Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Εκανα τον πρώτο υπέρηχο και διαπιστώθηκε ένα μεγάλο ινομύωμα στον πυθμένα της μήτρας (4,44 Χ 6,27 cm).

Το περίεργο είναι οτι πέρισυ που είχα κάνει υπέρηχο, εκείνος ο γιατρός δεν είχε δει ινομύωμα...

 

Προς το παρόν, που είμαι στην 7η εβδομάδα, δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη. Μελλοντικά παίζεται το πράγμα για επιπλοκές. Μου είπαν οτι συνήθως η έκβαση ήταν καλή.

 

Εχει τύχει σε καμμιά σας κάτι παρόμοιο; Ή έχετε ακούσει τί έχει συμβεί σε παρόμοιες περιπτώσεις;

 

 

Edit admin

 

Εάν ΔΕΝ είσαστε έγκυος δείτε και αυτό το θέμα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχε τυχει σε μια γνωστη μου. Το ινομυωμα μεγαλωνε μαζι με το παιδι. Γεννησε με καισαρικη και εβγαλαν το ινομυωμα την ωρα της καισαρικης. Ολα πηγαν μια χαρα και χωρις κανενα προβλημα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

vanora μου και εγω ειμαι στην 14η εβδομαδα και ειδε η γιατρος μου ενα μικρο ινομυωμα στον υπερηχο αλλα μου ειπε να μην με ανησυχει καθολου . Γι' αυτο μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα εγω εμπιστευομαι πολυ την γιατρο μου και αφου με διαβεβαιωνει οτι δεν ειναι τιποτα δεν ανυσηχω .

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ γιατί το δικό μου ινομύωμα είναι μεγάλο και ο γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν επιπλοκές αλλά μπορεί και όχι.

Καταλαβαίνω πως κι αυτός θέλει να είναι καλυμένος, έχοντας με ενημερώσει για όλες τις πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως και να χει Vanora, το σημαντικό είναι να μην αγχώνεσαι! Πολλές φορές το μεγαλύτερο κακό το κάνει η κακή ψυχολογία!

Εμένα με τρέχανε από εδώ και από εκεί στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και αν άκουγα τους γιατρους ίσως και να μην είχα τώρα το αγγελούδι μου! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Vanora ευχομαι να πανε ολα καλά.Κατι φίλες της μαμάς μου ειχαν κατι παρόμοια προβλήματα και μετά τις γέννες ορισμένες κανανε καποιες επεμβασεις με λειζερ(οχι ολικη αφαιρεση κτλ).Να εχεις θετική σκεψη και να μην ανησυχείς δεν κάνει για το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Eλαααααααα θα δεις ολα θα πανε καλα.Ο περισσοτερος κοσμος ρε συ εχει και απο ενα προβλημα υγείας σκεψου κι αυτο.Εχεις καλο γιατρο που να τον εμπιστευεσαι και να ναι ανθρωπος πανω απο ολα?Αν ναι εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις,ξερω κι εγω 2 διαφορετικες περιπτωσεις που ειχαν και δεν υπηρξε προβλημα.Το βγαλαν στη γεννα :wink: Οπως και να χει θα σε παρακολουθει ο γοιατρος σου οποτε μη στεναχωριεσαι.Ειναι νομιζω κατι συνηθισμενο

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπέρα σας!

 

χτες κάναμε τον 2ο υπέρυχο και το σποράκι μας έφτασε αισίως τα 17 χιλιοστα. μαζί του ομως μεγάλωσε και το υνομύωμα μου, το οποίο τον οκτωβριο ηταν 2 εκατοστα και τωρα ειναι 4.5.... επισης πλησιασε αρκετα το σακο (στο 10 υπερυχογραφημα ηταν μακρια απο τον σακο)

αυτο με αγχωσε αρκετα αν και η γιατρος ειπε οτι η φυση θα κανει τη δουλεια της και θα το σταματησει. αλλα μου ειπε οτι δεν πρεπει να κουραζομαι (δεν με αφησε να κανω ενα ταξιδι που προγραμματιζα) γιατι ειναι πολυ πιθανο να προκληθει αιμοραγια... αυτο που με τρομαζει ειναι οτι ανα πασα στιγμη μπορει να συμβεί το οτιδήποτε και δεν μπορώ να κανω και κάτι για να αλλαξω τη κατασταση! διαβασα και διαφορα... χτες ματι δεν εκλεισα....

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μονο ξεκουραση και πιο στενη παρακολουθηση μπορεις να κανεις.

