Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

'κατεστρεψαν' το φόρεμα στο καθαριστηριο


oikat

Recommended Posts

κορίτσια αγόρασα το φόρεμα για τη βάπτιση και επειδή έλεγε στεγνό καθάρισμα είπα να το πάω στο καθαριστήριο σαν πιο ειδικοί να μου το καθαρίσουν πριν το φορέσω. Ηταν ζαγρέ και μου το σιδερωσαν και το εχουν κανει ισιο. Αφου τους ειπα οτι ηταν ζαγρε ειπαν οτι ενταξει δεν υπαρχει προβλημα θα το κανουν στην πρεσσα και θα γινει οπως ηταν.

 

Δε ξερω αλλα δε νομιζω να ξαναγινει οπως ηταν. Αν παω μεθαυριο και δε μου αρεσει τι να κανω; Εκανα τοσες μερες να το βρω. Να παω να το ξαναγορασω. Θα εχει ομως νουμερο ακομη;

 

Στενοχωρηθηκα παρα πολύ........ τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ χαλαρη σε βρισκω... Εγω θα τους ειχα κανει τετοια φασαρια που θα ειχαν παει απο μονοι τους να μου το παρουν καινουριο... Για τα ρουχα μου τρελαινομαι... Δες αν στο φτιαξουν παλι κ αν οχι απειλησε τους...

"Πηγαίνοντας στο καθαριστήριο πρέπει να έχετε υπόψη σας ορισμένους βασικούς όρους που ισχύουν στη συναλλαγή μεταξύ του καταστήματος και του πελάτη και κατοχυρώνονται από τον νόμο 1961/91. Πρέπει να γνωρίζετε ότι το καθαριστήριο προτού ξεκινήσει τις διαδικασίες του καθαρισμού ακολουθεί τις οδηγίες που αναγράφονται στην ετικέτα που βρίσκεται πάνω στο ρούχο. Θα ακολουθήσει διαφορετικό τρόπο πλυσίματος μόνο με δική σας έγγραφη υπόδειξη. Αν το ρούχο δεν αντέξει στον τρόπο καθαρισμού που υποδεικνύεται από την ετικέτα, αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο κατασκευαστής του προϊόντος και όχι ο καθαριστής. Αν στο ρούχο δεν υπάρχει ετικέτα με τις οδηγίες καθαρισμού, τότε θεωρείται ότι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος είναι το στεγνό καθάρισμα με τα συνηθισμένα υγρά καθαρισμού τα οποία είναι εγκεκριμένα από τις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες. Σε περίπτωση ζημιάς η ευθύνη ανήκει στον κατασκευαστή των ρούχων, διότι δεν έχει τοποθετήσει ετικέτα που να ενημερώνει για την ακαταλληλότητα των υγρών αυτών. Επίσης χρήσιμο είναι να γνωρίζετε ότι τα καθαριστήρια δεν έχουν ευθύνη για τα ρούχα των οποίων τα χρώματα ξεβάφουν ή ξεθωριάζουν. Αν δεν υπάρχει ετικέτα που να απαγορεύει το στεγνό καθάρισμα, την ευθύνη έχει ο κατασκευαστής που δεν έβαλε την απαγορευτική ένδειξη ή ο βαφέας του υφάσματος που δεν χρησιμοποίησε τα κατάλληλα υλικά βαφής.

 

 

 

Ένα σημαντικό σημείο τριβής των καταναλωτών με τις επιχειρήσεις είναι οι αποζημιώσεις σε περίπτωση καταστροφής του ρούχου. Κάθε ρούχο που καθαρίζεται μπορεί να στενέψει ως και 5% περίπου, ανάλογα με το ύφασμα. Αν το ρούχο καταστραφεί με ευθύνη του καθαριστηρίου, η αποζημίωση στον καταναλωτή δεν ξεπερνάει το δεκαπλάσιο της αξίας του καθαρισμού του. Σε περίπτωση που η αξία του κατεστραμμένου ρούχου είναι μεγαλύτερη από το δεκαπλάσιο της αξίας του καθαρισμού, τότε ο καταναλωτής είτε διαπραγματεύεται το ύψος της αποζημίωσής του με την επιχείρηση είτε επιλέγει τη δικαστική οδό. " (απο ΙΝΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Νεφέλη δεν είμαι άνθρωπος που θα κάτσει να μαλώσει..... δυστυχώς! Κι ούτε τις φωνές έβαλα αν και θα έπρεπε... δεν το περιμένα κάτι τέτοιο και μου ήρθε απότομο...

