Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ήρθε η περίοδος μετά από αποβολή;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

το θέμα το έθεσα και αλλού, αλλά μάλλον λάθος τοποθέτηση έκανα, γιατί δεν μου απάντησε κανείς.

Πριν 1 1/2 μήνα είχα απόβολή και δεν μου έχει έρθει η περίοδος ακόμα. Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου έρχεται ξανά? Παίζει ρόλο σε ποιό μήνα ήταν η απόβολή ή τίποτα άλλο σχετικό?

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους,

το θέμα το έθεσα και αλλού, αλλά μάλλον λάθος τοποθέτηση έκανα, γιατί δεν μου απάντησε κανείς.

Πριν 1 1/2 μήνα είχα απόβολή και δεν μου έχει έρθει η περίοδος ακόμα. Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου έρχεται ξανά? Παίζει ρόλο σε ποιό μήνα ήταν η απόβολή ή τίποτα άλλο σχετικό?

ξέρω ότι ο μήνας της αποβολής σχετίζεται με το πόσο αίμα έχεις μετά την απόξεση και για πόσο διάστημα. δεν ξέρω αν αργεί να έρθει η επόμενη περίοδος. συνήθως έρχεται σε 30-40 μέρες. και επίσης συνήθως οι πρώτοι κύκλοι δεν είναι εντελώς σταθεροί. όπως και να το κάνουμε, το σώμα περνάει ένα σοκ και χρειάζεται χρόνο για να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!εμενα ηρθε ενα μηνα ακριβως μετα την αποβολη. ηταν ομως φυσικη αποβολη χωρις αποξεση. αν υπολογισεις οτι αιμορραγουσα και δυο βδομαδες και παραπανω μετα την αποβολη ειχα περασει μια εβδομαδα και κατι χωρις αιμα και τσουπ ξαναρθε. με αποξεση ομως ισως ειναι διαφορετικα. ειναι ομως λογικο να μην υπαρχει σταθεροτητα και στους επομενους μηνες.. ευχομαι να την δεις συντομα και μολις μπορεσεις να κανεις νεα προσπαθεια! την αγκαλια μου!:-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! εγω μετά την απόξεση (ήμουν στην 7η εβδομάδα) αδιαθέτησα στις 32 ημέρες. Ο πρώτος κύκλος ήταν εντάξει, τους τελευταίους όμως δύο μήνες έχει μειωθεί η περίοδός μου κατά 2 ημέρες.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ. Σε δύο βδομάδες κλείνω 2 μήνες. Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με τον γιατρό μου να δούμε τί θα μου πει. Όχι τίποτα άλλο αλλά θέλω να ξέρω πότε θα ξεκινήσω για το επόμενό νινί...!!;)

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια,σας διαβάζω συχνα,ειχα και εγώ μια παλίνδρομη στη 13η εβδομάδα και έκανα απόξεση στις 21/04/2012 περίοδος δεν μου ήρθε ακόμη, πήρα προχτές το γιατρό μου και μου είπε να περιμένω μέχρι την Κυριακή κ αν δεν μου έρθει από Δευτέρα να τον πάρω τηλ για να πάω να με δει,πάντως δεν βλέπω να έρχεται

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,σας διαβάζω συχνα,ειχα και εγώ μια παλίνδρομη στη 13η εβδομάδα και έκανα απόξεση στις 21/04/2012 περίοδος δεν μου ήρθε ακόμη, πήρα προχτές το γιατρό μου και μου είπε να περιμένω μέχρι την Κυριακή κ αν δεν μου έρθει από Δευτέρα να τον πάρω τηλ για να πάω να με δει,πάντως δεν βλέπω να έρχεται

