Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες. Δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα σε αυτη την κατηγορια μαλλον ειμαι η μοναδικη που ακομη δεν μπορει να κοψει το βραδινο γαλα στο 2χρονο παιδακι της. Εχω δοκιμασει τα παντα. Τι να του δωσω κρεμα ή κανενα γιαουρτακι μηπως το κρατησει καλυτερα. Τι να του δωσω λιγο νωριτερα λιγο να τσιμπησει και μετα το γαλα του. Εχω δοκιμασει να του δωσω νερο αντι για γαλα, τι να μην του δωσω τιποτα απολυτως. Αν δεν του δωσω γαλα θα ξυπνησει ή θα αρνείται να παει στην κουνια ξανα για υπνο και θα κοιμαται στον ωμο μου ή θα καθησει ωραιοτατα στον καναπε και δεν θα κλεινει ματι με τιποτα. Τι να κανω λοιπον? Πως μπορω να του το κόψω? Καποιες φορες σπανιες βεβαια το παιρνει σερι και πινει το πρωι κατα τις 6 με 7 αλλα τις περισσοτερες ξυπναει και θελει γαλα. Δωστε μου τα φωτα σας και οσες εχετε αναλογη εμπειρια ελατε να δωσει κουραγιο η μια στην αλλη...

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν έχω παιδάκι, αλλά λέω τώρα... αν του έχεις δίπλα στο κομοδίνο ένα ποτήρι/μπιμπερό ή παιδικό ποτηράκι με γάλα σε θερμοκρασία δωματίου? Ή.. λέω αρλούμπες?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση πέρα από την υπομονή μέχρι να το αποφασίσει μόνο του! Αν βέβαια η όλη διαδικασία κρατάει μόνο 5 λεπτά ίσα -ίσα δηλ να σηκωθείς, να κάνεις το γάλα, να το πιει και μετά ύπνο νομίζω δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι να μη θέλει μετά να κοιμηθεί.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του δίνεις βράδυνο φαγητό και πριν κοιμηθεί 1 μπουκάλι γάλα.Αυτό θα τον χορταίνει περισσότερο αλλά το πιο βασικό νομίζω πως είναι να του δώσεις να καταλάβει ώς την νύχτα μόνο κοιμομαστε.

Μην ανάβεις ποτέ τα φώτα όταν ξυπνάει και να του μιλάς πάντα ψιθυριστά χωρίς να του πιάνεις την κουβέντα.

Εγώ του λέω ''σσσσσσ είναι πολύ νύχτα κοιμόμαστε τώρα''.....μετά απο μερικές νύχτες ελπίζω πως θα ξαναξαπλώνει και θα κοιμάτε επιτόπου.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tου εχω δωσει και φαγητο πριν το γαλα και μετα πινει και ενα μπουκαλι γαλα και παλι ξυπναει τελικα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αν χορταινει ή οχι αλλα ότι εχει αποκτήσει συνήθεια έχει συνδυασει το γαλα με τον υπνο. Δηλαδη πινουμε γαλα για να ξανακοιμηθούμε κατι τετοιο. Φυσικα δεν αναβω φωτα φυσικα δεν του μιλαω καθολου. Εχω δοκιμασει και εγω τα σσσσ εχω δοκιμασει να τον ξαναξαπλωσω να του δωσω την πιπιλα που πιθανον εχει χασει να του πω οτι ειναι νυχτα ακομα κοιμομαστε τιποτα. Συνήθεια το εχει παρει τωρα και δυσκολο το βλεπω να το κόβει. Του αδερφού μου η μικρή ειναι 4 και ακομα ξυπναει το βραδυ για γαλα... ελπιζω να μην της μοιασουμε και παει τοσο μακρια η βαλιτσα

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως απο 2 μηνων δεν μου ξυπνησε ποτε το βραδυ.την γιατρο του που ρωτησα μου ειπε οτι τα παιδακια ειδικα ενα παδι 2 ετων σαν το δικο σου ξυπναει γιατι θελει τη μαμα του.εγω πιστευω οτι πρεπει να σταματησεις να του δινεις γαλα.απλα χαιδεψε το λιγο να αποκοιμηθει και σιγα σιγα πιστευω θα το κοψει

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι ξυπναει για γαλα την νυχτα τι ωρα εννοεις?

