Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

εχω ακουσει περιπτωσεις και με μικροτερη αυξηση χοριακης ...

τιποτα δεν ειναι απολυτο στην ιατρικη ...

ευχομαι ολοψυχα στην αγχωμενες μελλουσες μαμαδες να πανε ΟΛΑ καλα

ημουν κι εγω καποτε μια αγχωμενη μελλουσα μαμα και καταλαβαινω απολυτα

το αγχος σας ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΑΥΞΗΘΗΚΕ ΣΕ 1684.ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.............

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!!!εχω μια αποτυχημενη εξωσωματικη και προσπαθω να μαζεψω τα φαρμακα για να κανω μια ακομη προσπαθεια!!αν σε καποια απο εσας περισσευουν gonal ή menopur τα εχω απολυτη αναγκη...ευχαριστω πολυυυ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, 23/9 τελευταια περιοδος. Εκανα τεστ την πεμπτη και βγηκε θετικο, σημερα εκανα χοριακη 2740.ο γιατρος μου ειπε να παω να με δει την πεμπτη.ειναθ καλη η τιμη?εχω ανχωθει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα

Είμαι καινουρια στην παρεα! Τελευταία περίοδο είχα στις 29/10 πρωτη χοριακη εκανα την περασμενη Δευτερα και εδειξε 3137. Την Τετάρτη πηγα στον γιατρό ειδε σακο αλλά όχι εμβρυο και επανέλαβα την χοριακή που έδειξε 6202.Σήμερα η τρίτη χοριακή ανέβηκε στις 8976 μοναδες...Επρεπε να είναι περισσοτερο πείτε μια γνώμη βρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια εχω μια απορία...... Στις 16/3 που έκανα χοριακη (με καμία μερα καθυστερηση), έβγαλε 27.... Ποσό γρήγορα ανεβαίνει η τιμή????? ποτε να ξανακάνω για να δω παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπεραααα ειμαι καινούργια στην παρέα σας και εχω υπερβολικά πολλές απορίες!πρωτη και καλύτερη εχω 3 μέρες καθυστέρηση η αληθεια ειναι οτι προσπαθούμε μονο ενα μήνα και εχω μια φοβία γιατι μολις εχω σταματήσει τα αντισιλυπτικα καθώς εχω θέμα πολυκυστικών.δεν εχω πολλα απο τα συμπτώματα αλλα μερικά οπως παρά μα παρά πολλα υγρά πονοκεφάλους και συνεχεια ανεβοκατεβαίνει η θερμοκρασία μου μια υδρωνω και ζεσταίνομαι και μια το αντίθετο εάν κανω τωρα την β χοριακη θα δείξει?φοβάμαι για το αποτέλεσμα μηπως απογοητευτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα!

Ειμαι 30 χρονων και προσπαθουμε πολυ καιρο με τον αντρα μου να κανουμε ενα παιδακι αλλα ματαια..

Αυτο το μηνα πρωτη φορα εχω καθυστερηση.Δυο μερες και ετσι αμεσως πηγα για χοριακη αλλα δυστυχως βγηκε αρνητικη.

Τι λετε μπορω να ελπιζω οτι μπορει να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη και γιαυτο δεν εδειξε κατι η χοριακη;;;

Το μονο συμπτωμα που εχω γενικα ειναι πολυ πρησμενο στηθος.τιποτε αλλο.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Ειμαι 30 χρονων και προσπαθουμε πολυ καιρο με τον αντρα μου να κανουμε ενα παιδακι αλλα ματαια..

Αυτο το μηνα πρωτη φορα εχω καθυστερηση.Δυο μερες και ετσι αμεσως πηγα για χοριακη αλλα δυστυχως βγηκε αρνητικη.

Τι λετε μπορω να ελπιζω οτι μπορει να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη και γιαυτο δεν εδειξε κατι η χοριακη;;;

Το μονο συμπτωμα που εχω γενικα ειναι πολυ πρησμενο στηθος.τιποτε αλλο.

Ευχαριστω πολυ!

 

Εξαρτάται ποσό σταθερός είναι ο κύκλος σου.

Μήπως έκανες καθόλου μπάνια στη θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Ειμαι 30 χρονων και προσπαθουμε πολυ καιρο με τον αντρα μου να κανουμε ενα παιδακι αλλα ματαια..

Αυτο το μηνα πρωτη φορα εχω καθυστερηση.Δυο μερες και ετσι αμεσως πηγα για χοριακη αλλα δυστυχως βγηκε αρνητικη.

Τι λετε μπορω να ελπιζω οτι μπορει να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη και γιαυτο δεν εδειξε κατι η χοριακη;;;

Το μονο συμπτωμα που εχω γενικα ειναι πολυ πρησμενο στηθος.τιποτε αλλο.

