Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμή προγεστερόνης - Φυσιολογική;;;


Recommended Posts

Κορίτσια, τα φώτα σας...

Πριν 3 μήνες είχα κάνει μέτρηση προγεστερόνης την 21η ημέρα του κύκλου (σε κύκλο 24 ημερών, μη ημέρα ωορρηξίας την 13η) και η τιμή ήταν 6,11 με φυσιολογικές τιμές 2,3 - 25.

Η τιμή απο τη γυναικολόγο μου κρίθηκε καλή εφόσον ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, αλλά απο 2 άλλους γυναικολόγους που επισκέφθηκα καθώς και απο τον γιατρό του gyn.gr κρίθηκε χαμηλή.

Έκανα επανάληψη της εξέτασης σε αυτόν τον κύκλο την 22η ημέρα (με ημέρα ωορρηξίας μάλλον 15η) και η τιμή ήταν 11,5.

Εγώ χάρηκα που ήταν ανεβασμένη, αλλά ο γιατρός του gyn.gr με προσγείωσε απότομα λέγοντάς μου πως ακόμα είναι χαμηλή και πως μάλλον χρειάζομαι θεραπεία!

Απορώ όμως, γιατί υπάρχουν οι φυσιολογικές τιμές των εργαστηρίων αφού οι γιατροί τις αναιρούν;;;

Εσείς τι τιμή προγεστερόνης είχατε και τι σας είπαν οι γιατροί σας;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


candy δεν έπρεπε να μετρήσεις την πρώτη φορά την προγεστερόνη 21η μέρα αφού ο κύκλος σου ήταν 24 ημέρες. την μετράμε 21η ημέρα σε κύκλο 28-29 ημερών. τώρα την μέτρησες 22η μέρα , δηλαδή πιστεύεις ότι θα αδιαθετήσεις 30-31η μέρα?

όντως την πρώτη φόρα ήταν χαμηλή, τώρα είναι καλύτερη.

εγώ σε κύκλο 28 ημερών είχα 21η μέρα 27,9 με φ.τ. 6-28 και ο γιατρός ήταν πολύ ευχαριστημένος, τι να το κάνεις μωρό δεν είδαμε :(

για τις φ.τ. παίζει ρόλο σε τι μέρα του κύκλου κάνεις την εξέταση, αν την κάνεις 6η μέρα το 5ή6 είναι οκ.

πάντως μην ανυσυχείς γιατί η θεραπεία της προγεστερόνης είναι πολύ απλή και πολλές κοπέλες κάνουν , ειδικά σε προσπάθειες με υποβοηθούμενη αναπαραγωγή, είτε έχουν πρόβλημα είτε όχι.

μακάρι να είναι αυτό μόνο το πρόβλημα , διορθώνεται αμέσως και θα πάνε όλα καλά. :lol:

πάντως η έλλειψη προγεστερόνης δεν βοηθά την β' φάση του κύκλου και την ανάπτυξη εγκυμοσύνης. ο γιατρός σου τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολόγος μου είπε την 21η-22η ημέρα χωρίς να εξετάσει τη διάρκεια του κύκλου μου... Σε αυτόν τον κύκλο, αναμένω να αδιαθετήσω μάλλον αύριο ή μεθάυριο (δηλαδή 28η-29η ημέρα).

Πρέπει να την κάνεις σε συγκεκριμένο αριθμό ημερών μετά την ωορρηξία ή πριν την έναρξη του επόμενου κύκλου;

Εγώ που έχω κύκλο 24-28 ημερών θα έπρεπε να την κάνω 17η-21η ημέρα;;;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν αδιαθετήσεις 28η-29η ημέρα (αύριο ή μεθαύριο) μια χαρά μέρα την έκανες , εγώ σου εύχομαι να μην αδιαθετήσεις και να είσαι εγκυούλα :wink:

μην δίνεις και πολύ σημασία σε αυτή την εξέταση, συνήθως την ζητάνε όταν έχουν αποκλείσει όλα τα άλλα, εσείς έχετε κάνει άλλες εξετάσεις?

