Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση Βρεφονηπιακού Σταθμού σε Βριλήσσια/Χαλάνδρι


Recommended Posts

χμ! κατι που ενδιαφερει κ εμενα επισης, οχι αμεσα, αλλα στο προσεχες μελλον.

 

κατι μου ειχε πει η πεθερα μου (οξω απο δω) για εναν. φωτεινη ηλιαχτιδα? ουρανιο τοξο? ηλιαχτιδα κατι? κατι τετοιο. βεβαια η πεθερα ειναι ψωναρα κ καραhighclass cosiety. ειναι κατω κ καθετα απο την 25ης μαρτιου, πανω απο την αττικης, προς την πλευρα του γηπεδου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Είμαι μαμά ενός τριχρονου αγοριού. Μας ενημέρωσαν απο το Δήμο Χαλανδρίου ότι δεν έγινε δεκτός ο γιος μου στον Δημοτικό Σταθμό και τώρα ψάχνω τελευταία στιγμη για ιδιωτικό. Ξέρει καμία σας να μου πει ποιοι είναι οι καλύτεροι που είναι και ΄΄λογικοί΄΄ στις τιμές τους;:?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα ! Καμία να προτείνει σταθμό στο Χαλάνδρι ? εγω όπως έγραψα και σε άλλο θέμα,νβολευομαι και με μαρούσι, Χολαργό, ψυχικό, αγία Παρασκευή .

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Είμαι μαμά ενός τριχρονου αγοριού. Μας ενημέρωσαν απο το Δήμο Χαλανδρίου ότι δεν έγινε δεκτός ο γιος μου στον Δημοτικό Σταθμό και τώρα ψάχνω τελευταία στιγμη για ιδιωτικό. Ξέρει καμία σας να μου πει ποιοι είναι οι καλύτεροι που είναι και ΄΄λογικοί΄΄ στις τιμές τους;:?

"τα παιδία παίζει"

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα playgroup που λειτουργει καθημερινα 8.30-3 στον Κοντοπευκο, κοντα στον Σταθμο Δουκισσης, που ειναι και οικονομικος και εχει λιγα παιδακια.

 

edit admin 

έχει μεταφερθεί ο συγκεκριμένος παιδικός στην Αγία παρασκευή

http://www.paixnidoskopio.gr/

95b0e56807.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

 

Εγώ εχω ενα αγοράκι που παει για πρώτη χρονιά στον Παιδότοπο - Ντινα Καψάλη. Ολα πολυ καλα δες τον εαν θες.

 

Φιλια

 

Εkor

 

Ποια η εμπειρία σας μετά από ολόκληρη σεζόν εκεί; Προσέχουν, ασχολούνται αρκετά οι δασκάλες; Κάτι αρνητικό προέκυψε στην πορεία;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια/ος που να εστειλε φετος το παιδι του στους Αγριοκυκνους, και πώς τους φανηκε γιατι εκει εχουμε καταληξει και θελουμε γνωμες....

Με ποστ ή πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αγριοκυκνοι, χαμογελα, playtown, nancy kinderland, παιδοτοπος

 

Σε γενικές γραμμές αυτοί οι σταθμοί που αναφέρατε είναι καλοί.Παρότι έστέλνα το μεγάλο μου παιδί στο Nancy's Kinderland, το δεύτερο το στέλνω στους Αγριόκυκνους στην Γράμμου.Είμαι πολύ ικανοποιημένη.

