Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκόπηση (επεμβατική) - λαπαροσκόπηση


Recommended Posts

Γι'αυτό ρώτησα κι εγώ. Αναρωτιέμαι γιατί δεν μου είπαν να κάνω κατευθείαν υστεροσκόπηση και έκανα και σαλπιγγογραφία. Έχει κάποιο κίνδυνο; δεν πρέπει να γίνεται αν δε διαπιστωθεί κάτι; Ή απλά για να κάνουμε περισσότερες εξετάσεις;

Όποια έκανε υστεροσκόπηση (διαγνωστική) σε δημόσιο νοσοκομείο (με ΙΚΑ) αν μπορεί μου λέει πόσο πλήρωσε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκι μου, έκανα εγώ διαγνωστικη υστεροσκόπηση χωρίς μέθη. Οταν μου είπε ο γιατρός ότι θα είμαι με τις αισθήσεις μου, τα έπαιξα λίγο και φοβήθηκα. Με καθυσήχασε όμως και είπε ότι αν πονέσω θα σταματήσουμε. Δεν πόνεσα καθόλου! Απλά, όταν έβαλε το υστεροσκόπιο και όσο το έιχε μέσα πονούσα σαν να είχα περίοδο. Μου βρήκε τρεις πολύποδες και κανονίσαμε σε 3 βδομάδες να μου τους αφαιρεσει. Θα μπω στο νοσοκομείο τη μία μέρα, την άλλη θα γίνει η νάρκωση, αν όλα πάνε καλά, θα βγω μετά από λίγες ώρες. Κορίτσια, έτυχε σε καμιά σας να έχει τόσους πολλούς πολύποδες όσους έχω εγώ; Φοβάμαι πολύ, μην πάει κάτι στραβά. Είναι στο ενδομήτριο. Α, εγώ την έκανα την υστεροσκόπηση στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων.

 

Συγνώμη, αλλά έτσι θα πληρώσεις 2 φορές! Για ποιο λόγο; Αν είχες κάνει μέθη στην αρχική υστεροσκόπηση, βλέποντας ότι υπήρχαν 3 πολύποδες, θα τους αφαιρούσε εκείνη την ώρα και θα γλίτωνες τη δεύτερη υστεροσκόπηση. Και για ποιο λόγο πρέπει να κάνεις εισαγωγή από βραδίς, δεν κατάλαβα. Εγώ μπήκα το πρωί στις 12 και σε 1μιση ώρα είχα φύγει. Αφαίρεσα 2 πολύποδες. Ξεκίνησα για διαγνωστική υστεροσκόπηση και κατέληξα σε επεμβατική.

 

Καλημέρα σε όλες σας :):)!

daphnig πως πας?όλα βαίνουν καλώς έτσι??Άντε βρε κοριτσάκι,να μας ενημερώνεις κι εμάς να μαθαίνουμε πως τα πας.....:P

newbie ήθελα να σε ρωτήσω,τώρα που έκανες την εξωσωματική,έχεις μάθει αν όλα είναι οκ?Σόρρυ αλλά δεν έχω καταλάβει...Αν όχι,πότε υπολογίζεις να ξέρεις?

 

Τι εννοείς αν όλα είναι ΟΚ? Δεν υπάρχουν ενδείξεις από πριν αν θα πετύχει ή όχι, απλά πρέπει να περιμένεις 12 μέρες μέχρι τη χοριακή. Την Πέμπτη θα ξέρω. Τα έμβρυα που βάλαμε ήταν πολύ καλής ποιότητας πάντως. Μακάρι να έχει εμφυτευτεί καποιο, αλλά δεν υπάρχουν εγγυήσεις.

 

Τους πολύποδες που τους βρήκανε? στη σάλπιγγα ή στο ενδομήτριο? με την υστεροσκόπηση βλέπουνε και τις σάλπιγγες αν είναι καλά? μήπως η σαλπιγγογραφία είναι περιττή εν τέλει?

