Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρηξιμο ποδιων,χεριων,προσωπου


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.Μολις πριν απο 4 μερες μπηκα στον 8ο μηνα και χθες ξαφνικα ανακαλυψα οτι τα ποδια μου πρηστικαν.Δεν τα ειχα ξαναδει ετσι και τρομαξα παρα πολυ.Πηρα τηλ το γιατρο μου και μου ειπε να κανω εξεταση ουρων για να αποκλεισουμε το λευκωμα.Ξερει καποια τι ειναι αυτο;Γιατι μας συμβαινει;Πως θεραπευεται;Θα πρηστω κιαλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την πίεση σου την έλεγξες?? Η γιατρός σου σου είπε να κάνεις εξετάσεις για λευκωμα για να αποκλείσει μάλλον τον κίνδυνο προεκλαμψίας (το κλασικό συμπτωμα είναι αυξημένη πίεση, πρήξιμο και λευκωμα στα ούρα).

Μην ανησυχείς, και εγω κάνω συνέχεια εξετάσεις για λευκωμα και ποτέ δεν εχω αν και τα πόδια μου είναι τούμπανο..

Απλα μην το αμελήσεις, κάνε τις εξετάσεις σύντομα και να τσεκάρεις την πίεση σου... Αν δεις και ειναι αυξημένη (14 και πάνω) παρε παλι τη γιατρο σου να της το πεις...

Αν είναι απλό πρήξιμο θα σου πεί να κόψεις το αλάτι, και να βαζεις τα πόδια σου ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχαν πρηστεί τα πόδια μου στον τελευταίο μήνα. Τόσο πολύ μάλιστα που φόραγα 2 νούμερα μεγαλύτερο παπούτσι (πάλι καλά που ήταν καλοκαίρι). Πολύ χάλια.

 

Το οίδημα τελικά υποχώρησε σταδιακά μετά τη γέννα και νομίζω - άν θυμάμαι καλά- ότι εξαφανίστηκε περίπου 10 μέρες μετά.

 

Καλό κουράγιο κορίτσια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πίεση σου την έλεγξες?? Η γιατρός σου σου είπε να κάνεις εξετάσεις για λευκωμα για να αποκλείσει μάλλον τον κίνδυνο προεκλαμψίας (το κλασικό συμπτωμα είναι αυξημένη πίεση, πρήξιμο και λευκωμα στα ούρα). Μην ανησυχείς, και εγω κάνω συνέχεια εξετάσεις για λευκωμα και ποτέ δεν εχω αν και τα πόδια μου είναι τούμπανο..

Απλα μην το αμελήσεις, κάνε τις εξετάσεις σύντομα και να τσεκάρεις την πίεση σου... Αν δεις και ειναι αυξημένη (14 και πάνω) παρε παλι τη γιατρο σου να της το πεις...

Αν είναι απλό πρήξιμο θα σου πεί να κόψεις το αλάτι, και να βαζεις τα πόδια σου ψηλα.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τη Δέσποινα, εγώ πάντως που είχα προεκλαμψία είχα ανεβάσει πίεση 18+9 και έπαιρνα χαπάκι τις τελευταίες εβδομάδες και επειδή δεν ήθελε ο γιατρός να με ζορίσει και να ζοριστεί μου έκανε καισαρική. Πάντως εσύ μην αγχώνεσαι για το τι θα μπορούσε να είναι και βάζεις στο μυαλό σου τα χειρότερα, κάνε υπομονή και σε λίγες ημέρες θα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τη συμπαρασταση,μου κανει πολυ καλο στη κατασταση μου.Εκανα εξετασεις ουρων και ηταν πεντακαθαρες,ευτιχως.Η πιεση μου ειναι παντα χαμηλη οπως και σημερα.Ο γιατρος ειπε να κοψω το πολυ αλατι,να εχω τα ποδια μου πανω σε μαξιλαρακι και να ελαρωσω το φαγητο,για να μη παρω αλλο βαρος.Ειμαι 8 μηνων κι εχω παρει 7.5 κιλα(σιγα το βαρος)Το αλατι πως το κοβω;Εχω το μπεμπη που συναιχεια μου ζηταει αλμυρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τη συμπαρασταση,μου κανει πολυ καλο στη κατασταση μου.Εκανα εξετασεις ουρων και ηταν πεντακαθαρες,ευτιχως.Η πιεση μου ειναι παντα χαμηλη οπως και σημερα.Ο γιατρος ειπε να κοψω το πολυ αλατι,να εχω τα ποδια μου πανω σε μαξιλαρακι και να ελαρωσω το φαγητο,για να μη παρω αλλο βαρος.Ειμαι 8 μηνων κι εχω παρει 7.5 κιλα(σιγα το βαρος)Το αλατι πως το κοβω;Εχω το μπεμπη που συναιχεια μου ζηταει αλμυρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα δεν είχαν πρηστεί τόσο πολύ τα πόδια μου αν και κάθε βράδυ τα ένιωθα τόσο βαριά σα να είχα περπατήσει χιλιόμετρα. Να φανταστείς ότι το σινεμά το είχα κόψει γιατί δεν μπορούσα να κάτσω πάνω από μισάωρο συνεχόμενα. όλα αυτά είναι από την εγκυμοσύνη και ως δια μαγείας θα φύγουν μετά τον τοκετό. Αν και τις αμέσως επόμενες μέρες του τοκετού θα πρηστείς περισσότερο (τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα που γέννησα με κτ). Αλλά θα έχεις το ζουζούνι σου για συντοφιά τότε οπότε δε θα σε νοιάζει.