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
συνεχίζεται στο χαμόγελο, είστε ευχαριστημένοι;
καλησπερα,παει και το δικο μου μικρο στο χαμογελο και σας το συστηνω ανεπιφυλακτα.ειχαμε προβληματα με την συμπεριφορα του και την αντιμετοπιση διαφορων παιδικων σταθμων.(δεν τον δεχονταν)ηταν ανωριμος για την ηλικια του,με υπερκινητικοτητα και διασπαση προσοχης.ταλαιπορηθηκα απιστευτα να τον δεχτουν σε παιδικο σταθμο και εχω γυρισει ενα σωρο σχολεια.μονο εκει δεχτηκαν τον μικρο με αγαπη, με τεραστια υπομονη και μεριμνα και τον εκαναν αγνωριστο.ολες οι δασκαλες ειναι αξιολογες αλλα εχω να πω για την ιωαννα που ανελαβε τον φιλιππακο οτι ειναι υπεροχη,ταλαντουχα και απιστευτα ικανη,.οχι μονο καταφερε να ενταχτει ο μικρος στην ταξη αλλα τον εκανε να συμπεριφερεται κανονικα,με τροπους,

,να παιζει με παιδια και να ειναι σε ολα λειτουργικος!!!το σχολειο ειναι πολυ οργανωμενο,πεντακαθαρο,δημιουργικο και αγαπουν πραγματικα τα παιδια,εχουν ορεξη και υπομονη και αντιμετωπιζουν το καθενα ξεχωριστα.μακαρι του χρονου που θα συνεχισει φυσικα εκει να εχει παλι και την ιωαννα,την λατρευει και οχι αδικα,εχει καταπληκτικη σχεση με τα μικρα,ενδιαφερεται για το καθε θεματακι που μπορει να παρουσιασει το παιδακι και το λυνει,αγαπαει την δουλεια της και ειναι αυτο που λεμε παιδαγωγος!!!εμενα το σχολειο αυτο και η ιωαννα εκαναν σε μισο χρονο το αγριμι μου παιδι,τι αλλο να πω!!!:-P:lol:

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζεται στο χαμόγελο, είστε ευχαριστημένοι;
καλησπερα,παει και το δικο μου μικρο στο χαμογελο και σας το συστηνω ανεπιφυλακτα.ειχαμε προβληματα με την συμπεριφορα του και την αντιμετοπιση διαφορων παιδικων σταθμων.(δεν τον δεχονταν)ηταν ανωριμος για την ηλικια του,με υπερκινητικοτητα και διασπαση προσοχης.ταλαιπορηθηκα απιστευτα να τον δεχτουν σε παιδικο σταθμο και εχω γυρισει ενα σωρο σχολεια.μονο εκει δεχτηκαν τον μικρο με αγαπη, με τεραστια υπομονη και μεριμνα και τον εκαναν αγνωριστο.ολες οι δασκαλες ειναι αξιολογες αλλα εχω να πω για την ιωαννα που ανελαβε τον φιλιππακο οτι ειναι υπεροχη,ταλαντουχα και απιστευτα ικανη,.οχι μονο καταφερε να ενταχτει ο μικρος στην ταξη αλλα τον εκανε να συμπεριφερεται κανονικα,με τροπους,