Εμένα μου ήρθε στις 35 μερες μετα την αποξεση...Και τωρα που μου ηρθε δευτερη φορα καθυστερησε αλλες 5 μερες...Ταραζεται ο κυκλος και μεχρι να στρωσει θελει λιγο χρονο...Πάντως εμενα ηρέμησαν και τα συμπτωματα,δεν ποναω σχεδον καθόλου,οποτε μπορει να σου ερθει ασχετα αν δεν το νιωθεις(επειδη λες οτι δεν το βλέπεις...)Ευχομαι να σου ερθει συντομα και να στρώσει γρήγορα!!!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά vik μου ήρθε σήμερα το μεσημέρι,ξύπνησα το πρωί και ένιωθα ένα φούντωμα, λέω λες να μου έρθει και όντως εμφανίστηκε,πρώτη φορά που χαίρομαι για την ακατανόμαστη

Link to comment
Share on other sites

Τελικά vik μου ήρθε σήμερα το μεσημέρι,ξύπνησα το πρωί και ένιωθα ένα φούντωμα, λέω λες να μου έρθει και όντως εμφανίστηκε,πρώτη φορά που χαίρομαι για την ακατανόμαστη

 

Τελικά σου ήρθε εσένα στον μήνα επάνω. Εγώ τίποτα ακόμα. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και θα πάω την άλλη βδομάδα να κάνω ένα υπέρηχο να δούμε τί γίνεται. Να ανησυχώ άραγε:-(?

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σου ήρθε εσένα στον μήνα επάνω. Εγώ τίποτα ακόμα. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και θα πάω την άλλη βδομάδα να κάνω ένα υπέρηχο να δούμε τί γίνεται. Να ανησυχώ άραγε:-(?

 

καλου κακου κανε εναν υπερηχο απλα για να σου φυγει το αγχος.

τον σεπτεμβριο που ειχα την παλλινδρομη εκανα αποξεση στην 8η εβδομαδα και αδιαθετησα μετα απο 70 ολοκληρες μερες!!!! κι ομως ναι! τον ειχα τρελανει τον γιατρο μου γιατι νομιζα πως κατι δεν παει καλα! ειχα κανει 2-3 φορες υπερηχο κι ολα εμοιαζαν φυσιολογικα! 1 εβδομαδα πριν αδιαθετησω ο γιατρος μου ειπε να περιμενω λιγες μερες ακομη και μετα να παρω τα γνωστα χαπακια που σου ερχεται περιοδος. τη μερα που πηγα να τα αγορασω, αδιαθετησα!

η επομενη περιοδος ηρθε κανονικα στις 30 ημερες!!!

τον επομενο μηνα ημουν παλι εγκυος οποτε δεν ξερω να σου πω τι κυκλο θα ειχα.

 

10/5/2012 εκανα διακοπη κυησεως με φυσιολογικο τοκετο και δεν εχω ιδεα ποτε θα αδιαθετησω! αν μου πηρε 70 μερες με μια αποξεση τωρα ποσο θα μου παρει;;;;;

ακομη δεν εχω παει στον γιατρο βεβαια να το συζητησουμε

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγα τελικά χτες στον γιατρό και όλα είναι καλά σύμφωνα με τον υπέρηχο και ξεκίνησα τα σχετικά χαπάκια για να έρθει η περίοδος. Τουλάχιστον δεν συμβαίνει τίποτα ανησυχητικό...

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κοριτσάκια. Πείτε μου σας παραλκαλώ την εμπειρία σας. Έκανα απόξεση στισ 6/6 μετά από αποβολή. Περίοδος μου ήρθε στις 25 μέρες. Μου ήρθε με πόνο και πολύ αιμορραγία. Κυρίως σήμερα που είναι η 2η μέρα. Είχατε ανάλογες εμπειρίες; Πως ήταν σε σας;;

Αυτή τη βδομάδα θα κάναμε αυχενική...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια. Πείτε μου σας παραλκαλώ την εμπειρία σας. Έκανα απόξεση στισ 6/6 μετά από αποβολή. Περίοδος μου ήρθε στις 25 μέρες. Μου ήρθε με πόνο και πολύ αιμορραγία. Κυρίως σήμερα που είναι η 2η μέρα. Είχατε ανάλογες εμπειρίες; Πως ήταν σε σας;;

Αυτή τη βδομάδα θα κάναμε αυχενική...