σπερμοδιαγράμμα, σαλπιγγογραφία, κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε κάνει όλα...

Σπερμοδιάγραμμα με μειωμένη (ελαφρά) κινητικότητα και σαλπιγγογραφία με μικρές περικωδωνικές συμφύσεις και κατα τα άλλα μια χαρα.

Μάλλον θα μπώ για λαπαροσκόπηση τον Μαϊο για λύση συμμφύσεων αφού προσπαθούμε τώρα 9 μήνες και τίποτα...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Γεια σας κοριτσακια, πως ειστε?

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια απο αυτη την εξεταση αιματος που δειχνει αν εχεις καταλληλα ωαρια για γονιμοποιηση. Την εκανα 22 μερα του κυκλου (ο γιατρος ειχε πει 21-24) και μολις πηρα τα αποτελεσματα .

Οι τιμη μου ειναι 0,69 ng/ml με φυσιολογικη τιμη 0,14-1,50 ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΦΑΣΗ.

Αν γνωριζει καποια ας μου πει αν ειναι νορμαλ αποτελεσμα.

Επισης βλεπω στο χαρτι οτι υπαρχει και η ΕΚΚΡΙΤΙΚΗ ΦΑΣΗ με τιμες φυσιολογικες 2,50-29,0 κατι βεβαια που δεν εκανα.

Ξερετε ποια ειναι η διαφορα μεταξυ της ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΚΚΡΗΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ??

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια, πως ειστε?

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια απο αυτη την εξεταση αιματος που δειχνει αν εχεις καταλληλα ωαρια για γονιμοποιηση. Την εκανα 22 μερα του κυκλου (ο γιατρος ειχε πει 21-24) και μολις πηρα τα αποτελεσματα .

Οι τιμη μου ειναι 0,69 ng/ml με φυσιολογικη τιμη 0,14-1,50 ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΦΑΣΗ.

Αν γνωριζει καποια ας μου πει αν ειναι νορμαλ αποτελεσμα.

Επισης βλεπω στο χαρτι οτι υπαρχει και η ΕΚΚΡΙΤΙΚΗ ΦΑΣΗ με τιμες φυσιολογικες 2,50-29,0 κατι βεβαια που δεν εκανα.

Ξερετε ποια ειναι η διαφορα μεταξυ της ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ Κ ΤΗΣ ΕΚΚΡΗΤΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ??

 

Virgi γεια σου.

Παραγωγική φάση είναι το πρώτο κομμάτι του κύκλου μας (από 1η μερα μέχρι την ωορρηξία περίπου) όπου σε αυτό το διάστημα μεγαλώνουν τα ωοθυλάκια.

Εκκρητική φάση είναι το 2ο κομμάτι του κύκλου από την ωορρηξία και μετά μέχρι να έρθει περίοδος.

Δηλαδή σε έναν κύκλο 30 ημερών (με ωορρηξία την 16η) ) οι 16 πρώτες μέρες (χοντρικά) είναι η παραγωγική φάση και οι 14 από την ωορρηξία και μετά είναι η εκκριτική φάση.

Εσύ αν έχει κύκλο 28-32 μέρες, τότε την μέρα που την έκανες είσαι στην εκκριτική φάση και αυτές τις τιμές να κοιτάς.

Με βάση αυτές τις τιμές φαίνεται να είσαι κάτω από το όριο, αλλά πληζ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

Αν για παράδειγμα αυτό το μήνα άργηση η ωοορηξία σου και δεν είσαι ακόμη στο μέσο της εκκρτικής φάσης, δεν έχει νόημα να κοιτάς το νούμερο κα δεν πρέπει να ανησυχείς.