και τι ωρα κοιμαται?

Γιατι πχ αν ο δικος μου κοιμηθει στις 9 που σημαινει οτι ναι μεν εχει φαει κατι νωριτερα εγω απο μονη μου του δινω γαλα κατα τις 1-2 για να τον κρατησει μεχρι το πρωι.. Αλλιως στις 4 θα ξυπνησει απο την πεινα.

Αν ομως κοιμηθει κατα τις 12-1 και εχει πιει εκεινη την ωρα γαλα κοιμαται σερυ μεχρι το πρωι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

οταν η κορη μου ηταν 5 μηνων για ενα διαστημα ξυπναγε την νυχτα κ ηθελε γαλα που ποτε δεν το εκανε αυτο εκτος απο τους τρεις πρωτους μηνες που θηλαζαμε αποκλειστικα.

λοιπον οταν το ειπα στην παιδιατρο μου μου ειπε να το σταματησω αυτο κ να της δινω λιγο νερακι διοτι αν μαθει στο βραδυνο γαλα δεν θα το κοψει ποτε.

το οτι ξυπνανε καποιες φορες το βραδυ δεν σημαινει οτι πειναει απλα μπορει να θελει αγκαλιτσα η νερακι η να ζεσταινεται η να κρυωνει η να θελει αλλαγη πανας κλπ.πραγματικα το εκοψα μαχαιρι κ της εδινα νερακι κ αγκαλιτσα κ ξανακοιμοταν.

δοκιμασε να της δινεις γαλα στις 12 το βραδυ ωστε να την κραταει την νυχτα.

πως αντεχεις να ξυπνας καθε βραδυ?

Link to comment
Share on other sites

Του δίνω γάλα κατα τις 11 30 και μετά κοιμάται. Βέβαια θα έχει τσιμπήσει κάτι κατα τις 9 με 9 30 κανενα τοστακι κατι που ζηλευει απο εμας και θελει να φαει. Μετα ξυπναει στανταρ μεταξυ 3 κ 4 για γαλα. Χθες του εδωσα νερακι τον ξαναεβαλα για υπνο στριφογυριζε συνεχεια για καμια ωρα και μετα σηκωθηκε. Του εδωσα γαλα με θηλη με μεγαλη ροη που δεν του αρεσει οποτε ηπιε μια δυο γουλιες και το παρατησε. Παλι τα ιδια στριφογυριζε μεχρι που ξυπνησε και δεν κοιμοταν αν δεν του εδινα γαλα.

 

xristina1 δεν αντεχω να ξυπνω καθε βραδυ φυσικα. Ομως και τι να κανω? Προσπαθω καιρο να βρω μια λυση και πραγματικα εχω προσπαθησει με πολλους τροπους χωρις επιτυχια. Γιαυτο και ανοιξα αυτο το θεμα.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ μενα ακομα ξυπνα την νυχτα για γαλα!δοκιμασα τα παντα χαμομηλι νερο αλλα τιποτα!

θα σταματησει να ξυπνα οταν παει νηπιο!ετσι ειπαν κ σε μενα ετσι σου λεω κ γω!

να σου τονισω οτι κ εγω μικρη ξυπναγα την νυχτα για γαλα κ σταματησα οταν πηγα νηπιο....μαζι ομως στα ματησα κ το γαλα...

αχ ποτε θα κοιμηθω σαν ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

kleiw τι να πω ειμαι κι εγω μια νυσταγμενη μανουλα απο Βολο.Εχω ενα αγορακι 11 μηνων.Απο την αρχη θηλαζε και επινε και συμπληρωμα,παρολα αυτα ξυπνουσε κι εγω του εδινα γαλα με αποτελεσμα να συνηθισει.Καποια στιγμη ακουγοντας αλλους γονεις το εκοψα μαχαιρι.το μωρο συνεχιζε να ξυπναει αλλα το ξεγελουσα με νερο ,τσαι ή πιπιλα.ακομα και τωρα ξυπναει αλλα γαλα δεν του δινω προτιμω να ταλαιπωριεμαι.Μαλλον πρεπει να γινεις πιο σκληρη αν θες να τοκοψει ,το θεμα ειναι μπορεις να το αφησεις να κλαιει?

