβαινω απολυτα...

Εχω κι εγω ευερεθιστο εντερο, κ με πεθαινει αυτες τις μερες! κ εχω κ το αγχος οτι δεν ειναι το εντερο αλλα η μητρα μου κ αγχωνομαι ακομα περισσοτερο. ειναι ο πονος πολυ κοντα στα γυναικολογικα, να φανταστεις στο παρελθον με ειχανε βαλει στο νοσοκομειο στο Γυναικολογικο τμημα με πονους που τελικα ηταν το εντερο.

Που να πλησιασει ο καιρος για την αυχενικη...

Μηπως να κανουμε καμια γιογκα?????

:-P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν λίγες ημέρες ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου και εχθές ήμουν στον γιατρό. Με καθησύχασε και ξε-αγχώθηκα, γιατί έχω μερικές στιγμές για 3-5 λεπτά πόνους περιόδου μαζί με κόψιμο μέσης στα δύο και ελαφρύ πόνο στα νεφρά. Μόλις περάσει είμαι μια χαρά. Εννοείται πέρα απ' τα γνωστά τσιμπήματα/κραμπίτσες κλπ. Μου εξήγησε ότι συμβαίνει σε μερικές εγκυους και συμβάλλει περισσότερο σε εμένα το γεγονός ότι είμαι λιπόσαρκη (αδύνατη) + οτι έχω τη μήτρα σε οπίσθια θέση και για να πάρει τη θέση της για την εγκυμοσύνη έχει γίνει μεγάλη αλλαγή στα σωθικά μου.

 

Αυτό δικαιολογεί και την κοιλιά μου που τουμπανιάζει. Τα αντερά μου έχουν γίνει κορδόνια! Αχ σκεφτείτε δλδ πως θα ήταν να τρώγατε ένα πιάτο φασολάδα, 1 ολόκληρο κουνουπίδι και 2 κεμπάπ με τσίλι. Βάλτε και μία τάπα πίσω. Αντέξτε για 2 ημέρες: αυτή είμαι εγώ εδώ και τόσες ημέρες....! :P:p:p

 

Αλλά απ' τη στιγμή που έμαθα πως είναι φυσιολογικό δε με πειράζει ο πόνος. Και έτσι γκρινιάζω και λιγότερο, το απολαμβάνω θα έλεγα. Είναι το μωρό μου, προσπαθεί να κρατηθεί από τη μαμά του.... σας λέω αν το δείτε έτσι η εγκυμοσύνη είναι πολύ γλυκιά........ :-)

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα...

Εχω κι εγω ευερεθιστο εντερο, κ με πεθαινει αυτες τις μερες! κ εχω κ το αγχος οτι δεν ειναι το εντερο αλλα η μητρα μου κ αγχωνομαι ακομα περισσοτερο. ειναι ο πονος πολυ κοντα στα γυναικολογικα, να φανταστεις στο παρελθον με ειχανε βαλει στο νοσοκομειο στο Γυναικολογικο τμημα με πονους που τελικα ηταν το εντερο.

Που να πλησιασει ο καιρος για την αυχενικη...

Μηπως να κανουμε καμια γιογκα?????

:-P

 

το βραδυ που περασε υπεφερα!!! Πρωτη φορά ετσι!Πόνος στην μέση και στα νεφρά! Στην κοιλιά δεν ηξερα που πρωτοπονούσα! Το εντερο εδινε ρεστα...τελικα πηρα μισο Buscopan...αλλιως δεν θα ξημερωνομουν....

Σημερα εχω απιστευτο τυμπανισμό...:shock:

Σε 2 εβδομαδες περιπου θα κάνω αυχενική...απο τώρα το σκεφτομαι......ασε που καθε λιγο τρεχω στην τουαλετα σαν ψυχασθενης (ΟΠΟΥ και αν βρισκομαι) για να τσεκαρω αν τα υγρα που αισθάνομαι ειναι κατι ανησυχητικό!! Ευτυχώς μέχρι τώρα μάλλον περι ούρων προκειται...:oops::oops::?