,να παιζει με παιδια και να ειναι σε ολα λειτουργικος!!!το σχολειο ειναι πολυ οργανωμενο,πεντακαθαρο,δημιουργικο και αγαπουν πραγματικα τα παιδια,εχουν ορεξη και υπομονη και αντιμετωπιζουν το καθενα ξεχωριστα.μακαρι του χρονου που θα συνεχισει φυσικα εκει να εχει παλι και την ιωαννα,την λατρευει και οχι αδικα,εχει καταπληκτικη σχεση με τα μικρα,ενδιαφερεται για το καθε θεματακι που μπορει να παρουσιασει το παιδακι και το λυνει,αγαπαει την δουλεια της και ειναι αυτο που λεμε παιδαγωγος!!!εμενα το σχολειο αυτο και η ιωαννα εκαναν σε μισο χρονο το αγριμι μου παιδι,τι αλλο να πω!!!:-P:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω 2 παιδάκια. Ενα αγοράκι 16 μηνών και ένα κοριτσάκι 4 χρονών. Το κοριτσάκι το στέλω εδω και 2 χρόνια στο Nancy's Kinderland και το αγοράκι απο το Σεπτέμβριο. Είναι πολύ ευχαριστημένη. Εχουν πρόγραμμα και οργάνωση. Ποικιλία στις δραστηριότητες και εντός και εκτός σταθμού. Ασχολούνται πολύ με τα παιδιά ως προς όλους τους τομείς και με κάθε παιδάκι ξεχωριστα. Οι δασκάλες είναι πολύ καλές και φιλικές και προσιτες και σε εμένα που όλο κατι ρωτάω αλλα και με τα παιδάκια. Τα δικά μου παιδάκια και ιδιαιτερα η μεγαλή όλο για την δασκαλα της και τον σταθμό μιλάει στο σπίτι και μας μεταφέρει οτι κανουν εκει. Η κυρία που έχει το σταθμο είναι πολύ συνεργάσιμη και προσιτή. Κάνουν και καθε μερα αγγλικά. Ο χώρος είναι τεράστιος και πεντακάθαρος, ασφαλής, οργανωμένος και πλούσιος απο τις εργασίες των παιδιών. Ειδικά στον κάτω οροφο που ειναι τα νήπια, όταν ανοιγεις την πόρτα, κυριολεκτικά εντυπωσιάζεσαι απο τις εργασίες των παιδιών. Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικο για εμενα είναι το φαγητό που είναι με βιολογικά υλικά κυρίως. Είναι πολύ προσεγμενο. Η κόρη μου που ήταν πολύ δύσκολη έμαθε να τρώει και τώρα τρώει ανετα και στο σπίτι. Σας τον προτείνω ανεπιφύλαχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής θέμα: γνωρίζετε ιδιωτικούς Παιδικούς Σταθμούς σε Βριλήσσια/Χαλάνδρι που έχουν ολιγομελή τμήματα σε επίπεδο προ-προνηπίου και προνηπίου και γενικά προσομοιάζουν περισσότερη οικογενειακή ζεστή ατμόσφαιρα με δασκάλες που νοιάζονται για το κάθε παιδί και ανταποκρίνονται στις ανάγκες του κάθε παιδιού;

 

Θα με βοηθούσατε αφάνταστα!

 

Είμαι σε αναζήτηση και έχω πελαγώσει... Ο γιος μου είναι μοναχοπαίδι, δεν έχει συνηθίσει με πολλά παιδιά, είναι τρυφερός και αποζητά την ζεστασιά και την γλυκύτητα στην αντιμετώπισή του. Ως τα πρώτα βήματά του προς την σχολική ζωή, θα ήθελα η εμπειρία του να είναι όσο πιο καλή γίνεται.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής θέμα: γνωρίζετε ιδιωτικούς Παιδικούς Σταθμούς σε Βριλήσσια/Χαλάνδρι που έχουν ολιγομελή τμήματα σε επίπεδο προ-προνηπίου και προνηπίου και γενικά προσομοιάζουν περισσότερη οικογενειακή ζεστή ατμόσφαιρα με δασκάλες που νοιάζονται για το κάθε παιδί και ανταποκρίνονται στις ανάγκες του κάθε παιδιού;

 

Θα με βοηθούσατε αφάνταστα!

 

Είμαι σε αναζήτηση και έχω πελαγώσει... Ο γιος μου είναι μοναχοπαίδι, δεν έχει συνηθίσει με πολλά παιδιά, είναι τρυφερός και αποζητά την ζεστασιά και την γλυκύτητα στην αντιμετώπισή του. Ως τα πρώτα βήματά του προς την σχολική ζωή, θα ήθελα η εμπειρία του να είναι όσο πιο καλή γίνεται.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!

 

Καλησπέρα,

 

εγώ πρόσφατα ολοκλήρωσα την έρευνα μου και έχω δει τους περισσοτερους (αν όχι όλους) τους παιδικούς σταθμούς της περιοχής.

