Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ


Recommended Posts

Γεια σου ζουζού!Καταρχήν το σάκχαρο δεν είναι θέμα για να κάνεις κτ,αν σου πει έτσι ο γιατρός άλλαξε τον! Επίσης αν σε παρηγορεί είμαι στην 2η εγκυμοσύνη με ιστορικό διαβήτη κύησης από την πρώτη και έκανα εχθέσ καμπύλη και τα δικά μου νούμερα ήτανε 0'-76 ,60'- 161 και 120'-158. Άρα εσύ μια χαρά είσαι:)

 

Ευχαριστώ!

Δεν μου είπε τίποτα, γιατί για το ζάχαρο έχει αφήσει την ενδοκρινολόγο να κάνει κουμάντο! Δεν ανακατεύεται λέει σε ξένα λιμέρια! (Είναι λιγάκι ψείρας γενικώς)

Μια φίλη μου όμως που τελικά έκανε ινσουλίνη, ο γιατρός της, της έκανε κατευθείαν καισαρική. Και λίγο που το έψαξα είδα ότι οι γιατροί το συνηθίζουν. Εγώ τον δικό μου θα τον πάρω μετά την ενδοκρινολόγο.

Εσύ μίλησες με ενδοκρινολόγο? Φαντάζομαι και εσύ με διατροφή θα το ελέγξεις? Είναι και αυτό το μέτρημα, πολύ εκνευριστικό, αλλά τουλάχιστον βλέπεις ότι όλα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ!

Δεν μου είπε τίποτα, γιατί για το ζάχαρο έχει αφήσει την ενδοκρινολόγο να κάνει κουμάντο! Δεν ανακατεύεται λέει σε ξένα λιμέρια! (Είναι λιγάκι ψείρας γενικώς)

Μια φίλη μου όμως που τελικά έκανε ινσουλίνη, ο γιατρός της, της έκανε κατευθείαν καισαρική. Και λίγο που το έψαξα είδα ότι οι γιατροί το συνηθίζουν. Εγώ τον δικό μου θα τον πάρω μετά την ενδοκρινολόγο.

Εσύ μίλησες με ενδοκρινολόγο? Φαντάζομαι και εσύ με διατροφή θα το ελέγξεις? Είναι και αυτό το μέτρημα, πολύ εκνευριστικό, αλλά τουλάχιστον βλέπεις ότι όλα πάνε καλά!

 

Θα ξεκινήσω με διατροφή ναι.Στην πρώτη έκανα & ινσουλίνη για άλλους λόγους.Ο διαβήτης δεν είναι αντένδειξη για φτ.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω με διατροφή ναι.Στην πρώτη έκανα & ινσουλίνη για άλλους λόγους.Ο διαβήτης δεν είναι αντένδειξη για φτ.

 

Ονειρακι σε ευχαριστω για τις πληροφορίες!

Τελικα η ενδοκρινολογος μου είπε ότι η καμπυλη ειναι μια χαρα, ναι μεν πρέπει να προσέχω πολυ την διατροφή, να αποφεύγω άμυλα, ζυμαρικα και εννοείται γλυκα αλλα χωρις άγχος και υπερβολές. Και άμα θελησω μια στο τόσο να φάω ένα παγωτο πχ να το φάω, δεν θα μου κανει κακό ούτε εμένα ούτε του παιδιού.

Έχω βέβαια και μηχανάκι στο σπιτι οπότε, θα κανω και κανέναν έλεγχο που και που.

Αυτη η φίλη μου που εκανε ινσουλινη, της είπε ο γιατρός ότι θα πανε κατευθείαν με καισαρικη λογω των ενεσεων ινσουλινης. Γί αυτο είχα αυτη την εντύπωση. Καλο ειναι που ανταλλαζουμε τις εμπειρίες μας για να είμαστε πιο ενημερωμένες και να ξέρουμε να απαντάμε στους γιατρούς.

Καλο υπόλοιπο εγκυμοσυνης!

Link to comment
Share on other sites

Ονειρακι σε ευχαριστω για τις πληροφορίες!

