Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονοκέφαλος


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Είμαι καινούργια στο forum σας και ονομάζομαι Ειρήνη. Είμαι 5,5 μηνών έγκυος. Εδώ και 3-4 ημέρες έχω έντονο πονοκέφαλο, πόνο πίσω από τα μάτια και στον αυχένα προς τους ώμους. Τις πρώτες 2 ημέρες, τρίτη και τετάρτη είχα και συχνούς εμετούς.

Πήγα στο νοσοκομείο της πόλης μου, μου έκαναν υπέρηχο για το μωρό και εξετάσεις αίματος και όλα ήταν μια χαρά.

Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι είναι λόγο εγκυμοσύνης. Μπορώ να παίρνω ντεπόν και σε περίπτωση που ο πονοκέφαλος αυξάνεται μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνω αξονική για κάθε ενδεχόμενο.

Εσείς είχατε τέτοιους πονοκεφάλους και σε τέτοιο βαθμό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α καλα κοριτσι μου τι περασα εγω με τους πονοκεφαλους νκ στις 2 εγκυμοσυνες....πονος οπως λες πισο στο κεφαλι μεσα κ κατω στον αυχενα σχεδων.. Στην πρωτη ειχα μεχρι κ τον 6 μηνα

ΚΕΘΕ ΜΕΡΑ την ιδια σχεδων παντα ωρα μεσιμερι αν θυμαμαι καλα πονοκεφαλο. Μιλαμε για πονο ομως να κλαιω..τοτε ηθελα μονο να κλεινω τα παραθυρα τις πορτες να μην βλεπω φως κνα καθομαι στο κρεβατι.. Τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη ξεκινησα παλι με πονοκεφαλους..καθε μερα ππαλι..αυτη την φορα εχονταν ηδη ενα μωρο 10 μηνων δεν ειχα την ευκαιρια να καθομαι στο κρεβατι να ηρεμο για να περναει..οποτε επινα κανα ντεπον..οχι συχνα αλλα εφτανα σε σημειο παλι να κραταω το κεφαλι μ κ να κλαιω οποτε ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να πινω ενα ντεπον την ημερα...ευτυχως σε αυτη την εγκυμοσυνη μολις εκλεισα τον τριτο μηνα μου περασαν..ευτυχως νομιζω δεν θα αντεχα να κρατουσαν παλι μεχρι τον 6 μηνα.. Ο γιατρος φυσικα μου ειχε πει να ελεγχω καθε μερα την πιεση μου...γιατι συνηθως οι πονοκεφαλοι στην εγκυμοσυνη σημαινουν υπερταση κ φοβουνται..να την μετρας κ εσυ..κ την ωρα που εχεις πονοκεφαλο. Εγω δεν ειχα. Ηταν λογο ορμονον μου ειπε ο γιατρος μου κ συμβαινει πολλες φορες στην εγκυμοσυνη.. Ευχομαι να ειναι κ σε εσενα το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Γιάννα.

Τώρα απο πονοκεφάλους και εμετούς είμαι κάπως καλύτερα. Μόνο ο αυχένας μου με πονάει αλλά καμία σχέση με τις προηγούμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα. Έγκυος 16 εβδομάδων, κόλλησα influenza (κοινώς γρίπη) 10 μέρες πριν, λίγες μέρες μετά με έπιασε καθημερινός πονοκέφαλος με αρκετά έντονο πόνο. Στην αρχή πίστεψα ότι μπορεί να είναι ιγμορίτιδα από την γρίπη μιας και συνοδεύεται σχεδόν πάντα από πονοκέφαλο, αλλά τώρα τα συμπτώματα της γρίπης υποχωρούν, ο πονοκέφαλο; όμως επιμένει. Εντονότερος το πρωί με το που σηκώνομαι από το κρεβατι. Επικεντρώνεται μπροστά στο κεφάλι και νιώθω λες και οι βλεφες μου διατελλονται και θα εκραγούν. Έλεγα μήπως είναι από την κούραση μιας και τελευταία ξυπναω νωρίς λόγω της κόρης μου που σηκώνεται από τις 6, αλλά κοιμάμαι και νωρίς για να αναπληρωνω ύπνο, 21:30-22:00 έχω κοιμηθεί. Εννοείται πως έχω κλείσει ραντεβού με τον γιατρό μου, αλλά το συντομότερο που μπορεί να με δει είναι στην μέση της άλλης βδομάδας. Δεν έχω καταλάβει αν σχετίζεται με την εγκυμοσύνη ή είναι ακόμη από την γρίπη. Η ερώτηση μου για τα άλλα μέλη του φόρουμ είναι φυσικά εάν το έχει βιώσει και κάποια άλλη αυτό και πόσα αναλγητικα είναι επιτρεπτά στην εγκυμοσύνη; παίρνω μόνο παρακεταμολη (ντεπον), το πολύ ένα την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου είχα καθημερινά σχεδόν πονοκέφαλο!Η γιατρός που είπε ότι αν αντέχω να μην παίρνω παυσίπονο depon.Μολις μπήκα στο 4ο μήνα πέρασαν όλα δια.μαγειας.Ημουν turbo!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...