Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυος στο πρωτο μωρακι..


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!! ειμαι νεα στο forum και στην εγκυμοσυνη.. 4 εβδομαδες κ 5 ημερες οπως το υπολογισα. Ετσι ειμαι λοιπον μεσα στο αγχος κ με πολλες ερωτησεις!! Χτες (αγιου βαλεντινου) εκανα 2 τεστ κ τα 2 θετικα.. χαρα ο αντρας μου!!:D αναρωτιεμαι τωρα που προσγειωνομαι σιγα σιγα.. ποιο ειναι το επομενο βημα?? γιατρος? να περιμενω να παω 6 εβδομαδων κ μετα για να ακουσουμε καρδουλα? να κανω χοριακη?? επισης εχω πονους χαμηλα στη κοιλια κ ανησυχω.. οχι πολυ αλλα τους νιωθω. εσας πως ηταν η πρωτη σας εγκυμοσυνη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!!!!καταρχην μην αγχωνεσαι και τα ποναλακια ειναι φυσιολογικα..το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις τον γιατρο σου καιεκεινος θα σε καθοδηγησει....να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και με το καλο το μωρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!! ειμαι νεα στο forum και στην εγκυμοσυνη.. 4 εβδομαδες κ 5 ημερες οπως το υπολογισα. Ετσι ειμαι λοιπον μεσα στο αγχος κ με πολλες ερωτησεις!! Χτες (αγιου βαλεντινου) εκανα 2 τεστ κ τα 2 θετικα.. χαρα ο αντρας μου!!:D αναρωτιεμαι τωρα που προσγειωνομαι σιγα σιγα.. ποιο ειναι το επομενο βημα?? γιατρος? να περιμενω να παω 6 εβδομαδων κ μετα για να ακουσουμε καρδουλα? να κανω χοριακη?? επισης εχω πονους χαμηλα στη κοιλια κ ανησυχω.. οχι πολυ αλλα τους νιωθω. εσας πως ηταν η πρωτη σας εγκυμοσυνη??

 

εννοειται πως δευτερα κλεινεις ραντεβου με γιατρο.

τα πονακια ειναι φυσιολογικα και θα τα χεις. να προσεχεις πολυ με βαρη, αποτομες κινησεις , τρανταγματα κλπ.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κουκλιτσααααα..!!! στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα και εγω πονακακια για τους 3 πρωτους μηνες..!!τωρα ειμαι στη δευτερη.δεν εχω παει ακομα στο γιατρο (γιατι πανω κατω πρεπει να μαι λιιιγο πιο πολυ απο εσενα)αλλα εχω ακομα ποναλακια ... δεν ειναι κατι μην στρεσαρεσαι..!! εισαι τυχερουλα εσυ μπορεις να απογευγεις τα βαρη...εγω που η κορη μου δεν περπαταει ακομα..!!τα καλυτερα σου ευχομαι <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marw st. μακαρι να μην σηκωνα κ γω βαρη αλλα η δουλεια ειναι δυσκολη!!:/ κ βαρη κ σκυψηματα κ ορθοστασια.. ευτυχως αυτη τη βδομαδα ημουν σε αδεια αλλα απο τεταρτη που ξεκιναω θα προσεχω ειδιαιτερα!! θετικη ενεργεια προσπαθω να εχω κ κανω τον σταυρο μου!! ποτε θα πας στον γιατρο σου εσυ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσι μου!Εύχομαι να χεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Φυσικά και να ενημερώσεις τον γιατρό σου,ο οποίος θα σε στελει για χοριακη την οποία θα επαναλαβεις σε 48 ώρες!

Φυσιολογικά και τα πονακια που εχεις, αλλά το πρωτο διάστημα θέλει προσοχή!

Που δουλεύεις, εαν επιτρέπεται?

Διότι και γω είχα βαρος στη δουλεια,αλλά όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη μου,ζήτησα πιο ελαφρύ πόστο! Δεν υφίσταται αυτό με σένα?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΓΩ.....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ,ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΙΔΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΟΠΟΤΕ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΙΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ!

ΜΑΡΙΝΑΚΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ-ΧΩΡΙΑΚΗ-ΓΙΑΤΡΟ-ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΧΩΡΙΑΚΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΔΗΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥ Κ ΑΦΟΥ ΑΚΟΥΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ..ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ...