 

Περαστικα σου κοπελα μου...Προσωπικα πονουσα μετα την αποξεση η επομενη περιοδος ηρθε κανονικα(παντα ποναω και κανω παυσιπονη ενεση την πρωτη μερα).Δεν σημαινει κατι αυτο μπορει απλα να κρυωσες και γι αυτο να πονεσες η ακομη να ειναι ερεθισμενη η μητρα σου απ την αποξεση και να πονας λιγακι...Αν ο πονος ειναι αρκετα δυνατος καλο θα ηταν να πας στον γιατρο σου

Μην στεναχωριεσαι ολα γινονται για καποιο λογο.Πολλες φορες η φυση προβλεπει!!

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια. Πείτε μου σας παραλκαλώ την εμπειρία σας. Έκανα απόξεση στισ 6/6 μετά από αποβολή. Περίοδος μου ήρθε στις 25 μέρες. Μου ήρθε με πόνο και πολύ αιμορραγία. Κυρίως σήμερα που είναι η 2η μέρα. Είχατε ανάλογες εμπειρίες; Πως ήταν σε σας;;

Αυτή τη βδομάδα θα κάναμε αυχενική...

Λυπαμαι παρα πολυ...εμενα μου ηρθε περιοδος 35 μερες μετα, την δευτερη μερα ειχα κ εγω περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Πονάω σε λογικά πλαίσια, αλλά δεν πονούσα ποτέ. Με πονάει κι η μέση και έχω κράμπες χαμηλά. Όπως τότε όταν κατάλαβα την εγκυμοσύνη. Καμμία σχέση με τους πόνους της αποβολής, σαφώς λιγότερο. Απλώς έιναι η ΠΡΩΤΗ φορά (κυριολεκτικά η πρώτη φορά) που κάθε δύο ώρες πρέπει να μεριμνήσω για αλλαγή.. καταλαβαίνετε! Φαντάζομαι είναι λογικό. Δεν πέρασε και λίγα το σώμα μου.. Ρώτησα πιο πολύ για παρηγορία. Πόσο με βοηθάει το φόρουμ δεν μπορείτε να φανταστείτε.

Ρε σεις κορίτσια.. Πώς το ξεπεράσατε όλο αυτό; Συγνώμη που σας ρωτάω, αλλά έχω πολλές μαύρες σκέψεις τελευταία. Όλο το μικρό μου αγγελάκι σκέφτομαι.. Πότε θα σταματήσει να πονάει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονάω σε λογικά πλαίσια, αλλά δεν πονούσα ποτέ. Με πονάει κι η μέση και έχω κράμπες χαμηλά. Όπως τότε όταν κατάλαβα την εγκυμοσύνη. Καμμία σχέση με τους πόνους της αποβολής, σαφώς λιγότερο. Απλώς έιναι η ΠΡΩΤΗ φορά (κυριολεκτικά η πρώτη φορά) που κάθε δύο ώρες πρέπει να μεριμνήσω για αλλαγή.. καταλαβαίνετε! Φαντάζομαι είναι λογικό. Δεν πέρασε και λίγα το σώμα μου.. Ρώτησα πιο πολύ για παρηγορία. Πόσο με βοηθάει το φόρουμ δεν μπορείτε να φανταστείτε.

Ρε σεις κορίτσια.. Πώς το ξεπεράσατε όλο αυτό; Συγνώμη που σας ρωτάω, αλλά έχω πολλές μαύρες σκέψεις τελευταία. Όλο το μικρό μου αγγελάκι σκέφτομαι.. Πότε θα σταματήσει να πονάει;;

 

Θα το θυμασαι παντα αλλα οσο περναει ο καιρος θα πονας λιγοτερο..Ειναι η δυσκολοτερη περιοδος πιστευω...κανεις ονειρα,σχεδιαζεις το μελλον σου και ξαφνικα αισθανεσαι να σου τραβουν το χαλι κατω απ τα ποδια..Κι εγω παρηγορια μονο μεσα στο φορουμ μπορω να βρω,ο κοσμος εξω ειναι τοσο σκληρος και επικριτικος(παλι το χασε)δεν θα το ξεχασω ποτε να περνω και να σχολιαζει μια γειτονισα με μια αλλη.Εδω στην επαρχια τα πραγματα ειναι χειροτερα..Τα σχολιαζουν ολα..