Link to comment
Share on other sites

red καταλαβαινω. Και εγω προτιμησα την ταλαιπωρια σε πολλα πραγματα πχ δεν τον πηρα ποτε να κοιμηθουμε μαζι και σε καθε του ξυπνημα πηγαινοερχομαι κρεββατοκαμαρα-παιδικο. Στην περιοδο των δοντιων μπορει να το εκανα και ανα μια ωρα το δρομολογιο. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω αλλο κουραγιο πια με το ξενυχτι εννοω γιατι οκ να μην του δωσω αλλα θα μεινει ξυπνιος κανα δυωρο και το πρωι πως σηκωνομαι καλη μου για να παω στην δουλεια στις 6? Αυτα με τα τσαγια και τα νερα τα εχω ηδη δοκιμασει δεν πιανουν στην δικη μας περιπτωση. Οσο για το κλαμα συνηθισμενη ειμαι αλλα όχι μες στην νυχτα και το θεμα ειναι οκ να το κανω θα συνηθισει ομως και σε ποσο καιρό? Μουλαρωνει κιολας και αφου νυσταζει δεν κατεβαινει φυσικα απο τον ωμο μου φανταζεστε να κουβαλαω ενα παιδι 12 κιλα στο σπιτι το βραδυ περα δωθε? Πρεπει ομως να το κανω καποια στιγμη γιατι δεν παει αλλο αλλα μαλλον δεν ειναι καταλληλη περιοδος. Θα το κανω οταν σταματησω την δουλεια τουλαχιστον μην σερνομαι και εκει. Σε κανα 5μηνο τελειωνει η συμβαση οποτε μετα θα ξαναρχισουμε τα πειραματα.

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

κ μενα ακομα ξυπνα την νυχτα για γαλα!δοκιμασα τα παντα χαμομηλι νερο αλλα τιποτα!

θα σταματησει να ξυπνα οταν παει νηπιο!ετσι ειπαν κ σε μενα ετσι σου λεω κ γω!

να σου τονισω οτι κ εγω μικρη ξυπναγα την νυχτα για γαλα κ σταματησα οταν πηγα νηπιο....μαζι ομως στα ματησα κ το γαλα...

αχ ποτε θα κοιμηθω σαν ανθρωπος!

 

χαχαχα μου θυμιζεις την παιδιατρο μου που απο μωρο που ηταν μου ελεγε αυτος θα σε ταλαιπωρησει πολυ. Σε καθε μου ερωτηση ποτε θα κοιμηθω επιτελους σαν ανθρωπος ποτε θα σταματησει να ξυπναει την νυχτα για διαφορα μου ελεγε χαριτολογώντας ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ. Λοιπον η μικρη του αδερφου μου ειναι 4 και ακομα ξυπναει για γαλα το βραδυ και καμια φορα και 2 φορες μεσα στην νυχτα. Δεν εχει παει παιδικο ακομα δεν ξερω αν ολο αυτο εχει να κανει με το σχολειο θελω κ εγω να πιστευω αυτο που λες και εσυ οτι οταν πανε σχολειο θα κοψουν τα νυχτερινα ξυπνηματα για οτιδηποτε στην προκειμενη για γαλα. Το κακο ειναι οτι θελουμε πολυ ως τοτε και εγω εχω αρχισει να ακουω καμπανακια για το δευτερο. Ομως οπως λες και εσυ τοτε ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