Link to comment
Share on other sites

μαρια thess δουλευω σε μαγαζι που πουλαει ζωωτροφες.. οποτε οταν ερχεται ο χι ψι "αντρας" κ σου λεει φερε μου αυτο το σακι <συνηθως 15 κιλα> δεν μπορεις να πεις κατι γιατι ειναι εναντια στη πολιτικη του μαγαζιου!! αστα να πανε.. το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το ανακοινωσω κ τοσο γρηγορα στη δουλεια.. κ ποστο αν μου αλλαξουν οι "καλοθελητες" θα ανοιξουν το στοματακι σου κ ποιος ξερει τι θα λεει. προτιμω να εχω το κεφαλι μου ηρεμο κ να προσεχω οσο μπορω.. αν δω οτι δεν γινεται θα σταματησω.

Link to comment
Share on other sites

zaxaroulaki εγω παρασκευη εχω ραντεβου με τον γιατρο κ αγωνιωνω!! χοριακη δεν μου ζητησε ειπε θα μιλησουμε απο κοντα να με δει κ μετα θα μου δωσει οδηγιες. ελπιζω να πανε ολα καλα!! μεχρι τοτε υπομονη...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κουκλιτσααααα..!!! στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα και εγω πονακακια για τους 3 πρωτους μηνες..!!τωρα ειμαι στη δευτερη.δεν εχω παει ακομα στο γιατρο (γιατι πανω κατω πρεπει να μαι λιιιγο πιο πολυ απο εσενα)αλλα εχω ακομα ποναλακια ... δεν ειναι κατι μην στρεσαρεσαι..!! εισαι τυχερουλα εσυ μπορεις να απογευγεις τα βαρη...εγω που η κορη μου δεν περπαταει ακομα..!!τα καλυτερα σου ευχομαι <3

 

Καλα μη νομίζεις πως οταν περπατήσει θα γλιτώσεις Απο τα βάρη....εγω συνέχεια τον σηκωνω, να τον αλλάξω, γιατι θελει αγκαλια κλπ κλπ κλπ

Καλη και τέλειομηνη εγκυμοσύνη και στις δυο σας....

mari maki όσον αφορα τη δουλεια σου μη ρισκρεις κοπέλα μου γιατι μετα μπορει να έχεις τύψεις αν συμβεί κατι κοπέλα μου ότι δε προσεξες αλλα ακόμα και λιγο αίμα να δεις η αγωνία φτάνει... Εγω σου προτείνω να πας σε ενα γιατρο και να σου γράψει επαπειλούμενη. Οταν δούλευα σε φαστφουνταδικο φοιτήτρια οι κοπέλες που εμένα έγκυος έφευγαν αμέσως λόγω ορθοστασιας και βαρών...

Αυτό σου προτείνω να κανεις και έτσι δε χάνεις και τη δουλεια σου και δεν εχει δικαίωμα να σε απολύσει επειδη είσαι έγκυος!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

mari naki λεω να παω και απο αυριο μην σου πω. σημερα εκανα και χοριακη και επιβαιβεωθηκα αν και δεν υπηρχε περιπτωση γατι ε:confused:χω πολυ σταθερο κυκλο..αλλα εκανα τη χοριακη και δεν ηταν κανεις εκει να μου πεις ποσο εβδομαδων ειμαι ρε κοριτσια.

η τιμη ηταν 12176.4 mlu/ml συγνωμη που ξεφευγω απο το θεμα αλλα αν καποια απο εσας ξερει ας μου πειεεειει

Link to comment
Share on other sites

marw st. βρηκα αυτο το πινακακι ριξε μια ματια..http://www.gonimotita.org/%CE%B7-%CE%B2-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B7

Link to comment
Share on other sites

Ampeligi εχεις δικιο δεν θελω με τιποτα να παθει το μικρο μου κατι!! το χαρτι αυτο μπορει να μου το γραψει κ ο γιατρος μου? σιγουρα δεν θα εχει δικαιωμα αλλα οταν γυρισω θα μου κανει την ζωη πατινη.. αυτο που λεμε με τον αντρα μου ειναι να τον πεισω να μου κανει απολυση ετσι ωστε και να παρω την αποζημιωση και να γραφτω ταμιο μετα. κ μετα απο 1-2 χρονια να βρω κατι αλλο. μικρη ειμαι ακομη κατι θα βρω μου λεει...:)

Link to comment
Share on other sites

mari naki λεω να παω και απο αυριο μην σου πω. σημερα εκανα και χοριακη και επιβαιβεωθηκα αν και δεν υπηρχε περιπτωση γατι ε:confused:χω πολυ σταθερο κυκλο..αλλα εκανα τη χοριακη και δεν ηταν κανεις εκει να μου πεις ποσο εβδομαδων ειμαι ρε κοριτσια.

