Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσο πρέπει να κοιμάται ο μπέμπης το βράδυ?


Anna - Marina

Recommended Posts

Kalimera koritsia,

 

o Bebis mou einia 2,5 minon kai para ma para poli kalos, den gkriniazei katholou sxedon, mono otan kourazete i pinaei.

 

afto pou ithela na rotiso einai poso prepei na koimate???

 

to rotao giati tin imera den kimate kai poli, kanena 3oro sto sinolo alla to vradi xerenete gia ta kala... paradigma xtes to vradi, ton evala gia ypno stis 20:30 kai xipnise to proi stis 06:30. (na simioso oti eimaste sto telefteo stadio ton kolikon kai trome 180 ml - 200 ml gala tin fora, dystixos den thilazo)

 

einai fisiologiko olo afto???:confused:

 

thx:lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!! η μικρη μου απο 2 μηνων ειχε το εξης προγραμμα το οποιο κραταει μεχρι τωρα με λιγες διαφορες δλδ τωρα εχουμε μια μικρη καλυτερευση

 

σου γραφω το τοτε προγραμμα μας :-D

 

6.30 ξυπνουσε

γαλα στις 8 πιο νωρις δεν το επινε

υπνος για μια ωρα στις 9-10

 

11.00 γαλα

κοιμοταν παλι για μια ωρα

 

14.00 γαλα

14.30-15.00 υπνος για μια ωρα

 

17.00-17.30 γαλα

18.00 -18.30 υπνος

της εδινα καποια στιγμη το βραδυ το γαλα της κοιμωμενη το επινε ολο( δεν θυμαμαι ποσοτητες αλλα σου χρειαζετε να ανατρεψω στα χαρτια μου τα εχω ολα σημιωμενα:mrgreen:) και ξυπναγε το πρωι

 

οποτε μια χαρα μου ακουγεται το προγραμμα σας!! μοιαζει με το δικο μας!!:mrgreen: επισης το γαλα που πινει μου φαινεται παρα πολυ!! φτου φτου!!!

 

να σου ζησει!!

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ και ο δικός μου μπέμπης είναι εξαιρετικά καλό μωρό! Δεν κλαίει σχεδόν ποτέ και κοιμάται από τις 8-9 το βράδυ ως τις 6 το πρωί. Εγώ τον θηλάζω, αλλά μέσα στη νύχτα ξυπνάει πολύ σπάνια. Τώρα κατά τη διάρκεια της ημέρας θα κοιμηθεί 2 ωρίτσες, αλλά δεν έχει σταθερό πρόγραμμα. Όπου βρεθεί, αν νυστάζει, κλείνει τα ματάκια του και δεν τον ξυπνάς με τίποτα! Νομίζω πως είμαστε από τις τυχερές!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, όλα είναι φυσιολογικά.Ο δικός μου από 2 1/2 μηνών έστρωσε πρόγραμμα ύπνου παρόμοιο. Τελευταίο γεύμα γύρω στις 9 και ύπνος από τις 11 έως τις 8 περίπου.Στην αρχή κι εγώ ανησύχησα που δεν ξυπνούσε το βράδυ , θεώρησα ότι χάνει ένα γεύμα, αλλά επειδή ήταν αδύνατο να τον ταίσω κοιμησμένο , η παιδίατρος μου είπε ότι εκείνος ξέρει πόσο θα φάει, κι έτσι του αύξησα λίγο τα ml στα υπόλοιπα γεύματα και το πήρε μια χαρά. Να μην ξεχνάμε ότι ο ύπνος είναι τροφή για τον εγκέφαλο. Είσαι από τις τυχερές μαμάδες λοιπόν , αφού από τόσο νωρίς μπορείς να κοιμηθείς σερί το βράδυ. Να σου ζήσει μπεμπούλης σου!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Average hours of daytime and nighttime sleep for babies