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν λίγες ημέρες ανακάλυψα την εγκυμοσύνη μου και εχθές ήμουν στον γιατρό. Με καθησύχασε και ξε-αγχώθηκα, γιατί έχω μερικές στιγμές για 3-5 λεπτά πόνους περιόδου μαζί με κόψιμο μέσης στα δύο και ελαφρύ πόνο στα νεφρά. Μόλις περάσει είμαι μια χαρά. Εννοείται πέρα απ' τα γνωστά τσιμπήματα/κραμπίτσες κλπ. Μου εξήγησε ότι συμβαίνει σε μερικές εγκυους και συμβάλλει περισσότερο σε εμένα το γεγονός ότι είμαι λιπόσαρκη (αδύνατη) + οτι έχω τη μήτρα σε οπίσθια θέση και για να πάρει τη θέση της για την εγκυμοσύνη έχει γίνει μεγάλη αλλαγή στα σωθικά μου.

 

Αυτό δικαιολογεί και την κοιλιά μου που τουμπανιάζει. Τα αντερά μου έχουν γίνει κορδόνια! Αχ σκεφτείτε δλδ πως θα ήταν να τρώγατε ένα πιάτο φασολάδα, 1 ολόκληρο κουνουπίδι και 2 κεμπάπ με τσίλι. Βάλτε και μία τάπα πίσω. Αντέξτε για 2 ημέρες: αυτή είμαι εγώ εδώ και τόσες ημέρες....! :P:p:p

 

Αλλά απ' τη στιγμή που έμαθα πως είναι φυσιολογικό δε με πειράζει ο πόνος. Και έτσι γκρινιάζω και λιγότερο, το απολαμβάνω θα έλεγα. Είναι το μωρό μου, προσπαθεί να κρατηθεί από τη μαμά του.... σας λέω αν το δείτε έτσι η εγκυμοσύνη είναι πολύ γλυκιά........ :-)

 

 

χαχα:-):smile:..εχεις απολυτο δικιο...κανω υπομονή...απλα καμια φορά φοβάμαι γιατι το εντερό μου κάνει πολυ εντονες συσπάσεις και δεν ξερω αν αυτεσ επηρεαζουν την μήτρα με το μωρο.....:?:cry:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε καλέ, μη φοβάσαι, θα δεις, θα στο πει κι ο γιατρός. Εδώ πιο μεγάλος κραδασμός από το ίδιο μας το βάδισμα υπάρχει;;; παρατήρησε το! Εγώ έχω και δυσανεξία στη λακτόζη, οπότε καταλαβαίνεις τι μου συμβαίνει....

 

Οι πόνοι που είπα πριν είναι αυτό που λες.. "σφαδάζω" όχι απλά πονάω. Και ξαφνικά περνάνε όλα. Και πάλι φυσιολογικό είναι, το μη φυσιολογικό απ' ότι μου είπε είναι να δεις αιματάκι - εκεί να ανησυχήσεις.

 

Εγώ πάντως μπήκα στη λογική που είπα "της απόλαυσης" και πλέω σε πελάγη προγεστερόνης......... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα πονάκια συνεχίζονται, αλλά πια δεν αγχώνομαι καθόλου!!! Πήγα την Τετάρτη στο γιατρό, ήταν όλα καλά και άκουσα και την καρδούλα του!!! :-P Δεν το ήξερα ότι παίζει ρόλο και ο σωματότυπος (είμαι κι εγώ λιπόσαρκη). Τώρα έχω άλλο άγχος με τις εξετάσεις που μου έδωσε μήπως βγει τίποτα κακό! Τελικά όντως πάντα θα υπάρχει μια ανησυχία. Απλά προσπαθώ να είμαι ήρεμη για το μωράκι μου. Εύχομαι σε όλες σας να πάνε όλα καλά και τα πονάκια να μην σας αγχώνουν! Απ ό,τι κατάλαβα και από εδώ και από το γιατρό είναι συνηθισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εβδομάδα είσαι Beatle? Εγώ στην 5η τώρα και ακόμη πονάω έτσι. Την Κυριακή κλείνω 2 εβδομάδες με πόνους περιόδου... κάπου 3 φορές την ημέρα χτυπιέμαι στην κυριολεξια... Κλαίω... Αλλά μόλις περνάει - κρατάει 3-5 λεπτά, εξαντλημένη χαμογελάω και δε με νοιάζει!

