Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Συνηθως η εξωσωματικη κοστιζει απο 2.500 εως και 4.000 ευρω, αναλογα ποσο γνωστος ειναι ο γιατρος.

Σε αυτην την τιμη θα πρεπει να προσθεσεις τις απαραιτητες εξετασεις, που μπορει να φτανουν μεχρι και 300-400€

Οσον αφορα στα φαρμακα, εφοσον εχεις ταμειο, πληρωνεις το 25% της αξιας των φαρμακων. Η συμμετοχη αυτη μπορει να φτασει απο 300 εως και 600€.

 

Αν κανεις το αθροισμα εχεις κοστος απο 3.100 εως 5.000€. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου γνώστης του θεματος, αλλα νομίζω ότι προσφατα ειδα οτι εχει αρχισει και το ΙΚΑ να καλυπτει εξοδα εξωσωματικής... Δεν ξερω τι ασφαλεια εχεις, αλλα εχει πληροφοριες και εδω αν ενδιαφερεται καποια κοπελα...

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm

 

Παντως βρε κοριτσια πολλά τα λεφτα :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Παντως βρε κοριτσια πολλά τα λεφτα :?

 

Και το δυστυχημα ειναι οτι κανεις δεν σου εξασφαλιζει σιγουρη επιτυχια με την πρωτη.

Πιθανοτητες επιτυχιας ανα προσπαθεια απο 20-30%.... :?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι καθολου γνώστης του θεματος, αλλα νομίζω ότι προσφατα ειδα οτι εχει αρχισει και το ΙΚΑ να καλυπτει εξοδα εξωσωματικής... Δεν ξερω τι ασφαλεια εχεις, αλλα εχει πληροφοριες και εδω αν ενδιαφερεται καποια κοπελα...

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm

 

Παντως βρε κοριτσια πολλά τα λεφτα :?

 

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ. Η ΔΙΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΑΝ ΚΑΤΑΦΥΓΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω τιποτα για τις εξωσωματικες, δεν εχω μπει σ΄ αυτην τη διαδικασια και ουτε προκειται, αφού εχω ηδη ενα παιδακι, αλλα επειδη το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο, μπορει να ενδιαφερει καποια κοπελα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πλέον σύμφωνα και με την πρόσφατη υπογραφή προεδρικού διατάγματος όλα τα ταμεία καλύπτουν τα έξοδα των εξωσωματικών.

Πολύ καλό το νέο , επιτέλους και κάτι θετικό σε αυτή την χώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως τα φάρμακα που καλύπτει το ΙΚΑ φτάνουν τα 1800 ?. Κάτι είναι και αυτό! Μετά παίρνεις 352 ? σαν αποζημίωση για τα έξοδα που έκανες. Τίποτα δηλαδή. Στην ουσία μόνο τα φάρμακα.

Αστα είναι μεγάλο το κύκλωμα και μας τα μασάνε κανονικά οι γιατροί. Και δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα. Αφού είμασταν άτυχες! Μπλέξαμε έτσι απλά. Τώρα θα πάρουμε δάνεια και για αυτό.

Συναδελφικά φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

ναι,κατι σχετικο ειδα και εγω στην τηλεοραση,προχθες,στη ΝΕΤ.Δηλαδη ,οτι πλεον τα εξοδα εξωσωματικης καλυπτεται απο τα ταμεια.Δεν ειπαν λεπτομερειες,η δεν καταλαβα εγω,καλα.

Τι καλυπτουν,ακριβος?? τα φαρμακα 100%.Η την διαδικασια? και ,ολα αυτα,στα δημοασια νοσοκ.η και στα ιδωτικα?

 

Αν καποια κοπελα ξερει περισσοτερα για το θεμα,ας το γραψει εδω!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήταν να κάνω εξωσωματική......

έτρεχα να πάρω τα φάρμακα και ήμουν έγκυος!!!!!!!!!!!!!!

πήρα τα φάρμακα μέσω ικα, τα οποία μου τα κάλυψε 100%.

μου τα είχε γράψει ο γιατρός μου, τα ξανάγραψε ο γιατρός του ικα, και τα πήρα από το φαρμακείο του κράτους.....