 

Δεν εχει παντως να κανει με το καθαρισμα. Αυτο έγινε σωστα. Το θεμα ειναι οτι το φορεμα πλεον ειναι ισιο και οχι ζαγρε που εκανε (σουρωτο να το πω). Δε ξερω καν αν θα το πετυχουν!

 

Και πως ζητας αποζημιωση εαν πουν οτι ειναι μια χαρα το φορεμα;

 

Και που θα τρεχω παλι να βρισκω φορεμα; Φευγουμε για διακοπες και μετα ειναι η βαπτιση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ. Πήρα ένα καπαρντινάκι λευκό το οποίο το φόρεσα μια και μοναδική φορά. Το πήγα στο καθαριστήριο και μου το έκανε όλο, γεμάτο κιτρινίλες. Το καπαρντινάκι το είχα χρυσοπληρώσει (r.cavalli). Προφανώς ακολούθησε άλλο τρόπο πλυσίματος απο αυτό που έγραφαν οι ετικέτες. Άκρη δεν έβγαλα ποτέ και το αποτέλεσμα ?το καπαρντινάκι κρέμεται στην ντουλάπα! Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη, ειδικά αν είσαι άνθρωπος που δεν μαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δυσρτυχως εχετε δικιο... Για αυτο πρεπει να εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη στο καθαριστηριο.. Εγω για τα απλα ρουχα κ για φρεσκαρισματα πηγαινω σε αλυσιδα επειδη ειναι πιο φτηνη. Αλλα για τα καλα ρουχα, ή οταν εχουν λεκεδες δυσκολους τα παω σε αλλο καθαριστηριο, το οποιο ειναι βεβαια αρκετα πιο ακριβο, αλλο του εχω απολυτη εμπιστοσυνη κ ξερω οτι ασχολειτε με το καθε ρουχο ξεχωριστα...

Εστω κ ισιο δε φοριεται το φορεμα?? Μηπως να επαιρνες την εταιρια που το αγορασες μηπως εχουν να προτεινουν κατι για να επανελθει το φορεμα?? Ηταν πολυ ακριβο??? Αν οχι, ισσως μπορουσες να προλαβεις να δεις για κατι αλλο αν δε σαρεσει...

Link to comment
Share on other sites

να μαι κι εγω που ο αντρας μου εχει καθαριστηριο...

 

καταρχην... Αν το καθαριστηριο ακολουθησε τις υποδειξεις που λεει το ταμπελακι , την πατησες....

αν το ταμπελακι λεει "οχι σιδερο" τοτε το καθαριστηριο θα παει στο μαγαζι που το αγορασες και θα δει την τιμη του ρουχου και θα σου το αποζημιωσει.

αν το ταμπελακι λεει "σιδερο"(εστω και σε χαμηλη θερμοκρασια) τοτε εχεις να κανεις με το μαγαζι που το αγορασες. Φταιει ο κατασκευαστης του ρουχου που εγραψε λαθος οδηγιες.

οσο για το οτι το φορεμα ηταν τσαλακωτό και στο ισιωσανε..

Κοιτα να δεις: αν ενα καθαριστηριο εχει 50 κομματια την ημερα , να πλυνει, να καθαρισει , να σιδερωσει ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να θυμαται αν το φορεμα πριν ηταν τσαλακωτο ή οχι. Περνανε απο τα χερια του 100 φορεματα.. Σιγα μη θυμαται ο καθαριστης πως ηταν, πριν μπει στο πλυνητριο και μετα στο στεγνωτηριο. Αυτος το ειδε τσαλακωμενο.. το σιδερωσε.. Πως να στο πω?? δεν ειναι η δουλεια του να θυμαται αν πριν ηταν τσαλακωτο ή οχι..