 

Συνήθως προηγείται η σαλπιγγογραφία. Είναι και πιο εύκολη και πιο αφτηνή ως διαγνωστική μέθοδος Φαίνεται αν υπάρχει κάτι. Σε υστεροσκόπηση συνήθως προχωράμε για πιο επεμβατικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Σαλπιγγγογραφία έκανα πέρισυ τον Μάρτη. Δεν φάνηκε τίποτα τότε. Απλά στον υπέρηχο λίγο μετά μου είπε ο γιατρός πως υπάρχει υπόνοια πολύποδα, ξανάκανα τον υπέρηχο, δεν είδε τίποτα. Ετσι, το άφησα. Πιαστήκαμε και με το θέμα του σπέρματος μετα που δεν ήταν στα καλύτερα του, το ξέχασα τελείως....Ωσπου μου ήρθε η φλασιά " βρε, δεν κάνω μία υστεροσκόπηση;;;" Κι ο΄ριστε τα αποτελέσματα. Κορίτσια, ο γιατρός είπε ότι ίσως αυτοι οι πολύποδες να ήταν και η αιτία του εξωμητρίου που είχα! Λέτε;;

 

 

Λογικά αν υπήρχαν 3 πολύποδες, θα φαινόταν στην σαλπιγγογραφία. Οι δικοί μου φάνηκαν και στην σαλπιγγογραφία, αλλά και στον υπέρηχο, γι αυτό και με στείλανε για σαλπιγγογραφία, για να το επιβεβαιώσουμε, αλλά θέλαμε να δούμε και τις σάλπιγγες. Οι πολύποδες είναι παράγοντας υπογονιμότητας, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να προκαλέσουν εξωμήτρια κύηση. Λογικά, το εξωμήτριο, έχει κολήσει στη σάλπιγγα, άρα δεν έχει φτάσει καν στο ενδομήτριο για να εμφυτευτεί. Τι να σου πω.. μπορεί να λέω και βλακείες.

Link to comment
Share on other sites

Newbie, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να σου λύσω λοιπόν κάποιες απορίες....

Καταρχήν, ο γιατρός δεν μου ζήτησε χρήματα, οπότε δεν με απασχολεί το οικονομικό. Σε δημόσιο νοσοκομείο θα κάνω την επέμβαση, θα δώσω όσα αρέσκομαι να δώσω μόνο στο γιατρό και μόνο αν μείνω ευχαριστημένη. Εμείς στην επαρχία ( Γιάννενα ) εμπισυευόμαστε πλήρως τους Πανεπιστημιακούς γιατρούς, περισσότερο από τους ιδιώτες. Σπάνια να βρεις κοπέλα εδώ να γεννάει σε ιδιωτική κλινική. Λοιπόν, έδωσα στο γιατρό 50 ευρώ, χωρίς να μου ζητήσει τίποτα και σκέφτομαι να του δώσω άλλα 100 στην επέμβαση ( αν και θα το σκεφτώ πολύ αν θα είναι τόσα ή λιγότερα).

Του είπα από την αρχήη να μου κάνει μέθη, αλλά δεν ήθελε. Είπε ότι έπρεπε να κλείσει χειρουργείο και πως δεν συνηθίζει να κάνει μέθη ή ολική ανευ λόγου και αιτίας. Χαρακτηριστικά μου είπε : " Κι αν δεν βρω τίποτα στη μήτρα σου, γιατί να σε υποβάλλω σε οποιαδήποτε μορφή νάρκωσης;" Καθώς το σκεφτόμουν εκ των υστέρων, συμφώνησα μαζί του, αν κι εκείνη την ώρα τσαντίστηκα λίγο.

Θα μπω από την προηγούμενη, γιατί θα κάνει ολική ναρκωση και στο Πανεπιστημιακό (φαντάζομαι και σε όλα τα νοσοκομεία) όταν "παίζει" ολική. κάνουν κάποιες εξετάσεις την προηγούμενη μέρα ( καρδιογράφημα, δίαιτα κτλ).