Και εγώ μια φορά έκανα την εξέταση 22 μέρα και είχα 0,κατι αλλά τελικά η περίοδος ήρθε στις 44 μέρες, άρα η τιμή ήταν άκυρη. (άλλη φορά που πέτυχα τη σωστή μέρα ήταν μια χαρά η εξέταση)

Ελπίζω να μην σε άγχωσα. Στο είπα απλώς για να ξέρεις. Πάρε το γιατρό σου να του το πείς και θα σου πει κι αυτός καλύτερα, πάντως ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ είναι απλό θέμα να ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

δελφινακι μου γεια σου και σε σενα! δεν ειναι οτι αγχωνομαι..ισα ισα ας εχω επιτελους κατι που θα λυθει και να ρθει το μπεμπε. το θεμα ειναι να μην εχεις τιποτα κ να μην ερχεται κ παλι το μπεμπε. τωρα οσο για τις εξετασεις εχω απλα μπερδευτει γιατι το 0.69 που εβγαλε ως τιμη αντιστοιχει στα αποτελεσματα της παραγωγικης φασης με βαση το μικροβιολογικο.

οπως το εγραφε το χαρτι 0.69 με φυσιολ.τιμες 0.14-1.50.

Εχω κυκλο 30 ημερων !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

ισα ισα ας εχω επιτελους κατι που θα λυθει και να ρθει το μπεμπε. το θεμα ειναι να μην εχεις τιποτα κ να μην ερχεται κ παλι το μπεμπε.

συμφωνώ απολύτως...

 

 

τωρα οσο για τις εξετασεις εχω απλα μπερδευτει γιατι το 0.69 που εβγαλε ως τιμη αντιστοιχει στα αποτελεσματα της παραγωγικης φασης με βαση το μικροβιολογικο.

οπως το εγραφε το χαρτι 0.69 με φυσιολ.τιμες 0.14-1.50.

Εχω κυκλο 30 ημερων !

εννοείς στο είπαν ότι αντιστοιχεί στην παραγωγική φάση, ή ότι το αποτέλσμα στο χαρτί είναι στην ίδια γραμμή που λέει "παραγωγική"? Και

εμένα έτσι εμφανίζεται αλλά αυτό είναι απλώς το πως το εκτυπώνουν.

με κύκλο 30 ημερών την 22 είσαι σίγουρα στην εκκριτική φάση (εκτός και αυτό το μήνα έτυχε να είχες καθυστερημένη ωορρηξία)

Link to comment
Share on other sites

ναι το αποτελεσμα ειναι στην ιδια γραμμη που λεει παραγωγικη φαση. συγνωμη αν σε μπερδεψα...... απλα..... μαλλον δευτερα θα μιλησω με το γιατρο και προσπαθω μεχρι τοτε να ξεμπερδεψω τις αποριες μου.

Αρα αν τα καταλαβα καλα το αποτελεσμα εχει να κανει μονο αναλογα με την ημερα του κυκλου ας πουμε!

Ενταξει αν ειναι ετσι ειμαι οντως χαμηλα ΑΛΛΑ.............ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ !!!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να βρεθει μια θεραπεια να κανω γονιμα αυγουλακια και να δουμε το πολυποθετο +++++++

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Virgi μου θα συμφωνησω κι εγω με την delfini!

Βαση του κυκλου σου και την ημερα που εκανες την εξεταση εισαι στην εκκριτικη φαση!!

Λιγο με μπερδεψαν οι τιμες που σου εχουν γραψει...αλλα μαλλον το καθε εργαστηρι εχει τον δικο του τροπο μετρησης!

Οταν εκανα πρωτη φορα εξεταση προγεστερονης ημουν στην 21η μερα(και παντα την ιδια μερα εκανα την εξεταση..εντολη γιατρου)η τιμη που εδειξε ηταν 9,6 ng/ml με φυσιολογικη την τιμη γυρω στα 21 ng/ml!!

Οποτε ειχα προβλημα!!

Μου ειπε ο γιατρος μου τοτε οτι πρεπει να την επαναλαβω τον επομενο μηνα γιατι μπορει να ετυχε μια φορα(συμβαινει σε ολες τις γυναικες να υπαρξει μηνας χωρις να κανει ωορηξια!!)

Ετσι την ξαναεκανα οπου η τιμη ηταν παλι απογοητευτικη στα 10.3 ng/ml!!