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

 

as1cCyH0g411210OTE4MTJkfDEwNjI5MmR8byBLb3N0YW50aW5vdWxocyBtb3UgZWluYWk.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΟΡΟΥΣΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΔΥΟ ΣΑΙΖ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΡΑΜΠΕΣ.ΤΟ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΤΙΣ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ.ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ.ΤΟ ΠΡΙΞΗΜΟ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΓΡΑ.:-D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ξεκίνησε το πρήξιμο απο τον 7ο μήνα!

Αρχικά το είχα μόνο στα πόδια κάτω...

(μόλις είχαν ξεκινήσει οι ζέστες -Μαιο μήνα- δεν ξέρω εαν έπαιξε ρόλο αυτό)

και μέχρι που γέννησα, το πρήξιμο μου είχε ανέβει μέχρι τους γοφούς!!

Μιλάμε για πολύ πρήξιμο!!!

Αφου δεν μπορούσα να λυγίσω καθόλου τα γόνατά μου!! :shock:

 

Ο γιατρός μου είχε φοβηθεί για προεκλαμψία και ήμουν συνέχεια με πιεσόμετρα και 24ωρες εξετάσεις ούρων...

 

Τελικά όλα καλά,

και γέννησα στις 38 εβδομάδες,

φυσιολογικά -με τεχνητούς πόνους....

Το πρήξιμο υποχώρησε τελείως μετά απο μια εβδομάδα!

 

Τώρα τι ήταν αυτό.......ουδείς μου απάντησε!! :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια εγω ανακαλυψα εδω και 2 μερες οτι τα ποδια μου κατω χαμηλα ειναι αρκετα πρησμενα ειδικα το αριστερο!!!! αυριο θα κανω εξετασεις !!!! ειμαι στον 5 μηνα και ανησυχω 20 εβδομαδα!!!! εν τω μεταξυ πριν 15 μερες εκανα και αμνιοπαρακεντηση ευτυχως ολα καλα !!! δεν ξερω τι να πω εκει που χαλαρωνω προκυπτει κατι αλλο τι μπορει να συμβαινει ????

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ένα γενικό πρήξιμο σε όλο το σώμα ειδικά στην κοιλιά. είναι σαν να έχω φάει ένα ολόκληρο αρνί + την σούβλα + τον ψήστη....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

μην ανχώνεσε νομίζω πως η περισσότερες εγκυούλες πρηζόμαστε

εγώ έχω καταφέρει να κόψω το αλάτι εντελώς και το έχω αποφύγει, αν όμως κάνω το λάθος και φάω κάνα φυστικάκι αλμυρό το βράδι τα πόδια μου διπλασιάζονται.

ρώτα πάντα και τον γιατρό σου....

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
κοριτσια εγω ανακαλυψα εδω και 2 μερες οτι τα ποδια μου κατω χαμηλα ειναι αρκετα πρησμενα ειδικα το αριστερο!!!! αυριο θα κανω εξετασεις !!!! ειμαι στον 5 μηνα και ανησυχω 20 εβδομαδα!!!! εν τω μεταξυ πριν 15 μερες εκανα και αμνιοπαρακεντηση ευτυχως ολα καλα !!! δεν ξερω τι να πω εκει που χαλαρωνω προκυπτει κατι αλλο τι μπορει να συμβαινει ????

 

χριστίνα είναι και γω στην 20 με 21 βδομαδα , τα ποδια μου πρηστηκαν , το δεξι ελαφρως το αριστερο περισσότερο. τι σου πε τελικα ο γιατρος;:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...