Επαψε να με απασχολει τι λεει ο κοσμος τωρα πια μετα απο πολλες προσπαθειες ν ανεβω ψυχολογικα και να τους βουλωσω τα στοματα..

Μην αφηνεις κανεναν να σε κρινει

Δωσε κουραγιο στον εαυτο σου και να φανεις δυνατη για τον αντρουλη σου(αυτους παντα τους ξεχναμε)..

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ από επαρχία και ξέρω... Λυπάμαι για ό,τι σου συνέβη και ο τρόπος που σου συμπεριφέρθηκαν. Και εδώ, δυστυχώς, ξέρουμε όλες από πρώτο χέρι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Ευτυχώς, όπως λες και εσύ, έχω τον άντρα μου που είναι πάντα εκεί να μη μου λείψει κάτι, να μην στενοχωρηθώ.. να ξεσπάσω.. Αλλά νιώθω τύψεις να είμαι συνεχώς λυπημένη..

Τα μόνα παρήγορα είναι πως Πέμπτη πρωί θα είμαι Ελλάδα, θα δω τη μανούλα μου που μου λειψε πολύ σε όλο αυτό και Παρασκευή διακοπούλες. Ας χαρούμε με τα μικρά πράγματα. Κάποια στιγμή το πιστεύω, όλα θα στρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ από επαρχία και ξέρω... Λυπάμαι για ό,τι σου συνέβη και ο τρόπος που σου συμπεριφέρθηκαν. Και εδώ, δυστυχώς, ξέρουμε όλες από πρώτο χέρι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Ευτυχώς, όπως λες και εσύ, έχω τον άντρα μου που είναι πάντα εκεί να μη μου λείψει κάτι, να μην στενοχωρηθώ.. να ξεσπάσω.. Αλλά νιώθω τύψεις να είμαι συνεχώς λυπημένη..

Τα μόνα παρήγορα είναι πως Πέμπτη πρωί θα είμαι Ελλάδα, θα δω τη μανούλα μου που μου λειψε πολύ σε όλο αυτό και Παρασκευή διακοπούλες. Ας χαρούμε με τα μικρά πράγματα. Κάποια στιγμή το πιστεύω, όλα θα στρώσουν.

 

Να σαι σιγουρη γι αυτο,καλες διακοπες καλα να περνας και να μην στεναχωριεσαι.Για ολους εχει ο Θεος.Σε φιλω γλυκα και να ξερεις πως οταν εχεις δυσκολιες εδω γυρω θα ειμαι για να σε παρηγορω και να με παρηγορεις...

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ξερες πόσο με συγκινούν τα λόγια σου. Ούτε να γνωρίζόμασταν τέτοια ζεστασιά.. Καλά να περνάς κοριτσάκι. Δεν ξέρω για τι να σε πρωτοευχαριστήσω...

 

Για τιποτα..Το ιδιο θα κανες κι εσυ...Φιλια

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποναει πολυ...θελει χρονο,οχι οτι ξεχνας παντα θα υπαρχει στο μυαλο σου αλλα θα εισαι καλυτερα κ θα μπορεσεις παλι να χαμογελασεις...Δυστυχως εγω ακομα δεν εχω μωρακι αλλα ειχα δυο παλλινδρομες[κοριτσακια]κ αυτο που ποναει ειναι οτι δεν εχω μεινει ουτε μια φορα φυσιολογικα κ καθε μηνα ελπιζω...κανεις δεν μπορει ευκολα να μας καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νόμιζα ότι όσο θα περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα, αλλά μου έρχεται λίγο αλλιώς τελικά.

Τώρα σκέφτομαι ότι θα ήμουν στον μήνα μου, με την κοιλιά μου τούρλα και θα περιμέναμε τα μωράκια μας. Τώρα βλέπω έγκυες στον δρόμο και νιώθω κάπως περίεργα, σαν να τις ζηλεύω, σαν να τις φθονώ που θα έχουν σε λίγο το μωρό τους. Απορώ με τον εαυτό μου! Δεν το περίμενα ότι θα νιώθω έτσι. Ήμουν πιο καλά στην αρχή τελικά...