Σε αναλογες περιπτωσει όταν δινεις ενα φορεμα στο καθαριστηριο , σου δινουν ενα χαρτακι. Πανω σε αυτο το χαρτακι βαζεις τον υπαλληλο που παραλαμβανει να γραψει οδηγιες. Του στυλ: ΝΑ ΜΗΝ ΣΙΔΕΡΩΘΕΙ ΤΟ ΤΣΑΛΑΚΩΤΟ ΤΟΥ.

 

Τοτε λοιπον ο καθαριστης, βαζει το φορεμα σε μια κουκλα που βγαζει ζεστο ατμο απο κατω και σιδερωνει μονο το μπουστο (αν χρειαζεται..)

 

γενικα να ξερεις με το καθαριστηριο... ισχυει το verba volant, scripta manent

δηλαδη τα λογια πετουν , τα γραπτα μενουν...

που σημαινει για ότι θελεις προσοχη να τους βαζεις να το γραφουν....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη, δυστυχώς... Εγώ ακόμα κλαίω το πανάκριβο (για τα δικά μου δεδομένα) φόρεμα που φόρεσα μόνο όταν πάντρεψα την κολλητή μου, και μου το κατέστρεψε το καθαριστήριο. Το πήγα ΚΑΘΑΡΟ, απλά για φρεσκάρισμα, για να το φυλάξω στη ντουλάπα, και μου το γύρισαν με μαύρους λεκέδες!!! Το τι φασαρία τους έκανα δεν λέγεται! Ισχυρίστηκαν ότι το πήγα με λεκέδες και ότι απλά δεν βγήκαν. Καταγγελία έκανα στο ΙΝΚΑ αλλά δεν μπορούν να κάνουν απολύτως τίποτα κι αυτοί. Το μόνο που ήταν στο χέρι μου να κάνω είναι τα διαδώσω την απαράδεκτη συμπεριφορά τους σε όσο περισσότερους μπορούσα -και ήταν πολλοί αυτοί. Αλλά το φόρεμα το αποχαιρέτησα...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

το φόρεμα δεν είναι πολύ ακριβό. Το θέμα είναι να ξαναβρώ κάτι ανάλογο για την περίσταση.

 

vickytsoch μιας και γνωρίζεις για πεσμου σε παρακαλώ. Πήγα σήμερα ξανά από κει μήπως ήταν έτοιμο και μου είπε η κοπέλα ότι το φόρεμα ξαναφτιάχνεται τσαλακωτό με την πρέσα χωρίς πρόβλημα και το ήξεραν αυτό πριν το σιδερώσουν... όσο για την ετικέτα δε γνωρίζω τι γράφει για σίδερο γιατί το φόρεμα ήταν καινούριο απλά είδα ότι δεν πλένεται και γι'αυτό το πήγα καθαριστηριο. Θα το κοιτάξω επί τόπου εκείνη τη στιγμή. Πάντως μου είπε ότι ο αντρας της τη ρωτησε αν το φόρεμα ήταν τσαλακωτό ή ίσιο. Απ'οτι λες έπρεπε να κοιτάξει την ετικετα και μονο όπως ακουγεται και λογικο.

 

verba volant, scripta manent νομίζω ότι ισχύει για πολλές πολλές περιπτώσεις στη ζωή μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται πως δεν θα το αφήσεις έτσι αλλά ατού του ίδους τα υφάσματα, δεν τα σιδερώνουν στην πρέσσα, απλώς στον αέρα με ένα αλλό σίδερο τα κάνουν που έχω δει.Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβό ή φθηνό ,σημασία έχει ότι εσύ το πήγες εκεί για καλύτερα και 'έγινε χειρότερα.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα κοιμαται ο δικος μου, θα τον ρωτησω μετα....

 

μπορείς να τον ρωτήσεις επίσης αν γίνει τσαλακωτό πάλι, την επόμενη φορά θα έχει μείνει η φόρμα ή πάλι πρέπει κάτι να κάνουν γιατί μπορεί να το πάω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβό ή φθηνό ,σημασία έχει ότι εσύ το πήγες εκεί για καλύτερα και 'έγινε χειρότερα.