Απο τον επομενο κιολας μηνα ξεκινησα την θεραπεια με clomiphene,οπου κανονηκα η θεραπεια ειναι για 6 μηνες!

Καθε μηνα εξακολουθουσα να κανω την 21η μερα εξεταση προγεστερονης,γιατι επρεπε να παρακολουθουμε τις τιμες!!

Αποτελεσμα απο τον 1ο κιολας μηνα 38 ng/ml!!!!!!!!

Και παντα ηταν ανοδικες οι τιμες!!!

Τωρα λογικα η τιμη που σου εβγαλε ειναι χαμηλα....αλλα νομιζω πλεον το εχεις καταλαβει οτι ειναι κατι που ρυθμιζεται πολυ απλα!!!Ετσιι????;););)

Θα ρωτησεις σιγουρα και τον γιατρο σου,γιατι οπως σου ειπα και στην αρχη οι φυσιολογικες τιμες που σου αναγραφουν με μπερδευουν!!!

Παντως ολα θα πανε πολυ καλα και πιστευω απο την στιγμη που θα μπεις κι εσυ σε μια σειρα......συντομα θα ακουσουμε ευχαριστα!!!!

Κοριτσακι μου οτιδηποτε θελεις να με ρωτησεις ξερεις οτι ειμαι εδω!!

Φιλακιααα πολλα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

katia μου σε ευχαριστω για την απαντηση.ναι ειμαι σιγουρη οτι με μια θεραπεια θα λυθει ολο αυτο. ο γιατρος εμεινε σε αυτη την εξεταση η σου εβαλε κι'αλλες να κανεις πριν σου δοσει χαπια ?

Οσο για τα νουμερα οντως ... εσυ με 21 και με 10 ησουν χαμηλα.......

εγω με 0,69 ειμαι 10 μετρα κατω απ΄τη γη :) :) :) :) lol

Αλλά το χαρτι δινει φυσιολογικες τιμες απο 2,50. Τι να πω το μυστηριο θα λυθει απο δευτερα μαλλον. !!!

Σ'ευχαριστω πολυ !!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

katia μου σε ευχαριστω για την απαντηση.ναι ειμαι σιγουρη οτι με μια θεραπεια θα λυθει ολο αυτο. ο γιατρος εμεινε σε αυτη την εξεταση η σου εβαλε κι'αλλες να κανεις πριν σου δοσει χαπια ?

Οσο για τα νουμερα οντως ... εσυ με 21 και με 10 ησουν χαμηλα.......

εγω με 0,69 ειμαι 10 μετρα κατω απ΄τη γη :) :) :) :) lol

Αλλά το χαρτι δινει φυσιολογικες τιμες απο 2,50. Τι να πω το μυστηριο θα λυθει απο δευτερα μαλλον. !!!

Σ'ευχαριστω πολυ !!

 

Απ την στιγμη που ειχα κανει σαλπιγγογραφια και ηταν ολα οκ,μετα την προγεστερονη πηρα αμεσως τα χαπακια!

Τον ειχα ρωτησει οταν ειχα κλεισει τον 3ο μηνα θεραπειας,επειδη ειχα απογοητευτει,εαν επρεπε να παω να κανω και εξεταση προλακτινης.

Μου ειχε πει ομως οτι απ την στιγμη που κανω μια πολυ καλη ωορηξια(με τα χαπακια) αυτο σημαινει οτι και η προλακτινη ειναι σε καλο επιπεδο....μαλλον συνδεονται καπως αυτες οι δυο!!

Απ την αλλη ειχαμε πει πως εαν δεν ειχαμε αποτελεσμα μετα τους 6 μηνες θεραπειας με κλομιφεν,θα με εβαζε και σε αλλες εξετασεις που επειδη δεν ασχοληθηκα δεν ξερω πολυ καλα για να σου τις πω!!!

Εγω μετα τον 4ο μηνα ειχα πιστεψει οτι ετσι δεν προκειτε να συλλαβω και επεμενα για σπερματεγχυση,ενω ο γιατρος μου ηταν αντιθετος!!