 

επειδή κι εγώ θέλω ο γιός μου να παει κάπου που να νοιώθει "σα στο σπίτι του" ο μόνος σταθμός που με έκανε να νοιώσω έτσι είναι ο Love and Care στην Κονίτσης. Έχει 20-25 παιδιά συνολικά και αυτό που βασικά μου άρεσε όταν τον επισκέφθηκα ήταν... τα παιδιά! μακράν τα πιο χαρούμενα και άνετα παιδιά που είδα. βέβαια, είναι σταθμός για πολύ συγκεκριμένα γούστα: είναι αποκλειστικά αγγλόφωνος, δεν έχει φαγητό (τα παιδιά φέρνουν σνακ από το σπίτι και μοιράζονται),ούτε σχολικό και το βασικό του πρόγραμμα τελειώνει στη 13.30. Για εμένα προσωπικά τίποτα από τα παραπάνω δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τις δικές σου ανάγκες.

 

καλό μου φάνηκε και το ΧΑΜΟΓΕΛΟ στην 25ης Μαρτίου. Είναι μεγαλύτερος σταθμός αλλά ήταν ο μόνος που στο ραντεβού μας μου ζήτησαν να τους μιλήσω για το δικό μου παιδί, το χαρακτήρα του, τις ιδιαιτερότητές του κλπ.

 

με βάση όσα λες πάντως ίσως να αξίζει να ψάξεις για έναν ΚΑΛΟ μοντεσσοριανό σταθμό. τονίζω το ΚΑΛΟ γιατί κυκλοφορεί πολύ σκουπίδι. στο Χαλάνδρι και τα Βριλήσσια δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου κάτι της προκοπής. Πολύ καλός είναι ο Learning Steps αλλά είναι Κηφισιά. Η μοντεσσοριανή μέθοδος -όταν εφαρμόζεται σωστά- αφήνει το κάθε παιδί να ασχοληθεί με τις δραστηριότητες που προτιμά και να αφιερώσει σε αυτές όσο χρόνο χρειάζεται.

 

Προσωπικά θα τον έστελνα σε μοντεσσοριανό αν είχα βρει κάποιον καλό στις περιοχές που με ενδιαφέρουν αλλά η Κηφισια΄μου πέφτει μακριά.. θέλω το παιδί να έχει φίλους από τη γειτονιά του. Οπότε είμαι ανάμεσα σε ΧΑΜΟΓΕΛΟ και LOVE AND CARE...

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ harPo, το εκτιμώ ιδιαίτερα που μοιράστηκες μαζί μου την γνώση που απέκτησες.

Εγώ έχω δει ήδη την Πιτσιρικούπολη, τους Αγριόκυκνους και τον Παιδότοπο. Για αυτούς ποια είναι η γνώμη σου;

Και πάλι ευχαριστώ! Τελικά, οι γονείς μπορούν να βοηθήσουν πολύ ο ένας τον άλλο σε αυτή τη δύσκολη αναζήτηση για ό,τι πιο πολύτιμο έχουν στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Πιτσιρικούπολη και Αγριόκυκνοι δεν μου άρεσαν για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τους αναλύσω... (Εκνευρίζομαι όταν εξαγριωμένοι γονείς περνάνε στην αντεπίθεση κάθε φορά που κάποιος γράφει μια αρνητική εντύπωση για τον σταθμό που στέλνουν το παιδί τους). Απλώς δεν ήταν του γούστου μου.

Για τον Παιδότοπο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά επειδή τον έχει μια πολύ καλή οικογενειακή φίλη τον έχω αφήσει τελευταίο στην έρευνα μου. Θα πάω την επόμενη εβδομάδα και θα σου πω.

 

Τι ηλικία έχει το παιδάκι σου?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σε ευχαριστώ harPro!

 

Ο γιος μου είναι 3,5 χρονών - ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο 2012 σε έναν παιδικό σταθμό, αλλά με τα πολλά (και λόγω και της δικής μας άγνοιας που αδίκως ταλαιπωρήσαμε το παιδί μας χωρίς να το θέλουμε) δεν πιστεύω πως ήταν ο κατάλληλος παιδικός σταθμός για το παιδί μου. Έχω καταλήξει πως χρειάζεται έναν πιο "οικογενειακό" παιδικό σταθμό με ολιγομελή τμήματα παιδιών αλλά το κυριότερο με ανθρώπινο δυναμικό που να νοιάζεται και να ανταποκρίνεται στις ανάγκες του κάθε παιδιού ξεχωριστά...