Ευχομαι υπομονη και ολα να πανε καλα.

σε ευχαριστω για την απαντηση.

απο ξεκουραση? μονο στη δουλεια παω (δουλεια γραφειου) αλλα με αρκετη πιεση και αγχος.... σημερα ειχα και κατι πονους και το αγχος χτυπησε κοκκινο....

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση.

απο ξεκουραση? μονο στη δουλεια παω (δουλεια γραφειου) αλλα με αρκετη πιεση και αγχος.... σημερα ειχα και κατι πονους και το αγχος χτυπησε κοκκινο....

 

Θα σου πω κατι και φυσικα κανεις ο,τι νομιζεις.

Πηγαινε στο σπιτι σου και καθησε στο κρεβατι μεχρι να γεννησεις.

Οταν τελικα γεννησεις, θα σου φαινεται σαν τιποτα αυτο που περασες.

Αφου υπαρχει μια διαπιστωμενη δυσκολια, θα σου ελεγα να μην το ρισκαρεις.

Εγω δουλευα μεχρι την ημερα που γεννησα, δεν μπορουσα να κανω αλλιως.

Ειχα ομως αριστη εγκυμοσυνη και ειμαι βεβαιη (γιατι εχω στο σπιτι μου τα αποτελεσματα:D) οτι δε θα κουνιομουν ρουπι για να τα αποκτησω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το σκεφτομαι να σταματησω τη δουλεια.... αλλα ακομα δεν αποφασισα. σημερα εκανα ολες τις εξετασεις (αιματολογικες & ουρων) και θα ξαναμιλησω αυριο με τη γιατρο και θα δουμε τι θα κανουμε.... υπερυχο θα κανουμε ξανα στις 11/2 εκτος αν προκυψει κατι νωριτερα....

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΘΑΡΡΟΣ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ 24ης ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΡΙΧΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΝΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΩΡΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ Ο ΠΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩ. ΔΕΝ ΕΞΡΩ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ? ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΤΥΧΟΝ ΦΛΕΓΜΟΝΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΦΟΣΟΝ ΗΞΕΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ, ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΤΥΧΕ ΚΙ ΑΥΤΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω Ρενατα οταν ξεκινησε η εγκυμοσυνη μου ηξερα οτι υπηρχαν δυο οινομυωματα τα οποια ηταν εξω απο την μητρα.Δεν χρειαζοτανε να τα βγαλω και ετσι εκανα.Στην αρχη ποναγα αλλα μετα σταματησε ο πονος με την βοηθεια παυσιπονων και δεν μεγαλωσανε αλλο.Μαλιστα Ο γιατρος μου ειπε οτι απο εδω και περα μπορει και να μικραινουν.Ειμαι στην 29 εβδομαδα και απλα το παρακολουθουμε.Το προβλημα υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΣ ΚΙ ΕΣΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ. ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Ο ΠΟΝΟΣ. ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΥΠΟΦΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΞΑΠΛΩΝΩ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ. ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΥΡΙΣΜΑ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ. ΕΣΥ ?

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ.ΜΕΓΑΛΩΣΑΝΕ ΠΡΟς ΤΑ ΕΞΩ ΧΩΡΙς ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙς,ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω λοιπον ενα ινομυωμα το οποιο και δεν ειχαμε δει! το ειδαμε στην 8η εβδομαδα και υποθετω λογω του οτι μεγαλωσε απο τις ορμονες της εγκυμοσυνης. ολα καλα πηγαν ευτυχως.βεβαια το δικο μου ηταν στην βαση της μητρας αλλα ειχα αιμοραγιες και συσπασεις που οφειλοταν σε αυτο. δεν πονουσα καθολου. οταν εμεινα εγκυος το 2ο παιδι ηειχε γινει τεραστιο αλλα ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και δεν θα δημιουργησει προβλημα. εκτος του οτι πονας ( κακο αυτο!) δεν νομιζω οτι θα σου δημιουργησει αλλο θεμα....με το καλο το μικρακι σας!!και κουραγιο....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι γεματη εχω 4 που τωρα εχουνε γινει αρκετα μεγαλα και αρκετα μικρα. Ομως ουτε πονο εχω ουτε μου εχει πει τιποτα για μολυνση.Βεβαια δεν ξερω πως θα παω αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Τι επαθες κοριτσακι? Τωρα τυχαια το ειδα και σταναχωρεθηκα περισσορερο που δεν εχω προλαβει η γαϊδουρα να σε παρω ενα τηλεφωνο.

Επλιζω να εισαι καλυτερα!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...