Ετσι τα γεγονοτα με προλαβαν στον 5ο μηνα.......πιστευω πολυ οτι επαιξε ρολο οτι το απεκλεισα απ το μυαλο μου και απλα περιμενα να τελειωσει η θεραπεια!!!;)

Παντως ενημερωσε μας την Τριτη τι θα σου πει ο γιατρος!!!

Γιατι λογικα εαν η φυσιολογικη τιμη οπως σου γραφουν ξεκιναει απο 2,5 πρεπει να ειναι λιγο χαμηλα.....τι να πω!!:rolleyes:

Φιλακιαααα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, .. λειτουργησε θετικα σε σενα αυτο, η αληθεια ειναι οτι και γω τωρα πια το βγαζω απο το μυαλο μου για λιγο καιρο. Εκτος απο μενα βρεθηκε και ενα προβληματακι στο σπερμα του αντρα μου ο οποιος εχει γινει ρακος χωρις λογο :( :( αλλα αν και χανω λιγο χρονο χρειαζομαι να σταματησω κ γω και να πω δεν ασχολουμαι πια.... Αν ειναι να ρθει μονο του ας ερθει..αλλιως ξερουμε κι'αλλο μονοματι !!!!

 

Την εξεταση της προλακτινης την ειχα κανει το καλοκαιρι και ηταν ενταξει.

Τελος παντων ας δω τι θα μου πει και ο γιατρος και βλεπουμε. Παντως μαλλον για σπερματεγχυση θα παμε.

 

Εχω αλλαξει γιατρο, για να δουμε !!

Σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου !!!!!!

:) :) :)

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κοριτσακι μου!!!!

Αλλα επειδη και εγω ημουν κολλημενη με την σπερματεγχυση ,γιατι πιστευα πως μονο ετσι θα πιασω παιδι.....μην κολλησεις κι εσυ!!!

Δες τι θα σου πει ο γιατρος.....εαν πρεπει κανεις την 6μηνη θεραπεια με κλομιφεν.....και εαν δεν εχει γινει κατι(που δεν νομιζω;)) θα πρεπει να κανεις κι αλλες ορμονολογικες εξετασεις!!!

Μην πεις(οπως εγω) παμε απευθειας για σπερματε!!!

Θα σου πει κι ο γιατρος εξαλλου!

Περιμενω να δω τι θα σου πει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

virgi μου σε καταλαβαινω. Κι εγω παρακαλαω οι εξετασεις μου να δειξουν καποιο μικρο προβληματακι που να διορθωνεται,γιατι αν ειναι τελειες αλλα χωρις να ερχεται το πολυποθητο αποτελεσμα δηλ ενα μωρακι,μου τη δινει. Και τα ορμονολογικα θεματα διορθωνονται με αγωγη.Κατια μου,δεν το πιστευω! Παλι σε βρηκα μπροστα μου να απαντας σε θεματα που με αφορουν και να με διαφωτιζεις. Πηρα την απαντηση στη προγεστερονη και στην 21η ημ ειναι 8,4ng/ml. Αρα,συμφωνα με αυτα που γραφεις παραπανω,ειναι μαλλον χαμηλη. Πολλα φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

virgi μου σε καταλαβαινω. Κι εγω παρακαλαω οι εξετασεις μου να δειξουν καποιο μικρο προβληματακι που να διορθωνεται,γιατι αν ειναι τελειες αλλα χωρις να ερχεται το πολυποθητο αποτελεσμα δηλ ενα μωρακι,μου τη δινει. Και τα ορμονολογικα θεματα διορθωνονται με αγωγη.Κατια μου,δεν το πιστευω! Παλι σε βρηκα μπροστα μου να απαντας σε θεματα που με αφορουν και να με διαφωτιζεις. Πηρα την απαντηση στη προγεστερονη και στην 21η ημ ειναι 8,4ng/ml. Αρα,συμφωνα με αυτα που γραφεις παραπανω,ειναι μαλλον χαμηλη. Πολλα φιλακια...