κλειω και μενα το εκανε αυτο για κανα 2βδομαδες ξυπνουσε μεσα στα αγρια χαραματα και ελεγε θελω γαλα..με κλαμματα..φυσικα και δεν της εδινα,προσπαθουσα να την ξεγελασω,τσακωνομασταν μεσα στη νυχτα αλλα ηρεμουσε και κοιμοτανε..τωρα πινει το γαλα της 250μλ 22,30και 7η ωρα παλι και κοιματε μεχρι της 9

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Κleiw πάτησες το ευαίσθητο σημείο μου. Εμένα η μικρή μου θα γίνει σε λίγο 3 και ξυπνάει 2-3 φορές για βραδυνό γάλα. Σίγουρα δεν πεινάει (αφού πίνει 2 μπουκάλια πριν κοιμηθεί) απλά της έχει γίνει συνήθεια. Αν δεν της δώσω θα ξεσηκώσει τον κόσμο με της τσιρίδες της. Οπότε προκειμένου να την ακούω κάνω γάλα για να ησυχάσω και να κοιμηθώ λίγο. Αυτο βέβαια είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ γιατί και ο δικός μου υπνος διαταράσεται (αν σκεφτείς ότι ξυπνάει και κανά 2 φορές και για τσίσα) αλλά και η μικρή δεν κοιμάται σωστά. Η δε μεγάλη μου το έκοψε τον Μάρτιο δηλαδή 5 χρονών. Τώρα περιμένω να γυρίσουν από το χωριό και να την βάλω σε πρόγραμμα κοψίματος του γάλατος. Να δούμε.....Καλή υπομονή σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

kleiw διαβαζω αυτα που γραφεις και ειναι σαν να τα εχω γραψει εγω, τα παιδια μας κανουν τα ιδια πραγματα μονο που ο δικος μου ξυπναει στις 02:30 ενω στις 11:30 εχει πιει 500ml γαλα.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

kleiw διαβαζω αυτα που γραφεις και ειναι σαν να τα εχω γραψει εγω, τα παιδια μας κανουν τα ιδια πραγματα μονο που ο δικος μου ξυπναει στις 02:30 ενω στις 11:30 εχει πιει 500ml γαλα.

 

με τον παιδίατρο το έχεις συζητήσει ?

Τι γάλα πίνει φρέσκο ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

με τον παιδίατρο το έχεις συζητήσει ?

Τι γάλα πίνει φρέσκο ?

 

Ναι φρεσκο του δινω της ΔΕΛΤΑ απο τοτε που εγινε 12 μηνων. Παιζει λες καποιο ρολο? Εχει τυχει να μην βρω και να του δωσω και υψηλης παστεριωσης και άλλη μαρκα αλλα τα ιδια κανει

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

με τον παιδίατρο το έχεις συζητήσει ?

Τι γάλα πίνει φρέσκο ?

 

Ναι του δινω φρεσκο της ΔΕΛΤΑ το ADVANCE λες να παιζει ρολο? Εχει τυχει να του δωσω και υψηλης παστεριωσης αλλης μαρκας αλλα τα ιδια εκανε.

 

Αχ Κleiw πάτησες το ευαίσθητο σημείο μου. Εμένα η μικρή μου θα γίνει σε λίγο 3 και ξυπνάει 2-3 φορές για βραδυνό γάλα. Σίγουρα δεν πεινάει (αφού πίνει 2 μπουκάλια πριν κοιμηθεί) απλά της έχει γίνει συνήθεια. Αν δεν της δώσω θα ξεσηκώσει τον κόσμο με της τσιρίδες της. Οπότε προκειμένου να την ακούω κάνω γάλα για να ησυχάσω και να κοιμηθώ λίγο. Αυτο βέβαια είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ γιατί και ο δικός μου υπνος διαταράσεται (αν σκεφτείς ότι ξυπνάει και κανά 2 φορές και για τσίσα) αλλά και η μικρή δεν κοιμάται σωστά. Η δε μεγάλη μου το έκοψε τον Μάρτιο δηλαδή 5 χρονών. Τώρα περιμένω να γυρίσουν από το χωριό και να την βάλω σε πρόγραμμα κοψίματος του γάλατος. Να δούμε.....Καλή υπομονή σε όλες μας

 

5 χρονων?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ωχ παναγια μου.......