Είναι σίγουρο ότι φαίνονται οι πολύποδες στην σαλπιγγογραφία; Εμένα πριν ένα χρόνο που την έκανα, δεν έδειξε τίποτα. Στο ενδομήτριο πάνω είναι κολλημένοι οι άτιμοι παλιοπολύποδες....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Eiamaiok, χωρίς πολλές συζητήσεις, να κάνεις την σαλπιγγογραφία, γιατί μόνο με αυτήν την εξέταση φαίνεται η κατάσταση των σαλπίγγων. Δεν μπορείς να την αποφύγεις. Σου το είπα και στο άλλο θέμα, δεν πονάει η σαλπιγγογραφία τόσο όσο λένε. Είναι και θέμα οργανισμού, τι να πω...Η υστεροσκόπηση δείχνει μόνο το εσωτερικό της μήτρας, δεν δίνει απάντηση για σάλπιγγες.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newbie, πέρισυ, μετά τη σαλπιγγογραφία έκανα υπέρηχο. Τότε ο γιατρός είχε πει πως μάλλον υπάρχει πολύποδας, αλλά όταν ξανακάναμε υπέρηχο τον άλλο μήνα δεν φάνηκε τίποτα. Λίγο πριν τα Χριστούγεννα, συνάντησα έναν γνωστό μου μαιευτήρα που μου είπε πως αφού δεν μένω έγκυος, καλό είναι αν κάνω μία υστεροσκόπηση, μην τυχόν και υπάρχει πολυποδάκι. Εγώ του είπα ότι δεν έιχε φανέι τίποτα στον υπέρηχο και μου είπε πως καμιά φορά δεν φαίνεται. Τι να πω τώρα; Μπορεί να βγήκαν μετα....Και η γιατρός που είχα με "ξεπέταγε", γι' αυτό και την σταμάτησα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi, όντως καμιά φορά οι πολύποδες δεν φαίνονται στον υπέρηχο, ειδικά αν είμαι μικροί ή η ανάλυση του υπέρηχου κακή. Ούτε κι οι δικοί μου είχαν φανεί 1 χρόνο πριν, αλλά παίζει και να μην υπήρχαν τότε και δημιουργήθηκαν στην πορεία. Αλλά και η γιατρός είχε έναν υπέρηχο σκέτη αρχαιολογία. Μετά την άλλαξα.

 

Κι εγώ είμαι υπέρ των δημόσιων νοσοκομείων και κατά των κλινικών. θα προτιμήσω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όταν με το καλό έρθει η ώρα. Μετάνιωσα που έκανα την υστεροσκόπηση σε κλινική, αλλά αν περίμενα να την κάνω σε νοσοκομείο, θα περνούσαν μερικοί μήνες και δεν ήθελα να περιμένω τόσο.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, δεν θα καταλάβεις τίποτα, είναι υπόθεση ρουτίνας. Επιμένω πως δεν θα σου κάνουν ολική νάρκωση (δλδ με διασωλήνωση) αλλά μέθη, που κρατάει λίγο και ξυπνάς αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

newbie μου σου εύχομαι τα καλύτερα για την Πέμπτη!!!!!!!με μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΣΤΙΙΙΑΑΑ χοριακούλα!!!:D:D σε ρωτάω διάφορα γιατί είμαι κι εγώ στη φάση που σκέφτομαι την εξωσωματική προς το καλοκαίρι και νομίζω πως μπορείς να με βοηθήσεις σε τυχόν απορίες μου...

Link to comment
Share on other sites

newbie, έισαι σε φάση αναμονής για χοριακή;;;Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! Την Πέμπτη είπαμε;;; Μακάρι την άλλη βδομάδα τέτοια μέρα κι ώρα να ξέρεις ότι ε΄΄ισαι έγκυος!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

newbie μου σου εύχομαι τα καλύτερα για την Πέμπτη!!!!!!!με μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΣΤΙΙΙΑΑΑ χοριακούλα!!!:D:D σε ρωτάω διάφορα γιατί είμαι κι εγώ στη φάση που σκέφτομαι την εξωσωματική προς το καλοκαίρι και νομίζω πως μπορείς να με βοηθήσεις σε τυχόν απορίες μου...