στο φαρμακείο μου ζήτησαν 2 φωτοτυπίες σπερμοδιαγράμματος, 2 φωτοτυπίες υστεροσαλπιγγογραφίας και έναν υπέρηχο.

 

δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που πήρα μόνο 3 κουτιά puregon..... ισως φάνηκε σαν να πήγαινα για σπερματέγχυση.......

την διαδικασία θα την συνέχιζα με τον γιατρό μου γιατί ήθελα αυτόν και δεν ήθελα να μπλεχτώ άλλο με το ικα..... αλλά τουλάχιστον γλίτωσα το κόστος των φαρμάκων.... 1000 ευρώ δεν είναι και λίγα..........

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας, είμαι καινούργια στο φόρουμ και προσπαθώ κι εγώ εδώ κι ενάμιση χρόνο να μείνω έγκυος χωρίς αποτέλεσμα. Οι δύο γιατροί στους οποίους έχω πάει λένε ότι έχω μηδαμηνές έως μηδενικές πιθανότητες με εξωσωματική λόγω του ότι η FSH έχει σκαμπανεβάσματα που δείχνει ότι σε λίγα χρόνια θα μπω στην εμμηνόπαυση. Η περίοδός μου είναι φυσιολογική και έχω ωορρηξία. Έκανα ήδη μία ανεπιτυχή απόπειρα με φυσικό κύκλο αλλά δεν έγινε γονιμοποίηση.

Ο ένας γιατρός μου λέει έλα Σεπτέμβρη να κάνουμε άλλη μία προσπάθεια. Αλλιώς μόνο με δανεικά. Ο άλλος γιατρός είχε με μία φίλη επιτυχία η οποία ήταν πολύ μεγαλύτερή μου, όμως μου λέει ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Με ενοχλεί που είναι τόσο αρνητικοί, δηλαδή τι στο καλό αν δεν πιστεύουν αυτοί σε αυτό που κάνουν τότε ποιος θα πστέψει; Η αντιμιλέρια που έκανα έδειξε μικρή τιμή. Τελικά να κάνω χημική εξωσωματική; Ξέρει καμιά σας περίπτωση που να είναι σαράντα τεσσάρων και να είχε επιτυχία; ή είμαι η μοναδική τρελλή και μόνη;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!ΓΙΑ 1800 ΕΥΡΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΕΛΙ....

 

 

Εξωσωματική Γονιμοποίηση: Μία Νέα Πραγματικότητα

 

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο πλαίσιο της προσπάθειας εκσυγχρονισμού του έχει θεσπίσει τη διαδικασία αναλυτικής πληροφόρησης των ασφαλισμένων του για θέματα που τους αφορούν, κρίνοντας ότι με τον τρόπο αυτό διευκολύνεται η εξυπηρέτησή τους και αναβαθμίζεται η παροχή των υπηρεσιών του Ιδρύματος προς αυτούς. Σ' αυτό το link, οι ενδιαφερόμενες, ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, μπορούν να ενημερωθούν, για όλες τις πιθανές απορίες τους γύρω από την εξωσωματική γονιμοποίηση, η οποία αποτελεί πλέον μια νέα πραγματικότητα. Στο κείμενο που ακολουθεί, περιγράφονται αναλυτικά οι προϋποθέσεις που έχει θεσπίσει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την εξωσωματική γονιμοποίηση(IVF), τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, τη συχνότητα με την οποία μπορεί να επαναληφθεί η διαδικασία, καθώς και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται προκειμένου να συνταγογραφηθούν τα φάρμακα που απαιτούνται για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας.

 

Α. Προϋποθέσεις για εξωσωματική γονιμοποίηση

 

Στη συγκεκριμένη μέθοδο μπορούν να προσφύγουν προκειμένου να αποκτήσουν παιδί, έγγαμες γυναίκες, ηλικίας 23 έως 45 χρόνων.

 

Β. Διαδικασίες

 

H ασφαλισμένη θα πρέπει να προσφύγει σε γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για έλεγχο των προϋποθέσεων και σχηματισμό του σχετικού φακέλου για παραπομπή σε ειδική επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης. Η ειδική επιτροπή θα εγκρίνει τελικά την ένταξη της ασφαλισμένης σε πρόγραμμα εξωσωματικής Γονιμοποίησης.