Ευχαριστω πολυ!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση καντι

Όχι δεν έχω κάνει καθόλου μπάνιο στη θάλασσα και έχω πολύ σταθερό κύκλο 27 ημερών

Πρώτη φορά μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών έχω καθυστερηση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.

Ειμαι καινουργια εδω και θέλω τις γνώμες σας.Κάνοντας προκληση ωορηξίας με clomiphene μετα από 3 κύκλους με στανταρ μερα που ερχόταν περιοδος αυτό το μηνα εχω 6 μερες καθυστερηση.Εκανα χοριακή και μου είπε τηλεφωνικά είναι αρνητική.Τι να κάνω να περιμένω να αδιαθετήσω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου lampri!

Ποτε εκανες χοριακη;

Εμενα ο γιατρος μου με αρνητικη χοριακη και 6 μερες πλεον καθυστερησης μου ειπε να επαναλαβω τη δευτερα.

Τωρα τι να σου πω;απο τι εχω διαβασει γενικα, αλλα και στο forum η χοριακη σπανια κανει λαθος αμα εχεις παει να τη κανεις τη σωστη μερα φυσικα.

Οποτε θα ελεγα να μη το σκεφτεσαι και να περιμενεις λιγες μερες να επαναλαβεις.αν βγει παλι αρνητικη καλο θα ηταν να ενημερωσεις τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σε ευχαριστω που μου απάντησες.Γενικά δεν ειχα ποτε σταθερο κύκλο.Αυτούς τους κυκλους με clomiphene ηξερα στανταρ πότε θα αδιαθετήσω.Η μικροβιολόος μου είπε αν ημουν θα εδειχνε. Και ο γιατρος μου που τον βρήκα στο τηλ μου είπε ότι εχοντας 5 μέρες καθυστερηση η χοριακή θα εδειχνε και μου συνεστησε χάπια για να αδιαθετήσω και μετα να συνεχίσω κανονικα τη θεραπεία με climiphene

Link to comment
Share on other sites

το ευχομαι ολοψυχα και στις δυο μας και σε οσες προσπαθουν και λαχταρουν αρχικα να ακουσουν για μια θετικη χοριακη. Ναι σκεφτομαι να παρω τα χαπια που μου ειπε για να ερθει πειροδος αλλα μου κάνει εντυπωση που δε μου είπε να με δει για υπερηχο κτλ και τον ρωτησα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις αυτη τη θεραπεια σου κανει υπερηχο συνηθως απο την 11 μερα μεχρι να δει ποτε ειναι ετοιμα τα ωοθηλακια.

Για μετα τη θεραπεια θα σου εκανε με θετικη χοριακη μονο και αυτο μετα τη 5η εβδομαδα οποτε πιστευω οτι ειναι λογικο που σου ειπε για τα χαπια.

Παρτα κανονικα και μην αγχωνεσαι γιατι με το αγχος της διαδικασιας τα παθαινουμε ολα!!και την καθυστερηση και τα κατα φαντασιαν συμπτωματα και ολα.ηρεμια θελει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως και εγω τα ακουσα λίγο τηλεφωνικά για το αγχος μου.Βασικά μου έκανε υπέρηχο πριν ξεκινήσω θεραπεία,δεν παω κάθε μήνα απλά μου εδωσε οδηγίες με τις γονιμες και επαφες .Ας ελπισουμε συντομα να έχουμε ευχαριστα νέα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μιλήσω και εγω με την σειρά μου να σας ενημερώσω για το τί με απασχολεί....

Θα ήθελα λοιπόν να σας ενημερώσω ότι το καλοκαίρι ήμουν έγκυος αλλά είχα παλύνδρομη κύηση και έπρεπε να κάνω απόξυση...Πράγμα που με στεναχώρησε πάρα πολύ....Επειδή όμως τον Οκτώμβριο παντρευόμουν είχα να ασχοληθώ με τις ετοιμασίες και ο καιρός βοήθησε να το ξεπεράσω εύκολα.....

Τώρα λοιπόν είμαι πάλι έγκυος και φυσικά επειδή το ήθελα πολύ το ήξερα πολύ πριν την καθυστέρηση και επιβεβαιώθηκα κάνωντας την 1η εξέταση στις 4/11ενω περίμενα 6/11 περίοδο κι το αποτέλεσμα ήταν να μου δείξει 36 μονάδες..... δηλαδη 3-4 βδομάδων....

σήμερα 9/11 ξαναέκανα και οι μονάδες ήταν στα 181,22 δηλαδή 4-5 βδομάδων.

Το θέμα μου είναι ότι φοβάμαι.....μήπως ξαναγίνει κάτι όπως το καλοκαίρι....μήπως κάτι γενικά δεν πάει καλά....Και στεναχωριέμαι γιατί το θέλω πάρα πολύ να καταφέρω να γίνω μανούλα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μιλήσω και εγω με την σειρά μου να σας ενημερώσω για το τί με απασχολεί....