 

Ρώτα ό,τι θες, αν μπορώ ν' απαντήσω φυσικά. Δεν είμαι κι ο φωτεινός παντογνώστης. :rolleyes:

 

newbie, έισαι σε φάση αναμονής για χοριακή;;;Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! Την Πέμπτη είπαμε;;; Μακάρι την άλλη βδομάδα τέτοια μέρα κι ώρα να ξέρεις ότι ε΄΄ισαι έγκυος!!!

 

Ποια άλλη βδομάδα; Σε 3 μέρες θα ξέρω. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντα, όταν περιμένω με αγωνία κάτι, το μεταφέρω στην επόμενη βδομάδα, λέγοντας: "Αραγε, την επόμενη Δευτέρα πώς θα είμαι;;;΄Τώρα περιμένω και δεν ξέρω, σε μία βδομάδα όμως θα το έχω μάθει". Γι' αυτό σου έδωσα αυτην την ευχή! Και στην ξαναδίνω. Την άλλη βδομάδα να βλέπεις το " Το νησί " και να ξέρεις ότι είσαι έγκυος!!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα, όταν περιμένω με αγωνία κάτι, το μεταφέρω στην επόμενη βδομάδα, λέγοντας: "Αραγε, την επόμενη Δευτέρα πώς θα είμαι;;;΄Τώρα περιμένω και δεν ξέρω, σε μία βδομάδα όμως θα το έχω μάθει". Γι' αυτό σου έδωσα αυτην την ευχή! Και στην ξαναδίνω. Την άλλη βδομάδα να βλέπεις το " Το νησί " και να ξέρεις ότι είσαι έγκυος!!!!

 

Χα Χα! Ποιο νησί καλε, σιγά μην βλέπει την αρρωστοκαταθληψη αν είναι έγκυος!!! Μάλλον για πισι την κόβω, να είναι εδω μέσα και να forumαρει!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα, όταν περιμένω με αγωνία κάτι, το μεταφέρω στην επόμενη βδομάδα, λέγοντας: "Αραγε, την επόμενη Δευτέρα πώς θα είμαι;;;΄Τώρα περιμένω και δεν ξέρω, σε μία βδομάδα όμως θα το έχω μάθει". Γι' αυτό σου έδωσα αυτην την ευχή! Και στην ξαναδίνω. Την άλλη βδομάδα να βλέπεις το " Το νησί " και να ξέρεις ότι είσαι έγκυος!!!!

 

Χα Χα! Ποιο νησί καλε, σιγά μην βλέπει την αρρωστοκαταθληψη αν είναι έγκυος!!! Μάλλον για πισι την κόβω, να είναι εδω μέσα και να forumαρει!!!

 

Χαχαχα μόλις τώρα έγραφα στο καφέ, ότι το Νησί μου είναι αδύνατον να το δω γιατί με καταθλίβει. Η σειρά είχε αρχίσει να προβάλεται όταν εμενα ξεκινούσε η παλίνδρομη. Είδα το πρώτο επεισόδιο και πλάνταξα στο κλάμμα. Μετά ήμουν τόσο χάλια ψυχολογικά για 1 μήνα που έβλεπα το next top model για να ξεχνιέμαι. Ούτε τώρα μπορώ να το δω το νησί, είμαι πολύ ευσυγκίνητη, κλαίω μέχρι και με τα animated. Προχθές είδαμε το Μαλλιά κουβάρια και στο τέλος βούρκωσα, είμαι για γέλια!!!! :-D:grin::-D

 

Πάντως αυτές τις μέρες της αναμονής, το τι ταινίες έχουμε δει!!! Το έχω καταευχαριστηθεί!

 

Να σας ρωτήσω, από θερμοκρασία πώς πάτε; Εγώ εδώ και 2-3 μέρες έχω από 36,9 μέχρι 37,2.

Link to comment
Share on other sites

newbie ...

και εγω τωρα καταλαβα την φαση που βρισκεσαι ...και ηθελα μεσα απο την ψυχη μου να σου ευχηθω μια τεραστια χοριακη και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη....αλλα απο την επομενη εβδομαδα ..που θα εισαι εγκυος μην μας ξεχασεις και πας σε αλλα φορουμ για μανουλες...χρειαζομαστε και εμεις την βοηθεια σου.....