η τιμη ηταν 12176.4 mlu/ml συγνωμη που ξεφευγω απο το θεμα αλλα αν καποια απο εσας ξερει ας μου πειεεειει

 

Είναι τεράστιο το νούμερο! Πολυ καλο! Με το καλο!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ampeligi εχεις δικιο δεν θελω με τιποτα να παθει το μικρο μου κατι!! το χαρτι αυτο μπορει να μου το γραψει κ ο γιατρος μου? σιγουρα δεν θα εχει δικαιωμα αλλα οταν γυρισω θα μου κανει την ζωη πατινη.. αυτο που λεμε με τον αντρα μου ειναι να τον πεισω να μου κανει απολυση ετσι ωστε και να παρω την αποζημιωση και να γραφτω ταμιο μετα. κ μετα απο 1-2 χρονια να βρω κατι αλλο. μικρη ειμαι ακομη κατι θα βρω μου λεει...:)

 

Νομίζω ότι στη γραφει ο γιατρός σου αλλα θα πρέπει να πηγαινει ο άντρας σου και τα χαρτια σου στο ΙΚΑ. Δε ξέρω λεπτομέρειες ακριβώς γιατι ειμαι ελεύθερη επαγγελματίας πλέον με σύμβαση σε ιδιώτη και αφου η δουλεια δε με ζόρισε στην εγκυμοσύνη και δεν είχα κάποιο πρόβλημα συνέχισα μεχρι να μπω στον 8ο μήνα. Αυτό που λες το εχει κάνει σε άλλον, δηλ να τον απολύσει για να πάρει το επίδομα ανεργίας;;;; Βασικά όμως νομίζω και τώρα που είσαι έγκυος νομικά δε μπορει να σε απολύσει...να μιλήσεις με έναν δικηγόρο... Θα ήταν καλύτερα ίσως και απο οικονομική πλευρά να παίρνεις επαπειλουμενες και μετα δικαιούσαι και αδεια λοχιας και ανατροφης τεκνου τα οποία δεν ειναι 350 ευρώ το μήνα οπως το επίδομα ανεργίας...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι τεράστιο το νούμερο! Πολυ καλο! Με το καλο!

 

γλυκια μου σε ευχαριστω πααρα πολυ για την απαντηση σου ,δεν μπορεις να καταλαβεις τι ανχος εχω.θα παω απο εβδομαδα στο γιατρο.ειχα τελευταια περιοδο στις 10.1.14 αρα βαση αυτη τη ημερομηνια ειναι καλη?ξερεις πανω κατω ποσο εβδομαδων?γιατι ο πινακας με εχει μπερδεψει

Link to comment
Share on other sites

μαρια thess δουλευω σε μαγαζι που πουλαει ζωωτροφες.. οποτε οταν ερχεται ο χι ψι "αντρας" κ σου λεει φερε μου αυτο το σακι <συνηθως 15 κιλα> δεν μπορεις να πεις κατι γιατι ειναι εναντια στη πολιτικη του μαγαζιου!! αστα να πανε.. το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το ανακοινωσω κ τοσο γρηγορα στη δουλεια.. κ ποστο αν μου αλλαξουν οι "καλοθελητες" θα ανοιξουν το στοματακι σου κ ποιος ξερει τι θα λεει. προτιμω να εχω το κεφαλι μου ηρεμο κ να προσεχω οσο μπορω.. αν δω οτι δεν γινεται θα σταματησω.

 

Γιατί δεν το λες μόνο στο αφεντικό σου, ώστε να συνεννοηθείτε αποκλειστικά μεταξύ σας? Δε χρειάζεται να το μάθει όλο το μαγαζί. Δεν μπορεί να σε απολύσει όσο είσαι έγκυος και για ένα χρόνο μετά τη γέννα. Ακόμα και να μην του πεις τπτ και σε απολύσει αν ανακοινώσεις μετά την απόλυση ότι είσαι έγκυος έχει υποχρέωση να σε ξαναπροσλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Beatle αυτο θα κανω λογικα.. αλλαξα το ραντεβου μου με τον γιατρο απο παρασκευη σε πεμπτη λογω δουλειας κ εχω τρεληηη αγωνια για αυριο!!! Ελπιζω ολα να πανε καλα.. θα σας πω το αυριο το βραδυ!!!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπεραααα!!!!:) ολα ενταξει στον γιατρο.. ειδαμε τον σακο κ μωρακι μου ειπε σε 2 εβδομαδες που θα ξανα παω θα ακουσουμε καρδουλα. ουφ... εφυγε το πρωτο αγχος. μου εδωσε σιδηρο κ φιλικο οξυ το οποιο ξεκιναω σημερα κιολλας μου ειπε.:)