 

Ακόμα το φυσάω..... άσε άσε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πηγα πριν ενα χρονο ενα φορεμα με πιετες και αρκετους λεκεδες απο φαγητο(τα παιδια σκουπιστηκαν πανω μου) και στο στηθος γαλα απο υπερπαραγωγη

Οταν πηγα να το παρω οι πιετες ηταν σχεδον ανυπαρκτες,οταν ζητησα το λογο μου ειπε οτι το φαρμακο ηταν δυνατο και γι αυτο χαλασαν οι πιετες και οτι του πηρε πολλες ωρες για το δικο μου φορεμα και μου πηρε 30 ευρω

Το φορεσα οπως ηταν μετα απο μια εβδομαδα και παλι επαθε τα ιδια αλλα ακομα ειναι στην ντουλαπα με τους λεκεδες,λεω και θα το παω να δωσω 30 ευρω και οι λεκεδες δεν θα φυγουν και οι πιετες θα εξαφανιστουν

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τα πάω σε μια γνωστή αλυσίδα κι όταν είναι για στεγνό καθάρισμα κι έχει λεκέδες...γράφει το χαρτάκι με επιφύλαξη για τον λεκέ.

συνήθως όμως φεύγουν.

κι έχω πάει φορέματα ή φούστες από μετάξι,είμαι πολύ ευχαριστήμένη.

να τους πεις να στο ξανατσαλακώσουν!!!:)

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

και πως αποδεικνύεται οτι το καθαριστήριο ακολούθησε τις οδηγίες???????? Το καθαριστήριο θα πει οτι ακολούθησε πιστα τις οδηγίες της ετικέτας. και? πως αποδεικύεται οτι είναι έτσι ή δεν είναι?

 

Δεν βγάζεις άκρη πάντως από παρόμοιο περιστατικό που ξέρω... το καθαριστήριο τα έριχνε στον κατασκευαστή... ο κατασκευαστής έλεγε οτι αν τηρήθηκαν οι οδηγίες δεν θα πάθαινε τιποτα... και εμείς μείναμε με το φόρεμα σε άθλια κατάσταση!

.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω και τη συνεχεια. Πηγα το πρωι να παρω το φορεμα που ηταν ετοιμο. Τι να δω; Κατω απο το στηθος ειχαν το μισό ίσιο και το κατω μερος μονο τσαλακωτο! Αφου μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα μπορουν να το κανουν ολο τσαλακωτο εφυγα με την προυποθεση να το παρω το μεσημερι. Ετσι λοιπον ξαναπηγα ειδα οτι εγινε ζαγρε, μου αρεσε, το πληρωσα και εφυγα. Περιχαρης πηγα σπιτι να το δοκιμασω και τι να δω! Το φορεμα κρεμαγε απο τη μια μερια. Δε φοριεται..... ξεχειλωσε; πως κρεμασε δε ξερω! Τ'ακουσα κι απο τον αντρα μου γιατι το πηγα καθαριστηριο αλλα τελικα με πηγε στο καταστημα μπας και βρω το φορεμα ξανα και ειχε κοριτσια 1 τελευταιο.... το πηρα.... βεβαια μου βγηκε διπλα η τιμη του + το κοστος του καθαριστηριου αλλα χαιρομαι που θα εχω στη βαπτιση φορεμα. Δεν περιμενα τετοια εξελιξη παντως οχι μονο σημερα αλλα και γενικοτερα. Αποτι διαβασα και απο σας κοριτσια τι να πω; Ενα συγγνωμη παντως δεν ακουσα...

 

Αν εχω χρονο το απογευμα μπορει να πεταχτω να τους πω για το φορεμα...

Link to comment
Share on other sites

πηγα και η κοπελα δε το περιμενε οταν της το εδειξα. Μιλησε με τον αντρα της και θα προσπαθησουν να το κανουν ισιο. Ειναι θεμα ατμου. Αν δε γινει θα μου πληρωσουν το φορεμα. Απο μονη τους το προτεινε και μου ζητησε χιλια συγγνωμη. Στενοχωρηθηκε αλλα στενοχωρηθηκα κι εγω. Αυταααα.... τελικα ειναι θεμα και ανθρωπου! Αντε να ετοιμαστω γιατι πλακα πλακα στις βαλιτσες δεν εχω βαλει ουτε ενα ρουχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...