Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλασσική Παιδική Λογοτεχνία


ekavi_

Recommended Posts

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε από την εμπειρία σας, βιβλία κλασσικής παιδικής λογοτεχνίας για ηλικίες 7-8 ετών;

Ψάχνω για εκδόσεις που να είναι εύκολες στην ανάγνωση για τις αντίστοιχες ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα βιβλία του Ιουλίου Βερν θα ήταν μια καλή ιδέα-κάποια τα βρίσκεις και σε απλοποιημένες εκδοσεις, για πιο μικρά παιδιά.

 

Επίσης οι σειρές βιβλίων της Enid Blyton "οι 5 φίλοι", "οι μυστικοί επτά" και "τα 5 λαγωνικά" θεωρούνται πλέον κλασσικά. Περιπέτειες με πρωταγωνιστές την αντίστοιχη παρέα παιδιών, με σασπένς αλλά χωρίς βία ή ο,τιδήποτε ακατάλληλο.

 

Τον Harry Potter δεν θα τον πρότεινα, καλύτερα σε εφηβική ηλικία, δεν είναι τόσο "αθώο" αναγνωσμα, όσο ίσως νομιζουν οι περισσότεροι.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι θυμάμαι, έχεις κορίτσια. Η Πολυάννα (το πρώτο βιβλίο) θα τους άρεσε; Επίσης, το "Η μικρή πριγκίπισσα" - αυτό μπορείτε να το δείτε και σε dvd με τη Σίρλεϋ Τεμπλ, είναι πολύ τρυφερό.

 

Σε πιο ολοκληρωμενες εκδόσεις κι όχι στα παραμυθάκια που κυκλοφορούν, τα: Χάιντι, Πήτερ Παν, Ασπροδόντης, Ο Τσάρλι και το εργοστάσιο της σοκολάτας, Τομ Σόγιερ, Οι περιπέτειες του Πινόκιο.

 

Πολύ αξιόλογοι και οικονομικοί τίτλοι υπάρχουν στις εκδόσεις "Αστήρ" (δες εδώ:http://www.politeianet.gr/books/9789602030868-twain-mark-astir-oi-peripeteies-tou-tom-soger-156302). Έχω πολλά, εξαιρετική επιμέλεια και μεταφράσεις.

 

Και η σειρά του Μικρού Νικόλα ξεχωρίζει, την έχουμε όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα βιβλία του Ιουλίου Βερν θα ήταν μια καλή ιδέα-κάποια τα βρίσκεις και σε απλοποιημένες εκδοσεις, για πιο μικρά παιδιά.

 

Επίσης οι σειρές βιβλίων της Enid Blyton "οι 5 φίλοι", "οι μυστικοί επτά" και "τα 5 λαγωνικά" θεωρούνται πλέον κλασσικά. Περιπέτειες με πρωταγωνιστές την αντίστοιχη παρέα παιδιών, με σασπένς αλλά χωρίς βία ή ο,τιδήποτε ακατάλληλο.

 

Τον Harry Potter δεν θα τον πρότεινα, καλύτερα σε εφηβική ηλικία, δεν είναι τόσο "αθώο" αναγνωσμα, όσο ίσως νομιζουν οι περισσότεροι.

 

Ιούλιο Βέρν και μυστικούς επτά διάβαζα και εγώ πολύ. Αλλά νομίζω ήμουν λίγο μεγαλύτερη (γύρω στα 9).

Αν έχεις κάποια απλοποιημένη έκδοση να μου προτείνεις (για Ι.Βερν) θα με βοηθούσες πολύ.

Harry Potter δεν σκόπευα να πάρω έτσι κι αλλιώς...

 

εκάβη,δεν είναι κλασικά αλλά δες κι εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=140392

 

Ευχαριστώ θα κοιτάξω.

 

Από ό,τι θυμάμαι, έχεις κορίτσια. Η Πολυάννα (το πρώτο βιβλίο) θα τους άρεσε; Επίσης, το "Η μικρή πριγκίπισσα" - αυτό μπορείτε να το δείτε και σε dvd με τη Σίρλεϋ Τεμπλ, είναι πολύ τρυφερό.

 

Σε πιο ολοκληρωμενες εκδόσεις κι όχι στα παραμυθάκια που κυκλοφορούν, τα: Χάιντι, Πήτερ Παν, Ασπροδόντης, Ο Τσάρλι και το εργοστάσιο της σοκολάτας, Τομ Σόγιερ, Οι περιπέτειες του Πινόκιο.