 

Οι Επιτροπές εξωσωματικής Γονιμοποίησης είναι δύο για όλη την Ελλάδα.

 

 

 

  • 1η Επιτροπή εξωσωματικής ΑΘΗΝΑΣ ( Πλ. Θεάτρου 18- Αθήνα τηλ.:210-3222923).
    Καλύπτει όλες τις ασφαλισμένες εκτός εκείνων της Β. Ελλάδας.
  • 2η Επιτροπή εξωσωματικής ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ(Ιατρεία Αγ.Δημητρίου:
    Ίωνος Δραγούμη 61 Θεσσαλονίκη τηλ.:2310-235928).
    Καλύπτει τις ασφαλισμένες της Β. Ελλάδας.

 

Γ. Δικαιολογητικά για την επιτροπή

 

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την Επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης είναι:

 

Παραπεμπτικό (προς την επιτροπή) από γυναικολόγο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και υποβολή του συνημμένου ειδικού εντύπου, αφού προηγηθεί έλεγχος των εξετάσεων που αναφέρονται σ' αυτό από τον γυναικολόγο του Υποκαταστήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στο οποίο υπάγεται η ασφαλισμένη.

 

Βιβλιάριο υγείας με ασφαλιστική ικανότητα και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

Αστυνομική ταυτότητα.

 

Δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα του συζύγου που πρέπει να έχουν γίνει με μεσοδιάστημα 3 μηνών το ένα από το άλλο και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να υπογράφονται από ιατρό μικροβιολόγο- βιοπαθολόγο ή και βιολόγο, αλλά όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης.

 

Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, εκτός περιπτώσεων με σπέρμα κάτω του 1.000.000/ml έως και αζωοσπερμία, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα πιθανά αίτια της νόσου, η θεραπευτική προσπάθεια που έγινε και αν αυτή είχε και ποια αποτελέσματα.

 

Μία σαλπιγγογραφία, η οποία πρέπει να έχει γίνει μέσα στην τελευταία 5ετία, ή εναλλακτικά, γνωματευμένη λαπαροσκόπηση και υποβάλλεται μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου ή της κλινικής που έγινε, ή με την ένδειξη της νοσοκομειακής περίθαλψης στο βιβλιάριο υγείας και γενικά σε έντυπο σφραγισμένο από κρατικό ή ιδιωτικό νοσηλευτήριο.

 

Χωρίς σαλπιγγογραφία, ή λαπαροσκοπική έκθεση δεν γίνεται δεκτή η αίτηση της ενδιαφερόμενης. Εννοείται ότι σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά η υστεροσκόπηση την σαλπιγγογραφία η την λαπαροσκόπηση.

 

Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.

 

Υπερηχογράφημα τελευταίου εξαμήνου με έκθεση υπογεγραμμένη από γυναικολόγο ή ακτινολόγο.

 

Η επιτροπή έχει δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον εξετάσεις στις εξής περιπτώσεις:

 

 

 

  • Σε περιπτώσεις ανωμαλιών ή ευρημάτων από την ενδομητρική κοιλότητα (βάσει της σαλπιγγογραφίας), οπότε απαιτείται υστεροσκόπηση ή θεραπεία και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες, δηλαδή μετά την αποκατάσταση του προβλήματος.
  • Σε ενδομητριωσικές κύστες μεγαλύτερες των 3 εκ., οπότε απαιτείται να προηγηθεί της εξωσωματικής θεραπευτική αντιμετώπιση και επανεξέταση του θέματος μετά από 6 μήνες.
  • Απαραιτήτως, σε όλες τις ασφαλισμένες άνω των 39 ετών, απαιτείται έλεγχος FSH,E2,PRL 2ης - 6ης ημέρας κύκλου, που να έχει διενεργηθεί από εργαστήριο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή Κρατικού Νοσοκομείου, ή ιδιωτικό εργαστήριο, υπογεγραμμένος από μικροβιολόγο.

 

Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις, κάθε γυναίκα δικαιούται να υποβληθεί στη μέθοδο, μέχρι τέσσερις φορές συνολικά και ανά τετράμηνο τουλάχιστον.