Ο γιατρός (τον έχω ζαλίσει) μου έδωσε 2 buscopan την ημέρα και είπε ότι είναι συσπάσεις της μήτρας η οποία ανθίσταται στην ανάπτυξη του όγκου της. Κοινώς μεγαλώνει και δεν της αρέσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στην 8η και δεν με πιάνει πια ο φρικτός πόνος που είχα μέχρι και την 6η. Έχω πονάκια χαμηλά, αλλά υποφερτά, τα οποία έρχονται και φεύγουν κατά καιρούς. Την βδομάδα που περίμενα περίοδο (4η με 5η) που δεν είχα και ιδέα ότι είμαι έγκυος ούτε καν το υποψιαζόμουν (ναι ήρθε εντελώς ξαφνικά και απρογραμμάτιστα) με έπιανε ένας πόνος που δεν μπορούσα να σταθώ ούτε να αναπνεύσω! Έπαιρνα Panadol κάθε μέρα που εγώ για να πιω χάπι πρέπει να πεθαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι λέει συνηθίζεται να κρατά κάπου 10 ημέρες με 2 εβδομάδες... Ξέρεις μου είναι δύσκολο κυρίως στο γραφείο. Την Παρασκευή είπα ότι πόναγα από περίοδο - τι να πω έτσι που είχα διπλωθεί; Την Δευτέρα πήγα και κρύφτηκα σε μια αίθουσα και κοιλοπόναγα εκεί. Σήμερα φτου φτου φτου δεν με έχει πιάσει ακόμη εδώ - εύχομαι να μου το κρατά για το σπίτι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με εξαίρεση μία φορά που με έπιασε στη δουλειά όλες τις υπόλοιπες ξυπνούσα το βράδυ γύρω στις 4-5 από τους πόνους. Και μετά δεν μπορούσα να κοιμηθώ με αποτέλεσμα να είμαι κουνουπίδι όλη την επόμενη μέρα.. Τώρα ξυπνάω το βράδυ επειδή θέλω να ουρήσω. Τουλάχιστον όλα αυτά σημαίνουν ότι το σποράκι μου μεγαλώνει, αυτό σκέφτομαι και κάνω υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Πως μπορειτε να καταλαβεταιαν ο πονοςειναιγυναικολογικο ή απο το εντερο;

 

 

Φενια μου το εντερο συνηθως πονα σαν σκωληκοειηδητις, και πιο ψηλα απο τους γυναικολογικους πονους.

Πιθανον στην μια πλευρα της κοιλιας .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανουλες...

πριν απο 3 μερες ειδα το θετικοτατο τεστακι μου κ ειμαι πολυυυ ευτυχισμενη!!

αυριο το πρωι εχω εξεταση χοριακης.

αυτο που ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που ειναι στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι αν εχουν πονακια ?

ποναω σαν να περιμενω περιοδο επισης βγαζω κ κατι λευκα υγρα σαν αυτα της ωορηξιας.Δεν ποναω ολη την μερα ε? απλως ανα διαστηματα . ειναι λογικο πιστευετε? ρωτησα την γυναικολογο μου και μου ειπε πως ειναι απολυτα φυσιολογικο κατι τετοιο.

εχετε αναλογη εμπειρια?

Φιλακια σε ολες :-D

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...