 

Για αυτό το λόγο είμαι πελαγωμένη αυτό το διάστημα, γιατί δεν θέλω να ξανακάνω λάθος, να ταλαιπωρήσω το παιδί μου, αλλά κυρίως να του δημιουργηθεί η εντελώς λάθος εικόνα για το σχολείο.

 

Αλήθεια, το μοντεσσοριανό παιδικό σταθμό "Το σπίτι των παιδιών" στα Μελίσσια το έχεις δει ή έχεις ακούσει κάτι για αυτόν;

 

Χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το Σπίτι των Παιδιών δεν το έχω δει. Έχω περάσει απ' έξω και έχω ρωτήσει ένα-δυο φίλους που γνωρίζουν τα των μοντεσσοριανών σχολείων και δεν άκουσα καλά λόγια.

δες την επιστολή γονεών στην αρχική σελίδα του site τους...

όχι τόσο το γεγονός ότι γράφτηκε, όσο το γεγονός ότι επέλεξαν να την ανεβάσουν στην άρχική τους σελίδα ήταν άλλος ένας λόγος που απέρριψα τον σταθμό :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ παιδικό σταθμό στην περιοχή. Το σπίτι των παιδιών το επισκέφθηκα την προηγούμενη εβδομάδα και μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις. Ηταν ο μόνος σταθμός που μόλις μπήκαμε στα τμήματα των παιδιών ο γιος μου ήθελε να φύγει. Επίσης αυτά που μου είπε η ιδιοκτήτρια δεν με έπεισαν καθόλου. Το αποκορύφωμα ήταν ότι είχαν ξεχάσει ένα καγκελάκι στις σκάλες ξεκλείδωτο και ο μικρός έφυγε κουτρουβάλα 10 σκαλιά. Εμείς θα ξεκινήσουμε το Σεπτέμβριο. Ο γιος μου θα είναι 21 μηνών. Στους Αγριόκυκνους δεν μου έχουν απαντήσει αν τον παίρνουν. Στον Παιδότοπο επίσης γιατί παίρνουν πάνω από 2 χρονών. Για το Χαμόγελο ακούω καλά λόγια. Δεν έχω πάει ακόμα. Κάποιος άλλος που να παίρνει μικρότερα παιδιά και να είναι ανοιχτός μέχρι τις 5 τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κι εγώ παιδικό σταθμό στην περιοχή. Το σπίτι των παιδιών το επισκέφθηκα την προηγούμενη εβδομάδα και μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις. Ηταν ο μόνος σταθμός που μόλις μπήκαμε στα τμήματα των παιδιών ο γιος μου ήθελε να φύγει. Επίσης αυτά που μου είπε η ιδιοκτήτρια δεν με έπεισαν καθόλου. Το αποκορύφωμα ήταν ότι είχαν ξεχάσει ένα καγκελάκι στις σκάλες ξεκλείδωτο και ο μικρός έφυγε κουτρουβάλα 10 σκαλιά. Εμείς θα ξεκινήσουμε το Σεπτέμβριο. Ο γιος μου θα είναι 21 μηνών. Στους Αγριόκυκνους δεν μου έχουν απαντήσει αν τον παίρνουν. Στον Παιδότοπο επίσης γιατί παίρνουν πάνω από 2 χρονών. Για το Χαμόγελο ακούω καλά λόγια. Δεν έχω πάει ακόμα. Κάποιος άλλος που να παίρνει μικρότερα παιδιά και να είναι ανοιχτός μέχρι τις 5 τουλάχιστον;

 

Καλημέρα nina84,

 

και το Χαμόγελο νομίζω από 2 και μετά τα παίρνει.

δες το Nancy's Kinderland στην Κύπρου που έχει και βρεφονηπιακό τμήμα.

έχω ακούσει καλά λόγια από μαμάδες σε κούνιες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...