Τελικα η ενδοκρινολογος μου είπε ότι η καμπυλη ειναι μια χαρα, ναι μεν πρέπει να προσέχω πολυ την διατροφή, να αποφεύγω άμυλα, ζυμαρικα και εννοείται γλυκα αλλα χωρις άγχος και υπερβολές. Και άμα θελησω μια στο τόσο να φάω ένα παγωτο πχ να το φάω, δεν θα μου κανει κακό ούτε εμένα ούτε του παιδιού.

Έχω βέβαια και μηχανάκι στο σπιτι οπότε, θα κανω και κανέναν έλεγχο που και που.

Αυτη η φίλη μου που εκανε ινσουλινη, της είπε ο γιατρός ότι θα πανε κατευθείαν με καισαρικη λογω των ενεσεων ινσουλινης. Γί αυτο είχα αυτη την εντύπωση. Καλο ειναι που ανταλλαζουμε τις εμπειρίες μας για να είμαστε πιο ενημερωμένες και να ξέρουμε να απαντάμε στους γιατρούς.

Καλο υπόλοιπο εγκυμοσυνης!

 

Δεν ισχυεί αυτό.Το είχα ρωτήσει στον ενδοκρινολόγο ο οποίος είναι ο ειδικότερος να απαντήσει σε αυτό το θέμα σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο πάντα. Εγώ που έκανα προγραμματισμένη καισαρική για άλλους λόγους παρέλειψα την βραδινή δόση.Αλλά αν πχ με έπιαναν πόνοι κλπ και είχα ήδη κάνει ινσουλίνη απλώς θα έπρεπε να ενημερώσω το μαιευτήριο.Αν δεν την είχα κάνει απλά δεν θα την έκανα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ονειρακι σε ευχαριστω για τις πληροφορίες!

Τελικα η ενδοκρινολογος μου είπε ότι η καμπυλη ειναι μια χαρα, ναι μεν πρέπει να προσέχω πολυ την διατροφή, να αποφεύγω άμυλα, ζυμαρικα και εννοείται γλυκα αλλα χωρις άγχος και υπερβολές. Και άμα θελησω μια στο τόσο να φάω ένα παγωτο πχ να το φάω, δεν θα μου κανει κακό ούτε εμένα ούτε του παιδιού.

Έχω βέβαια και μηχανάκι στο σπιτι οπότε, θα κανω και κανέναν έλεγχο που και που.

Αυτη η φίλη μου που εκανε ινσουλινη, της είπε ο γιατρός ότι θα πανε κατευθείαν με καισαρικη λογω των ενεσεων ινσουλινης. Γί αυτο είχα αυτη την εντύπωση. Καλο ειναι που ανταλλαζουμε τις εμπειρίες μας για να είμαστε πιο ενημερωμένες και να ξέρουμε να απαντάμε στους γιατρούς.

Καλο υπόλοιπο εγκυμοσυνης!

 

Ο γιατρός μάλλον θέλει να πάρει λεφτά. Εγώ που έχω διαβήτη από τα 15 μου πήγαινα για φυσιολογικά αλλά η μπέμπα ήταν ισχιακή οπότε κάναμε καισαρική. Κ δεν έκανα την πρωινή δόση απλώς μόλις γέννησα μου έβαλαν ορό με ινσουλίνη. Το ίδιο θα γινόταν και στην φυσιολογική γέννα. Επίσης ο γιατρός μου πήρε οδηγίες από τον ενδοκρινολόγο μου. Και οι 2 μου έλεγαν ότι το ιδανικότερο θα ήταν φυσιολογική γέννα. Τον ορό με την ινσουλίνη για να μην απορρυθμιστώ τον είχα 1 μέρα. Την επόμενη ξεκίνησα κανονικά την ινσουλίνη τη δική μου. Αλλά οι ενέσεις δεν έχουν να κάνουν με τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια και καλή βδομάδα!