 

kleiw διαβαζω αυτα που γραφεις και ειναι σαν να τα εχω γραψει εγω, τα παιδια μας κανουν τα ιδια πραγματα μονο που ο δικος μου ξυπναει στις 02:30 ενω στις 11:30 εχει πιει 500ml γαλα.

 

Αχ ναι βρε Αθηνα εχει τυχει και εμενα να φαει και να πιει παρα πολυ μεχρι σκασμου αλλα το βραδυ θα ξυπνησει οτι και να γινει. Σπανια το παιρνει σερι μεχρι το πρωι. Ασε που οταν κουραζεται πολυ τοτε ειναι ακομα χειροτερα. Κουραγιο....

an1cA4-0g410010MjQ1fDkyMjQwMGRhfG8gem91bXBvdXJsYWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

260964d0kehdi79a.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά σου λέω ότι όταν ένα παιδί δεν τρέφεται κανονικά το πολύ γάλα μπορεί να του προκαλέσει σιδηροπυνική αναιμία..

Εμείς την πατήσαμε και ο παιδίατρος μου είπε ότι αυτό είχε παίξει μεγάλο ρόλο..δηλ. το ότι έπινε πάρα πολύ γάλα...

Το παιδί πηγαίνει χορτάτο για ύπνο ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να ξεκινησω μολις 40ντησει το μωρο να κοβω το βραδυνο γαλα.

τελευαιο λοιπον γευμα ειχαμε -το εκανα και στα 2 μου παιδια- κατα τις 11.30-12.

οταν ξαναξυπναγαν -γυρω στις 3- εδινα χαμομηλι. οκ, δεν τους αρεσε, λογικο, οποτε αρχιζαμε τη γκρινια... με τα πολλα νυσταζανε τα επαιρνε λιγο ο υπνος. αν εχεις και πιπιλα τα ξεγελας λιγο.

η διαφορα μεταξυ των γιων μου ηταν οτι ο μεγαλος εκανε σχεδον 1 μηνα να κοψει το βραδυνο και να ξαναφαει στις 6+ το πρωι, ενω ο μικρος σε 3-4 μερες το εκοψε και πλεον ξυπναει 8 το πρωι.

μην του κανεις το χατηρι να ξυπνας γιατι ξερω περιπτωση που το εκανε αυτο ως τα 5!

αν κλαιει δεν σημαινει οτι δεν τον αγαπας, οκ το λυπασαι να κλαιει, αλλα δεν του κανει καλο να ειναι συνεχεια μ'ενα μπουκαλι στο στομα. πιο πολυ του βαραινει το στομαχι, παρα του προσφερει. και κουραζει και εσενα αφανταστα.

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου πινει φρεσκο γαλα λυκας η κουκακη και τρεφεται πολυ καλα τρωει σχεδον τα παντα, απλα του εχει γινει συνηθεια πινει εναμιση λιτρο το 24ωρο, και πολλες φορες μου ζηταει γαλα πχ μετα απο ενα πιατο γιουβαρλακια που εχει φαει και ειναι ετοιμος να σκασει και το πινει ολο.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και από μένα. Αχ, μεγάλος καημός το βραδυνό ξύπνημα. Εμένα είναι 21 μηνών και ξυπνά κατά τις 4 - 4.30 για γάλα. Δυστυχώς όμως, ενώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μην της δώσω μέχρι να το ξεσυνηθίσει, κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με την δίδυμη αδερφούλα της, οπότε αν δεν της δώσω, το μόνο που καταφέρνω είναι να φωνάζει, να ξυπνάει και η άλλη και να γίνεται πανηγύρι! Στο τέλος πίνουν και οι 2 γάλα για να ξανακοιμηθούν (και αντί να το κόψει η μία, θα το μάθει και η άλλη!!!!!!!!!). Δεν ξέρω τι να κάνω, μάλλον θα περιμένω να το κόψει μόνη της!!!! Στην ενηλικίωση ίσως?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...