Η 1η στήλη είναι η ηλικία, η 2η πόσες φορές κοιμάται στη διάρκεια της ημέρας, η 3η πόσες ώρες κοιμάται στη διάρκεια της ημέρας, η 4η πόσες ώρες κοιμάται το βράδυ και η 5η πόσες ώρες συνολικά

1 month 3 6–7 8,5 –10 15–16

3 months 3 5–6 10–11 15

6 months 2 3–4 10–11 14–15

9 months 2 2,5–4 11–12 14

12 months 1–2 2–3 11,5–12 13–14

 

Είναι από το "No-cry sleep solution"

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Anna-Marina όχι απλά μην ανησυχείς αλλά να λες ευχαριστώ που είσαι από τις τυχερές. Ο Βένος μας μέχρι 30 ημερών δεν κοιμόταν καθόλου το βράδυ (λόγω κολικών) αλλά από τότε μέχρι και τώρα από τις 10-11 το βράδυ κοιμάται πολύ ήσυχα έως τις 6-7 το πρωί. Ευτυχώς δηλαδη γιατί αν ξενυχτούσα κιόλας στη δουλειά θα ήμουνα σαν φάντασμα. Πίνουμε 5 γεύματα την ημέρα από 210 μλ (ξένο γάλα). Τη μέρα ζήτημα αν θα κοιμηθεί 3 ώρες στο σύνολο αλλά γενικά είναι πολύ ήσυχο και χαρούμενο μωράκι. Μόνο μέχρι να έρθει το μπιμπερό γκρινιάζουμε.

Τις πρώτες μέρες που κοιμήθηκε τόσο πολύ το βράδυ ανησυχούσα και ρώτησα τον παιδιάτρο αν κάνω καλά που δεν τον ξυπνάω και μου είπε ότι αφού δεν γκρινιάζει δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Average hours of daytime and nighttime sleep for babies

Η 1η στήλη είναι η ηλικία, η 2η πόσες φορές κοιμάται στη διάρκεια της ημέρας, η 3η πόσες ώρες κοιμάται στη διάρκεια της ημέρας, η 4η πόσες ώρες κοιμάται το βράδυ και η 5η πόσες ώρες συνολικά

1 month 3 6–7 8,5 –10 15–16

3 months 3 5–6 10–11 15

6 months 2 3–4 10–11 14–15

9 months 2 2,5–4 11–12 14

12 months 1–2 2–3 11,5–12 13–14

 

Είναι από το "No-cry sleep solution"

 

πολυ ωραιος πινακας :)

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

to thema einai tora oti ego eixa sinithisei na kimate kai tin imera poli ki tora den prolaveno tipota...oute na magirepso oute na sideroso genika den prolaeno na kano kamia doulia giati o bebis mou thelei panta tin prosoxi mou...pexndiaris o bebakos mou!!! den pirazei omos, afou kimame to vradi kala eimai poli eftixismeni!!! o antras mou kathe proi me rotaei poses fores sikothikes (giati fisika aftos DEN sikonete...alla afto einai alli sizitisi) kai tou fenete poli paraxeno oti kimate o bebis toso!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο υπνος τρεφει τα παιδια...

εμας το μπουγατσακι τρωει καθε 3 ωρες σχεδον.... μπορει και στις 2,5... και μπορει να φαει... να αφησει λιγο... σε μιση ωρα να θελει κι αλλο και σε μια ωρα κι αλλο... τρωει απο 120-150 μλ, εκτος αν κανει αυτο το κουφο της καθε μιας ωρας φαι, που θα φαει τη μια 120, μετα 30, μετα 60-90...

κοιμαται στο ενδιαμεσο των γευματων περιπου 2-4 ωρες το πολυ... το να κοιμηθει 4ωρο πολυ σπανια... αλλα στρωνουμε προγραμμα ακομα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

to thema einai tora oti ego eixa sinithisei na kimate kai tin imera poli ki tora den prolaveno tipota...oute na magirepso oute na sideroso genika den prolaeno na kano kamia doulia giati o bebis mou thelei panta tin prosoxi mou...pexndiaris o bebakos mou!!! den pirazei omos, afou kimame to vradi kala eimai poli eftixismeni!!! o antras mou kathe proi me rotaei poses fores sikothikes (giati fisika aftos DEN sikonete...alla afto einai alli sizitisi) kai tou fenete poli paraxeno oti kimate o bebis toso!!!

