Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραουλα-γλυκο κουταλιου


Jean

Recommended Posts

Ρε κοριτσια, ξερει καμια απο σας τις καλονοικοκυραδες να ενημερωσει εμενα την ασχετη πως φτιαχνεται αυτο το γλυκο; Με κερασαν τις προαλλες σ' ενα σπιτι που ειχα παει για δουλεια και επαθα κολουμπρα!! Το φαντασηκα κιολας να πεφτει και να απλωνετε ολο χαρη πανω σε τεραστια μπαλα παγωτο βανιλια και αναρριγησα. Για πετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε νουμερο, κι εγω ξερω να το τρωω αλλα δεν κανουμε τιποτα ετσι... Κι εφοσον θυμα δεν βρηκα να το φτιαχνει, λεω να το φτιαξω μονη μου...

Κι επιτελους!! Καλονοικοκυραδες ειπα!! Εσυ τι πεταχτηκες; :evil:

Link to comment
Share on other sites

εχω αναλαβει υπευθυνη διαλυσης ποστ με παρεμβολες χιουμοριστικου περιεχομενου....δεν το ξερες?

:lol::lol::lol::lol:

ρε αφροοοοοοοοοοοοοο

λαμβανειιιιιιιι

γλυκο φραουλα θεμε!!!!!!

(εγω το θελω ετοιμο δεν θα κατσω να το φτιαξω οταν μαθεις και το φτιαξεις περημενω προσκληση στο σπιτι....οκ?)

Link to comment
Share on other sites

εχω αναλαβει υπευθυνη διαλυσης ποστ με παρεμβολες χιουμοριστικου περιεχομενου....δεν το ξερες?

:lol::lol::lol::lol:

ρε αφροοοοοοοοοοοοοο

λαμβανειιιιιιιι

γλυκο φραουλα θεμε!!!!!!

(εγω το θελω ετοιμο δεν θα κατσω να το φτιαξω οταν μαθεις και το φτιαξεις περημενω προσκληση στο σπιτι....οκ?)

 

εσύ εξωγήινη..... :lol::lol::lol: κοίτα εδώ : http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=134089#134089

 

όσο για αυτούς που θέλουν να το φτιάξουν , το απόγευμα θα μπορέσω να γραψω συνταγή , φτιάχνει η μαμα μου συνέχεια .... το καλοκαίτι με το παγωτό το τσακίζουμε που λες και εσυ Jean.....

δεν ειναι δυσκολο , μονο τις αναλογίες θα γραψω , και το "δένουμε" στην κατσαρόλα ...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θελω να το αγορασω λεμεεεεεεεεεεεε...

ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΟΥ Ή ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗς Jean αντε για ποια με περασατε ? για καμια εξωγηινη???

 

εντάξη λέμε .......εγω θα σου ΣΤΕΙΛΩ ΛΕΜΕ !!! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αφρο!!

 

Οσο για τους κηφηνες του φορουμ...ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ... να κατσει να το φτιαξει!!

 

"Διν κανουμε του κοσμου τσ' αγωνες για να μας ξεφτιλατε ισεις. Μου κρατας και τον ΙΚΑ! Ποιος εινι αυτους ο ΙΚΑΣ; Ιγω διν θελου να τον πληρωνου...Κι ολου μου λες θ' αρρωστησεις, μη σι νοιαζει ποτε θα αρρωστησω ιγω; Κι κοιτα να βαλεις μυαλο γιατι θα παου στο υπουργειο Υγρασιας να τα αναφερου ολα!!!"

Αποσπασμα απο το λογυδριο του Ζηκου περι δικαιωματων των εργαζομενων προς απαντηση των κηφηνων του φορουμ"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αφρο!!

 

Οσο για τους κηφηνες του φορουμ...ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ... να κατσει να το φτιαξει!!

 

"Διν κανουμε του κοσμου τσ' αγωνες για να μας ξεφτιλατε ισεις. Μου κρατας και τον ΙΚΑ! Ποιος εινι αυτους ο ΙΚΑΣ; Ιγω διν θελου να τον πληρωνου...Κι ολου μου λες θ' αρρωστησεις, μη σι νοιαζει ποτε θα αρρωστησω ιγω; Κι κοιτα να βαλεις μυαλο γιατι θα παου στο υπουργειο Υγρασιας να τα αναφερου ολα!!!"

Αποσπασμα απο το λογυδριο του Ζηκου περι δικαιωματων των εργαζομενων προς απαντηση των κηφηνων του φορουμ"

 

:lol::lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκό κουταλιού φράουλα

 

Υλικά:

 

1,5 κιλό φράουλες

1 κιλό ζάχαρη

χυμό μισού λεμονιού

 

Εκτέλεση:

 

Πλένόυμε τις φράουλες και βγάζουμε τα κοτσανάκια.

Στρώνουμε σε κατσαρόλα τις φράουλες ολόκληρες και τη ζάχαρη σε στρώσεις.Τις αφήνουμε από το πρωί ως το βράδυ ή (απο το βράδυ ως το πρωί :lol: ) ώστε να βγάλουν υγρά.

Μετά, βράζουμε τις φράουλες με τη ζάχαρη το πολύ για 5 λεπτά Παράλληλα ξαφρίζουμε το γλυκό. Ξαφρίζουμε καλά για να μην μείνει το γλυκό μας θολό.

Τις αφήνουμε πάλι ένα δωδεκάωρο στην κατσαρόλα.