Τώρα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που μου συνέστησε να μιλήσω με ψυχολόγο. Αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά.

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νόμιζα ότι όσο θα περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα, αλλά μου έρχεται λίγο αλλιώς τελικά.

Τώρα σκέφτομαι ότι θα ήμουν στον μήνα μου, με την κοιλιά μου τούρλα και θα περιμέναμε τα μωράκια μας. Τώρα βλέπω έγκυες στον δρόμο και νιώθω κάπως περίεργα, σαν να τις ζηλεύω, σαν να τις φθονώ που θα έχουν σε λίγο το μωρό τους. Απορώ με τον εαυτό μου! Δεν το περίμενα ότι θα νιώθω έτσι. Ήμουν πιο καλά στην αρχή τελικά...

Τώρα αρχίζω και σκέφτομαι μήπως τελικά είχε δίκιο ο γιατρός που μου συνέστησε να μιλήσω με ψυχολόγο. Αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά.

Μπορω να σε καταλαβω νομιζω πως ολες μας περναμε αυτο το σταδιο,μεχρι κ ποτε θα ειχε τα γεννεθλια του...απλα ο πονος δεν ειναι τοσο δυνατος οπως στην αρχη..η ζηλεια ειναι φυσιολογικη, ειναι λογικο,πρεπει να περασεις ολα τα σταδια...εγω εβλεπα εγκυο κ εκλαιγα...οσο για ψυχολογο τι να πω φοβηθηκα να παω,δεν ηξερα καποιον καλο..εαν ξερεις καποιον καλο να πας θα σου κανει καλο να μιλησεις...να δεις που ολα πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω όλες σε καταλαβαίνουμε.. Να ξεσπάς, να μην το κρατάς μέσα σου. Κι όποιος και να σε παρηγορεί, κατά πάσα πιθανότητα λίγο σε καταλαβαίνει. Μόνο εσύ ξέρεις τι νιώθεις. Να πας αν το έχεις ανάγκη. Και μένα μου το πρότειναν, αλλά θεώρησα πως είμαι δυνατή και δε χρειάζομαι. Η αλήθεια είναι πως με πιέζω να είμαι δυνατή. Λέω πως πρέπει. Να προσέχεις τον εαυτό σου και ναι! Αν θες να πας. Κάποιες φορές όταν λέμε τα πράγματα τα ξορκίζουμε. Και να μη νιώθεις άσχημα για τα αιθήματα σου με εγκύους και τα μωρά. Είναι ανθρώπινο. Και λογικό. Προσπάθησε να κάνεις πιο όμορφες σκέψεις. Και εγώ έλεγα - και λέω - ''τώρα θα κάναμε αυτό. Έκλεισε μήνας που συνέβη'' κλπ. Ακόμη κοιτάω ρούχα εγκυμοσύνης και πιπίλες. Το μόνο που κατάφερα είναι να κλαίω κρυφά στο μπάνιο για να μη στενοχωρώ τον άντρα μου. Και συνεχίζω να το κάνω. Αντιλαμβάνομαι όμως πως μόνο πίσω με κρατάει.. Αν χρειαστείς να ξεσπάσεις, εμείς εδώ είμαστε, όπως είπε και η Δώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

το θέμα το έθεσα και αλλού, αλλά μάλλον λάθος τοποθέτηση έκανα, γιατί δεν μου απάντησε κανείς.

Πριν 1 1/2 μήνα είχα απόβολή και δεν μου έχει έρθει η περίοδος ακόμα. Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου έρχεται ξανά? Παίζει ρόλο σε ποιό μήνα ήταν η απόβολή ή τίποτα άλλο σχετικό?

εμενα μου ειχε ερθει στις 53 μερες απο την αποβολη... μην ανησυχεις θα σου ερθει απλα αργει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...