 

να μας κρατας ενημερες..θα περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα σου ..μεθαυριο ετσι???

Link to comment
Share on other sites

synik, σ' ευχαριστώ για τις ευχές (και όλες τις κοπέλες βέβαια), αλλά δεν θα πάω πουθενά, όλη μέρα εδώ μέσα κολημένη θα είμαι. Πού θα βρω καλύτερα; :mrgreen: Ναι ναι, 2 και σήμερα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Newbee g, η θερμοκρασία είναι ένας τρόπος να καταλάβεις μετα την εξωσωματικη αν έχεις θετικό αποτέλεσμα: την ημέρα της εμφυτευσης η θερμοκρασία πέφτει κατακόρυφα και στην συνέχεια ανεβαίνει λίγο κάθε μέρα ως τους 37 περίπου. Το ότι έχεις εκει κοντά είναι σαφώς θετικό! Πρεπει την θερμοκρασία θεωρητικα να την μετράς κάθε πρωί πριν σηκωθεις απο το κρεβάτι για πιο ακριβή αποτελέσματα.

Υπαρχει και ο άλλος τρόπος: Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω τεστ στο σπίτι πριν πάω για χοριακη. Η hcg που υπαρχει κινδυνος να βγάλει ψευδώς θετικο, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αφήσει υπολλειματα πάνω απο 10 μέρες απο την ημέρα που την κανείς(πρόκληση ωορρηξιας). Το πολυ ευαίσθητο τεστ που ανιχνεύει 10 iu/l hcg ανιχνεύει συνήθως κανά δυο μέρες πριν κλείσεις δεκαπενθήμερο απο ωορρηξια. Σε εμένα βγήκε θετικο ακριβώς την 10η μέρα και στη συνέχεια το επιβεβαιωσα με την χοριακη. Αν βγει αρνητικό Μπορεί να σημαίνει ότι άργησε να γίνει εμφυτευση, παίζει ανάλογα με την μέρα που έκανες εμβρυομεταφορα. Όπως και να έχει, GOOD LUCK!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!μολις εκανα εγγραφη!!!με βοηθατε πολυ εδω και πολυ καιρο!!ειμαι απο γιαννενα,προσπαθω 2 χρονια για μωρακι,εχω κανει απειρες εξετασεις,μια λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση και δυστυχως παω για δευτερη,δεν το γλιτωνω...και μετα βουρ για εξωσωματικη!!

το μονο που φοβαμαι τωρα ειναι μηπως γινει ανεπανορθωτο κακο στον ωοθηλακικο ιστο(στα ωαρια δηλαδη) μετα απο 2 επεμβατικες λαπαροσκοπησεις...εχετε ακουσει τετοιες περιπτωσεις??η πρωτη λαπαροσκοπηση μου αφησε αρκετες συμφυσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Κατια8! Για βλάβη στα ωοθυλακια πρώτη φορά ακούω μετα απο λαπαροσκοπηση. Εννοείς να πάθουν κάτι οι ωοθηκες σου; Γενικως δεν εχω ακούσει βλάβη απο λαπαροσκοπηση, Αντίθετα τα προβλήματα που μπορούν να διορθωθούν είναι πολλα. Όταν είχα κάνει μου είπε ο γιατρός ότι όταν τελείωσε την επέμβαση, έβαλε στη βοβωνικη κοιλότητα ένα υγρό που σταματάει τις συμφυσεις. Όσες τις έχει ξανανοιξει για καθαρισμό ενδομητριωσης, δεν έχουν κάνει συμφυσεις απο επέμβαση. Εσυ πως γνωρίζεις ότι έχεις κάνει

Κι άλλες;

Πάντως το ότι κανείς λαπαροσκοπηση πριν απο εξωσωματικη είναι Καλή επιλογή κατα τη γνώμη μου!