 

Πολύ αξιόλογοι και οικονομικοί τίτλοι υπάρχουν στις εκδόσεις "Αστήρ" (δες εδώ:http://www.politeianet.gr/books/9789602030868-twain-mark-astir-oi-peripeteies-tou-tom-soger-156302). Έχω πολλά, εξαιρετική επιμέλεια και μεταφράσεις.

 

Και η σειρά του Μικρού Νικόλα ξεχωρίζει, την έχουμε όλη.

 

Ναι κορίτσια έχω. Ευχαριστώ πολύ! Θα μελετήσω τις προτάσεις!:P

 

Εμεις εχουμε το Nicola. Επησεις ειδε ενα θεατρικο στο σχολειο και μια και επεμεναν και οι 2 αγορασαμε το βιβλιο και ενθουσιαστικε

 

Ο μικρός Νικόλας γενικώς περνάει σωστά μηνύματα; Γιατί δεν τον έχω πάρει με καλό μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το μικρό Νικόλα δεν τον παίρνεις για τα μηνύματα, αλλά για το εκπληκτικό, κατ' εμε, χιούμορ και την εικονογράφηση. Αλλά ίσως και να είναι για μεγαλύτερα παιδιά.

 

Επίσης και η Χάιντι έχει γυριστεί σε ταινία με την Τεμπλ.

 

Τα 5 λαγωνικά και οι 5 φίλοι είναι μεγάλη μου παιδική αδυναμία, αλλά επίσης για λίγο μεγαλύτερα παιδάκια, 9+ θα έλεγα, εκτός αν το παιδί είναι αρκετά προχωρημένο.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το μικρό Νικόλα δεν τον παίρνεις για τα μηνύματα, αλλά για το εκπληκτικό, κατ' εμε, χιούμορ και την εικονογράφηση. Αλλά ίσως και να είναι για μεγαλύτερα παιδιά.

 

Επίσης και η Χάιντι έχει γυριστεί σε ταινία με την Τεμπλ.

 

Τα 5 λαγωνικά και οι 5 φίλοι είναι μεγάλη μου παιδική αδυναμία, αλλά επίσης για λίγο μεγαλύτερα παιδάκια, 9+ θα έλεγα, εκτός αν το παιδί είναι αρκετά προχωρημένο.

 

Ναι και εγώ πιστεύω ότι είναι για μεγαλύτερα παιδιά.

 

Εγώ ψάχνω κυρίως "κλασσική" λογοτεχνία, προσαρμοσμένη όμως για μικρές ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Για 7-8 χρονών δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, περα από αυτά που πρότεινα ήδη.

 

Εντιτ μήπως και το Μαίρη Πόππινς; Αλλά δεν το έχω δει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δυσκολεύομαι να βρω κάτι στα βιβλιοπωλεία... τι στο καλό, κανείς δεν έχει σκεφτεί να διασκευάσει κάποια κλασσικά έργα για μικρές ηλικίες;; Ή μήπως εγώ βιάζομαι πολύ;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλύτερα βάλε τους τίτλους που σε ενδιαφέρουν στην αναζήτηση εδώ:http://www.politeianet.gr/

 

Θα σου βγάλει όλες τις εκδόσεις. Υπάρχει ας πούμε η σειρα από εκδόσεις "Άγκυρα", πάνω κάτω όπως καταλαβαίνω ότι τη θέλεις, απλά εμένα δεν μου πολυάρεσε. Αν είχα κορίτσια, μπορεί να με συγκινούσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι είμαστε φαν της "Μιμής της Νευρικής", είναι νομιζω 10 βιβλιαράκια, (Η Μιμή ντετέκτιβ, η Μιμή σώζει τον κόσμο κλπ.). Εχει μεγάλα ευανάγνωστα γράμματα και ανετα μπορούν να εξασκηθούν. Απο 7+ βέβαια, δεν νομίζω οτι θα αρέσει σε αγόρια. Επίσης μυθολογία, τα αγόρια τρελαίνονται.

 

Δεν ειναι βέβαια κλασικά οικονογραφημένα αλλά βαριούνται λίγο σε αυτή την ηλικία, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έβγαλε ο Πατάκης κάποια κλασικά...

δες στο λίνκ τα πρώτα βιβλία

 

http://www.politeianet.gr/index.php?option=com_virtuemart&category_id=601&page=shop.browse&Itemid=557&limit=20&limitstart=60

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επειδή με απασχολούσε και 'μένα το θέμα, βρήκα και τη σειρά "τόξο-κλασική λογοτεχνία για παιδιά" από τις εκδόσεις παπαδόπουλος και αν είναι λίγο πιο μικρά τη σειρά "η κλασική λογοτεχνία... σαν παραμύθι" από τις εκδόσεις κέδρος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...