Την άλλη μέρα, μπορεί να μη θέλουν καν δέσιμο. Αν όμως δεν έχουν δέσει καλά και είναι το σιρόπι αραιό, αφαιρέστε τις φράουλες και δέστε λίγο το σιρόπι μόνο του ξαφρίζοντας πάλι.

Τέλος, ρίξτε το λεμόνι΄στο σιρόπι και τις φράουλες.

Φυλάξτε το γλυκό στο ψυγείο σε αποστειρωμένα βάζα.

 

Καλή επιτυχία!

* Αν βράσει περισσότερο από όσο πρέπει, η ζάχαρη αρχίζει να καραμελώνει και να σκουραίνει. Ετσι χάνουμε το ωραίο φραουλί χρώμα αλλά και το άρωμα της φράουλας.

*Ταιριάζει και με γιαούρτι, και παγωτό σοκολάτα αλλα ακόμα και στα cheesecakes.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό κουταλιού φράουλα

 

Υλικά:

 

1,5 κιλό φράουλες

1 κιλό ζάχαρη

χυμό μισού λεμονιού

 

Εκτέλεση:

 

Πλένόυμε τις φράουλες και βγάζουμε τα κοτσανάκια.

Στρώνουμε σε κατσαρόλα τις φράουλες ολόκληρες και τη ζάχαρη σε στρώσεις.Τις αφήνουμε από το πρωί ως το βράδυ ή (απο το βράδυ ως το πρωί :lol: ) ώστε να βγάλουν υγρά.

Μετά, βράζουμε τις φράουλες με τη ζάχαρη το πολύ για 5 λεπτά Παράλληλα ξαφρίζουμε το γλυκό. Ξαφρίζουμε καλά για να μην μείνει το γλυκό μας θολό.

Τις αφήνουμε πάλι ένα δωδεκάωρο στην κατσαρόλα.

Την άλλη μέρα, μπορεί να μη θέλουν καν δέσιμο. Αν όμως δεν έχουν δέσει καλά και είναι το σιρόπι αραιό, αφαιρέστε τις φράουλες και δέστε λίγο το σιρόπι μόνο του ξαφρίζοντας πάλι.

Τέλος, ρίξτε το λεμόνι΄στο σιρόπι και τις φράουλες.

Φυλάξτε το γλυκό στο ψυγείο σε αποστειρωμένα βάζα.

 

Καλή επιτυχία!

* Αν βράσει περισσότερο από όσο πρέπει, η ζάχαρη αρχίζει να καραμελώνει και να σκουραίνει. Ετσι χάνουμε το ωραίο φραουλί χρώμα αλλά και το άρωμα της φράουλας.

*Ταιριάζει και με γιαούρτι, και παγωτό σοκολάτα αλλα ακόμα και στα cheesecakes.

 

ερώτηση απορία: Τις αφήνουμε μέσα στο ψυγείο ή έξω??? Μήπως ξυνίσουν έξω??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό κουταλιού φράουλα

 

 

ερώτηση απορία: Τις αφήνουμε μέσα στο ψυγείο ή έξω??? Μήπως ξυνίσουν έξω??

 

Φυλάξτε το γλυκό στο ψυγείο σε αποστειρωμένα βάζα.

 

μέσαααααααα καλέεεε , που έξω απο το ψυγείο ;;;;; να μην μπορούμε να περάσουμε να πάμε στο σαλόνι ;;;;; :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ όταν τις αφήνουμε για να βγουν τα υγρά τους λέω!!!

 

έξω , έξω ...... δεν ξυνίζουν !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εγώ με αυτό τον τρόπο κάνω τη μαρμελάδα φράουλα....

 

..... αν έχουμε κόψει τις φράουλες σε κομμάτια & αν ανακατεύουμε συνέχεια , γινετε μαρμελάδα ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

και τώρα με βάλατε σε σκέψεις.....

 

να χρησιμοποιήσω την συνταγή και να φτιάξω ΜΟΝΗ ΜΟΥ το γλυκό για την βάπτιση ή να το πάρω έτοιμο?

θέλω να φτιάξω γύρω στα 8 κιλά...

180 βαζάκια των 40 ml....

 

:roll: τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

και τώρα με βάλατε σε σκέψεις.....

 

να χρησιμοποιήσω την συνταγή και να φτιάξω ΜΟΝΗ ΜΟΥ το γλυκό για την βάπτιση ή να το πάρω έτοιμο?

θέλω να φτιάξω γύρω στα 8 κιλά...

180 βαζάκια των 40 ml....

 

:roll: τι να κάνω?

 

κάνε μια δοκιμή ! με ένα κεσεδάκι μόνο ας πούμε & αν μείνεις ευχαριστημένη ... φυσικά και να το φτιάξεις μόνη σου !!!!! ότι καλύτερο πιστεύω!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Στρώνουμε σε κατσαρόλα τις φράουλες ολόκληρες και τη ζάχαρη σε στρώσεις.

 

Απορια ασχετου γυναικος...Αυτο με τις στρωσεις δεν το καταλαβα....Τι θελει να πει ο Σεφ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις στην κατσαρόλα ζάχαρη (να καλύψεις τον πάτο της)απο επάνω τις φράουλες σε στρώσεις πάλι

μετα πάλι ζάχαρη..... μετά πάλι φράουλες .... κ.τ.λ

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

A, ευχαριστω και για τη διευκρινηση και για τη συνταγη...Θα τη φτιαξω το Σαββατο και θα σας πω αν θα το φαμε τελικα με κουταλακι στο παγωτο ή αν θα χρησιμευσει για επανακολληση χαρτου και πορσελανης... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...