Την Πεμπτη έκανα καμπυλη ζαχαρου. Ήμουν 22w6d και έκανα την μισή. Δηλαδή πήρα 50 γραμμάρια γλυκοζης και έκανα μέτρηση στη μια ώρα η οποία ήταν 154. Το ζαχαρο νηστειας ήταν 80. Μήπως γνωρίζει καμία κοπέλα για τις τιμές αυτές αν είναι καλές; Δηλαδή για το 154 που μου ακούστηκε τσιμπημενο και δεν έγραφε δίπλα φυσιολογικές τιμές. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα έχω διδυμακια και η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει αρκετά κιλακια ως τώρα (12!).

Ραντεβού με τον γιατρό μου έχω αύριο αλλα επειδή με έχει φάει το άγχος οποια κοπέλα γνωρίζει κατι σχετικό θα με βοηθούσε πολυ. Ευχαριστώ!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!!είμαι 27εβδ κ 3ημ έγκυος σε δίδυμα μονοχοριακά αγοράκια κ την Παρασκευή που πέρασε έκανα την καμπύλη.Και να τα αποτελέσματά μου:

0' 61 {70-110}

30' 81

60' 125

90' 154

120' 160

Πώς σας φαίνονται???με το που πήρα τα αποτελέσματα με είδε διαβητολόγος κ μ είπε ότι είναι λίγο ανεβασμένη στα 120'..αλλά όχι ότι μας ανησυχεί ιδιαίτερα!να μην τρώω ζάχαρη κ να μετράω μια φορά την εβδομάδα 1 ώρα μετά το μεσημεριανό κ αν είναι κάτω από 140 να μην ανησυχω.(στις 2 ώρες μ είπε κάτω από 120).Εσείς πως τα βλέπετε?πρέπει να προσέξω κ κάτι άλλο στη διατροφή πέρα από τη ζάχσρη???

Qsshp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας λέει ότι θέλει.. Εμένα μου είπε στην μία ώρα κάτω από 120.Άντε βγαλε άκρη τώρα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γενικά με τους γιατρούς ποτέ δεν θα βγάλουμε άκρη!!!Πάντως επειδή η γιαγιά μ έχει διαβήτη,ρώτησα κ το δικό της γιατρό κ μ είπε τα ίδια...Τουλάχιστον δύο συμφώνησαν, κάτι είναι κ αυτό!Είπε να μην ανησυχώ γτ εφόσον άργησε πολύ να ανέβει,λογικό να χρειαζόταν κ άλλο χρόνο για να κατέβει!κ κανονικά έπρεπε να είχα κάνει την 3ωρη με 100μλ γλυκόζης είπε!Αλλά τέσπα!απλά προσέχω λίγο τη ζάχαρη...

Qsshp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι στην 33η εβδομάδα και στην επαναληπτική καμπύλη σακχάρου οι τιμές ήταν: 0' - 84, 60' - 180 και στα 120' - 176. Τι σας λένε αυτά τα νούμερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα' date=' είμαι στην 33η εβδομάδα και στην επαναληπτική καμπύλη σακχάρου οι τιμές ήταν: 0' - 84, 60' - 180 και στα 120' - 176. Τι σας λένε αυτά τα νούμερα?[/quote']

 

Καλημέρα.Για την 75γρ μιλάμε έτσι?Αν ναι οι τιμές είναι εκτός ορίων..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

 

 

Ποια θα με διαφωτίσει ?..

 

 

μετράμε στην μια ωρα μετα το φαί ή στο δίωρο ??

 

και ποιά είναι τα όρια στην μια και στις 2 ωρες αντίστοιχα??

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στο σπίτι' date=' με μηχανάκι; Μετράμε 1 ώρα μετά το φαγητό και πρέπει να έχουμε κάτω από 120.[/quote']

 

 

ναι σπίτι με μηχανάκι..

 

μέτραγα μια ώρα μετά και ήταν ολα οκ..'

 

μου είπε ο γιατρός για 2 ώρες μετά ..και εκεί υπάρχει θεματάκι και αγχώθηκα ..

 

στις 2 ώρες πόσο πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτσε' date=' αν μιλάμε για σάκχαρο κύησης, το μετράμε στην ώρα. Αλλιώς, σε μη εγκύους, 2 ώρες μετά και πρέπει να είναι κάτω από 140.[/quote']

 

κύησης ..αλλά μου είπε να μετραω στις 2 ωρες,,

αρα έκανε λάθος?