 

Η κρίση της επιτροπής θα αφορά δύο προσπάθειες οι οποίες δεν μπορούν να απέχουν μεταξύ τους λιγότερο από 4 μήνες ούτε περισσότερο από έτος. Εννοείται ότι η ασφαλισμένη θα ξαναπεράσει από επιτροπή για τις υπόλοιπες δύο προσπάθειες, καθώς επίσης και ότι περνάει κάθε φορά από επιτροπή όταν οι προσπάθειες γίνονται ανά έτος.

 

Η ασφαλισμένη θα παρίσταται αυτοπροσώπως στην Επιτροπή και θα υποβάλλεται σε γυναικολογική εξέταση.

 

Μετά την έκδοση της γνωμάτευσης, η ασφαλισμένη θα πρέπει να προχωρήσει στη προσπάθεια μέσα σε τρεις (3) μήνες τουλάχιστον.

 

Εάν δεν χορηγηθεί παραπεμπτικό για την επιτροπή, λόγω αντίρρησης επιστημονικά τεκμηριωμένης και αναγραφόμενης στο βιβλίο ασθενών από τον γυναικολόγο, η ασφαλισμένη δικαιούται εντός 48ώρου να ζητήσει την επανεξέτασή της από την Α.Υ.Ε του Υποκαταστήματος στο οποίο υπάγεται (παρουσία γυναικολόγου), η οποία και θα κρίνει για την παραπομπή ή όχι της ασφαλισμένης στην επιτροπή εξωσωματικής γονιμοποίησης.

 

Μετά την γέννηση ακολουθεί υπεύθυνη δήλωση της ασθενούς όταν θα λαμβάνει το επίδομα τοκετού, εάν η σύλληψη ήταν IVF, σε ποιο κέντρο πραγματοποιήθηκε και αν χρησιμοποίησε όλα τα φάρμακα που της δόθηκαν.

 

Σε περίπτωση αρνητικής απόφασης της επιτροπής εξωσωματικής γονιμοποίησης, η ασφαλισμένη μπορεί να ζητήσει νέο ραντεβού μετά από 6 μήνες.

 

Εάν η επιτροπή εξωσωματικής κρίνει από την εξέταση των παραστατικών, ότι πρέπει να γίνει διέγερση ωοθηκών ή και ενδομητρική σπερματέγχυση, έχει το δικαίωμα να ζητήσει να γίνουν έως 4 προσπάθειες διέγερσης ωοθηκών ή και ενδομητριακής σπερματέγχυσης.

 

Δ. Πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας

 

Για να συνταγογραφηθούν από τον γυναικολόγο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τα φάρμακα που απαιτούνται για την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, η ασφαλισμένη έχει την υποχρέωση να προσκομίσει τα εξής δικαιολογητικά:

 

 

 

  • υπερηχογράφημα
  • σπερμοδιάγραμμα από μικροβιολόγο και
  • γνωματευμένη σαλπιγγογραφία τελευταίας διετίας όπου θα φαίνεται ότι δεν υπάρχει σαλπιγγικός παράγων (Δεν νοείται πρόκληση και πιθανόν σπερματέγχυση με σπερμοδιάγραμμα κάτω των 1.000.000/ml ή με κλειστές σάλπιγγες).

 

Στην συνταγή επισυνάπτεται η έκθεση της σαλπιγγογραφίας και το υπερηχογράφημα, καθώς και η γνωμάτευση του ιατρού. Εάν υπάρχει άρνηση του γυναικολόγου να αναγράψει φάρμακα πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας, αυτή πρέπει να είναι στοιχειοθετημένη, εκτός εάν υπάρχει απόφαση της επιτροπής εξωσωματικής του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

Οι συνταγές θα ελέγχονται ως προς την τήρηση των ως άνω προϋποθέσεων και θα θεωρούνται από ελεγκτή γιατρό.

 

Ε. Παροχές ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής - Χορήγηση φαρμάκων

 

 

 

  • Για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής (τέσσερις (4) συνολικά) το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καταβάλει το προβλεπόμενο από το ισχύον Προεδρικό Διάταγμα ποσό των 352,16 Ευρώ (120.000 δρχ).
  • Καλύπτονται όλες οι εξετάσεις που είναι αναγκαίο να προηγηθούν του σχηματισμού του φακέλου παραπομπής της ασφαλισμένης στην Επιτροπή.
  • Καλύπτονται πλέον και τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για την πραγματοποίηση της εξωσωματικής γονιμοποίησης, για την πραγματοποίηση σπερματέγχυσης και για την πρόκληση ωορρηξίας (πλην των ARVEKAP 0,1mg, PREGNYL, PROFASΙ, UTROGESTAN, DARONDA 2,8m1 SUPREFACT Amp 2Χ7 και Ναsα1 Spray).