Link to comment
Share on other sites

mari naki συγχαρητήρια. Και εγώ ακριβώς τα ίδια ένιωθα όταν ήμουν στη θέση σου. Και εγώ πρωτη εγκυμοσύνη είμαι ( 18εβδ+4μερ). Έχω σήμερα ραντεβού με το γιατρό μου και έχω το ίδιο άγχος για να δω το μικρούλη μου και ότι όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

mari naki , αυτο το ανχος φευγει μετα απο πολλαααααααααα χρονιααααα που θα γινεις γιαγιακα και θα κλεισεις τα ματακια σου..απο εδω περα και για τα επομενα 100 χρονια θα χεις λογους να ανχωνεσαι και μετα την εγκυμοσυνη και το θυλασμο και το φαγητο και το περπατημα και τις πρωτες λεξεις και μετα τη συμπεριφορα τη διαπαιδαγωγηση κοκ μπλα μπλα ....ελα παραδεξου το απο τωρα το ψιλο σκεφτεσαι :D ..παντα θα ανχωνομαστε για τα παντα :P αυτη εινα ι η αληθεια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μουυυυ να μαι και εγώωωω...ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ...Πήγαμε χθες να ακούσουμε καρδούλα ..ολα είναι τέλεια..είμαι 8 εβδομάδων..και η καρδούλα μας χτυπούσε πολύ δυνατά..ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΈΝΟΙ...Μου εδωσε χαπάκια φολικου οξέως {τι ακριβώς είναι???αν και εχω μια μικρή ιδέα}και σιδήρου...αλλά έχω ένα προβληματακι...ρε κοριτσάκια μου είναι χάπι το οποίο πρέπει να το "μασαω" αλλα είναι πραγματικά αιδιαστηκό...ξέρει καμία κανενα μυστικούλι???Πω πω μιλάμε κοντεψα να το βγάλω από τη μύτη το πρωί... {συγνώμη για την περιγραφή} :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Επίσης εχω πολύ άγχος..περιμενω πως και πως να φύγει η 12 εβδομάδα να σταματήσω να φοβάμαι μη και συμβει κάτι κακό...με καταλαβένετε σιγουρα!!Πολύ άγχος...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μουυυυ να μαι και εγώωωω...ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ...Πήγαμε χθες να ακούσουμε καρδούλα ..ολα είναι τέλεια..είμαι 8 εβδομάδων..και η καρδούλα μας χτυπούσε πολύ δυνατά..ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΈΝΟΙ...Μου εδωσε χαπάκια φολικου οξέως {τι ακριβώς είναι???αν και εχω μια μικρή ιδέα}και σιδήρου...αλλά έχω ένα προβληματακι...ρε κοριτσάκια μου είναι χάπι το οποίο πρέπει να το "μασαω" αλλα είναι πραγματικά αιδιαστηκό...ξέρει καμία κανενα μυστικούλι???Πω πω μιλάμε κοντεψα να το βγάλω από τη μύτη το πρωί... {συγνώμη για την περιγραφή} :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Επίσης εχω πολύ άγχος..περιμενω πως και πως να φύγει η 12 εβδομάδα να σταματήσω να φοβάμαι μη και συμβει κάτι κακό...με καταλαβένετε σιγουρα!!Πολύ άγχος...

γεια σου κοριτσακιιιιιι, συνχαρητηρια και με το καλο.

το χαπι που πρεπει να μασας τι ειναι?ασβεστειο?λογικα ναι!τι μαρκα γραφει στ κουτι? και εμενα να το μασαω που ειχε πει.στη αρχη επερνα ενα που δεν το αντεχα μετα του ειπα και μου το αλλαξε και το αλλο που πηρα δεν ειχε μεγαλη διαφορα αλλα ηταν πιο ευχαρισττο λιγο.ρωτα αν γινεται να το κανεις κομματακια 2-3 να το καταπινεις αν δεν τ αντεχεις με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...