 

να ρωτησω καποιον ενδοκρινολόγο?..

η διατροφολόγο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι' date=' έκανε λάθος. Ρωτα ενδοκρινολόγο! Και με το καλό το νέο μέλος! Το 5ο, είπαμε; (!!!)[/quote']

 

 

Scratee σε ευχαριστώ!!

ναι το 5ο είναι....

 

 

Ακολούθησα την συμβουλή σου και ρώτησα...

 

 

Με τις τιμές που μου έδωσε ήμουνα μέσα...

ο γυναικολόγος ήταν πολύ πιο αυστηρός στις τιμές

 

 

 

Μου είπΕ πως οι στόχοι είναι:

 

 

Νηστεία < 90

 

1 ώρα μετά το μεσημεριανό <140

2 ώρες μετά το μεσημεριανό <120

 

είναι λογικές οι τιμές??

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω! Είχα διαβήτη και στις 2 εγκυμοσύνες' date=' με παρακολουθούσαν 2 διαφορετικοί ενδοκρινολογοι και μετρούσα μόνο 1 ώρα μετά.[/quote']

 

 

..sorry αν σε κουράζω..

αλλά πες ότι τα όριο στην μια ωρα είναι 120..και έχεις 122..κοβεις κάτι την άλλη φορά?

 

αν κάποια φορά είχες παραπάνω ...π.χ. 130..140...τι έκανες??

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έκανα ψιλο-πειράματα. Ακολουθούσα τον οδηγό της Ελληνικής Ενδοκρινολογικης Εταιρίας, ως βάση, αλλά αν έβλεπα ότι με έπαιρνε, πρόσθετα κάτι ακόμα. Αντιστρόφως, αν κάτι με πείραζε, το σταμάταγα. Για παράδειγμα, ρύζι πιλάφι μπορούσα να φάω ολόκληρο πιάτο ξεχειλο, χωρίς πρόβλημα. Όμως, τα γεμιστά με ξεκαναν (πιθανότατα γιατί περιέχουν πολύ άμυλο, αφού το ρύζι βράζει μέσα) και δεν τα ξαναπλησίασα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, ΜΑΜΑ-ΑGA, τι βλακείες σου λέω! Πω πω! :oops::oops: Το όριο είναι 140, όχι 120!!! Τώρα μου ήρθε η...φώτιση, που έγραψες το 130 και, ενστικτωδώς, το σκέφτηκα ως καλή τιμή. Χίλια συγνωμη, ε;;; Πάλι καλά που το λάθος δεν ήταν προς τα πάνω, να σου λέω "φάε άφοβα, ως το 200 έχεις περιθώριο"!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι' date=' έκανα ψιλο-πειράματα. Ακολουθούσα τον οδηγό της Ελληνικής Ενδοκρινολογικης Εταιρίας, ως βάση, αλλά αν έβλεπα ότι με έπαιρνε, πρόσθετα κάτι ακόμα. Αντιστρόφως, αν κάτι με πείραζε, το σταμάταγα. Για παράδειγμα, ρύζι πιλάφι μπορούσα να φάω ολόκληρο πιάτο ξεχειλο, χωρίς πρόβλημα. Όμως, τα γεμιστά με ξεκαναν (πιθανότατα γιατί περιέχουν πολύ άμυλο, αφού το ρύζι βράζει μέσα) και δεν τα ξαναπλησίασα.[/quote']

 

Πιλάφι??????:confused:

 

ούτε καν δοκίμασα....μου είπε πως ότι έχει υδατάνθρακες..

 

μακαρόνια..ρύζια ..ψωμιά ...γλυκά...εννοείται πως δεν τα αγγίζουμε..

είναι υπερβολικός?

 

η αλήθεια είναι πως με τα μακαρόνια το διαπίστωσα και μόνη μου..βέβαια είχαν και σάλτσα...αστα!κόκκινο χτυπάει..

 

μαλιστα σε άλλη φιλη της είπε ούτε ντομάτες..ουτε καρότα..ουτε κόκκινα φρούτα..

 

εμενα δεν τα ανεφερε καν αυτα...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...