Θα ήθελα λοιπόν να σας ενημερώσω ότι το καλοκαίρι ήμουν έγκυος αλλά είχα παλύνδρομη κύηση και έπρεπε να κάνω απόξυση...Πράγμα που με στεναχώρησε πάρα πολύ....Επειδή όμως τον Οκτώμβριο παντρευόμουν είχα να ασχοληθώ με τις ετοιμασίες και ο καιρός βοήθησε να το ξεπεράσω εύκολα.....

Τώρα λοιπόν είμαι πάλι έγκυος και φυσικά επειδή το ήθελα πολύ το ήξερα πολύ πριν την καθυστέρηση και επιβεβαιώθηκα κάνωντας την 1η εξέταση στις 4/11ενω περίμενα 6/11 περίοδο κι το αποτέλεσμα ήταν να μου δείξει 36 μονάδες..... δηλαδη 3-4 βδομάδων....

σήμερα 9/11 ξαναέκανα και οι μονάδες ήταν στα 181,22 δηλαδή 4-5 βδομάδων.

Το θέμα μου είναι ότι φοβάμαι.....μήπως ξαναγίνει κάτι όπως το καλοκαίρι....μήπως κάτι γενικά δεν πάει καλά....Και στεναχωριέμαι γιατί το θέλω πάρα πολύ να καταφέρω να γίνω μανούλα!!!!!!!!

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου.

Κι εχω ειχα μια παλινδρομη το καλοκαίρι και τωρα το προσπαθούμε.

Ξερω πως νιώθεις όμως δε πρεπει να φοβάσαι γιατι κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική.

Ειδικα αν σου είπαν οτι ειναι τυχαίο γεγονός, τότε δεν έχεις να φοβάσαι τιποτα.

Χαλάρωσε κ απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.

Μια χαρα ειναι οι χοριακες σου.

Θα επαναλάβεις μεθαύριο;;

Ο γιατρός σου τη λέει;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μιλήσω και εγω με την σειρά μου να σας ενημερώσω για το τί με απασχολεί....

Θα ήθελα λοιπόν να σας ενημερώσω ότι το καλοκαίρι ήμουν έγκυος αλλά είχα παλύνδρομη κύηση και έπρεπε να κάνω απόξυση...Πράγμα που με στεναχώρησε πάρα πολύ....Επειδή όμως τον Οκτώμβριο παντρευόμουν είχα να ασχοληθώ με τις ετοιμασίες και ο καιρός βοήθησε να το ξεπεράσω εύκολα.....

Τώρα λοιπόν είμαι πάλι έγκυος και φυσικά επειδή το ήθελα πολύ το ήξερα πολύ πριν την καθυστέρηση και επιβεβαιώθηκα κάνωντας την 1η εξέταση στις 4/11ενω περίμενα 6/11 περίοδο κι το αποτέλεσμα ήταν να μου δείξει 36 μονάδες..... δηλαδη 3-4 βδομάδων....

σήμερα 9/11 ξαναέκανα και οι μονάδες ήταν στα 181,22 δηλαδή 4-5 βδομάδων.

Το θέμα μου είναι ότι φοβάμαι.....μήπως ξαναγίνει κάτι όπως το καλοκαίρι....μήπως κάτι γενικά δεν πάει καλά....Και στεναχωριέμαι γιατί το θέλω πάρα πολύ να καταφέρω να γίνω μανούλα!!!!!!!!

 

Γειά σου. Να μη σκέφτεσαι αρνητικά. Εγώ στις 30/11 που περίμενα περίοδο είχα 156,1.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα και από μενα. Πειτε μου την γνωμη σας γιατι καθομαι σε αναμμενα καρβουνα (όπως οι περισσοτερες εδώ αλλωστε). Πρωτη ημερα τελευταιας περιοδου 26.11.15. Ημερομηνια ωορρηξιας και επαφης (προγραμματισμενα, για αυτό ειμαι σιγουρη για αυτές) στις 14.12.15. Από 15.12.15 ξεκινησα προγεστερονη για 12 ημερες, δηλαδη μεχρι και τις 26.12.15 θα πρεπει να την παιρνω. Ο γιατρος ειπε ότι εάν 3 μερες μετα τις 26.12.15 δεν εχω αδιαθετησει, περιμενω άλλες 5 και παω για χοριακη. Αμ ελα που δεν εχω την υπομονη μεχρι τοτε Επιπλέον, εδώ και 3 ημερες το στηθος μου είναι βαρυ, η κοιλια μου με τραβαει και νιωθω κατι πονακια και εχω δεκατα (37) αλλα ανεβοκατεβαινει μεσα στην ημερα. Σκεφτομουν την Δευτερα 28.12.15 να παω για χοριακη. Θα δειξει λετε ή θα ειναι πολυ νωρις??? :?

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...