 

Τα φάρμακα χορηγούνται από τα Φαρμακεία του Ιδρύματος και συγκεκριμένα:

 

 

 

  • Από το Κεντρικό Φαρμακείο (Αγ. Κων/νου 16-18, Αθήνα, τηλ.: 210-5200022, 5222605)
  • Από το Ογκολογικό Νοσοκομείο (Ασωπίου 4 & Παράσχου, Γκύζη, τηλ.: 210-6495236 & 210-6495237 - 6495246)
  • Από το Β΄ Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης (Νικ.Πλαστήρα 22, Ν. Κρήνη, τηλ.:2310-465892 & 2310-451241 - 9 (τηλ.κέντρο), εσωτ. 1643)

 

ΣΤ. Δικαιολογητικά πληρωμής της ασφαλισμένης

 

Μετά το πέρας κάθε προσπάθειας εξωσωματικής γονιμοποίησης, για να εισπράξει η ασφαλισμένη το ποσό που προβλέπεται, πρέπει να υποβάλει σχετική αίτηση στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ της περιοχής της στην οποία θα επισυνάπτονται:

 

 

 

  • Γνωμάτευση της Επιτροπής Εξωσωματικής Γονιμοποίησης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
  • Βεβαίωση του Κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης, στην οποία θα αναφέρονται: η πραγματοποίηση της εξωσωματικής, καθώς και η ολοκλήρωση της προσπάθειας μέχρι και το στάδιο της εμβρυομεταφοράς, δεδομένου ότι σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εμβρυομεταφοράς και κατά συνέπεια μη ολοκλήρωσης της προσπάθειας αποδίδεται το ήμισυ του προβλεπομένου ποσού της Κρατικής διατίμησης.
  • Βιβλιάριο Ασθενείας

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

citabella64 εαν απο όλα τα παραπάνω , αυτό που σε πείραξε είναι η γυναικολογική εξέταση απο την επιτροπή , σου λέω να μην φοβάσαι γιατί δεν γίνεται ποτέ και αν έχεις τα απαραίτητα χαρτιά έχεις τελειώσει σε 2 λεπτά

επίσης, τα χρήματα δεν είναι 1800,00 ευρώ μια και η έγκριση που πέρνεις κάθε φορά είναι για 2 προσπάθειες εξωσωματικής, πολλές απο εμάς θα χρειαζόταν να δουλέυουμε 4 & 5 μήνες, μόνο για τα φάρμακα....

Link to comment
Share on other sites

citabella64 εαν απο όλα τα παραπάνω , αυτό που σε πείραξε είναι η γυναικολογική εξέταση απο την επιτροπή , σου λέω να μην φοβάσαι γιατί δεν γίνεται ποτέ και αν έχεις τα απαραίτητα χαρτιά έχεις τελειώσει σε 2 λεπτά

επίσης, τα χρήματα δεν είναι 1800,00 ευρώ μια και η έγκριση που πέρνεις κάθε φορά είναι για 2 προσπάθειες εξωσωματικής, πολλές απο εμάς θα χρειαζόταν να δουλέυουμε 4 & 5 μήνες, μόνο για τα φάρμακα....[/QUO

 

ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ, ΘΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΟΥΜΕ...ΣΥΝΗΘΙΣΑ ΝΑ ΠΕΦΤΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΑΣΠΡΗ ΠΟΔΙΑ...:?:(:(:(