Καλή επιτυχία!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!μολις εκανα εγγραφη!!!με βοηθατε πολυ εδω και πολυ καιρο!!ειμαι απο γιαννενα,προσπαθω 2 χρονια για μωρακι,εχω κανει απειρες εξετασεις,μια λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση και δυστυχως παω για δευτερη,δεν το γλιτωνω...και μετα βουρ για εξωσωματικη!!

το μονο που φοβαμαι τωρα ειναι μηπως γινει ανεπανορθωτο κακο στον ωοθηλακικο ιστο(στα ωαρια δηλαδη) μετα απο 2 επεμβατικες λαπαροσκοπησεις...εχετε ακουσει τετοιες περιπτωσεις??η πρωτη λαπαροσκοπηση μου αφησε αρκετες συμφυσεις..

 

 

καλωσηρθες katia

 

εχω αγχωθει λιγο ..γιατι και εγω εκανα λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση...

πως καταλαβατε οτι ξαναεχεις ενδομητριωση και ποσο γρηγορα ξαναδημιουργήθηκε???

τωρα για το θεμα των ωοθηκων ξερω το εξης

στην περιπτωση μου ειχα κυστες ενδομητριωσης πανω στις ωοθηκες..για να τις καθαρισει ο γιατρος με λειζερ χαλασε "ας πουμε" λιγο απο τον ιστο των ωοθηκων σε εκεινο το σημειο...τωρα αν ειχα παρα πολλες κυστες και ηταν γεματες οι ωοθηκες μου ....μπορει να πειραζοντουσαν αρκετα απο το λειζερ και μετα να μην δουλευαν οπως επρεπε...

εγω αυτο νομιζω οτι παιζει με τις λαπαροσκοπησεις και την ενδομητριωση..αλλα φυσικα γιατρος δεν ειμαι την γνωμη μου λεω...

αλλα θελω να μαθω απο εσενα γιατι να ξανακανεις τοσο γρηγορα δευτερη λαπαροσκοπηση ....τι εγινε??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!! επειδη δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει στο συγκεκριμενο θεμα θελω να σας κανω την εξης ερωτηση, ειχα κανει πριν 4 μηνες σαλπιγγογραφια και ηταν οκ! σε ποιες περιπτωσεις κανουμε λαπαροσκ.- υστεροσκ.?

θελω να πω με μια εξεταση σαλπιγγογραφιας ειμαι "καλημενη"??

θα με βοηθουσατε παρα πολυ αν μου απαντησετε!

ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!! επειδη δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει στο συγκεκριμενο θεμα θελω να σας κανω την εξης ερωτηση, ειχα κανει πριν 4 μηνες σαλπιγγογραφια και ηταν οκ! σε ποιες περιπτωσεις κανουμε λαπαροσκ.- υστεροσκ.?

θελω να πω με μια εξεταση σαλπιγγογραφιας ειμαι "καλημενη"??

θα με βοηθουσατε παρα πολυ αν μου απαντησετε!

ευχαριστω εκ-των προτερων

 

λιν εμενα μου προτειναν λαπαροσκοπηση για διευρενητικους λογους....για χρονια υπογονιμμοτητα ...η σαλπιγγογραφια που ειχα κανει ηταν καλη με διαβατες και τις 2 μου σαλπιγγες αλλα στην λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση (εκανα και τα δυο μαζι) βρηκαν πολυποδα και ενδομητριωση...

Link to comment
Share on other sites

λιν εμενα μου προτειναν λαπαροσκοπηση για διευρενητικους λογους....για χρονια υπογονιμμοτητα ...η σαλπιγγογραφια που ειχα κανει ηταν καλη με διαβατες και τις 2 μου σαλπιγγες αλλα στην λαπαροσκοπηση-υστεροσκοπηση (εκανα και τα δυο μαζι) βρηκαν πολυποδα και ενδομητριωση...

 

 

synik σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

σαλπιγγογραφια χρειαστηκε να κανω για το λογο οτι κανω προσπαθειες εξωσωματικης.

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!!! & να εχεις το αποτελεσμα που επιθυμεις!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...