 

Εμένα του αρέσει να κάθεται στο ριλάξ και να με κοιτάει. Τον παίρνω μαζί μου σε όλο το σπίτι και του λέω ακριβώς τί κάνω. Δοκίμασέ το. Έτσι, λένε, μαθαίνουν να μιλάνε και πιο γρήγορα. Θα δείξει... Προς το παρόν λέμε μονάχα "αγκού, αμπαμπα, λχμπχλχμπ" και τέτοια ;).

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

to thema einai tora oti ego eixa sinithisei na kimate kai tin imera poli ki tora den prolaveno tipota...oute na magirepso oute na sideroso genika den prolaeno na kano kamia doulia giati o bebis mou thelei panta tin prosoxi mou...pexndiaris o bebakos mou!!! den pirazei omos, afou kimame to vradi kala eimai poli eftixismeni!!! o antras mou kathe proi me rotaei poses fores sikothikes (giati fisika aftos DEN sikonete...alla afto einai alli sizitisi) kai tou fenete poli paraxeno oti kimate o bebis toso!!!

 

Δοκίμασε το ρηλάξ όπως λέει και η Tanya77. Και εμένα κάθεται ώρα στο ρηλάξ που έχει και κρεμαστά παιχνιδάκια. Επίσης κάθεται στο γυμναστήριο της fischer price, είναι ένα στρωματάκι που έχει μια μπάρα με παιχνιδάκια κρεμαστά και αυτό. Γενικά ότι κρέμεται πάνω του τον απασχολεί για αρκετή ώρα, αφού τους μιλάει και τα πιάνει με τα χεράκια του.

Αν μπορείς γράψε ελληνικά για να διαβάζουμε ευκολότερα!

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

εμενα καθοταν πολυ στο γυμναστηριο και σ αυτην εδω την κουνια... ειδικα στην αρχη μονο στην κουνια ηθελε να καθεται ... μου ελυσε τα χερια και φαγαμε και κανενα φαγακι ;)

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=33064&selcat=bgsw

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μπορείς γράψε ελληνικά για να διαβάζουμε ευκολότερα!

 

Αχχχχ βρε κοριτσια, sorry, αλλα μην με παρεξιγισετε με ορθογραφια....(ρεζιλη!) Ελληνο - Νοτια Αφρικανα ειμαι η καιμενουλα, οσο να' ναι το εχο το greeklish καλητερα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως σε 2 μερες γινεται 3 μηνων.κατατη διαρκεια της ημερας τρωει καθε τρεις ωρες 210 ml το λιγοτερο.στις εννια και μιση κανει μπανιο μετα μασαζακι δεκα τρωει και κατευθειαν τον βαζω για υπνο.εχει συνηθισει το προγραμμα και δεν διαμαρτυρεται καθολου που τον βαζω για υπνο.κοιμαται σε 5 λεπτα και ξυπναει στις εξι τρωει και κοιμαται κατευθειαν οπου ξυπναει στις εννια και μιση παντα!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ βρε κοριτσια, sorry, αλλα μην με παρεξιγισετε με ορθογραφια....(ρεζιλη!) Ελληνο - Νοτια Αφρικανα ειμαι η καιμενουλα, οσο να' ναι το εχο το greeklish καλητερα...