 

Μηλιτσα μου...χαιρομαι πολυ που μεσα απο τις δικες μου εμπειριες μπορω στο ελαχιστο να βοηθησω!!!

Οντως η προγεστερονη σου ειναι χαμηλα.....αλλα οπως ειπα και στην virgi τον επομενο μηνα να την ξανακανεις και εαν ειναι τι ιδιο χαμηλη,τοτε θα μιλησεις με τον γιατρο σου και το πιο πιθανο να σου δωσει κλομιφεν!!!

Να σαι καλα...περιμενω και τα δικα σου νεα!!!!:D

Φιλακιαααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mηλιτσα μου καλημερα! Θα ηθελα να σε ρωτησω για τα αποτελεσματα της προγεστερονης σου.

Ποια ειναι τα φυσιολογικα ορια στις τιμες που σου εβγαλε το μικροβιολογικο ???

Εμενα 2.50-29.00.

Το ειπες στο γιατρο σου ? Και αν ναι τι ακριβως σου ειπε να κανεις ??

 

Εγω το βραδυ θα μιλησω μαζι του να δω τι θα μου πει.......

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

virgi μου καλησπερα. Συγγνωμη αν αργησα να σου απαντησω,ομως εχω δυσκολη μερα. Θα ξαναμπω το βραδυ να μαθω νεα σου. Η τιμη η δικη μου 8,4 την 21η ημ,και φυσιολογικες τιμες 0.2 ως1.5 παραγωγικη φαση και 1.7 ως 27 ωχρινικη φαση. Δεν πηγα ακομα στη γιατρο,περιμενω κι αλλες απαντησεις το σαββατο. Θα παω απο Δευτερα. Πολλα φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Μηλιτσα μου, μιλησα με το γιατρο μου και μου ειπε οτι οντως ειναι χαμηλη.Αυτο σημαινει οτι δεν κανω καθε μηνα ωορρηξια και ετσι θα χρειαστει να ενισχυσουμε καποιες φορες με χαπια.Δεν μου ειπε ομως πια.

Επισης μου ειπε να συνεχισω τα glucophage τα οποια μου τα ειχε δωσει ο ενδοκρινολογος μου που βοηθανε στην ωορρηξια και αυτα.

Τον πιεσα λεγοντας του αν προλαβω να κανω αυτο το μηνα σπερματεγχυση αλλα μου ειπε οχι ακομα λογο του οτι εχουμε και ενα θεματακι με το σπερμα και χρειαζεται και ο αντρας μου θεραπεια! Οποτε μαλλον τον επομενο κυκλο θα προχωρησουμε !

Το καλο ειναι οτι δεν μου ειπε για θεραπεια που να χρειαζεται καποιους μηνες.

Τωρα θα δειξει.

Εχω αγωνια να δω τι θα σου πει και σενα ομως.Θα περιμενω νεα σου και γω καλη μου !!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Virgi. Γιατι βρε πιεζεις το γιατρο σου για τη σπερματεγχυνση; καταλαβαινω την ανυπομονησια σου,ομως καλα εκανε ο γιατρος σου που δε σακουσε. Καλυτερα να περιμενεις και να χεις πιο καλες προϋποθεσεις,αρα και πιο πολλες πιθανοτητες για καλα αποτελεσματα! Ευχομαι τα καλυτερα! Σκεφτομαι να παω κι εγω σε ενδοεκκρινολογο.Πολλα φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο καιρο...... που δεν ερχεται το θαυματακι.....μετα απο τοσο υπομονη..... μετα απο 1002 πραγματα και επιτελους αφου δεν χρειαζομαι παραπανω εξετασεις γιατι διορθονεται μετα απο μια θεραπεια το θεμα της ωορρηξιας, και μετα απο μια αποτυχιμενη σπερματεγχυση που ο γιατρος μου εδινε λιγες πιθανοτητες.......... βρηκα αυτον τον γιατρο.

Νιωθω τοσο σιγουρη οτι θα με βοηθησει που πιστεψε με !!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απορω γιατι δεν πηγαινα νωριτερα σε αυτον.