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα σε ολους!! μολις γραφτηκα στο φορουμ και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες ανησυχιες μου!! ειμαι στην πρωτη μερα της εμβρυομεταφορας! το κοστος της εξωσωματικης μας ηταν 5.500 μαζι με τα φαρμακα. Εγω δεν ειχα καποιο προβλημα, αντιθετα ο αντρας μου ειχε αζωοσπερμια και υποβληθηκε σε βιοψια την οποια την πληρωσαμε ξεχωριστα και ξεχωριστα την ανδρολογο που την εκανε! πιστευετε οτι ειναι υπερβολικα τα χρηματα? η ωριμανση των εμβρυων ηταν 3 μερες και εχουν 8 κυτταροδιαιρεσεις, δεν μας ειχαν ενημερωσει καν τι ειναι η βλαστοκυστη. τωρα το εμαθα απο εσας εδω.. φοβαμαι μηπως δεν πετυχει η εξωσωματικη μου! τι θα κανω? νομιζω οτι μας κοροιδεψαν, ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα μεινω εγκυος η οχι? σας παρακαλω πειτε μου κατι!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, nagiaki. εισαι καινουρια στο forum και μαλλον γι'αυτο δεν προσεξες οτι εγραψες το μηνυμα σου σε μια συζητηση που εγινε 5 χρονια πριν. καποια πραγματα εχουν αλλαξει απο τοτε, αλλα οχι το κοστος μιας εξωσωματικης, δυστυχως.

μην ανισυχεις, νομιζω τα λεφτα που εδωσες ειναι σε κανονικα επιπεδα, αν ειναι μαζι με τα φαρμακα και βιοψια. κανονικα η απλη εξωσωματικη κανει γυρω στα 3 χιλ., τα φαρμακα αναλογως, παραδειγμα το gonal 900 ml κανει καπου 500-600 ευρω, και μπορει να χρειαζεσαι 3 απο αυτα. να μην πω και για αλλα φαρμακα. αρα δεν πληρωσες και πολυ ακριβα ολη την προσπαθεια.

οσο αφορα την απορια σου για τις βλαστοκυστες, μπορει να μην ηταν απαραιτητο στην περιπτωση σου. γι'αυτο και δεν σ'το ειπαν καθολου, για ποιο λογο?

ξερω οτι οι γιατροι και τα κεντρα θελουν τα λεφτα μας, αλλα θελω να πιστευω οτι τους ενδιαφερει και το καλο αποτελεσμα, γιατι υπαρχουν και τετοια forum και η κακη φημη δεν αρεσει σε κανεναν.

θελω να σου ευχηθω καλη επιτυχια, καλη δυναμη και το πολυποθητο μωρακι να ειναι ηδη μεσα στην κοιλιτσα σου, μην σκεφτεσαι τιποτα αρνητικο. οτι εγινε, ηδη εγινε. αρα, καλα αποτελεσματα στη χοριακη σου!:)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! να εισαι καλα πραγματικα με καθυσηχασες πολυ!!! ελπιζω ολα να πανε καλα!!! σου ευχομαι οτι ποθεις!! κ παλι ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!! μολις γραφτηκα στο φορουμ και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καποιες ανησυχιες μου!! ειμαι στην πρωτη μερα της εμβρυομεταφορας! το κοστος της εξωσωματικης μας ηταν 5.500 μαζι με τα φαρμακα. Εγω δεν ειχα καποιο προβλημα, αντιθετα ο αντρας μου ειχε αζωοσπερμια και υποβληθηκε σε βιοψια την οποια την πληρωσαμε ξεχωριστα και ξεχωριστα την ανδρολογο που την εκανε! πιστευετε οτι ειναι υπερβολικα τα χρηματα? η ωριμανση των εμβρυων ηταν 3 μερες και εχουν 8 κυτταροδιαιρεσεις, δεν μας ειχαν ενημερωσει καν τι ειναι η βλαστοκυστη. τωρα το εμαθα απο εσας εδω.. φοβαμαι μηπως δεν πετυχει η εξωσωματικη μου! τι θα κανω? νομιζω οτι μας κοροιδεψαν, ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα μεινω εγκυος η οχι? σας παρακαλω πειτε μου κατι!!

 

καλημερα κι απο εμενα...θελω να σε ρωτησω...τα 5500 που εδωσες τι περιελαμβαναν και σε ποια κλινικη;αν δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση τι προβλημα ειχατε και κανατε εξωσωματικη;τα λεφτα τα δινουμε ολα μαζι ή οταν ολοκληρωνονται οι φασεις μια μια;συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να βγαλω ακρη....καλα αποτελεσματα ευχομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...