Ελπίζω να μη σταμάτησες να γράφεις γιατί σου είπα για τα greklish! Δεν πρόκειται κανένας να σε κριτικάρει για ορθογραφίες και τέτοια και μπράβο σου που δεν έχεις ξεχάσει να γράφεις ελληνικά. Τώρα μένεις Ελλάδα;

fouskitsa, και εγώ που νόμιζα ότι μόνο ο δικός μου τρώει πολύ αλλά μας ξεπεράσατε, εμείς τρώμε 210 κάθε 4 ώρες εκτός από το βράδυ που κοιμόμαστε από τις 10:30-11:00 και ξυπνάμε (πολύ πεινασμένοι:mad:) στις 6-7 το πρωί. Αλήθεια τι βάρος έχετε;

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

6100 ειναι το ζουζουνι μου αλλα ειναι αρκετα ψηλος 64 εκατοστα.γεννηθηκε ομως 3150 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3000.

Μια χαρά είναι ο μπεμπούλης σου και μην ανησυχείς (διάβασα το μήνυμα σου σε άλλο θέμα που έχεις ανοίξει) και πολύ ψηλός. Εμείς είμαστε 6990 kg και 65 πόντους αλλά γεννηθήκαμε 3900, οπότε αναλογικά έχουμε πάρει το ίδιο βάρος.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Tυχερες μανουλες που τα βλασταρια σας κοιμουνται μην αγωνιατε, μια χαρα ειναι να κοιμουνται αλλοιμονο σε εμας μου χτυπαμε στρατιωτικα νουμερα. Ο παιδιατρος μου λεει οτι το παιδι σταματαει να ξυπναει οταν ειναι ετοιμο να αποθηκευει φαγητο τη νυχτα οποτε τα παιδακια σας ειναι μια χαρα μην ανυσυχητε απλα ειστε πολυ τυχερες!!!!! Πως και πως περιμενω και εγω την ωρα που θα μπορεσει να το κανει και ο μικρουλης μου μπας και κοιμηθω λιγακι σαν ανθρωπος και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη σταμάτησες να γράφεις γιατί σου είπα για τα greklish! Δεν πρόκειται κανένας να σε κριτικάρει για ορθογραφίες και τέτοια και μπράβο σου που δεν έχεις ξεχάσει να γράφεις ελληνικά. Τώρα μένεις Ελλάδα;

fouskitsa, και εγώ που νόμιζα ότι μόνο ο δικός μου τρώει πολύ αλλά μας ξεπεράσατε, εμείς τρώμε 210 κάθε 4 ώρες εκτός από το βράδυ που κοιμόμαστε από τις 10:30-11:00 και ξυπνάμε (πολύ πεινασμένοι:mad:) στις 6-7 το πρωί. Αλήθεια τι βάρος έχετε;

 

να' σε καλα didos, μενω Αθηνα εδω και 15 χρονια, γενηθικα και μεγαλωσα στη νοτια αφρικη (ελληνες μεταναστες οι γονεις μου) οποτε στην ουσια μητρικη μου γλωσσα ειναι τα αγγλικα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε κοντά 2 μηνών και εκτός του ότι ακόμα δεν μπορώ να την καταλάβω τι θέλει όταν κλαίει (και αυτό με πεθαίνει!) δεν κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου!! το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε δεν κλείσαμε μάτι από το Σάββατο το πρωί που ξύπνησε στις 6 μέχρι την Κυριακή στις 12 το βράδυ που κοιμήθηκε..ήταν μια ΚΟΛΑΣΗ!!! με τον άντρα μου φυλούσαμε βάρδιες για να μπορέσουμε λίγο να κοιμηθούμε εμείς!! όσο για το βράδυ ξυπνάει σίγουρα στισ 3:30 της δίνω πιπίλα και ηρεμεί και ξανά στις 4:30 οπότε πίνει γλυκάνισο (μπας και μάθει να μην ξυπνάει το βράδυ) και ξανά στις 6. Βέβαια μην νομίζετε πως κοιμάται κατευθείαν..όποτε ξυπνάει πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένα 45λεπτο μέχρι να ξανακοιμηθεί. Δεν βλέπω όμως να κοιμάμαι σύντομα γιατί την βλέπω για ζόρικη την δεσποινίδα!!!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...