Ειχα βλεπεις τυφλη εμπιστοσυνη στον αλλον....

Αυτος κανει αλλου ειδους σπερματεγχυση.Με κατι ενεσεις.Και σου δινει 70% πιθανοτητες!!!

Και εσυ εχεις εμα με θυροειδη Μηλιτσα μου? ΑΝ ναι τοτε μη το αμελεις ειναι πολυ σημαντικο να εχεις ρυθμισμενο θυροειδη !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον virgI εχουμε το ιδιο προβλημα...και εγω μολις εκανα την 2η εξεταση προγεστερονης και ειναι 15.6 στην πρωτη ηταν 4.5 και ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν χαμηλα αλλα φανταζομαι και τωρα το ιδιο θα μου πει ...επιπλεον και το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου δεν ηταν καλο 35% κινητικοτητα και λιγακι αραιο ..την Δευτερα θα κανει το 2ο ....αλλα δεν εχει κανει θεραπεια...γενικα αγωνιω θα ηθελα να ξερω αν η προγεστερονη ειναι το ιδιο απογοητευτικη...αν ξερει καποια κοπελα ας μου πει περιμενω πως και πως να κανει και ο αντρας μου το σπερμοδιαγραμμα και να παμε στον γιατρο...

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου τιτικι μου!!!

Λιγα πραγματα γνωριζω για την προγεστερονη, οπως εγραψα και παραπανω και με βαση τα λογια του νεου γιατρου ειναι οτι δεν κανω καθε μηνα ωορρηξια και αυτο διορθωνεται ειπε !!

Η ΚΑΤΙΑ81 στο θεμα προγεστερονη νομιζω ξερει παραπανω πραγματα απο μενα και να εισαι σιγουρη θα απαντησει μολις μας διαβασει!!!!

 

Οσο για το σπερμα πρεπει να μας απαντησει ουρολογος αν χρειαζονται θεραπεια με χαπια και τετοια.

Εμεις εχουμε αυριο ραντεβου με ουρολογο !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον virgI εχουμε το ιδιο προβλημα...και εγω μολις εκανα την 2η εξεταση προγεστερονης και ειναι 15.6 στην πρωτη ηταν 4.5 και ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν χαμηλα αλλα φανταζομαι και τωρα το ιδιο θα μου πει ...επιπλεον και το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου δεν ηταν καλο 35% κινητικοτητα και λιγακι αραιο ..την Δευτερα θα κανει το 2ο ....αλλα δεν εχει κανει θεραπεια...γενικα αγωνιω θα ηθελα να ξερω αν η προγεστερονη ειναι το ιδιο απογοητευτικη...αν ξερει καποια κοπελα ας μου πει περιμενω πως και πως να κανει και ο αντρας μου το σπερμοδιαγραμμα και να παμε στον γιατρο...

 

 

Καλησπερα Τιτικι!!!!

Πιστευω πως η δευτερη εξεταση σου ειναι σαφως πολυ καλυτερη!!!!!

Απο 4.5 σε 15.6 ειναι μεγαλη διαφορα!!!!

Εχω ακουσει για γιατρους που με τετοιες τιμες εχουν πει οτι ειναι σχετικα καλη η ωορηξια......ο δικος μου ο γιατρος ηθελε να ειναι πανω απο 21 για να θεωρηθει καλη!!!!Ετσι και εκανα την θεραπεια!!!

Μην ανησυχεις....ολα θα πανε καλα.....και το σπερμοδιαγραμμα δεν ειναι τραγικο του αντρα σου!!!!!Εχω ακουσει για πολυ χαμηλοτερα και εχουν συλλαβει μια χαρα(με λιγο κοπο βεβαια,αλλα χωρις θεραπεια!!!)

Τωρα εαν κανετε και οι δυο σας θεραπεια και εφ οσων δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα τοτε θα ειστε τουρμπο και οι δυο!!:lol::lol:

Μιλα και με τον γιατρο σου και ευχομαι συντομα να ακουσουμε και τα δικα σου ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...